.

Para ořechy: Jak vám mohou pomoci zhubnout?

Mezi mnoha zdravotními přínosy konzumace para ořechů je jeden, který potěší každého, kdo bojuje s nadváhou. Věděli jste, že živiny v para ořeších vám mohou pomoci zhubnout? Zjistit jak.

Obsah

 • Para ořechy – dar z Amazonie
 • Mohou para ořechy pomoci zhubnout?
 • Selen podporuje hubnutí
 • Nízký obsah tuku
 • Relativně nízký obsah sacharidů
 • Bohaté na vlákninu
 • Vlastnosti výplně
 • Přítomnost argininu
 • Další živiny na podporu hubnutí
 • Jak zařadit para ořechy do svého jídelníčku?
 • Na co dalšího bychom měli pamatovat při používání para ořechů v našem jídelníčku?

Para ořechy – dar z Amazonie

Para ořechy, někdy také nazývané amazonské ořechy, nejsou ve skutečnosti ořechy, ale semeny hikoru obecného (Bertholletia excelsa), stromu z čeledi Lecythidaceae. Hickory ořechy se přirozeně vyskytují v Jižní Americe.

Navzdory svému názvu se para ořechy nevyskytují pouze v Brazílii, ale po celé Jižní Americe a většinu jich paradoxně sbíráme z deštných pralesů nacházejících se v Bolívii a Peru. 

V tomto ohledu jsou para ořechy poněkud unikátní produkty. Za prvé, nejsou komerčně pěstovány. Vzhledem ke specifičnosti procesu opylení nelze hikoru obecného pěstovat na plantážích. Proto se všechny para ořechy sbírají ze stromů, které přirozeně rostou v deštných pralesích. 

Mohou vám para ořechy pomoci zhubnout?

Pro mnohé z nás není proces hubnutí jednoduchý a ne vždy končí 100% úspěchem. Důležité je nejen to, kolik jíme, ale také jaké živiny zařazujeme do každodenní stravy – některé podporují spalování tuků a procesy hubnutí více, jiné méně. Ukazuje se, že přidání para ořechů do vaší každodenní stravy může tomuto procesu pomoci.

Jaké složky obsažené v para ořeších pomáhají při hubnutí? Mezi nejčastěji zmiňované a mající významný vliv na zrychlení metabolismu a spalování tuků patří selen, thiamin a arginin.

Selen podporuje hubnutí

Selen, i když se přímo nepodílí na hubnutí, je mikroelement, který mimo jiné podporuje správnou činnost štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že problémy se štítnou žlázou velmi často způsobují obezitu, zejména u žen, může suplementace selenem nepřímo ovlivnit lepší fungování tohoto hormonu a pozitivně ovlivnit zlepšení metabolického profilu organismu.

Nízký obsah tuku

Para ořechy mají extrémně nízký obsah tuku. Porce těchto ořechů, která je zhruba ekvivalentem malé sklenice, poskytuje pouhých 19 gramů tuku. Tento nízký obsah tuku z nich dělá vynikající volbu pro lidi, kteří chtějí držet nízkokalorickou dietu.

Relativně nízký obsah sacharidů

V rámci diety se para ořechy oproti ostatním ořechům vyznačují i nízkým obsahem sacharidů (nízké jsou i makadamové a pekanové ořechy). Hrst para ořechů (50 g) obsahuje pouze 5,9 g sacharidů. Jsou ideální pro keto dietu.

Bohaté na vlákninu

Vláknina je klíčovou živinou, která urychluje metabolismus tuků a zabraňuje jejich nadměrnému hromadění v těle. Výborným zdrojem jsou para ořechy, které pomáhají zlepšit činnost trávicího systému a mohou podpořit proces hubnutí.

Vlastnosti výplně

Para ořechy jsou také potraviny, které vás poměrně rychle nasytí. A jelikož jsme rychleji sytí, tím méně se nám chce svačit. Konzumace těchto ořechů nás nutí jíst méně, což může vést ke ztrátě hmotnosti.

Přítomnost argininu

Arginin, jedna z nejdůležitějších složek, přímo souvisí s naším procesem hubnutí. Arginin, aminokyselina přítomná v para ořeších, hraje důležitou roli při stimulaci spalování kalorií. Konzumace těchto ořechů tedy může pomoci zvýšit účinnost metabolismu.

Další živiny na podporu hubnutí

Para ořechy obsahují nejen arginin, ale i další živiny, které nás mohou přímo či nepřímo podpořit v nelehkém procesu hubnutí. Patří mezi ně vitamíny B, C a E. Tyto složky podporují celkovou kondici těla a mohou přispět ke zdravějšímu a efektivnějšímu procesu hubnutí.

Jak zařadit para ořechy do svého jídelníčku?

Pamatujte, že na konečné hubnutí má vliv mnoho faktorů a samotné para ořechy zařazené do jídelníčku zázraky neudělají. Důležitou roli hraje správné vyvážení jídel a jejich kombinace s pohybem. Para ořechy jsou podpůrným prvkem, ale ne rozhodujícím při konečném hubnutí. Jak je zařadit do svého jídelníčku?

Pokud jsou para ořechy konzumovány s ohledem na hubnutí, dodržujeme stejná pravidla, která platí pro konzumaci para ořechů obecně. V tomto případě bychom jich neměli jíst v nadbytku – kalorie obsahují i ořechy. Doporučená porce para ořechů by v tomto případě neměla přesáhnout 3 kusy denně. Nejlepší je začít s jedním ořechem denně a tuto porci pak v případě potřeby zvýšit.

Para ořechy jsou perfektním doplňkem jakéhokoli dietního jídla.

Zde jsou tři nejlepší způsoby:

 • Přímo jako svačina: Lze je konzumovat přímo jako svačinu před nebo po tréninku, nebo když potřebujete rychle dobít energii.
 • Přidání salátu: Nasekejte nebo rozmixujte ořechy a použijte jako zálivku do salátů. Díky tomu dodáte křupavost a jedinečnou chuť a také obohatíte svá zelená jídla o další živiny.
 • Přidat do smoothie: Dodejte svému ovocnému smoothie oříškovou příchuť a zároveň zvyšte jeho nutriční hodnotu.

Je tolik možností. Záleží jen na nás, jak budeme kreativní.

Na co dalšího bychom měli pamatovat při používání para ořechů v našem jídelníčku?

V žádném případě nepřekračujte doporučenou denní dávku para ořechů, a to ze dvou důvodů.

 1. Para ořechy, stejně jako ostatní ořechy, mají vysoký obsah kalorií. Jejich přejídání může mít opačný účinek, než bylo zamýšleno.
 2. Pamatujte, že tyto ořechy obsahují také velké dávky selenu. Konzumace 3-4 ořechů navíc nebude mít negativní dopad na naše zdraví, ale konzumace opravdu velkého množství para ořechů (cca 50 kusů) může způsobit otravu zvanou selenóza, která má za následek mimo jiné dušnost, horečku, nevolnost a špatné fungování orgánů, jako jsou játra, ledviny a srdce.

Naštěstí je nepravděpodobné, že by někdo snědl 50 para ořechů. Především proto, že jsou extrémně syté. Po tuctu oříšků budeme mít dost.