.

Jak upéct mandle?

 

Pražené mandle stejně jako syrové jsou bohaté na živiny a minerály. Obsahují zdravé tuky, které mají příznivý vliv na celý kardiovaskulární systém. Díky tomu jsou zdravou svačinou pro každého.

V tomto článku najdete:

  • Proč stojí za to jíst pražené mandle?
  • Jsou pražené mandle zdravé?
  • Jak udělat pražené mandle doma?
  • Mandle pražené na pánvi

Mandle mají intenzivní chuť a aroma

Pražené mandle za svou intenzivní chuť děkují olejové kyselině, která je uvolňována pod vlivem vysoké teploty. Pražené mandle jsou velmi křupavé, proto jsou ideální svačinou mezi jídly. Intenzivní chuť pražených mandlí skvěle doplňuje chuť sladkých pečiv, palačinek a vybraných krémových polévek. Dobrou volbou jsou také solené mandle, skvělá svačina, kterou můžete jíst samotně, přímo z balení.

Zlepšuje trávení

Výzkum provedený na Kalifornské univerzitě ukázal, že syrové mandle jsou pro žaludek těžší na trávení a asi polovina z nich je vyloučena z těla ve formě nestrávené. Pražené mandle jsou lépe stravitelné. To znamená, že více živin je absorbováno tělem.

Pražené mandle obsahují mnoho živin 

Pražené mandle jsou bohaté na živiny. V porci 28 g pražených mandlí je 14 g tuku, včetně 1,1 g nenasycených tuků. Pražené a syrové mandle obsahují 6 g sacharidů, včetně 1,1 g cukru, 6 g bílkovin, 75 mg vápníku a 200 mg draslíku. Pražené mandle bez přídavků (např. soli nebo medu) mají stejné nutriční hodnoty jako syrové mandle.

Jsou pražené mandle zdravé?

Pražené mandle bez přídavku soli a oleje obsahují stejné živiny jako syrové mandle. Jsou chutnou a zdravou svačinou. Pražené mandle jsou bohaté na mnoho živin: draslík, fosfor, železo a vápník. Obsahují také nenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Díky vysokému obsahu vlákniny (v jedné porci 28 g je 3,09 g vlákniny) jsou skvělou svačinou pro lidi s problémy s vyprázdněním. Pražené mandle jsou také skvělým zdrojem dobře vstřebatelných rostlinných bílkovin a vitamínu E. Vitamín E v těle plní funkci antioxidantu, který bojuje proti volným radikálům. Vitamín E také podporuje srdce a cévní systém. Pražené mandle jsou také skvělým zdrojem vitamínů B1, B2 a PP. Tyto vitamíny zlepšují paměť a koncentraci a podporují fungování mozku. 

Jak udělat pražené mandle doma?

Nejpopulárnějším způsobem je pražení mandlí na pánvi. Mandle můžete pražit na slano (např. s přídavkem soli a mleté papriky) nebo na sladko (např. s medem). Pražené mandle jsou skvělou svačinkou a přídavkem k různým jídlům, například k salátům a masům.

Mandle pražené na pánvi

Na pánvi se doporučuje pražit malé množství mandlí, například pro dekoraci dortu nebo posypání salátu.

Příprava:

Rozpalte pánev (nejlépe se hodí teflonová). Umístěte mandle na rozpálenou pánev. Při pražení mandle na pánvi házejte nebo míchejte dřevěnou lžící. Pražení mandlí trvá 4-5 minut. Během této doby na ně dávejte pozor, aby se nepřipálily. Když mandle budou zlatavě hnědé, sundejte je z pánve. Nechte je vychladnout. Přesuňte do sáčku nebo do sklenice.