.

Jak mohou para ořechy pomoci při onemocnění štítné žlázy?

Věděli jste, že para ořechy mohou být vaším spojencem v boji proti onemocněním štítné žlázy? Tyto lahodné amazonské ořechy mohou díky vysokému obsahu selenu výrazně zlepšit funkci štítné žlázy. Zjistěte, jak je moudře zařadit do svého jídelníčku a využít jejich zdravotních výhod výběrem pouze těch nejlepších zdrojů!

Obsah 

 • Suplementace selenu u onemocnění štítné žlázy
 • Jak selen ovlivňuje štítnou žlázu?
 • Pomůže konzumace para ořechů při onemocnění štítné žlázy?
 • Obsah selenu v para ořeších se liší
 • Kolik para ořechů musíte sníst, abyste měli pozitivní vliv na štítnou žlázu?
 • Jak pečovat o štítnou žlázu s para ořechy?
 • Kupte si ořechy dovezené z Brazílie
 • Udržujte svůj jídelníček pestrý
 • Para ořechy a štítná žláza – shrnutí 

Suplementace selenu při onemocnění štítné žlázy

Každý, kdo má diagnostikované problémy se štítnou žlázu, jako je hypotyreóza nebo Hashimotova choroba, obvykle dostane doporučení od endokrinologa doplnit jód jako jeden ze stopových prvků ovlivňujících metabolismus hormonů štítné žlázy. Za posledních asi tucet let se k této skupině přidal i selen.

Proč selen?

Různé studie a objevy, které proběhly za posledních 20 let, jasně ukázaly, že koncentrace selenu může ovlivnit i fungování štítné žlázy. Pozornost byla věnována zejména důležité funkci sloučenin selenu při udržování vnitřní rovnováhy hormonů štítné žlázy.

Jak selen ovlivňuje štítnou žlázu?

Selen, složka enzymu dejodázy, se aktivně účastní procesu přeměny na trijodtyronin (T3). Jedná se o nesmírně důležitý hormon, jehož hladina určuje fungování štítné žlázy. Když máme nedostatečné hladiny selenu, naše tělo produkuje mnohem méně T3, což následně způsobuje oxidační poškození štítné žlázy a štítná žláza také absorbuje méně jódu.

Zjednodušeně řečeno, selen je jedním z mikroprvků, který je nezbytný pro správné fungování hormonů štítné žlázy a jeho nedostatek narušuje jejich hladinu, což přímo ovlivňuje špatné fungování celého orgánu.

Z tohoto důvodu je pro lidi, kteří se potýkají s problémy se štítnou žlázou, nesmírně důležité zajistit si odpovídající hladinu selenu v těle. Mnohem lépe se vstřebává, pokud není získáván suplementací, ale přirozeně konzumací produktů, které jej obsahují. Patří mezi ně především mořské plody, ryby, ale i česnek a houby a samozřejmě naše para ořechy.

Ano. Jíst para ořechy může skutečně zlepšit funkci štítné žlázy. Hlavní je vysoký obsah selenu. Výzkum zaměřený na vliv hladiny selenu na fungování tohoto orgánu přinesl pozitivní výsledky. Bylo prokázáno, že suplementací a poskytnutím tělu odpovídajícími dávkami selenu lze stav štítné žlázy výrazně zlepšit.

V jedné studii se 40 hemodialyzovanými (HD) pacienty v průměrném věku 53,3 let a na dialýze v rozmezí 8 až 207 měsíců dostávali každý den jeden para ořech po dobu tří měsíců (přibližně 5 g, průměr 58,1 μg Se/g). Všichni účastníci studie měli na začátku nedostatek selenu a nízké hladiny T3. Po třech měsících suplementace bylo pozorováno výrazné zvýšení plazmatických hladin selenu, T3 a FT4, zatímco hladiny TSH poklesly, i když mírně.

Jak je vidět, suplementace para ořechy, bohatým zdrojem selenu, byla spojena se zlepšenými hladinami hormonů štítné žlázy u HD pacientů. Přestože množství podaného selenu nevrátilo hladiny T3 k normálu, bylo prokázáno celkové zlepšení funkce štítné žlázy.

To znamená, že konzumace para ořechů může mít příznivý vliv na celkové fungování štítné žlázy.

Obsah selenu v para ořeších se liší

Jako výborný nápad se jeví doplnění a zařazení para ořechů do jídelníčku v případě onemocnění štítné žlázy, jako je hypotyreóza nebo Hashimotova choroba. Je však třeba pamatovat na to, že para ořechy by ve skutečnosti měly mít vysoký obsah selenu, což ne vždy platí.

Jak jsem již psal dříve a jak jsem také zmínil v jiném článku na tomto blogu, hladina selenu v para ořeších je proměnlivá a do značné míry závisí na půdě, ve které ořech obecný rostl, a tedy na místě, kde byly ořechy sbírány.

Donedávna se předpokládalo, že jeden para ořech obsahuje asi 100 mcg selenu. Výzkumy provedené na konkrétních vzorcích para ořechů to však nepotvrzují. Ukazuje se, že obsah selenu se v závislosti na místě odběru může pohybovat od 8 do 219 mcg.

Množství selenu v ořeších závisí také na zemi původu. V průměru nejvyšší obsah selenu mají para ořechy z Brazílie, konkrétně ty sklizené v severních částech států Amazonas a Pará. Ty z Bolívie a Peru mají mnohem nižší obsah selenu. Výzkum para ořechů, který provedla, mimo jiné, Klara Głaz, MA, ukázal, že v průměru para ořechy dostupné v obchodech obsahují asi 8,83 mcg selenu, což je výsledek jasně odlišný od této normy.

Kolik para ořechů tedy musíte sníst, abyste měli pozitivní vliv na štítnou žlázu?

Pro zdravé lidi jsou doporučení ohledně obsahu selenu zcela jasná: u žen se doporučuje konzumovat asi 55 µg selenu denně a u mužů až 70 µg. Lidé trpící problémy se štítnou žlázu často trpí nedostatkem selenu. Proto, když je diagnostikován takový nedostatek, obvykle doporučená denní dávka by neměla být nižší než 100 µg/den a výhodně 200 µg/den po dobu alespoň tří měsíců.

Vezmeme-li v úvahu, že většina para ořechů dostupných na pultech obchodů neobsahuje odpovídající dávku selenu, muselo by být množství spotřebovaných ořechů odpovídajícím způsobem vyšší. Abychom získali 100 nebo dokonce 200 µg selenu, museli bychom sníst přibližně 15 ořechů denně, což nám dává porci vážící téměř 50 g. Tato porce by kromě vysokého množství selenu obsahovala také asi 359 kcal. Jíst tolik para ořechů může nepříznivě ovlivnit naši stravu a obvod břicha.

Jak pečovat o štítnou žlázu s para ořechy?

Výběr kvalitních para ořechů je zásadní, zvláště když tvoří důležitou součást jídelníčku. Přestože si nikdy nemůžeme být jisti, kolik selenu je v dané porci ořechů, můžeme zvýšit šanci na vyšší obsah selenu výběrem ořechů správné kvality.

 • Kupte si ořechy dovezené z Brazílie: Co můžeme udělat, je pečlivě zkontrolovat zemi původu a dodavatele para ořechů. Pokud si vyberete ořechy sklizené z deštných pralesů Brazílie, je větší šance, že obsah selenu v nich bude mnohem vyšší. Proto byste si měli vybrat dodavatele, kteří nabízejí originální para ořechy nasbírané v deštných pralesích v Brazílii.

 • Udržujte svůj jídelníček pestrý: Pro správnou funkci štítné žlázy se nelze spoléhat pouze na para ořechy. Mohou být výborným základem, ale vyplatí se doplnit jídelníček o další prvky. V polských podmínkách jsou vynikajícími zdroji selenu vlašské ořechy, ale i další obiloviny a semena, jako jsou dýňová semínka, lněné semínko, pšeničné klíčky a vejce. Při sestavování jídelníčku s ohledem na selen stojí za to vzít v úvahu rozmanitost produktů.

Para ořechy a štítná žláza – shrnutí:

Pokud trpíte onemocněním štítné žlázy v jakékoli jeho formě, ať už hypotyreózou nebo Hashimotovou chorobou, je zařazení para ořechů do vašeho jídelníčku skvělý nápad. Bylo prokázáno, že selen obsažený v para ořeších má v mnoha takových případech významný vliv na zlepšení funkce štítné žlázy. Zavádění para ořechů do jídelníčku je však třeba dělat s rozumem a nejlepší je, když ho sleduje i endokrinolog nebo dietolog.

Protože nejsme schopni určit přesnou hladinu selenu v para ořeších, měl by být tento typ stravy dostatečně pestrý, aby zahrnoval i jiné zdroje selenu. Nakonec si vyberte para ořechy od spolehlivých dodavatelů, abyste zvýšili svou šanci na získání vysoce kvalitních ořechů.