.

7 čajů, které vám pomohou usnout - pro dobrý spánek

 
Kvalita spánku je důležitá pro zdraví. Bohužel asi 40% čechů trpí nespavostí, což znamená obtíže s usínáním nebo udržením kvalitního spánku. Proto mnoho poláků volí bylinné čaje jako přírodní lék na nespavost.
 
V tomto článku najdete:
 
  • Valeriána
  • Heřmánkový čaj
  • Passiflora
  • Levandulový čaj
  • Kůra z Magnólie
  • Ašvagandha čaj
  • Meduňkový čaj
  • Co je dobré vědět při používání čajů pro spánek?

Valeriána

Valeriána, neboli kořen lékařského kozlíku, je používán jako uklidňující prostředek. Je také využíván při léčbě různých problémů se spánkem, které mohou být způsobeny stresem, bolestmi hlavy nebo nervovým bušením srdce. Americké studie ukázaly, že valeriána zlepšuje kvalitu spánku a nemá žádné vedlejší účinky. Během druhé světové války byla valeriána ve Velké Británii používána k zmírnění stresu a úzkosti způsobené válkou. Kořen lékařského kozlíku obsahuje dvě uklidňující látky: valepotriáty a seskviterpeny. Studie prokázaly, že valeriána zvyšuje hladinu neurotransmiteru zvaného gamma-aminomaselná kyselina (GABA), což má pozitivní vliv na kvalitu spánku a zkracuje čas potřebný k usnutí. Valeriána má zemitou chuť a vůni, kterou mnoho lidí považuje za nepříjemnou. Proto se doporučuje přidat do valeriánového čaje lipový med nebo javorový sirup.

Heřmánkový čaj

Heřmánek je již dlouho využíván jako přírodní prostředek proti nespavosti a ke snížení úzkostných stavů. Heřmánek je skvělým zdrojem antioxidantů. Jedním z nich je apigenin, který snižuje pocit úzkosti a napomáhá zdravému a klidnému spánku. Americké studie provedené na ženách po porodu ukázaly, že pravidelné pití heřmánku v šestinedělí snižuje problémy se spánkem.

Passiflora

Čaj z Passiflory (známá také jako mučenka) je tradičně používána ke zklidnění úzkosti a ke zlepšení kvality spánku. Obsahuje flavonoidy, které snižují pocit úzkosti. Americké studie prokázaly, že pití čaje z mučenky po dobu jednoho týdne zlepšilo kvalitu spánku zkoumaných osob. Též studie zjistily, že passiflora ve spojení s valeriánou je účinná v léčbě krátkodobé nespavosti.

Levandulový čaj

Levandule má charakteristickou vůni, která má uklidňující účinky na nervy. Již ve starověku byly uznávány uklidňující vlastnosti této rostliny. V současnosti mnoho lidí pije čaj z levandule, aby se uklidnili a odpočinuli si po náročném dni. Americké studie ukázaly, že pravidelné pití levandulového čaje má příznivý vliv na nervový systém. Čaj z levandule minimalizuje dopady stresu a působí antidepresivně, což z něj činí přírodní lék na poruchy spánku.

Kůra z Magnólie

Magnolie jsou okrasné rostliny, které se na Zemi vyskytují více než 100 milionů let. Čaj se vyrábí hlavně z kůry magnólie. V tradiční čínské medicíně byl čaj z kůry magnólie používán k úlevě od nepohodlí způsobeného stresem. V současné době se kůra magnólie používá jako rostlina s protiúzkostnými a protizánětlivými účinky. Předběžné americké studie potvrdily, že čaj z kůry magnólie může zlepšit délku a kvalitu spánku.

Ašvagandha čaj

Ašvagandha je bylina používaná po staletí v indické přírodní medicíně. Má uklidňující účinky. Užívání večer pomáhá uvolnit se a zajišťuje lepší kvalitu spánku. Studie potvrdily příznivý vliv ašvagandhy na nervový systém. Tato bylina také přináší úlevu v případě nervového napětí. Zlepšuje vitalitu organismu v období slabosti, únavy a nadměrného vyčerpání.

Meduňkový čaj

Meduňka patří do rodiny hluchavkovitých a je známá svým mírně sladkým a citrusovým aroma, které je důsledkem přítomnosti esenciálních olejů. Prospěšné vlastnosti této rostliny jsou známy po staletí. Byla využívána jako protibakteriální, protivirové bylina a také při problémech se spánkem. Vědecké studie potvrdily, že pravidelné užívání meduňky snižuje nespavost, redukuje výskyt úzkostných stavů a pocitů neklidu.Co je dobré vědět při používání čajů pro spánek?

Mnoho z výše uvedených bylin se nachází v bylinných spánkových přípravcích, mezi ně patří například heřmánek, meduňka a valeriána. Některé byliny pomáhají rychleji usnout, snižují počet probuzení během noci a zlepšují celkovou kvalitu spánku.

Bylinné čaje na spánek mohou interagovat s léky. Proto je před každým použitím čaje na spaní nutné poradit se s lékařem.