.

Para ořechy z Brazílie a para ořechy z Bolívie – jaké jsou rozdíly?

 

Na český trh jsou dováženy para ořechy pocházející mimo jiné z Brazílie, Peru a Bolívie. Čím se para ořechy z Brazílie liší od těch, které jsou dováženy z Peru nebo Bolívie?

V tomto článku najdete:

  • Para ořechy a selen
  • Proč mají para ořechy vysoký obsah selenu?
  • Od čeho závisí koncentrace selenu v para ořeších?
  • Obsah selenu v para ořeších v Brazílii (výsledky studií)
  • Para ořechy z Brazílie vs. para ořechy z Bolívie

Para ořechy rostou na stromu zvaném Bertholletia excelsa. Tento divoký rostlinný druh se vyskytuje v tropických deštných pralesích Amazonie, zejména v Bolívii, Brazílii, Peru, Venezuele, Guyaně, Surinamu a Kolumbii.

Para ořechy mají hladkou konzistenci, která je důsledkem vysokého obsahu tuků. Mohou být konzumovány přímo z obalu, neboť jsou již oloupané ze slupky. Nejčastěji se používají jako snack. Další možnosti použití zahrnují: snídaně (v müsli), jako přísada do salátů, do cukroví nebo dezertů.

Para ořechy a selen

Hlavním prvkem, pro který se doporučuje konzumace para ořechů, je selen. Správná hladina tohoto prvku v těle snižuje riziko nemocí štítné žlázy (je nezbytný pro správný metabolismus štítné žlázy) a kardiovaskulárního systému. Kromě toho je selen důležitý pro mužskou plodnost. Selen má také pozitivní vliv na stav vlasů a nehtů. Stále častěji se hovoří o tom, že selen je účinným prostředkem v terapii autoimunitních onemocnění štítné žlázy.

Standardní denní dávka selenu je 55 mcg pro ženy a 70 mcg pro muže. V české stravě většinou převládají nedostatky selenu, jelikož jeho hladina v naší půdě je nízká (zjištěno, že se to týká dokonce 95% populace). Mohou para ořechy tyto nedostatky doplnit?

Uznává se, že jeden para ořech obsahuje přibližně 96 mcg selenu. Tato data pocházejí z databáze nutričních hodnot USDA. Jedná se o průměrnou hodnotu, která je určena na základě vzorků para ořechů zakoupených v USA. Nicméně takové průměrné hodnoty mohou ukázat velkou variabilitu v případě přírodních potravin.

Proč mají para ořechy vysoký obsah selenu?

Vysoký obsah selenu v para ořeších je výsledkem specifických podmínek půdy v některých částech Jižní Ameriky. Zjistilo se, že na vybraných územích Amazonie je půda chudá na síru - prvek, který je nezbytný pro tvorbu aminokyselin metioninu a cysteinu. Vzhledem k chemické podobnosti mezi selenem a sírou, rostlina brazilského ořešáku absorbuje ze země selen namísto síry. Tímto způsobem jsou vytvářeny aminokyseliny s podobnými funkcemi - selenometionin a selenocystein, které nahrazují metionin a cystein v proteinech.

orzechy brazylijskie w łupinach

 

Od čeho závisí koncentrace selenu v para ořeších?

Koncentrace selenu v para ořeších závisí na obsahu selenu v půdě a schopnosti stromu absorbovat tento prvek z ní.

I když teoreticky para ořechy obsahují nejvyšší koncentraci tohoto nezbytného stopového prvku ve srovnání s jinými ořechy, v praxi ne všechny para ořechy obsahují vysoké dávky selenu, o kterých se dočteme v učebnicích. Zjištěno bylo, že koncentrace selenu v para ořeších se liší.

Množství selenu v ořeších je ovlivněno mnoha faktory, včetně chemické formy selenu v amazonských půdách, intenzity deště, genetiky stromu a dokonce i polohy ořechu na rostlině.

Zajímavý rozdíl v obsahu selenu byl zaznamenán mezi para ořechy sbíranými v různých geografických regionech Brazílie a ořechy pocházejícími ze sousedních zemí. Studie ukazují, že para ořechy rostoucí ve východní části Amazonie v Brazílii obsahují výrazně vyšší koncentrace selenu než ty, které rostou v západních částech Amazonie, včetně Peru a Bolívie. Variace v obsahu selenu mohou dosahovat od 8 do 219 mcg v jednom kuse, což znamená, že para ořechy importované z Peru nebo Bolívie obsahují výrazně méně cenného selenu, jelikož rostou na odlišné půdě. Obsah selenu v těchto ořeších je mnohem nižší než v ořeších pocházejících z Brazílie.

Obsah selenu v para ořeších v Brazílii (výsledky studií)

Zajímavé jsou v tomto ohledu výsledky studie provedené v lednu 2015, která měla za cíl mimo jiné změřit úroveň selenu v vzorcích ořechů pocházejících z různých sběrových oblastí v Brazílii. V rámci studie byly testovány vzorky para ořechů pocházející ze 4 států: Mato Grosso, Acre, Amazonas a Amapá. Analýzy odhalily velké rozdíly ve středních koncentracích selenu v jednotlivých lokalitách. Ořechy sbírané v Amazonasu (AM) a Amapá (AP) měly přibližně 30krát více Se než ty z Mato Grosso (MT) a Acre (AC).

zawartość selenu w orzechach brazylijskich
które orzechy mają najwięcej selenu

Para ořechy z Brazílie vs. para ořechy z Bolívie

Na českém trhu jsou většinou dostupné para ořechy pocházející ne z jejich pojmenování odpovídající země, ale z Bolívie nebo Peru. Tyto produkty, jak jsme zmínili v předchozím odstavci, obsahují minimální množství selenu a určitě nebudou ideálním způsobem, jak tento prvek doplnit. V takovém případě by bylo třeba sníst až 20 takových ořechů denně, což není dobrý nápad, mimo jiné kvůli jejich vysoké kalorické hodnotě. Proto je tak důležité před nákupem věnovat zvláštní pozornost zemi původu ořechů. Nejlepší volbou budou samozřejmě skutečné para ořechy (importované z Brazílie).

Shrnutí, základní a nejdůležitější rozdíl mezi para ořechy z Brazílie a těmi importovanými z Bolívie a Peru spočívá v obsahu selenu. Pokud nám záleží na vysokém obsahu selenu v ořeších, měli bychom kupovat pouze ty pocházející z Brazílie.