.

Vše, co potřebujete vědět o datlích Deglet Nour z Alžírska

 
Pocházející z Alžírska, datle Deglet Nour jsou jedním z nejčastějších druhů datlí konzumovaných v celé severoafrické oblasti. Mají barvu jantarového odstínu a vyznačují se téměř průhlednou dužinou a sladkou, ořechovou a karamelovou chutí.
 
 
 
 
 
 
V tomto článku najdete:
  • Jak vypadají datle Deglet Nour?
  • Jak se pěstují datle Deglet Nour?
  • Proč stojí za to jíst datle Deglet Nour?
  • Jaký je rozdíl mezi datlemi Deglet Nour z Alžírska a kalifornskými?
  • Čím se liší datle Deglet Nour od datlí Medjool?
  • Jak jíst datle Deglet Nour?

Jak vypadají datle Deglet Nour?

Datle Deglet Nour nelze zaměnit s jinými druhy datlí. Jejich název znamená „prst světla“, co odkazuje na poloprůhlednou dužinu a hladkou strukturu. Deglet Nour jsou středně velké datle s úzkým, protáhlým oválným tvarem. Jejich barva je různorodá — od slámové po jantarovou s lehce průhlednou dužinou. Patří do kategorie polosuchých. Jsou mírně křupavé, ale stále měkké. Ve srovnání s Medjool mají nižší obsah cukru, ale nabízejí komplexní sladkost s ořechovým závěrem srovnatelným s chutí máslové karamelu a kešu ořechů. Deglet Nour jsou druhem nejvíce oceňovaným pro svou vysokou kvalitu a jedinečnou chuť.

daktyle deglet nour

Jak se pěstují datle Deglet Nour?

Datle Deglet Nour pocházejí z palmy datlové známé botanicky jako Phoenix dactylifera. Tato odrůda je převážně pěstována v Severní Africe v Alžírsku (v Tolze, Oued Righ), v Tunisku (v oblastech Jérid a Nefzaoua), ale také v Izraeli a ve Spojených státech (v Kalifornii, Arizoně a Texasu), kde byla na začátku 20. století dovezena.

Alžírsko, které je nepochybně kolébkou této odrůdy palmy datlové, patří mezi přední světové producenty datlí Deglet Nour. Palmy rostoucí v palmovém háji Tolga mají optimální podmínky pro růst, a samotné datle Deglet Nour sklizené z tohoto háje jsou ceněny pro svou výjimečnou chuť a aroma.

Palmy datlové obvykle dosahují výšky 15 až 20 metrů a první plody přinášejí až po asi 10 letech, ale mohou plodit až sto let. Plody se suší na horkém slunci pouštního prostředí ještě na větvích. Po dokončení fáze sušení jsou datle ručně sklizněny a poté přepravovány v bednách do zpracovatelského závodu. Tam jsou nejprve tříděny podle velikosti, stupně vysušení a dalších kritérií, než jsou omyty a zalévány vodou, dokud nedosáhnou požadované vlhkosti. V dalším kroku jsou datle balzamovány.

Taková metoda zpracování, zejména zvlhčení, dává datlím Deglet Nour jejich výjimečně měkkou konzistenci.

Palma daktylowa z daktylami

Proč stojí za to jíst datle Deglet Nour?

Datle Deglet Nour jsou bohatým zdrojem vlákniny, železa, draslíku, vitaminů skupiny B, flavonoidů a antioxidantů.

Jedna porce datlí Deglet Nour (přibližně 35 g) obsahuje asi 240 miligramů draslíku, což představuje asi 7% doporučené denní hodnoty. Pokud jde o obsah tohoto prvku, datle předčí ostatní ovoce a zeleninu - mají až třikrát více draslíku než banány! Kromě toho draslík obsažený v datlích pomáhá snižovat krevní tlak a snižuje riziko mozkové mrtvice a dalších srdečních problémů.

Deglet Nour jsou také cenným zdrojem vlákniny. Ve 100 gramech se nachází 8 gramů vlákniny. Vláknina obsažená v datech příznivě ovlivňuje trávicí systém a minimalizuje riziko zácpy. Vláknina také podporuje léčbu různých onemocnění, jako jsou GERD, hemoroidy nebo divertikulitida.

Deglet Nour poskytují také antioxidanty. Antioxidanty pomáhají chránit tělo před volnými radikály, které mohou způsobovat škodlivé reakce v těle vedoucí k onemocněním. Ve srovnání s jinými druhy ovoce mají datle nejvyšší úroveň antioxidantů na objem.

Mezi nejdůležitější antioxidanty v datech patří:

  • Flavonoidy - mají protizánětlivé, antibakteriální a antivirotické účinky a také protiaterosklerotické účinky;
  • Karotenoidy - přispívají ke zdraví srdce a pomáhají snížit riziko očních onemocnění;
  • Fenolová kyselina - může pomoci snížit riziko rakoviny a srdečních chorob.

Datle Deglet Nour obsahují fruktózu, přirozený cukr v ovoci. Jsou vynikající a zdravou alternativou k rafinovanému cukru díky svým výživovým složkám, vláknině a antioxidantům.

Jaký je rozdíl mezi datlemi Deglet Nour z Alžírska a kalifornskými?

Kromě Afriky je tento druh datlí pěstován také v USA, v Kalifornii. Palmy Phoenix dactylifera byly do USA dovezeny z francouzského Alžírska v roce 1900. Proto datle pocházející z obou těchto kontinentů jsou si velmi podobné. Nicméně mikroklima regionu, kde jsou datle Deglet Nour pěstovány v Alžírsku, přispělo k jejich výjimečnosti. Biskra, „sladké město“, je známé svým pěstováním vysoké kvality datlí. Klima je charakterizováno teplým vzduchem a vlhkou půdou. V důsledku toho mají datle z tohoto regionu charakteristickou velikost, texturu, barvu a chuť a jsou v celosvětovém měřítku jedinečné.

Čím se liší datle Deglet Nour od datlí Medjool?

Datle Medjool jsou často nazývány "králi datlí". Jsou mimořádně velké, obsahují velké množství dužiny a jsou mimořádně sladké. Na druhou stranu datle Deglet Nour jsou menší, středně sladké s poloprůhlednou jantarovou barvou a jemnou karamelovou chutí.

Jak jíst datle Deglet Nour?

Datle Deglet Nour jsou jedním z těchto odrůd datlí, které se skvěle hodí do všech druhů pečení díky nižšímu obsahu cukru a tvrdé konzistenci. Lze je snadno nakrájet na kostky, nejsou rozmělněné. Můžete s nimi připravovat pečivo, sušenky a dorty. Jsou také preferovanou odrůdou pro výrobu datlového cukru, alternativního sladidla.

Skvěle se hodí s ořechy, čokoládou, kávou, smetanou, javorovým sirupem, skořicí, kokosem, pomerančem, banány, meruňkami, brandy, rumem, ale také s sýrem a slaninou, vepřovým masem a drůbeží.