.

Para ořechy ve veganské a vegetariánská stravě

Para ořechy jsou výborným doplňkem vegetariánské či veganské stravy a nejde jen o obsah selenu. Jaké ingredience obsažené v para ořeších se budou hodit lidem, kteří ze svého jídelníčku vyloučili maso?

Obsah

  • Jaké živiny chybí lidem na rostlinné stravě?
  • Vitamín B12
  • Vitamín D
  • Omega-3 mastné kyseliny
  • Minerální sloučeniny
  • Jak mohou být para ořechy užitečné ve veganské stravě?
  • Selen
  • Rostlinné tuky
  • Ostatní mikroživiny
  • Jak zařadit para ořechy do veganské stravy?

Rostlinná strava založená pouze na konzumaci ovoce a zeleniny, nazývaná též vegetariánská, může mít různé podoby – od úplného vyloučení masa a všech živočišných produktů až po dietu, při které se vzdáme pouze konzumace masa a vynecháme všechny živočišné produkty, jako jsou vejce, mléčné výrobky nebo med. V prvním, více omezujícím případě, máme co do činění s veganskou stravou a ve druhém - se stravou obecně nazývanou vegetariánskou. Druhá možnost může mít také různé podoby v závislosti na konkrétních produktech, které vynecháme.

Jaké živiny chybí lidem na rostlinné stravě?

Rostlinná strava má navzdory mnoha výhodám i některé nevýhody. Úplným vyloučením masa a živočišných produktů z našeho jídelníčku zároveň odřízneme skupiny produktů, které nám poskytují mnoho nutričních hodnot, nacházejících se pouze v těchto produktech nebo ve větším množství než v rostlinných produktech.

Tyto nedostatky mohou způsobit určité problémy v nervovém a kosterním systému nebo způsobit poruchy ve fungování trávicího systému.

Vitamín B12

Mezi tyto nedostatkové živiny patří vitamín B12 – vitamín, který (bohužel pro vegany a vegetariány) hraje důležitou roli ve fungování nervového, trávicího a oběhového systému a nachází se pouze v živočišných produktech. Kromě masa a ryb mezi ně patří vejce a mléčné výrobky.

Vzhledem k tomu, že ve veganské stravě nedokážeme získat vitamín B12 jiným způsobem, je nutné jej doplňovat - jak u veganů, tak u vegetariánů konzumujících mléčné výrobky, protože množství vitamínu B12 v mléčných výrobcích může být příliš nízké.

Vitamín D

Vitamín D se na rozdíl od vitamínu B12 nachází v rostlinných produktech, ale je ho mnohem méně než v živočišných. Z tohoto důvodu by měl být vitamín D doplňován zejména v měsících s nízkou expozicí slunci, tedy v podzimním a zimním období.

Omega-3 mastné kyseliny

Co se týče omega-3 mastných kyselin, nejvíce jich je v rybách, rybím tuku a mořských plodech. Ve veganské stravě jsou rostliny jako len a ořechy, které obsahují kyselinu alfa-linolenovou – ALA (omega-3 kyselinu), která se v našem těle přeměňuje na DHA. Bohužel tato přeměna není dostatečná ke splnění denní potřeby 250 mg a v důsledku toho by se měly doplňovat i omega-3 mastné kyseliny.

Minerální sloučeniny

Železo, vápník, jód, selen – to jsou složky, které mohou chybět i v rostlinné stravě. V rostlinách se sice vyskytují, ale většinou se hůře vstřebávají, jako je tomu například u železa.

Jak mohou být para ořechy užitečné ve veganské stravě?

Para ořechy obsahují mnoho ingrediencí, které jsou zvláště prospěšné pro lidi na veganské stravě, a to se netýká pouze selenu, složky, pro kterou jsou para ořechy nejznámější.

Selen

Pokud jste z vegetariánské stravy zcela vyloučili rybí produkty, jako je tuňák nebo losos, zvažte para ořechy. I když jiné produkty, jako jsou dýňová nebo slunečnicová semínka a dokonce i jiné ořechy, obsahují selen, para ořechy ho obsahují nejvíce. Pokud vám záleží na vysokém obsahu selenu, vybírejte para ořechy od spolehlivých výrobců. Mnohem vyšší obsah selenu mají ořechy, které se nedovážejí z Bolívie nebo Peru, ale přímo z Brazílie.

potraviny obsahující selen

Produkty bohaté na selen zahrnují cizrnu, para ořechy, vlašské ořechy, arašídy, lískové ořechy, mandle, sezamová semínka, slunečnicová semínka, hnědou rýži, ovesné vločky, pohanku, česnek, cibuli, datle, fíky, rozinky, meruňky, banán, jahody a další.

Rostlinné tuky

Začněme tím, že tyto ořechy jsou vynikajícím zdrojem nenasycených mastných kyselin, včetně mononenasycených mastných kyselin (MUFA) a polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Podle databáze živin USDA z roku 2009 obsahují para ořechy přibližně 15 % nasycených mastných kyselin (SFA), 25 % MUFA a 21 % PUFA. Zajímavé je, že obsah nasycených tuků v para ořeších je jeden z nejvyšších mezi ořechy, dokonce předčí i makadamové ořechy.

Co to ale vlastně znamená pro nás vegany a vegetariány? Za prvé, para ořechy poskytují cenné omega-3 mastné kyseliny (kyselina alfa-linolenová), které tvoří přibližně 7 % celkového obsahu tuku. To je zvláště důležité, protože omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdraví mozku, srdce a celkové záněty v těle a často je těžké je najít v rostlinné stravě.

Navíc více než polovina tuků v para ořeších jsou mononenasycené tuky (hlavně kyselina olejová) a asi 25 % jsou polynenasycené tuky (včetně kyseliny linolové, omega-6). Asi 19 % tvoří nasycené tuky (kyselina palmitová a stearová), které, i když se nedoporučují v přebytku, mohou být součástí zdravé stravy v mírném množství.

Para ořechy, i když jsou často spojovány především s obsahem selenu, jsou také úžasným zdrojem dalších klíčových mikroelementů, jako je hořčík a fosfor. Tyto pochoutky bohaté na živiny jsou skutečným bonusem pro lidi na veganské a vegetariánské stravě, kteří hledají přírodní zdroje minerálů.

Začněme hořčíkem, který se v para ořeších nachází v působivém množství. Hořčík je nezbytný pro správné fungování našeho těla – hraje klíčovou roli ve zdraví kostí, regulaci hladiny cukru v krvi a produkci energie. To je důležité zejména pro vegany a vegetariány, kteří mohou mít omezený přístup k některým zdrojům minerálních látek obsažených v živočišných produktech. Pravidelná konzumace para ořechů může pomoci udržet optimální hladinu hořčíku, což se promítá do lepší pohody a zdraví.

Kromě hořčíku obsahují para ořechy také další minerály, jako je vápník a železo, díky čemuž jsou ještě cennějším doplňkem rostlinné stravy. Důležité je, že obsahují také aminokyseliny, které mohou zlepšit vstřebávání těchto minerálů.

Jak zařadit para ořechy do veganské stravy?

Brazilské ořechy bychom měli jíst tak, aby doplňovaly naši pestrou veganskou nebo vegetariánskou stravu. Denně zkonzumované množství ořechů by mělo být přizpůsobeno našim potřebám.

Pamatujte, že doporučená porce para ořechů je od 2 do maximálně 3 kusů. Toto malé množství má zabránit překročení určitých hladin selenu v těle, ale stojí za to připomenout, že je vzácné, aby para ořechy na pultech skutečně obsahovaly selen v množstvích uvedených ve výživových tabulkách.

Jak ukázaly nedávné studie, obsah selenu v para ořeších je mnohem nižší než obsah v knihách. Proto může být počet para ořechů zkonzumovaných za den o něco vyšší.

Para ořechy můžeme zavést přímo do našeho jídelníčku různými způsoby. Můžeme je jíst jako běžnou svačinku nebo je zařadit do našich veganských a vegetariánských jídel. Skvěle se hodí například jako příloha k ranní ovesné kaši, salátům nebo jako doplněk k dezertu. Je tolik možností.