.

Datlový sirup - vlastnosti a použití

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datlový sirup je jedním z nejhodnotnějších náhrad bílého cukru. Vyniká intenzivním datlovým chuťovým a aromatickým profilem. Z čeho vzniká sirup z datlí? Proč je vhodné používat ho v kuchyni? 

V tomto článku najdete:

 • Jak vzniká sirup z datlí?
 • Kdo vyrábí sirup z datlí?
 • Vlastnosti datlového sirupu 
 • Kalorická hodnota datlového sirupu 
 • Datlový sirup a glykemický index 
 • Proč je datlový sirup zdravější než cukr? 
 • Použití datlového sirupu v kuchyni 
 • Jak používat datlový sirup?
 • Recepty s datlovým sirupem
 • Datlový sirup – alternativy
 • Datlový sirup – kontraindikace

Jak vzniká sirup z datlí?

Sirup z datlí, také nazývaný jako med z datlí, se vyrábí z plodů datlovníku, datlí. Tyto plody jsou již tisíce let základem stravy obyvatel arabských zemí a důležitou součástí středovýchodní kuchyně.

Sirup z datlí je přírodně zahuštěný džus z plodů datlí. V kvalitním sirupu z datlí by neměly být žádné konzervační látky, dochucovadla ani zahušťovadla. Jedná se o výrobek 100% přírodní, který obsahuje pouze vodu a datle.

Palma daktylowa z daktylami

Kdo vyrábí sirup z datlí?

Tento sirup je nejoblíbenějším výrobkem z datlí, zejména v oblasti Perského zálivu. V pěti zemích tohoto regionu se vyrábí datlový sirup pro export. Prvním exportérem tohoto produktu byl Írán. V současnosti je největším vývozcem tohoto produktu Spojené arabské emiráty. Tam se pěstují nejchutnější odrůdy datlové palmy, z nichž většina plodů je určena pro průmyslovou výrobu sirupu.

Vlastnosti datlového sirupu 

Hotový datlový sirup je hustá a lepkavá kapalina tmavé barvy s velmi příjemnou sladkou vůní. Obrovskou výhodou sirupu je lehká ořechová chuť, díky níž jídlo získává orientální aroma. Datlový sirup je sladký, ale neovládá chuť jídla. Tento výrobek se skvěle hodí jako náhrada cukru v čaji, sladkých pečeních a dalších pokrmech - má široké použití v kuchyni.

syrop daktylowy w butelce

Bohatství minerálních látek  

Datle se skládají převážně z jednoduchých sacharidů (50 %), a v sušených datlích je těchto sacharidů až 80 %. Sirup z plodů datlovníku obsahuje velké množství draslíku 848 mg na 100 g. Draslík je velmi důležitý pro správné fungování srdce, podporuje tvorbu bílkovin a je zodpovědný za správný krevní tlak a napětí svalů. Proto je datlový sirup oblíbenou pochoutkou mnoha sportovců.

V datlovém sirupu se také nachází velké množství hořčíku (63 mg na 100 g), vápníku (42 mg na 100 g), železa (0,44 mg na 100 g), fosforu (50 mg na 100 g) a vitamínů A, B skupiny a E. Díky vysokému obsahu dobře stravitelného železa (přítomná v datlích měď podporuje jeho vstřebávání organismem) jsou datle doporučovány při nedostatku železa (anémii).

Vlastnosti antioxidačního sirupu 

Datlový sirup je bohatý na antioxidanty, které snižují riziko vzniku nemocí. V sirupu se vyskytují:

 • flavonoidy - jsou antioxidanty, které snižují záněty, snižují riziko vzniku cukrovky a Alzheimerovy choroby;
 • fenolové kyseliny - jsou antioxidanty, které snižují riziko srdečních chorob a rakoviny;
 • karotenoidy - ovlivňují správnou funkci srdce a snižují riziko očních chorob.

V datlovém sirupu se nachází velké množství přírodních salicylátů, které jsou nezbytné pro obranu organismu před viry a bakteriemi. Salicyláty jsou látky s antibakteriální, protizánětlivou a horečku snižující účinností. Kvůli přítomnosti salicylátů v datlovém sirupu není tento produkt doporučován pro alergiky, protože ho špatně snášejí.

V datlovém sirupu se nacházejí velmi důležité bioaktivní sloučeniny, jako je lutein a polyfenoly. Ty pozitivně ovlivňují žaludek a zachytávání volných radikálů.

Složky (%) Hodnoty
Bílkoviny 1.76 ± 0.18
Tuky 0.98 ± 0.04
Vláknina 2.44 ± 0.32
Minerální složky (mg/100 gm)
Sodík (Na) 78.62 ± 4.08
Draslík (K) 272.36 ± 14.26
Železo (Fe) 4.78 ± 0.84
Fytochemické vlastnosti
Vitamín C (mg·L−1) 66.48 ± 2.65
Celkové fenoly (TP) mg/100 g 472.14 ± 9.12
Flavonoidy (TF) mg/100 g 16.52 ± 5.64
Antioxidační aktivita (AO)% 72.84 ± 3.06

Cenný zdroj energie

Datlový sirup je sladký doplněk stravy, který nám poskytuje velkou dávku energie. V 100 g datlového sirupu je až 270 kalorií. Z tohoto důvodu se datlový sirup skvěle hodí jako přídavek ke svačině po cvičení nebo k ovesné kaši na snídani.

Pomůže se zácpou

Konzumace datlového sirupu se doporučuje lidem trpícím zácpou. Vláknina obsažená v tomto přírodním sladidle je skvělým projímavým prostředkem, který pomáhá s pravidelnou stolicí a snižuje zácpu. Protože je datlový sirup lehce stravitelný, může být konzumován lidmi, kteří mají potíže s konzumací běžných ovoců, například lidé trpící syndromem dráždivého tračníku.

Datlový sirup může pomoci při porodu  

Datlový sirup v mnoha případech působí podobně jako samotné datle. Bylo prokázáno, že látky obsažené v datlích citlivě reagují na účinky oxytocinu, hormonu, který se aktivuje během porodu a má velký vliv na kontrakce, což zrychluje rozšíření děložního čípku. Konzumace sirupu na konci těhotenství může tedy výrazně urychlit a usnadnit samotný porod. Datlový sirup je také vynikající alternativou k cukru během těhotenství. Na rozdíl od cukru obsahuje také mnoho dalších látek, včetně kyseliny listové, která minimalizuje riziko vzniku vad nervové trubice u plodu.

Cenný zdroj železa 

Datlový sirup není jen lahodný a sladký přídavek do mnoha pokrmů, ale také přirozeným zdrojem železa, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. V jedné lžičce datlového sirupu je 0,2 mg železa, což pokrývá 1% denní potřebu tohoto živinového prvku. Pravidelná konzumace datlového sirupu v kombinaci s vyváženou stravou pomůže udržet v těle odpovídající hladinu železa.

Pomáhá s činností nervového systému

Datlový sirup je zvláště bohatý na vitamíny skupiny B, jako je riboflavin, niacin a vitamín B6. Jak riboflavin, tak niacin hrají důležitou roli v činnosti nervového systému a mozku. Pravidelné užívání vitamínu B1 podporuje činnost mozku a zlepšuje celkový stav.

Pozitivní vliv na činnost srdce 

Datlový sirup, stejně jako čerstvé datle, je především cenným zdrojem hořčíku, který hraje důležitou roli při regulaci srdeční činnosti. Posiluje svalovinu srdce, zlepšuje jeho výkon a předchází poruchám srdečního rytmu. Kromě toho obsažená vitamín B6 v datlovém sirupu ovlivňuje regulaci krevního tlaku.

Energetická hodnota datlového sirupu

Energetická hodnota datlového sirupu je 1134 kJ / 312 kcal na 100 g výrobku. Sirup se skládá hlavně z jednoduchých cukrů, 75,69 g cukru na 100 g sirupu. Také lze nalézt stopové množství tuku, 0,1 g na 100 g, a bílkovin, 2,43 g na 100 g.

Datlový sirup a glykemický index 

Datlový sirup má velmi vysoký glykemický index IG = 54. Proto tento produkt není doporučen pro lidi s inzulinovou rezistencí ani pro diabetiky. Není také doporučován pro lidi na dietě nebo s nadváhou. Pokud máte problémy s vysokým cukrem v krvi, měli byste se vyvarovat datlového sirupu.

Proč je datlový sirup zdravější než cukr?

Datlový sirup je přírodní sladidlo, které na rozdíl od cukru z cukrové třtiny neposkytuje prázdné kalorie. Hlavní výhodou datlového medu je vysoký obsah vitaminů a minerálů, které jsou nezbytné pro správné fungování těla.

Datlový sirup neobsahuje vlákninu, proto je velmi rychle tráven a způsobuje rychlý nárůst glukózy v krvi - což není zdravé nejen pro diabetiky, ale i pro každého jednotlivce. Z tohoto důvodu by měli diabetici a lidé na dietě tomuto sirupu vyhýbat.

lody polane syropem daktylowym

Použití datlového sirupu v kuchyni 

Datlový sirup není bezdůvodně nazýván medem z datlí. Skvěle se hodí jako náhrada medu v jídlech, například ve veganské dietě nebo pro alergiky. Je ideální jako zdravá poleva pro dezerty a zmrzliny. Je ideální náhradou bílého cukru v koláčích a sušenkách, například v perníčcích nebo perníku. Velmi často se používá k osladění kávy, které dodá lehce karamelovou chuť. Skvěle se hodí k oslazení koktejlů - je to ideální způsob, jak dodat energii po vyčerpávajícím tréninku. Je vhodné ho kombinovat s produkty, které jsou tráveny pomaleji, například ořechy, různá semena, vepřové nebo jehněčí maso. Díky tomu jsou jídla trávena déle a sirup nezpůsobuje prudký skok glukózy v krvi, tedy nadbytek energie, a poté náhlé únavy. Datlový sirup se skvěle hodí jako přídavek do slaných jídel, pikantních jídel a jídel z orientální kuchyně, kde zdůrazňuje chuť použitých koření. Je to zdravá náhrada cukru. Nelze jej používat ve velkém množství, protože má vysokou kalorickou hodnotu a způsobuje rychlý nárůst glukózy v krvi.

Jak používat datlový sirup?

Mnoho lidí se ptá, jak nahradit cukr datlovým sirupem v receptu. Obecně se předpokládá, že 1 šálek cukru (asi 220 g) nahradí 1 ⅓ šálku datlového sirupu. Pokud jsou v receptu další tekuté ingredience, například mléko nebo olej, je třeba snížit jejich množství o ¼ šálku, aby byly zachovány správné poměry v těstě.

Pokud jsou v receptu tekuté sladidla, například agávový sirup, javorový sirup nebo med, předpokládá se poměr 1 šálky datlového sirupu za jednu šálek tekutého sladidla. 

Recepty s datlovým sirupem

Shake s datlovým sirupem:

Sladký a plný živin, tento nápoj můžete vypít po tréninku nebo jako hodnotný dezert během dne.

Suroviny:

 • 2 banány
 • 3 lžíce datlového sirupu
 • ½ lžičky skořice
 • 2 lžíce chia semínek
 • 2 lžíce arašídového másla
 • 2 sklenice mandlového mléka

Příprava:

Příprava lahodného shaku s datlovým sirupem trvá jen pár minut! Stačí vložit ingredience do rychlošlehačky a mixovat po dobu 60-120 sekund, dokud nedosáhnete hladké a krémové konzistence. Po přípravě shake ochutnejte a pokud je příliš hustý, přidejte více mléka, nebo pokud není dostatečně sladký, přidejte trochu datlového sirupu. Hotovo? Nalijte shake do sklenice nebo lahve a ihned si pochutnejte, nebo jej uložte do lednice až na 24 hodin.

Kuře s datlovým sirupem:

Tento recept je nejlepším příkladem toho, že datlový sirup je vhodný nejen pro dezerty a koláče. Úspěšně se používá i jako přídavek do masa a drůbeže, zejména v receptech z asijské a arabské kuchyně.

Suroviny:

 • 12 kuřecích stehen
 • 1 lžíce soli
 • 1 lžička černého pepře
 • 4 stroužky rozdrceného česneku
 • 2 lžíce citronové šťávy
 • 3 lžíce datlového sirupu
 • 3/4 šálku BBQ omáčky (podle chuti)
 • 1 lžíce Sriracha omáčky (thajská omáčka z rozmixovaných chilli papriček)

Příprava:

Smíchejte sůl, pepř, citronovou šťávu, česnek a datlový sirup v sáčku s uzávěrem a nechte marinovat po dobu čtyř hodin nebo déle. Následně předehřejte troubu na 200°C a vložte kuřecí stehna s kůží dolů na vymazaný plech. Pečte asi 25-30 minut, dokud nezíská zlatavou barvu. Mezitím připravte směs BBQ omáčky a Srirachy. Po 10 minutách polijte kuřecí stehna směsí BBQ a pečte dalších 10 minut, dokud maso nebude měkké. Na závěr přepněte troubu na možnost grilování a grilujte kuřecí stehna asi 5 minut, dokud nezačnou mírně karamelizovat a pustí šťávy.

Datlový sirup - náhrady

Pokud je v receptu datlový sirup, ale jeho chuť není zcela vhodná, můžete jej nahradit stejně sladkým javorovým sirupem (má podobnou konzistenci jako datlový sirup). Zajímavou alternativou k datlovému sirupu je agávový sirup, který je méně sladký a má nižší glykemický index. Stojí za to zkusit také med, například květový med.

Datlový sirup - varování

Pro většinu lidí je používání datlového sirupu pro jejich zdraví bezpečné, i když je třeba jej používat s rozvahou, protože se skládá převážně z jednoduchých cukrů.

Datlový sirup by neměly používat osoby trpící cukrovkou nebo inzulínovou rezistencí, protože má vysoký IG = 54 a způsobuje rychlý výdej inzulínu do krve. Další skupinou lidí, kteří by neměli datlový sirup používat, jsou osoby s nadváhou a obezitou.

Datlový sirup, přestože má mnoho výhod, by měl být do stravy zaváděn velmi opatrně, protože může vyvolat různé alergické reakce, jako jsou bolesti břicha, vyrážky, nevolnost. Při zavádění datlového sirupu do stravy se doporučuje pozorně sledovat reakce organismu.