.

Datle - nutriční hodnoty a zdravotní vlastnosti. Jak jíst datle?

Datle čerstvé i sušené jsou pokladnicí látek důležitých pro zdraví. Cení si je sportovci, pomáhají také předcházet kardiovaskulárním chorobám nebo podporují trávení.

Datle – plod datlovníku

Datle jsou plody datlovníku – prastarého ovocného stromu, který se pěstuje již od pravěku. V současné době se datlová palma vyskytuje především v jihozápadní Asii, severní Africe a na jihu Spojených států. Dospělá datlová palma může dosahovat výšky až 40 metrů a má 40 plodnic - každý z nich obsahuje asi 30 datlí. Výživové hodnoty a zdraví prospěšné vlastnosti datlí je činí nazývány chlebem života , zatímco datlová palma samotná byla nazývána stromem života.

Datle – nutriční hodnoty. V jaké formě jsou nejlepší?

Datle jsou k dispozici čerstvé nebo sušené . Oboje jsou bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a salicylátů, které mají vlastnosti podobné aspirinu. Existuje mnoho druhů datlí – nejoblíbenější jsou Deglet Nour a MedjoolJakou mají nutriční hodnotu?

Nutriční hodnoty

Obsah na 100 g čerstvých datlí Deglet Noor

Obsah na 100 g čerstvých datlí Medjool

Energetická hodnota

282 kcal

277 kcal

Protein

2,45 g

1,81 g

Sacharidy

75,03 g

74,97 g

Tuk

0,39 g

0,15 g

Vláknina

8 hodin

6,7 g

Vitamín C

0,4 mg

0 mg

Thiamin (vitamin B1) 

0,052 mg

0,050 mg

Riboflavin (vitamin B2)

0,066 mg

0,060 mg

Niacin(vitamin B3)

1,274 mg

1 610 mg

Vitamín B6

0,165 mg

0,249 mg

Kyselina listová

19 ug

15 ug

Vitamín A

10 IU

149 IU

vitamín E

0,05 mg

0 mg

Vitamín K

2,7 ug

2,7 ug

Vápník

39 mg

64 mg

Železo

1,02 mg

0,90 mg

Hořčík

43 mg

54 mg

Fosfor

62 mg

62 mg

Draslík

656 mg

696 mg

Sodík

2 mg

1 mg

Zinek

0,29 mg

0,44 mg

Sušené datle mají podobné nutriční hodnoty jako čerstvé ovoce. Výjimkou je obsah vlákniny – čerstvé datle jí mají o něco méně než datle sušené, ve kterých je to asi 8,7 g na 100 g.

Datle - zdravotní vlastnosti. Kdo by měl jíst datle?

Podle studie nás datle mohou ochránit před usazováním cholesterolových usazenin na stěnách cév. Konzumace datlí přispívá ke zlepšení lipidového profilu, a tím pomáhá předcházet rozvoji aterosklerózy. Mohou tedy také snížit riziko dalších kardiovaskulárních onemocnění , včetně onemocnění koronárních tepen, srdečního infarktu nebo mrtvice.

Za zmínku stojí zejména vysoký obsah draslíku v datlích . V případě odrůdy Deglet Nour obsahuje 100 g ovoce 656 mg tohoto prvku a v datlích Medjool je to ještě více - celých 696 mg. Proč je to tak důležité? Draslík pomáhá udržovat normální krevní tlak a chrání nás před hypertenzí . Datle také obsahují přírodní salicyláty – látky, které působí jako aspirin, a přitom nedráždí žaludek.

Datle mohou být také užitečné v případě onemocnění trávicího systému . Bohatství vlákniny způsobuje, že datle urychlují střevní peristaltiku a přináší úlevu při zácpě . Při potížích s vyprazdňováním se doporučují zejména sušené datle, které mají o něco více vlákniny než syrové. Při zácpě mohou být dobrým řešením i doplňky stravy , jako jsou datlové tablety , které obnovují přirozený rytmus vyprazdňování. Sušené ovoce je dobré i při syndromu dráždivého tračníku. Tryptofan v nich přítomný je aminokyselina, která se podílí na metabolismu serotoninu – a jeho snížené množství může ovlivnit závažnost příznaků provázejících onemocnění.

Datle by se měly objevit i v jídelníčku lidí, kteří bojují s překyselením. Tyto plody mají alkalizující vlastnosti, tedy neutralizující kyseliny , díky čemuž mění pH žaludeční šťávy na zásaditější. To zase umožňuje snížit příznaky překyselení. Po datlích se vyplatí sáhnout i při stavech silného stresu, psychického vyčerpání nebo nespavosti . Tyto plody obsahují vitamíny skupiny B, které podporují činnost nervové soustavy, a taurin, který usnadňuje usínání a působí antidepresivně. Dobré výsledky v boji s oxidativním stresem mohou přinést také doplňky s tekutými datlemi , které navíc posilují imunitní systém a snižují únavu.

Datle by měli jíst i sportovci . Obsahují hodně jednoduchých cukrů, takže jsou skvělým zdrojem energie . Navíc účinně doplňují nedostatek glykogenu ve svalech a draslíku v těle, což je při dlouhodobé zátěži nesmírně důležité. Fyzicky aktivním lidem se doporučují také doplňky s tekutými datlemi , které pomáhají udržovat pružnost kloubů a podporují tvorbu kolagenu, nezbytného pro správnou funkci kostí a chrupavek.

Jak jíst datle?

Datle se dají konzumovat čerstvé i sušené . S úspěchem se dají přidávat i do různých pokrmů – salátů, müsli, jáhel, mléčných polévek, sladkého tvarohu, koláčů a dalšího pečiva nebo krup. Datle dokážou skvěle nahradit i sladkosti. Oblíbenou svačinou jsou tzv. power balls , které se vyrábí ze sušených datlí, ovesných vloček, ořechů, brusinek, kokosových vloček a medu. Datlový sirup lze naopak použít jako náhražku cukru do čaje nebo kávy .

Datle se z nějakého důvodu nazývají chlebem života. Plody datlí obsahují vitamíny, minerály a další látky, které pomáhají udržovat tělo v dobré kondici – podporují práci kardiovaskulárního systému a trávicího systému, snižují stres a jsou dobrým zdrojem zdravé energie.

Zdravoslav Datle Medjool s peckou (královské) 500 g