.

Sypaný čaj Earl Grey – výhody jeho pití

Čaj Earl Grey je velmi oblíben mezi milovníky klasických chutí černého čaje. Zjistěte více o tomto čaji.

V tomto článku najdete:

  • Earl Grey – co to za čaj?
  • Jak se připravuje čaj Earl Grey?
  • Vlastnosti čaje Earl Grey
  • Jak připravit sypaný čaj Earl Grey?
  • Kolik kofeinu obsahuje čaj Earl Grey?
  • Vedlejší účinky pití čaje

Čaj Earl Grey je velmi oblíben mezi milovníky klasických chutí černého čaje. Zjistěte více o tomto čaji.

Earl Grey – co to za čaj?

Čaj Earl Grey se obvykle vyrábí z listů černého čaje a plodů stromu bergamotky (Bergamia Citrus). Listy čaje jsou postříkány extraktem z bergamotu nebo esenciálním olejem, případně jsou smíchány se sušenými kůrami bergamotu, což čaji dodává jemnou citrusovou chuť. Čaj s přídavkem bergamotu je často považován za anglický, jelikož získal své jméno podle britského premiéra Charlese Greye, druhého hraběte Grey, který byl premiérem Velké Británie v letech 1830-1834. On však s tímto čajem neměl nic společného. Ve skutečnosti pochází čaj z jihovýchodní Asie a bergamotka je dnes běžně pěstována v jižní Itálii.

Jak se připravuje čaj Earl Grey?

Čaj Earl Grey je aromatizovaný čaj s přídavkem plodů bergamotky. Aromatické čaje se skládají z pravých listů čaje, které jsou louhovány nebo smíchány s ovocem, květinami, bylinkami nebo kořením. Kůra bergamotky je sušená a přidávaná k listům černého čaje. Standardem pro Earl Grey jsou černé listy čaje, ale někdy se používají místo toho listy zeleného čaje nebo listy oolong čaje.

Bergamotové pomeranče se pěstují v Kalábrii v Itálii a v některých částech Francie. Jejich chuť je směsí různých citrusových plodů. Vypadají jako kříženec pomeranče a limetky, ale chutnají spíše jako grep nebo citron. Považuje se, že bergamotka je hybridem pomerančovníku pocházejícího ze Sevilly a citronovníku z jihovýchodní Asie.

Klasický čaj Earl Grey obsahuje citronové a sladové tóny. Tyto kontrastní chutě dělají z nápoje charakteristický čaj oblíbený mnoha lidmi. Obvykle se vyrábí z tradičních černých čajů, jako jsou Assam, Darjeeling a Keemun. Tyto druhy černého čaje se vyznačují chuťovými profily s tóny toffee, karamelu a medu. Aroma těchto černých čajů je oříškové a dřevité. Kombinace těchto chutí černého čaje s citrusovou a voňavou chutí bergamotky vede k výslednému pikantnímu, ale sladovému čaji.


Vlastnosti čaje Earl Grey

Bergamotka je bohatá na prospěšné rostlinné sloučeniny známé jako polyfenoly, včetně flavonoidů neoeriocytinu, neohesperidinu a naringinu. Tyto polyfenoly působí jako antioxidanty, které bojují proti reaktivním molekulám zvaným volné radikály, jež mohou způsobovat poškození a choroby buněk. Černý čaj je také bohatý na různé další sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi, jako jsou katechiny.

Čaj s bergamotkou může zlepšit některé faktory rizika srdečních onemocnění. Bylo prokázáno, že produkty s jejím přídavkem snižují hladinu cholesterolu, a černý čaj byl spojen se snížením krevního tlaku. Bergamotka zejména obsahuje flavanony, které mohou inhibovat enzymy produkující cholesterol v těle. Studie se 80 osobami s vysokou hladinou cholesterolu ukázala, že denní užívání extraktu z bergamotky významně snížilo hladinu triglyceridů a celkového a LDL cholesterolu po 6 měsících ve srovnání s výchozími hodnotami.

Flavonoidy obsažené v čaji Earl Grey mohou bojovat proti zánětlivým stavům spojeným s trávicími problémy. Jedna studie na myších s kolitidou, typem nespecifického zánětu střev (IBD), ukázala, že šťáva z bergamotky inhibovala uvolňování zánětlivých proteinů a snižovala epizody průjmu. Navíc, další studie provedené na zkumavkách a zvířatech naznačují, že šťáva z bergamotky může snižovat zánět střev a bojovat proti bakteriím H. pylori, které jsou spojeny s vředy žaludku. Ačkoliv tyto výsledky naznačují, že kombinované působení černého čaje a bergamotky může mít příznivý vliv na trávení, žádné studie nezkoumaly vliv této herbaty na lidi.Jak připravit sypaný čaj Earl Grey?

Čaje Earl Grey jsou velmi rozmanité, proto může být nutné upravit teplotu a dobu louhování, aby bylo dosaženo nejlepší chuti.

K přípravě Earl Grey vždy používejte čistou, pramenitou nebo filtrovanou vodu. Pramenitá voda je obvykle nejvyšší kvality a zajišťuje nejlepší chuťové výsledky. Vyhněte se použití vody z kohoutku, protože bylinky a listy čaje v ní nemusí dobře rozvinout svou chuť. Čaje Earl Grey na bázi černého čaje louhujte při vyšších teplotách, obvykle je vhodná teplota od 93 do 100 stupňů Celsia. Použijte přibližně 2 gramy sypaného listového čaje na 250 mililitrů vody. Můžete přidat více nebo méně, aby se dosáhlo požadované chuti. Použijte pokličku, aby se udrželo teplo v šálku a zesílila chuť Earl Grey. Čaje louhované příliš dlouho nabývají trpké a hořké chuti, proto je louhujte 2 až 4 minuty. Čaj Earl Grey lze pít samotný nebo s přídavkem mléka, medu a citronu.

Kolik kofeinu obsahuje čaj Earl Grey?

Earl Grey obvykle obsahuje více kofeinu než zelený čaj, asi 30-60 mg kofeinu na šálek. Drcené čajové listy v sáčcích mají většinou více kofeinu než celé listové čaje.


Vedlejší účinky pití čaje

Pití čaje Earl Grey v malých množstvích - a obecně černého čaje - je považováno za bezpečné pro většinu lidí. Nicméně, pití příliš velkého množství černého čaje, tedy více než pět šálků denně, může být nebezpečné. Velké množství černého čaje může kvůli obsahu kofeinu způsobit nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, nervozita, problémy se spánkem, zvracení, průjem, podrážděnost, nepravidelné srdeční tepy, třes, pálení žáhy, závratě, zvonění v uších, křeče a dezorientace. Flavonoidy v čaji mohou vázat nehemové železo, čímž inhibují jeho střevní absorpci. Doporučuje se, aby lidé s nízkou hladinou železa nekonzumovali tento čaj ve stejnou dobu jako jídlo nebo doplňky železa pro maximalizaci absorpce železa.