.

Kokos: exotický zdroj zdraví

Když se řekne exotika, mnoho z nás si vybaví právě kokos, který svou vůní i chutí evokuje chvíle strávené na prosluněné pláži. V tomto článku vás s kokosovým ořechem blíže seznámíme, dozvíte se, jaké účinky na zdraví kokos má, co vše je z něho možné vyrobit a proč by vám v kuchyni neměla chybět kokosová mouka. Jste připraveni rozlousknout tento (těžký) oříšek?

Co na vás v tomto článku čeká?

Kokos není ořech, ale ovoce 

V první řadě si pojďme vyjasnit jednu poměrně matoucí informaci, název kokosový ořech napovídá, že máte co do činění s velikánem mezi ořechy. Je však třeba říci, že kokos vlastně ořechem není. Z botanického hlediska se jedná o peckovici, a tím pádem je kokos ovocem. Když si tedy v obchodě hnědý, chlupatý kokos zakoupíte, kupujete pecku.

Kde kokos roste?

Kokos je plodem kokosové palmy známé pod názvem kokosovník ořechoplodý. Původ této palmy není doposud známý vzhledem k tomu, že kokosový ořech zvládne plout po moři i několik měsíců a může se rozšířit na různá území. Historici se však domnívají, že pochází z prehistorického ostrova Mu v Pacifiku a pěstuje se nejméně 3000 let, v Evropě je kokos známý od 16. století. Než na palmě vyroste první ořech, trvá to 7 let, na palmách bývá 20 až 150 plodů, které mohou vážit i 2,5 kg. Palmy nejčastěji rostou v Asii, střední a jižní Americe, Tichomoří a Africe.

Co kokosy obsahují? 

Kokosový ořech má tvrdou skořápku a uvnitř se nachází bílá dužina a kokosová voda. Bílá dužina kokosu obsahuje 60 % tuku, 20 % sacharidů, 8 % proteinů a 6 % vody. Mladý kokos obsahuje vlákninu, vápník a nenasycené tuky. Kokosová voda pak obsahuje velké množství draslíku a vitamín B6, B12 a vitamín C.

Kokosový ořech: Nutriční informace

Pojďme se podívat na nutriční hodnoty čerstvého kokosu ve 100 gramech:

Energie 

1 530 kJ

Bílkoviny 

5 gramů

Sacharidy

10 gramů

Tuky

35 gramů

Vláknina 

7 gramů

Rozdíl mezi mladým a hnědým kokosem

Setkat se můžete s mladým a hnědým kokosem. Jaký je mezi nimi rozdíl? Mladý kokos se sklízí velmi brzy, tedy mezi šestým až osmým měsícem zrání. Mladý kokos, který se vyznačuje světle zelenou barvou, obsahuje čirou kokosovou vodu, která je velmi bohatá na obsah minerálů a vitamínů a plně nahrazuje iontové nápoje. Mladý zelený kokos se velmi často prodává v dovolenkových letoviscích a kokosová voda se pije vychlazená přímo z kokosu.

A hnědý kokos?

U nás se můžete setkat zejména s hnědým kokosovým ořechem, který se prodává v obchodech nejčastěji v období Vánoc. Hnědý kokos se sklízí až ve dvanáctém měsíci zrání a s rostoucí dobou zrání se mění i obsah uvnitř kokosu. Kokosová voda získává čím dál tím větší podíl tuku a konzistencí se blíží ne k vodě, ale k mléku. Hnědý kokos je tučnější a kaloričtější než mladý kokos. 

Jak hnědý kokos otevřít?

Že už se vám taky někdy stalo, že jste koupili hnědý ořech a marně si lámali hlavu nad tím, jak ho otevřít? Máme pro vás skvělý tip. Každý plod v sobě má tři otvory, dva z nich jsou většinou slepé, ale jeden je možné otevřít pomocí nůžek nebo vývrtky. Díky otvoru můžete snadno vypít vodu, která se v ořechu nachází. Následně kokosový ořech vložte do trouby rozehřáté na 200 stupňů Celsia a nechejte ho tam zhruba 10 minut. Tvrdá slupka povolí, takže stačí ořech stisknout a dostanete se k lahodné bílé dužině. 

Kokos a zdravotní benefity

Kokos je nejen velmi chutný, ale také zdravý, pojďme se na to, jakými zdravotními benefity se může pochlubit kokos a kokosový olej.

Pomáhá v boji proti srdečním chorobám

O tom, že je kokos opravdovou studnicí zdraví, svědčí skutečnost, že část populace, která jí opravdu velké množství kokosu, patří k nejzdravější na světě, což dokázala i tato studie. Jedná se zejména o obyvatele korálových ostrovů v Tichém oceánu, jejichž příjem kalorií z 60 % tvoří právě kokosové ořechy. Řadí se tak k největším konzumentům nenasycených tuků na světě a je prokázané, že se u nich téměř nevyskytují srdeční onemocnění. 

Je skvělý při hubnutí

Studie také ukázaly, že konzumace panenského kokosového oleje může vést ke snížení břišního tuku. Což prokázala i další provedená studie, které se zúčastnilo 20 lidí s obezitou. Výsledkem bylo, že muži, kteří konzumovali 30 mililitrů panenského kokosového oleje denně po dobu 4 týdnů, zaznamenali snížení obvodu pasu v průměru o tři centimetry. 

Stabilizuje hladinu cukru v krvi 

Jedna studie provedená na potkanech zjistila, že má kokos antidiabetické účinky, pravděpodobně proto, že obsahuje aminokyselinu arginin. Ta je důležitá pro fungování buněk slinivky břišní, které uvolňují hormon inzulín a regulují hladinu cukru v krvi. Podle odborníků může také vysoký obsah vlákniny v kokosové dužině zpomalit trávení a zlepšit inzulinovou rezistenci, čímž také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. 

Obsahuje prospěšné antioxidanty

Kokosová dužina obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před oxidačním poškozením. Což dokázaly i laboratorní testy, podle kterých mají kokosové ořechy antioxidační vlastnosti. Z dalších studií vyšlo, že antioxidanty obsažené v kokosovém oleji mohou chránit buňky před poškozením a smrtí způsobenou oxidačním stresem a chemoterapií. 

Podporuje imunitu

Kokos je také skvělý na podporu imunity, kokosový olej nás totiž chrání před viry, infekcemi a bakteriemi a pomáhá také při problémech s trávním. 

Je skvělý pro naši krásu

Kokosový olej je velmi ceněný v kosmetickém průmyslu, ne nadarmo se nazývá malým kosmetickým zázrakem. Je totiž skvělý pro hydrataci pokožky, používá se namísto masážního oleje, je také účinný proti akné, ceněný v péči o vlasy a používá se dokonce i na zuby. Využít ho tedy můžete jako odličovač make-upu, masku na vlasy, přírodní deodorant, zubní pastu vzhledem k jeho antibakteriálním účinkům, i na výrobu domácího opalovacího krému. Neuvěřitelné, že? 

Výrobky z kokosu

Kokos přináší nespočet možností využití. Z kokosu se vyrábí kokosové plátky, kokosová mouka, strouhaný kokos, kokosový olej i kokosové mléko

Strouhaný kokos

Z kokosových ořechů je možné vyrobit kokosovou mouku, která se po nastrouhání suší. Jemně nastrouhaný kokos se hojně využívá při vánočním pečení, můžete z něj snadno připravit například oblíbené kokosové kuličky. 

Kokosové plátky a chipsy

Podstatně větší než strouhaný kokos jsou kokosové plátky nebo chipsy. Získávají se z dužiny kokosového ořechu a mají podobu dlouhých širokých vloček. Kokosové plátky se používají zejména do sladkých jídel, někteří však jí kokosové plátky a chipsy samotné jako zdravou pochoutku

Kokosová mouka

Dalším oblíbeným produktem z kokosu je kokosová mouka, jedná se o usušenou a semletou kokosovou dužinu. Rozdíl mezi strouhaným kokosem a kokosovou moukou spočívá v tom, že se při zpracování kokosové mouky odstraní většina vody a tuku. Kokosová mouka je podstatně zdravější a stravitelnější než běžná mouka a přináší celou řadu benefitů. Jakých?

Jaké jsou výhody kokosové mouky?

Kokosová mouka se může pochlubit vysokým podílem vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování našich střev. Je 100% bezlepková, má nízký obsah sacharidů, takže je vhodná i při hubnutí, dodává pocit sytosti, je pro tělo velmi lehce stravitelná a pomáhá čistit organismus. 

Co připravit z kokosové mouky?

A jaké využití má kokosová mouka v kuchyni? Z kokosové mouky je možné upéct chutné koláče, dorty, zákusky, muffiny a další pečené pochutiny. Můžete ji také použít do smoothies, koktejlů nebo jogurtů. Kokosovou moukou lze nahradit až 25 % jídel, kde se běžně používá pšeničná mouka. 

Kokosové mléko

Kokosové mléko se velmi často zaměňuje s kokosovou vodou. Není to však totéž. Kokosové mléko se vyrábí z kokosu a vody. Snadno si ho tedy můžete vyrobit doma. Stačí vydlabanou kokosovou dužinu v mixéru smíchat s litrem vody a kokosové mléko je na světě. Používat ho můžete stejně jako kravské mléko. Kokosové mléko podporuje trávení, pročišťuje organismus a je také skvělé při detoxikaci a překyselení žaludku. 

Kokosový olej 

V neposlední řadě se z kokosového ořechu používá také kokosový olej, který je učiněným vodopádem zdraví. Kokosový olej, který obsahuje 91 % tuku, vitamíny A, C, E, vápník, fosfor a kyselinu laurovou, má prokazatelně pozitivní účinky na zdraví. Mezi jeho zdravotní benefity patří odbourávání tuků a pozitivní vliv na srdce a mozkové funkce. Kokosový olej je možné použít v teplé i studené kuchyni i v pro kosmetické účely. Podle studií totiž skvěle hydratuje pokožku i vlasy a také zlepšuje zdraví ústní dutiny, takže si s jeho pomocí můžete i čistit zuby. 

 

Zajímavosti o kokosu

Na závěr si pojďte den zpříjemnit několika zajímavými informacemi o kokosu.

  • Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně vznikl název kokos? Někteří tvrdí, že kokos v 16. století pojmenovali portugalští a španělští námořníci, protože jim kokos připomínal chlupatou lidskou tvář. Slovo „ El coco“ totiž odkazovalo na mýtickou chlupatou příšeru. 
  • Napříč světem existuje více než 1 300 druhů kokosových ořechů. Všechny tyto kokosy mají genetický původ v oblasti Tichého a Indického oceánu.
  • Vzhledem k tomu, že je kokos vlastně ovocem, stejně jako z jiného ovoce i z kokosu se vyrábí alkohol. Jedná se o takzvanou kokosovou vodku známou pod názvem „Lambanog“.
  • Kokos doslova zachraňoval lidské životy. Během druhé světové války se totiž kokosová voda používala k infuzím, protože byl nedostatek krevní plazmy. 
  • Kokosy bohužel mají i svou temnější stránku, každoročně totiž padající kokosy zabijí 150 lidí, což je desetkrát více než počet lidí zabitých žraloky. 
  • Každý rok se napříč světem vyprodukuje více než 20 miliard kokosových ořechů. A to už je pořádná hromada. 
  • V současnosti probíhá výzkum, který zjišťuje, zda je možné kokos použít v kosmetice pro opětovný růst vlasů a proti stárnutí. 

Za přečtení článku máme pro Vás jako odměnu slevu 100 Kč na první nákup.

BLOGKOKOSEZZ

Tato sleva platí pro objednávky v hodnotě nad 1000 Kč.