.

Jak skladovat čerstvé a sušené mango?

Mango je šťavnaté, exotické ovoce ceněné za jeho sladkou chuť. Jak uchovávat ovoce, aby dlouho zůstalo čerstvé a plné výživových hodnot? Jak skladovat sušené mango?
 
V tomto článku najdete:
 • Jak skladovat nezralé mango?
 • Kdy je mango připraveno k jídlu?
 • Jak uchovávat mango, aby rychleji dozrálo?
 • Jak skladovat zralé mango?
 • Jak skladovat nakrájené mango?
 • Jak skladovat sušené mango?
 • Kdy mango není vhodné k jídlu?
 • Jak poznat, že mango je zkažené?
 • Může sušené mango zkazit?
 • Jak poznat, že sušené mango je zkažené?

Mango je šťavnaté, exotické ovoce ceněné za jeho sladkou chuť. Jak uchovávat ovoce, aby dlouho zůstalo čerstvé a plné výživových hodnot? Jak skladovat sušené mango?

Jak skladovat nezralé mango?

Ne vždy je mango, které koupíme v obchodě, vhodné k jídlu "ihned". V mnoha případech je toto ovoce ještě příliš tvrdé na to, aby se dalo jíst. Nezralé mango můžete skladovat při pokojové teplotě, která nepřesahuje 22°C, zhruba týden. V lednici můžete ovoce uchovávat až dva týdny.

Kdy je mango připraveno k jídlu?

Mango je připravené k jídlu, když změní barvu z zelené na oranžovou, červenou nebo růžovou – změna barvy závisí na odrůdě. Kůže se jemně poddává tlaku prstů. Pokud je mango při dotyku měkké jako kaše, znamená to, že je přezrálé. Barvení kůže nemusí být rovnoměrné, některé odrůdy jsou méně "zarudlé" než jiné. Plody mohou mít jemné nedokonalosti na kůži – to je normální a nijak neovlivňuje chuť manga. Pokud chcete ovoce skladovat déle, vyberte odrůdy s pevnější kůží.

Jak uchovávat mango, aby rychleji dozrálo?

Vše závisí na druhu ovoce. Pokud je kůže na mangu rovnoměrně zelená a velmi pevná, ovoce dozraje během pěti dnů až týdne. Pokud je ovoce jemně červené, dozraje za dva až tři dny. Nezapomeňte každý den kontrolovat, zda je ovoce již vhodné k jídlu. Aby mango rychleji dozrálo, umístěte ho do papírového sáčku. Během zrání ovoce produkuje ethylen, který reaguje se vzduchem. Pokud chcete tento proces ještě více urychlit, položte vedle manga avokádo, jablko nebo banán. Tyto plody produkují velké množství ethylenu.

Jak skladovat zralé mango?

Zralé mango lze skladovat při pokojové teplotě 2 až 5 dní mimo sluneční světlo. V lednici můžete skladovat zralé ovoce asi 5 až 7 dní. Zralé ovoce lze zmrazit a skladovat v hermeticky uzavřené nádobě v mrazničce 10 až 12 měsíců.

Jak skladovat nakrájené mango?

Krájené mango je třeba skladovat výhradně v lednici v hermeticky uzavřené nádobě. Nejlépe se hodí skleněná krabička s víčkem. Může být skladováno maximálně dva až tři dny.

Jak skladovat sušené mango?

Vzhledem k nízké teplotě a nedostatku světla je nejlepší sušené mango skladovat v lednici. Doba skladování sušeného manga při pokojové teplotě je šest měsíců. Můžete ji prodloužit na rok, pokud budete ovoce skladovat v lednici. A ještě déle, pokud je zmrazíte. Po uplynutí této doby je třeba hledat známky zkaženosti.

Kdy mango není vhodné k jídlu?

Některé vady na kůži mohou pokrývat většinu ovoce a ještě to není znakem zkaženosti. V takovém případě je dužina tmavší a často už není vhodná k jídlu.

Prvním znakem zkaženosti je kašovitá dužina, což ukazuje na přezrálost ovoce a pravděpodobnost, že je bude třeba vyhodit. Pokud chutná nebo voní nevhodně, mango vyhoďte.

Jak poznat, že mango je zkažené?

Zkažené mango vydává charakteristický žluklý zápach. Lze ho také poznat podle změny barvy a tvrdosti kůže. Zkažené ovoce má několik charakteristických rysů:

 • stopka manga je měkká a může být zatlačena do ovoce,
 • vydávají nepříjemný zápach,
 • mají změněnou barvu,
 • často na nich je plíseň,
 • vydávají šťávu.

Pokud si všimnete, že mango je zkažené, neměli byste ho jíst.

Může sušené mango zkazit?

Ano. Nejbezpečnější období pro skladování sušeného manga při pokojové teplotě je od čtyř do šesti měsíců. Teplo má negativní vliv na dobu trvanlivosti, proto čím nižší teplota, tím déle můžete ovoce skladovat. Sušené ovoce má delší trvanlivost než datum na obalu, pokud je správně skladováno. Obal musí být hermeticky uzavřený a po každém použití řádně uzavřený. Díky tomu jsou sušené ovoce vhodné k jídlu i šest měsíců po uplynutí doby trvanlivosti.

Jak poznat, že sušené mango je zkažené?

Sušené mango má delší trvanlivost, ale je náchylné k růstu plísně, která často produkuje mykotoxiny. Zkažené sušené mango nemá bakterii botulismu, protože takové bakterie se nemohou množit bez vody.

Příznaky zkaženého manga:

Sušené mango může vydávat nepříjemný, mírně zkvašený zápach. Ovoce mění barvu na tmavší, a na jeho povrchu se může objevit bílý nebo šedý povlak. To je plíseň. V takovém případě byste měli mango okamžitě vyhodit. Pokud je povrch ovoce lepkavý a kluzký, je to známka zkaženosti. V chuti se objevuje kyselost nebo hořkost. Ovoce mango není vhodné k jídlu, pokud na něm jsou známky plísně nebo mají netypickou chuť nebo zápach.