.

Blanšírované mandle – vlastnosti a použití

V
Při nákupu mandlí můžeme vybírat mezi dvěma druhy – blanšírovanými a neblanšírovanými. Jaké vlastnosti mají blanšírované mandle a jsou zdravé?
tomto článku najdete?
  • Blanšírované mandle - co to znamená?
  • Blanšírované mandle nebo ne?
  • Jak používat blanšírované mandle?
  • Jak blanšírované mandle? 
  • Nejčastější otázky o blanšírovaných mandlech

Co to znamená blanšírované mandle?

Blanšírované mandle je proces, při kterém se odstraní vnější tmavohnědá slupka mandle. Typicky v průmyslovém zpracování blanšírování spočívá v odstranění skořápky mandle po jejich namočení ve vodě o teplotě 85-100 °C. Proces trvá 2-5 minut. Během této doby se mandle suší horkým vzduchem a poté se ochladí na pokojovou teplotu. V důsledku toho se slupka mandle téměř sama od sebe oddělí od ořechu.

Blanšírované mandle tedy nemají tmavou slupku, a proces blanšírování mění jejich chuť a barvu. Mandle bez slupky mají světlý, krémový odstín a jsou o něco sladší.

Procedura blanšírování má ještě jednu výhodu – snižuje potenciální kontaminaci mandle a jejich náchylnost k rozvoji bakterií a plísní.

migdały blanszowane

Blanšírované mandle nebo ne?

Blanšírované mandle se vlastnostmi a obsahem živin mírně liší od mandlí s kůží. Kůže mandlí je bohatá na flavonoidy a další fenolické sloučeniny, které mají antioxidační vlastnosti. Polyfenoly chrání buňky těla před toxickým oxidačním stresem, mají antibakteriální vlastnosti a hrají důležitou roli v boji proti nemocem. Z tohoto důvodu odebírání kůže snižuje některé výživové vlastnosti mandle. Avšak blanšírování má také své výhody. Výhodou blanšírovaných mandlí je, že obsahují málo fytové kyseliny.

Fytová kyselina je organická látka, která se vyskytuje v rostlinných produktech. Má špatnou pověst, zejména kvůli inhibici vstřebávání železa, zinku a vápníku, stejně jako hořčíku a mědi. V mandlích je soustředěna převážně v kůži. Blanšírované mandle proto obsahují jen stopy této složky ve srovnání s neblanšírovanými mandlemi. Oba typy mandlí se také liší v obsahu sacharidů a vlákniny. Protože kůže je tvořena hlavně vlákninou, což je druh sacharidů, je obsah vlákniny v blanšírovaných mandlích nižší. Mezi blanšírovanými mandlemi můžeme rozlišovat solené mandle, které jsou skvělou svačinou, kterou můžete jíst samotnou, přímo z balení.

 

Jak používat blanšírované mandle?

Blanšírované mandle používáme v kuchyni mnohem častěji než mandle s kůží. Používají se v těch receptech, kde kromě chuti má význam také vizuální forma.

Můžete je konzumovat jako svačinu v surové formě, pražené na pánvi nebo v mikrovlnné troubě a konzumovat teplé nebo studené. Můžete je přidávat do mnoha receptů, ať už sladkých (sušenky, makronky, koláčky, dezerty) nebo slaných s zeleninou (např. chřest), rybami a masem (např. kapr, kachna). Skvěle chutnají přidané do jogurtu s ovocem nebo medem, kuřecího salátu nebo brokolicového salátu s fetou. Zde se skvěle hodí mandle ve formě lupínků. Blanšírované mandle jsou skvělou základnou pro přípravu chutné mandlové mouky. Většina mandlové mouky dostupná v obchodech je vyráběna právě z blanšírovaných mandlí, tedy mandle bez kůže. Po jemném umletí mandlí získáte mandlový prášek, kterým obohatíte chuť pečiva. Blanšírované a mleté mandle můžete také využít k přípravě domácího mandlového mléka.

migdały przed i po blanszowaniu

Jak blanšírovat mandle?

Blanšírované mandle můžete koupit v obchodě nebo je sami oloupat. Jak to udělat? Blanšírování mandlí můžete provést dvěma způsoby.

Metoda č. 1: Namočte mandle na celý večer.

Jedním způsobem, jak snadno oloupat mandle, je namočení vodou na delší dobu.

Postupujte takto:

Dávku mandlí vložte do misky s chladnou vodou. Misku volně přikryjte fólií nebo papírovým ručníkem a nechte přes noc. Ráno mandle sceďte přes cedník a jemně stlačte, aby se kůra uvolnila. Kůra by měla snadno odejít.

Metoda č. 2: Ponořte mandle do vařící vody.

Postupujte takto:

Nejdříve vložte celé mandle do vařící vody na jednu minutu. Poté je sceďte, opláchněte studenou vodou a osušte papírovým ručníkem. V tomto okamžiku budou mít kůry lehké vrásky a snadno odejdou. Po usušení jsou takto připravené blanšírované mandle hotovy k použití.

Jak oloupat kůru z mandlí? 

Použití kterékoli z těchto metod dává srovnatelný výsledek. Po namočení nebo ponoření do vařící vody budou mandle měkčí. Aby bylo možné odstranit kůru, jemně je stlačte mezi ukazováčkem a palcem. Kůra by měla snadno odejít.

Pokud nemáte čas na domácí "loupání" mandlí nebo chcete dosáhnout elegantního a krémového vzhledu mandlí, pak je nejlepším řešením koupit hotové blanšírované mandle nebo mandle v lupínkách.

Často kladené otázky o blanšírovaných mandlích:

Jak vypadají blanšírované madle?

Blanšírované mandle jsou mandle bez vnější hnědé slupky, které mají krémovou barvu.

Lze jíst mandle s kůrou? 

Ano, rozhodně. Kůra mandlí neobsahuje žádné škodlivé látky pro zdraví. Navíc obsahuje mnoho cenných látek, které mohou pozitivně ovlivnit fungování našeho těla. Pokud nemáme estetické důvody nebo v receptu není výslovně uvedeno, že je třeba blanšírovat, můžeme používat mandle s hnědou kůrou.

Je třeba mandle oloupat?

Ne, mandle nemusí být oloupané, ale v některých receptech je to doporučeno. Na výběr, jaký typ mandlí si vybereme, rozhodujeme podle našich individuálních preferencí nebo konkrétního receptu, který plánujeme připravit. Někteří lidé věří, že blanšírované mandle mají o něco sladší chuť než ty s kůrou, ale v mnoha případech je rozdíl opravdu nepatrný. Blanšírování mandlí je často motivováno estetickými důvody, zejména když jsou mandle používány k dekoraci sušenek nebo dortů a je požadován jejich charakteristický krémový vzhled.

Jsou blanšírované mandle zdravé?

Blanšírované mandle jsou stejně zdravé jako mandle s kůrou. Obsahují stejné výživné hodnoty a vitamíny jako mandle s kůrou. Rozdíl spočívá v tom, že blanšírované mandle zbavíme složek obsažených v mandlové kůře. Výzkum ukazuje, že kůra mandlí má probiotické účinky a obsahuje složky jako flavonoidy, fenolové kyseliny a proanthocyanidiny.

Proč blanšírovat mandle? 

Blanšírování mandlí je proces, při kterém jsou mandle krátce vařeny a poté rychle ochlazeny, což usnadňuje odstranění kůry. Toto je často požadováno v receptech, kde vzhled mandlí hraje roli – například v dezertech, sladkostech nebo koláčích, kde chceme dosáhnout elegantního, jednotného vzhledu. Blanšírování mandlí může také ovlivnit chuť. Někteří tvrdí, že blanšírované mandle mají jemnější, subtilnější chuť, což může být žádoucí v některých receptech.

Závěrem je třeba poznamenat, že ačkoliv blanšírování mandlí může zvýraznit jejich estetický vzhled a mírně ovlivnit chuť, rozhodnutí, zda je blanšírovat nebo ne, často závisí na konkrétním receptu nebo osobních preferencích. Mandle, ať už s kůrou nebo bez ní, jsou výživné a mohou být skvělým doplňkem mnoha pokrmů.