.

Sušené a čerstvé aloe: vlastnosti a použití

Od nepaměti jsou známy zdravotní vlastnosti aloe vera. Listy této rostliny jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Proč bychom měli konzumovat kandované aloe veru? K čemu ji můžeme využít?

V tomto článku najdete:

 • Jak a kde roste aloe?
 • Jak vypadá pěstování aloe?
 • Co se vyrábí z aloe?
 • Výživové vlastnosti aloe
 • Jaké zdravotní vlastnosti má aloe?
 • Z čeho vzniká sušená aloe?
 • Můžeme jíst listy aloe?
 • Jak jíst sušené aloe?
 • Skladování sušené aloe
 • Má používání sušeného aloe negativní následky?
 • Kontraindikace při užívání sušeného aloe.

Jak a kde roste aloe?

Aloe vera je nejznámějším druhem aloe. Patří do čeledi liliovitých (Liliaceae). Původně pochází z oblastí kolem Středozemního moře. Průmyslové pěstování aloe probíhá v tropickém a subtropickém klimatu. Proto se plantáže s touto rostlinou nacházejí například na jihu Spojených států, v jihozápadní Asii, na Bahamách, v Thajsku, Mexiku, ve Střední Americe a v Západní Indii. První plantáže aloe byly založeny v roce 1912 na Floridě.

Jak vypadá pěstování aloe?

Aloe vera se pěstuje na dobře zavlažovaných a hnojených plantážích. Je odolná proti nemocem, takže není nutné pro její ochranu používat pesticidy. Pro průmyslovou výrobu se využívají listy, které jsou staré minimálně 4 roky, ale ne starší než 5 let. V té době dosahují hmotnosti přibližně 2 kg. Zpracování listů se provádí do 48 hodin od jejich sklizně. Pouze tehdy je možné získat produkty nejvyšší kvality. Všechny kroky během výroby se provádějí velmi opatrně, protože poškození vnější kůže může způsobit kontaminaci produktu. V prvním kroku se listy myjí, aby se odstranily všechny nečistoty. Další kroky výroby závisí na tom, jaký produkt má být získán.

Co se vyrábí z aloe?

Šťáva

Šťáva z aloe vera se vyrábí rozmačkáním nebo mletím celých listů včetně latexové části. Má hořkou chuť, a proto mnoho výrobců šťávu čistí, což vede ke ztrátě mnoha cenných výživových látek, včetně Acemannanu. Proto je dobré vybírat šťávy od renomovaných firem obsahující např. 99% aloe vera.

Želé

Vyrábí se z šťávy z listů aloe vera nebo z vnitřní dužiny, bez vnější kůže a aloe latexu. Někteří výrobci k zahuštění gelu používají karagenan E 407 (potravinový přísad z přírodního původu). Gel obsahuje nejvíce viskózní tekutiny (slizu) bohaté na polysacharidy.

Sušené kandované aloe

Vyrábí se z oloupaných, následně sušených (horkým vzduchem) a kandovaných listů aloe vera. Díky tomu si zachovávají všechny výživové hodnoty čerstvé rostliny. Je bohatá na vitamíny a minerály.

Koncentrát

Koncentrát je nejčastěji vyráběn z celých listů. Koncentrovaná dávka je doporučena lidem, kterým aloe vera nechutná, a raději ji užívají jednou denně.

Prášek

Prášek z aloe vera vzniká odstraněním zbytků aloinu (složka latexu s projímavými vlastnostmi) z gelu. Listy jsou odvodněny a poté mlety do formy prášku.

Kapsle z aloe 

Nejčastěji se vyrábějí z celých listů, které jsou lyofilizovány do formy kapslí. Je to koncentrovaná forma aloe vera stejně jako koncentrát.

Výživové vlastnosti aloe 

V listech aloe vera je mnoho výživných látek. Jejich množství závisí na: místě pěstování, podmínkách, době sklizně a metodě zpracování. Rostlina je bohatá na mastné kyseliny, antioxidanty a mnoho vitamínů a minerálů. Je skvělým zdrojem vitaminů A a E, které mají antioxidační vlastnosti. Bojují proti volným radikálům, které jsou mimo jiné odpovědné za stárnutí a rakovinová onemocnění.

Vitamíny:

A – je nezbytný pro imunitní systém. Pomáhá v boji proti bakteriím a virům v těle;

C – podporuje imunitní systém, chrání před rakovinou a nemocemi kardiovaskulárního systému;

E – chrání před srdečními chorobami a posiluje imunitní systém;

B1 (thiamin) – podporuje trávicí systém. Posiluje imunitní systém;

B2 (riboflavin) – má antioxidační účinky. Dodává tělu energii. Je velmi důležitý pro správné fungování nervového systému;

B3 (niacin) – je užíván k léčbě vysokého cholesterolu, migrén a diabetu. Podporuje trávicí systém;

B6 – je důležitý pro správnou funkci imunitního, kardiovaskulárního a trávicího systému.

B12 – se nachází především v živočišných produktech.

Minerály:

vápník – posiluje kosti. Je nezbytný pro správné fungování kardiovaskulárního a nervového systému;

sodík – je důležitý pro správný krevní tlak a fungování svalů a kloubů;

železo – je jedním z nejdůležitějších minerálů pro tělo. Je odpovědné za výrobu hemoglobinu a správné fungování imunitního a nervového systému;

hořčík – stejně jako železo je jedním z nejdůležitějších minerálů pro tělo. Reguluje hladinu glukózy v krvi a pomáhá udržovat silný imunitní systém;

draslík – chrání cévy a pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění;

měď – je nezbytná pro celkový zdravotní stav. Tento minerál pomáhá udržovat zdravé srdce a bránit osteoporóze.

Antrachinony

V aloe je 12 chemických sloučenin organických. Mají projímavé, analgetické, antibakteriální a antivirové účinky.

Polysacharidy

Aloe obsahuje cukr Acemannan s antivirovými vlastnostmi. Stimuluje zažívací systém a zmírňuje žaludeční a střevní problémy.

Tukové kyseliny 

Podle Amerického zdravotního ústavu (NIH) obsahuje aloe až 20 aminokyselin, z nichž 7 je nezbytných pro zdraví. Také obsahuje tukové kyseliny s protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi.

Jaké prospěšné vlastnosti má aloe? 

Každodenní konzumace aloe přináší mnoho zdravotních výhod:

Má antioxidační účinky 

Obsahuje chemické sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi. Chrání buňky před nadměrným oxidacím. Také bojuje proti volným radikálům, které způsobují stárnutí a nádorová onemocnění.

Podporuje trávení 

Aloe je výrobek, který podporuje trávení. Obsahuje antioxidanty, které podporují imunitní systém. Polysacharidy mají protizánětlivé vlastnosti. Proto se aloe doporučuje lidem s dráždivým střevním syndromem.

Detoxikační vlastnosti se využívají při léčbě vředových onemocnění trávicího systému. Díky antibakteriálním vlastnostem je účinný při léčbě infekcí bakterií Helicobacter.

Výrobky z této rostliny se také používají u pacientů podstupujících chemoterapii a radioterapii. Osoby trpící gastroezofageálním refluxem mohou také používat aloe k zmírnění symptomů poškození tkáně způsobené touto nemocí.

Posiluje imunitní systém 

Aloe má antibakteriální, antivirové a proti plísňové vlastnosti, díky tomu posiluje imunitní systém. To umožňuje tělu rychleji bojovat proti infekcím a více živin se dostává do krevního oběhu. Antrachinony v rostlině potlačují výskyt bakteriálních buněk. Rostlina je také zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům způsobujícím stárnutí a nádorová onemocnění.

Podporuje paměť 

Studie na zvířatech ukázala, že pravidelná konzumace aloe zlepšuje paměť a urychluje učení. Také snižuje příznaky deprese.

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi 

Několik studií ukázalo, že aloe snižuje hladinu cholesterolu. Denní konzumace 10 nebo 20 ml aloe po dobu 3 měsíců snižuje hladinu LDL cholesterolu o 18% a celkový cholesterol o 15%.

Podporuje léčbu cukrovky 

Některé studie ukázaly, že aloe přispívá ke snížení hladiny glukózy v krvi. Avšak aloe by neměla být kombinována s léky na cukrovku (může to mít vážné zdravotní důsledky).

Zmírňuje bolest zubů 

Enzymy a aminokyseliny v aloe mají protizánětlivé vlastnosti. Gel je často používán k zmírnění bolesti svalů a vazů.

Pomáhá v léčbě problémů ústní jamky

Aloe se používá k léčbě onemocnění dásní, zánětů dásní a lišejníku. Doporučuje se jako doplňková léčba kandidózy (onemocnění způsobené plísněmi).

Zmírňuje problémy s kůží 

Studie ukázaly, že aloe je pravděpodobně účinná při léčbě kožních problémů, včetně oparů, lupénky a svědivé vyrážky. Aplikace gelu na postižená místa má chladivý účinek a urychluje hojení ran. Zmírňuje účinky popálenin a omrzlin a stimuluje produkci kolagenu (což pomáhá udržovat pružnost kůže).

Má antinádorové účinky 

Studie na zvířatech ukázaly, že rostlina posiluje imunitní systém. Díky tomu může tělo sám bojovat proti rakovině. Studie z roku 2013 ukázaly, že emodin obsažený v rostlině může být účinným lékem na rakovinu prsu. Jedna ze studií ukázala, že Acemannan stimuluje buňky k produkci cytokinů – molekul zodpovědných za boj proti zánětu.

Urychluje hojení ran 

Místní aplikace aloe urychluje hojení ran. Po staletí se používá na popáleniny a vředy. Díky obsahu polysacharidů, glukomannanu a glycerinu.

Zmírňuje hmyzí štípnutí 

Složky obsažené v rostlině jsou preventivní proti zánětům a zmírňují hmyzí štípnutí, včetně snížení pocitu svědění.

Z čeho vzniká sušené aloe?

Sušené aloe je oškrábaný a nakrájený na tenké plátky list aloe, které se suší horkým vzduchem (přibližně 2-3 dny). Takto vysušené plátky se kandují. Díky tomu jsou zachovány všechny prospěšné vlastnosti rostliny. Světovým lídrem v produkci sušeného aloe je Thajsko.

Můžeme jíst listy aloe?

Aloe (Aloe vera) s ostrými a špičatými konci listů nevypadá jako rostlina, která by byla vhodná k konzumaci syrová. Určitě se mnoho lidí ptá: "Lze aloe jíst?"

Samozřejmě, že ano!

Listy aloe jsou jedlé a neexistují žádné kontraindikace k jejich konzumaci. Samozřejmě je předtím musíme řádně připravit. Nejoblíbenějšími jedlými částmi rostliny jsou gel a kůra. Listy aloe také obsahují latex, který se bohužel nehodí k jídlu.

Aloe gel je nic jiného než gelovitá substance, která se nachází vnitřku listu. Gel je nejen jedlý, ale také plný výživných látek. Obsahuje mnoho antioxidantů, stejně jako vitamíny A, B12, C a E. V gelu aloe najdeme také kyselinu listovou a cholinu. Gel je rozhodně nejpopulárnějším "produktem" aloe. Má osvěžující chuť, díky čemuž je ideální například pro koktejly a salsy.

Kůra je také bezpečná k jídlu. Má jemnou chuť a křupavou konzistenci. Je skvělým doplňkem, např. do salátů. Kůru z listů aloe lze použít místo nachos k salsu. Chcete-li připravit kůru, musíme odstranit všechny ostré okraje nahoře a po stranách rostliny. Poté ji důkladně umyjeme a odstraníme nečistoty, včetně latexu. Kůru aloe můžeme nakrájet na kostičky a přidat do salátů.

Kůru a listy aloe můžeme také konzumovat ve formě sušených plátků v kandované verzi.

A co latex? V listech aloe mezi gelem a kůrou se nachází vrstva latexu, která není jedlá ani bezpečná k konzumaci. Obsahuje chemickou látku, která v malých dávkách může způsobovat bolesti břicha a také průjmy. Nadměrné množství latexu může být velmi nebezpečné pro zdraví. Proto před snědením kůry nebo gelu musíme nejprve odstranit vrstvu latexu. Má vzhled žlutého, hořkého džusu.

Dobrým způsobem je také namáčet aloe přibližně 20 minut. Po namočení se kůra stane měkčí a bude snazší ji kousat. Během namáčení také neutralizujeme nejedlou látku, tedy aloin.

Aloe lze také konzumovat ve vařené verzi. Během vaření aloe uvolňuje vodu, stahuje se a zjemňuje, což usnadňuje kousání. Aloe je dobré vařit na páře, např. před přidáním do salátů.

Jak jíst sušené aloe?

Sušené aloe lze konzumovat mnoha způsoby:

 • můžete ho používat do sladkých výrobků, např. do švestkových povidel s aloe a rozinkami;
 • jako zdravou svačinu mezi jídly; můžete ho přidávat do koktejlů a smoothie;
 • je ideálním doplňkem k jarním a letním salátům;
 • jako složku sladkých pečiva, např. sušenek, energetických tyčinek;
 • skvěle se hodí jako složka výživné snídaně, např. ovesné kaše a müsli;
 • můžete ho používat místo nachos k salsu.

Skladování sušeného aloe 

Sušené aloe je třeba skladovat v hermeticky uzavřené nádobě (sklenici nebo zipovém sáčku) na suchém a chladném místě, např. v lednici nebo ve spíži.

Má používání sušeného aloe negativní následky?

Nedoporučuje se překračovat 40 ml denně (asi 3-4 lžíce), protože nadměrná konzumace může mít projímavý účinek. Může také způsobit zánětlivé stavy střev a bránit vstřebávání živin. U žen může prodloužit menstruační krvácení.

Kontraindikace při užívání sušeného aloe

Navzdory mnoha zdravotním výhodám by sušené aloe neměli konzumovat lidé alergičtí na tuto rostlinu. U lidí alergických na česnek, tulipány a cibuli může po konzumaci této rostliny vzniknout vyrážka. Těhotné a kojící ženy by neměly konzumovat sušené aloe, protože nebyl plně prozkoumán jeho vliv na plod a kojené dítě. Může vyvolat úzkost, křeče dělohy a průjem u kojených dětí. Sušené aloe by neměli konzumovat lidé užívající léky snižující hladinu inzulínu a antidiabetika. Lidé užívající léky na srdeční problémy mohou po konzumaci aloe cítit úzkost.