.

Moruše černá a její vlastnosti

Moruše černá je bezdůvodně označována za superpotravinu. Obsahuje mnoho vitamínů a výživových látek prospěšných pro zdraví, včetně organických rostlinných sloučenin s protizánětlivými vlastnostmi. Proč bychom měli morusu černou zařadit do naší stravy?
 
V tomto článku najdete:
 • Jak roste moruše černá?
 • Moruše černá – výživové hodnoty
 • Moruše černá – prozdravotní vlastnosti
 • Důvody proti konzumaci moruše černé.

Jak roste moruše černá?

Moruše černá (Morus nigra L.) je strom patřící do čeledi morusovité. Nejpravděpodobněji pochází z Íránu. Ve volné přírodě roste v jižní Evropě a v některých oblastech Asie, např. v Číně, Pákistánu nebo Íránu. V Polsku moruše černá neroste. Komerční plantáže těchto plodů se nacházejí v mírném klimatu v Evropě, Asii a Severní Americe. Strom moruše černé dosahuje výšky 10-15 metrů, má rozložitou korunu a kulatý kmen. Kvete v období od dubna do května. Původně byla moruše pěstována jako potrava pro bource morušové. Plody moruše svým tvarem připomínají maliny, mají černou barvu a sladkokyselou chuť.

Po sklizni jsou plody tříděny a odstraňují se také poškozené kusy. Následně se opláchnou studenou vodou, aby se nepoškodila jemná struktura plodů. Sušení moruše probíhá dvěma způsoby. První - přirozené sušení na slunci po dobu 2-3 týdnů v závislosti na povětrnostních podmínkách. Komerčně je moruše černá sušena v sušičkách pomocí teplého vzduchu. Plody jsou umístěny na speciálních tácích, které jsou umisťovány na vozíku. Aby plody neztratily své výživové hodnoty, suší se při teplotě 50° – 55°C. Během sušení se reguluje vlhkost vzduchu.

Moruše černá - výživové hodnoty 

Čerstvé plody moruše černé mají nízký obsah kalorií – v 100 g je jen 60 kcal. Složení těchto plodů je 80% vody, 9,8% sacharidů, 1,7% vlákniny, 1,4% tuku a 0,4% bílkovin. Moruše černá se často konzumuje jako rozinky. V sušené formě obsahuje 100 g 70% sacharidů, 12% rostlinných bílkovin a 3% tuku. Sušená moruše černá je bohatá na stravovou vlákninu – v 100 g jí je 14%. Studie ukázaly, že obsahuje jak rozpustnou část ve formě pektinu (25%), tak nerozpustnou ve formě ligninu (75%).

Moruše černá je skvělým zdrojem mnoha cenných výživových látek, jako jsou:

 • vitamín A – podporuje zrakový proces;
 • vitamín B1 – zodpovídá za správnou funkci nervového a kardiovaskulárního systému;
 • vitamín B2 – zodpovídá za správnou funkci zraku;
 • vitamín C – nezbytný vitamín;
 • vitamín E – antioxidant chránící buňky před poškozením;
 • vitamín K1 – známý jako filochinon;
 • vitamín B9 (kyselina listová) – chrání před anémií a prevence vzniku neurologických onemocnění plodu;
 • fosfor – je stavebním kamenem kostí, svalů a kloubů;
 • draslík – reguluje funkci nervových impulsů a zodpovídá za fungování mozku a celého nervového systému;
 • hořčík – podporuje činnost nervového systému;
 • zinek – zvyšuje imunitu, zmírňuje symptomy hemoroidů a vředů;
 • železo – chrání před infekcemi a podporuje nervový systém. Plody moruše černé jsou také skvělým zdrojem rostlinných sloučenin, např.:
 • antokyany – antioxidanty;
 • kyselina chlorogenová – antioxidant vyskytující se v mnoha ovoci a zelenině;
 • cyanidy – hlavní antokyan zodpovědný za černou nebo fialovou barvu;
 • rutin – je silný antioxidant, který může chránit před vznikem některých chronických nemocí;
 • resveratrol – má protizánětlivé a antioxidační účinky;
 • myricetin – podle některých studií tato sloučenina chrání před vznikem některých nádorů. Obsah rostlinných sloučenin se liší v závislosti na odrůdě. Čím tmavší jsou bobule, tím vyšší mají obsah rostlinných organických sloučenin.

Moruše černá – prozdravotní vlastnosti

Prozdravotní vlastnosti moruše černé jsou dlouhodobě využívány v tradiční čínské medicíně a mají vědecký základ.

Antioxidační vlastnosti moruše černé 

Moruše černá obsahuje vitamíny, minerály a rostlinné sloučeniny, včetně flavonoidů, tříslovin a anthokyanů. Mnoho vědeckých analýz ukázalo, že moruše černá je vynikajícím zdrojem antioxidantů, jako jsou fenolické sloučeniny a anthokyanů. Díky tomu může být používána jako přírodní lék k regulaci a prevenci různých chronických onemocnění. Avšak další výzkumy jsou potřebné k určení efektivity a bezpečnosti užívání moruše černé.

Má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém 

Obsahuje anthokyanů, které brání oxidaci špatného cholesterolu v krvi. Různé vědecké analýzy prokázaly, že tyto látky brání oxidaci cholesterolu LDL a předcházejí vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Výzkumy na zvířatech ukázaly, že plody moruše a extrakt z moruše mohou efektivně zlepšovat poměr mezi špatným (LDL) a dobrým (HDL) cholesterolem. Moruše obsahuje resveratrol, který má protizánětlivé a antioxidační účinky a také prevence před mrtvicí. V čínské medicíně je moruše používána k čištění krve. Zlepšuje krevní oběh a také snižuje krevní tlak. Tímto způsobem snižuje riziko vzniku krevních sraženin a mrtvice. Také prevence některých srdečních onemocnění.

Předchází tučnění jater 

Některé vědecké experimenty provedené prokázaly, že rutin obsažený v moruši má potenciální vlastnosti, které brání tučnění jater. Proto je moruše doporučována jako prevence tučnění jater.

Pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi 

Osoby s diabetem typu 2 jsou vystaveny riziku rychlého nárůstu hladiny cukru v krvi, a proto by měly opatrně konzumovat potraviny bohaté na sacharidy. Moruše obsahuje sloučeninu zvanou 1-deoxynojirimycin (DNJ), která inhibuje aktivitu enzymu rozkládajícího sacharidy ve střevech. Tímto způsobem zpomaluje vstřebávání glukózy do krve a prevence prudkých skoků cukru v těle. Moruše je tedy prospěšná pro osoby s diabetem. Avšak potřebné jsou další výzkumy na lidech, které by tuto teorii potvrdily.

Snižuje riziko vzniku nádorů 

Moruše černá je bohatá na antioxidanty, které snižují oxidační stres. Vědecké analýzy ukázaly, že zvýšený oxidační stres způsobuje vážné poškození tkání, což zvyšuje riziko nádorových onemocnění. Po mnoho staletí byla moruše v čínské medicíně používána jako lék proti rakovině. Moruše obsahuje resveratrol, který má antioxidační účinky, tedy brání růstu rakovinných buněk.

Má pozitivní vliv na trávící systém 

Pravidelná konzumace moruše černé podporuje detoxikaci organismu. Obsahuje hodně vlákniny, což má pozitivní vliv na střevní peristaltiku. Moruše černá obsahuje třísloviny, které mají adstringentní účinek na sliznici žaludku a dvanáctníku, proto je konzumace těchto plodů doporučována osobám s vředy žaludku a dvanáctníku.

Podporuje imunitní systém 

Černá moruše podporuje imunitní systém, protože obsahuje vitamín C a minerály: železo a zinek, stejně jako rostlinné organické sloučeniny. To vše způsobuje, že černá moruše má antibakteriální vlastnosti, což zvyšuje odolnost organismu vůči různým infekcím a patogenům. Také podporuje správnou produkci a vylučování tělesných tekutin (což je velmi důležité zejména u osob trpících dehydratací).

Podporuje zdraví pokožky

Černá moruše, podobně jako jiné bobule, je skvělým zdrojem antioxidantů, které neutralizují volné radikály způsobující oxidační stres, což může způsobit rychlejší stárnutí pokožky. Plody moruše vyrovnávají tón pokožky a odstraňují pigmentové skvrny, proto mnoho odborníků doporučuje konzumaci moruše pro zlepšení pokožky. Moruše díky obsahu vitamínů a minerálů hydratuje pokožku zevnitř. Díky svým antibakteriálním vlastnostem může být také používána zvenčí.

Zlepšuje vzhled vlasů

Černá moruše zlepšuje prokrvení vlasů, a proto je součástí kondicionérů a šamponů na vlasy. Zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje růst nových. Používání černé moruše je obzvláště doporučováno pro osoby po chemoterapii, protože omlazuje vlasy a zabraňuje jejich vypadávání. Černá moruše podporuje produkci melaninu ve vlasech, což pomáhá zachovat jejich přirozenou barvu.

Kontraindikace černé moruše 

Černá moruše může zesílit účinky a vedlejší účinky léků metabolizovaných v játrech. Patří sem léky obsahující složky, jako jsou lovastatin, ketokonazol, itrakonazol, feksofenadin a triazolam. Neměli byste konzumovat černou moruši, pokud užíváte léky snižující hladinu cukru v krvi. Užívání černé moruše s těmito léky může vést k příliš nízké hladině cukru v krvi. Černá moruše snižuje hladinu cukru v krvi, a proto může ovlivnit hladinu cukru v krvi před a během operace. Doporučuje se přestat s užíváním černé moruše přibližně 2 týdny před operací. Pokud máte alergii na fíky nebo březový pyl, můžete být v důsledku křížové reakce alergičtí také na černou moruši. Neexistují dostatečné informace o tom, zda je bezpečné užívat černou moruši během těhotenství a kojení. Skladování sušených plodů černé moruše Sušené plody černé moruše skladujte v těsně uzavřeném sáčku. Po otevření je můžete skladovat až 6 měsíců v suchém a chladném místě.