.

Čím se para ořechy liší od ostatních ořechů?

Para ořechy jsou často kvalifikovány do kategorie superpotravin. Jsou bohaté na selen, hořčík a fosfor, a také na nenasycené mastné kyseliny. Jsou rozhodně výjimečné v porovnání s ostatními ořechy? Čím se vyznačují?

V tomto článku najdete: 
  • Kde se para ořechy sbírají 
  • Kolik obsahují selenu
  • Vynikající zdroj hořčíku
  • Kolik obsahují fosforu
  • Kolik obsahují sacharidů 

 

Para ořechy se sbírají z deštných pralesů 

Jednou z nejdůležitějších rozdílů mezi para ořechy a jinými druhy ořechů, jako jsou vlašské nebo pekanové, je způsob pěstování. Para ořechy jsou opravdu semena stromu ořešáku vysokého (Bertholletia excelsa), velkého stromu rostoucího v oblastech deštných pralesů Jižní Ameriky. Na rozdíl od jiných ořešáků není ořešák vysoký podroben komerčnímu pěstování.

To je způsobeno tím, že opylení ořešáku je možné pouze speciálními včelami orchideovými, které žijí pouze v těchto oblastech. Není možné replikovat tento proces opylování v umělých podmínkách. To znamená, že neexistují žádné komerční plantáže ořešáků v Jižní Americe. Stromy, ze kterých se získávají para ořechy, rostou přirozeně v deštných pralesích a jsou z nich sbírány speciálními sběrači. Para ořechy jsou tedy produkty, které rostou v čistém a pravém prostředí.

żywność która zawiera selen

Mají vysoký obsah selenu

Jednoznačně největší výhodou para ořechů je to, že jsou neuvěřitelně bohatým zdrojem selenu. Pod tímto hlediskem předčí para ořechy ostatní druhy ořechů a jsou nezpochybnitelným číslem jedna. Je však třeba poznamenat, že úroveň selenu v para oříškách není konstantní a závisí na místě získávání a sběru dané dávky ořechů.

Studie ukázaly, že obsah selenu v para oříškách může kolísat od 8 do 83 µg/g, ale i tak patří mezi jedny z nejvyšších úrovní v potravinách konzumovaných lidmi, zejména v rostlinné stravě. Podle údajů se v 100 gramů ořechů brazylijských nachází až 575 mcg selenu, což je mnohem více než v jakémkoli jiném druhu ořechů. Například v kešu oříškách je obsah selenu pouze 5.97 mcg, a v makadamových oříšcích  – 3.51 mcg.

Selen je důležitým stopovým prvkem, který má významný vliv, zejména na správnou funkci štítné žlázy a imunitního systému.

suszone owoce bogate w magnez

Výjimečný zdroj hořčíku

Selen není jediný mikroprvek, kterého je v para oříšcích více než v jiných. Vlašské ořechy jsou také velmi cenným zdrojem hořčíku - mikroprvku nesmírně důležitého pro naše tělo, který se účastní více než 300 enzymatických reakcí. Tyto reakce probíhají jak v cévním, imunitním tak i svalovém systému. Hořčík hraje klíčovou roli v tvorbě kostí a zubů, stejně jako v nervovém vedení a svalové kontrakci. Studie také naznačují, že hořčík může hrát pozitivní roli v léčbě diabetes mellitus typu 2 a snížení krevního tlaku.

V jedné 30 gramové porci para ořechů je 112,80 mg hořčíku. Ořechy para mají více hořčíku než populární mandle nebo kešu ořechy. Například, v téže porci kešu ořechů se nachází 87,60 mg hořčíku a v mandlech 80,60 mg. Podle dat jedna 30 gramová porce ořechů para pokryje až 28% denní potřeby tohoto prvku u dospělé osoby.

Obsahují nejvíce fosforu

Para ořechy také mohou podporovat zdraví kostí a zubů, hlavně díky vysokému obsahu fosforu. Tento minerální prvek, který je makroprvkem, se v těchto lahodných oříšcích vyskytuje ve velkém množství. Fosfor hraje klíčovou roli v funkci nervového systému, mimo jiné podporuje kognitivní funkce a správný průběh nervových impulzů. Právě fosfor je zodpovědný za silné kosti a zdravý svalový systém.

V jedné porci para ořechů, tj. 30 g, je až 217,50 mg fosforu, což podle dat pokrývá téměř 17% denní potřeby tohoto prvku u dospělé osoby. Ořechem, který se pod tímto hlediskem může rovnat ořechům para, je kešu ořech, který obsahuje o trochu méně, 177,90 mg na 30 g. Je třeba zdůraznit, že kromě fosforu jsou ořechy para také bohaté na další živiny, což je činí vynikajícím doplňkem k vyvážené stravě.

 

Para obsahují nejméně sacharidů

Zajímavostí je skutečnost, že para ořechy patří do velmi úzké skupiny ořechů, které obsahují relativně nízké hodnoty sacharidů. Díky tomu mohou být konzumovány, i když v omezeném množství, v rámci nízkosacharidové diety. Jak vyplývá z údajů, v 100 g para ořechů se nachází pouze 4 gramy čistých sacharidů.

Co to přináší v praxi?

Je to určitě dobrá zpráva pro ty, kteří plánují nízkosacharidové diety. To znamená, že mohou, samozřejmě v patřičném množství, přidávat para ořechy do své stravy, čímž ji obohatí o další hodnoty, jako je selen, hořčík a další cenné antioxidanty obsažené v těchto ořeších. Tento aspekt činí para ořechy atraktivním prvkem stravy, zejména pro ty, kteří dbají o nízký obsah sacharidů ve svém jídelníčku.