.

Datle nebo fíky – co vybrat? Srovnání

Fíky a datle jsou ovoce s podobným původem a vzhledem, což někdy vede k jejich zaměňování. Jaké mají vlastnosti a jak se uplatňují v kuchyni? Podívejte se na srovnání obou druhů ovoce.

Datle a fíky se pro mnoho lidí jeví jako velmi podobné ovoce. Vzhledově se podobají a mají sladkou chuť. Datle i fíky pocházejí z oblastí s podobným klimatem a většinou je můžeme získat v sušené formě, kde jsou často používány jako občerstvení. Fíky, stejně jako datle, jsou bohaté na výživné látky. Ačkoli se tyto druhy ovoce na první pohled zdají být podobné, v mnohém se liší. Jaké nutriční hodnoty mají fíky a datle? Jak je používat? Zde je náš stručný průvodce o těchto ovocích.

 V tomto článku najdete:
  • Původ datlí a fíků
  • Jak vypadají datle a fíky?
  • Jak chutnají fíky a datle?
  • Nutriční vlastnosti fíků a datlí
  • Účinky fíků a datlí – srovnání
  • Využití fíků a datlí 

Původ datlí a fíků

Datle rostou na datlové palmě (Phoenix dactylifera L.), zatímco fíky jsou plody fíkovníku (Ficus carica L.). Datlové palmy jsou stromy, které často dosahují výšky přes 20 metrů a pocházejí z severní Afriky, Blízkého východu a jižní Asie. Strom, na kterém rostou fíky, obvykle dosahuje výšky 5 až 6 metrů a je dvoudomý, což znamená, že pro jeho pěstování jsou potřebné stromy obou pohlaví, jak mužské, tak ženské.

Datlová palma byla pěstována již přibližně 3000 let př. n. l., hlavně na území Blízkého východu a severní Afriky, a datle jsou dodnes součástí téměř všech místních diet. Fíky patří mezi jedny z nejstarších konzumovaných plodů. Důkazy o konzumaci fíků byly nalezeny v archeologických nálezech datovaných do 9000 let př. n. l. Plody Ficus carica byly oblíbenou pochoutkou starověkých Řeků a Římanů.

pokrojone suszone figi

Datle a fíky - jak vypadají?

Pro mnohé na první pohled vypadají fíky a datle velmi podobně. Ve skutečnosti, pokud se na ně podíváme blíže, zjistíme, že tyto dva druhy ovoce se výrazně liší jak barvou, velikostí, tak i texturou.

Čerstvé datle mají oválný tvar a jejich kůže je mírně vrásčitá. V závislosti na druhu mohou mít barvu od tmavě hnědé až po jantarovou. Fíky naopak jsou kulatější a plné. Čerstvé mohou mít barvu od zlatavě žluté po tmavě fialovou, a když jsou sušené, mají světle hnědou barvu. Je důležité poznamenat, že stejně jako u většiny ovoce jsou i tyto dva druhy k dispozici v mnoha odrůdách a typech. U datlí patří mezi nejoblíbenější odrůdy Medjool, Deglet Nour, Hadrawi nebo Halawi. U fíků můžeme vybírat z různých odrůd, ať už z řeckých nebo tureckých fíků. Mezi nejpopulárnější odrůdy patří Kalamon v Řecku a Sarılop v Turecku.

Největší rozdíl je však uvnitř fíků a datlí. Datle se vyznačují hladkou, v ústech se rozplývající dužinou, jejíž konzistence někdy připomíná karamel. Fíky naopak mají uvnitř mnoho malých semínek, která dodávají dužině křupavou konzistenci.

daktyle Deglet Nour

Fíky a datle - jak chutnají? 

Chuť fíků a datlí z velké části závisí na konkrétním druhu ovoce. Všeobecně však můžeme říci, že datle jsou mnohem sladší. Podle výzkumů obvykle obsahují o 30 % více cukru. Chuť datlí se liší podle druhu, ale obvykle připomíná sirup nebo karamel. Fíky na druhou stranu mají velmi charakteristickou chuť, připomínající sladkost medu a jemnou příchuť podobnou lesním plodům. Sušené fíky pak mají více oříškovou a třtinovou chuť.

Fíky, datle a výživové vlastnosti 

Jak fíky, tak datle jsou ovoce bohaté na výživné látky a rozhodně by měly být součástí našeho jídelníčku. Přesto se liší svým výživovým složením, i když v některých aspektech jsou hodnoty podobné. Pro srovnání budeme brát v úvahu hodnoty datlí a sušených fíků, protože právě tyto často najdeme v obchodech.

Glykemický index

Fíky patří mezi potraviny se středním glykemickým indexem. Glykemický index sušených fíků je 61. Datle v tomto směru vypadají mnohem lépe. Záleží však na konkrétním druhu. Obvykle se glykemický index datlí pohybuje v rozmezí 46 až 55 pro zdravé jedince a 43 až 53 pro osoby s diabetem 2. typu, což je zařazuje do kategorie s nízkým glykemickým indexem. Z toho vyplývá, že datle jsou mnohem vhodnější volbou jako svačina než fíky, zejména pro osoby s diabetem 2. typu.

Kalorie 

V 100 g datlí Deglet Nour je 282 kcal. Naproti tomu sušené fíky mají 249 kcal, což není velký rozdíl.

Tuky

Obsah tuků jak v datlích, tak ve fících není vysoký, ale sušené fíky obsahují více tuku.

Sacharidy 

Fíky obsahují méně sacharidů ve srovnání s datlemi. Obsah sacharidů ve fících je 63,87g, zatímco v datlích je to 75,03g.

Stravitelná vláknina 

Ve věci stravitelných vláken je rozdíl také malý. V 100 gramech datlí je 8 g stravitelné vlákniny, ve srovnání se sušenými fíky, které obsahují 9,8 g.

Cukry

Datle jsou ovocem s vyšším obsahem cukrů. Datle obsahují 63,35 g cukrů, zatímco sušené fíky 47,92 g.

Bílkoviny

Jak fíky, tak datle obsahují velmi málo bílkovin.

Vitamíny

Jak sušené datle, tak sušené fíky obsahují mnoho hodnotných živin. V datlích je mnohem více kyseliny listové a vitamínu B3, který se podílí na 300 chemických reakcích v těle, syntéze pohlavních hormonů, a také rozkládá mastné kyseliny, sacharidy a aminokyseliny. Fíky obsahují více cholinu B4, který je ceněn zejména pro správný vývoj plodu, a navíc podporuje funkci nervového systému a paměti. Fíky také obsahují mnohem více vitamínu K, který se podílí na procesu srážení krve a metabolismu kostního systému.

Fíky a datle jsou ovoce s podobným původem a vzhledem. Proto jsou někdy zaměňovány. Jaké mají vlastnosti a jak se používají v kuchyni? Podívejte se na srovnání obou ovoce.

Z hlediska obsahu vitamínu K jsou fíky bohatší. Na druhou stranu datle obsahují více kyseliny listové, vitamínu B5 a B6.

Minerály

Datle a fíky obsahují srovnatelné množství fosforu, manganu a draslíku. Pokud však potřebujete doplnit vápník, hořčík a železo, sušené fíky budou lepším řešením. Datle Deglet Nour jsou na druhou stranu mnohem hodnotnějším zdrojem sodíku.

Efekty fíků a datlí - porovnání diabetes

Jak fíky, tak datle mají příznivý účinek na tělo lidí trpících cukrovkou typu II. Oba v určité míře vykazují antidiabetické účinky. Ovšem působí různými způsoby. Datle mají antidiabetické vlastnosti kvůli flavonoidům, které snižují vstřebávání glukózy z trávicího traktu. Fíky obsahují kyselinu abscisovou, která je fytohormonem v fících, lépe reguluje hladinu glukózy a také ovlivňuje snížení inzulinového indexu, snižuje riziko vzniku inzulinové rezistence, diabetu typu II.

Protizánětlivé vlastnosti 

Datle mají protizánětlivé vlastnosti, což je pozorováno u pacientů trpících artritidou. Fíky obsahují luteolin, který má protizánětlivé vlastnosti a působí neuroprotektivně.

Prevence vysokého krevního tlaku 

Kvůli vysokému obsahu draslíku by měly být datle a fíky konzumovány lidmi s vysokým krevním tlakem, protože mají pozitivní vliv na regulaci krevního tlaku.