.

Jaké mouky jsou součástí ketogenní diety?

Jedním z největších výzev při přípravě jídel a pečiva v ketogenní dietě je nalezení alternativní mouky s nízkým obsahem sacharidů. Jaké mouky lze používat v ketogenní dietě? 
 
 
V tomto článku najdete:
 • Proč nelze konzumovat tradiční mouku v ketogenní dietě?
 • Jaké mouky lze používat v ketogenní dietě?
 • Nezbytné doplňky k mouce s nízkým obsahem sacharidů

Mouka je jeden z produktů zakázaných v ketogenní dietě. A to se netýká jen pšeničné mouky. Když přejdete na tuto dietu, musíte ze svého jídelníčku eliminovat vysokosacharidové mouky, tedy prakticky všechny klasické mouky, které najdete na obchodních policích.

Mezi zakázané produkty v ketogenní dietě tedy patří:

 • pšeničná mouka
 • žitná mouka
 • kukuřičná mouka
 • pohanková mouka
 • ječná mouka
 • špaldová mouka
 • rýžová mouka
 • mouka z amarantu (ze semen amarantu)

Proč v ketogenní dietě nemůžete jíst tradiční mouku ani žádné produkty z ní vyrobené (pečivo, těstoviny, obilné výrobky)?

Vše je způsobeno obsahem sacharidů. Když si uvědomíte, že 1 šálek univerzální mouky obsahuje téměř 100 gramů sacharidů, snadno pochopíte, proč mouka není v ketogenní dietě žádoucí složkou. Dobrou zprávou je, že pšeničnou nebo žitnou mouku můžete nahradit jinými moukami s nízkým obsahem sacharidů. Tímto způsobem můžete udržet všechny výhody ketogenní diety a občas si vychutnat své oblíbené dezerty a pečivo.

Existuje několik typů mouk, které lze úspěšně konzumovat v rámci ketogenní diety. Mezi dvě nejpopulárnější patří kokosová mouka a mandlová mouka.

Jaké mouky lze používat v ketogenní dietě?

Mandlová mouka

Mandlová mouka je pravděpodobně jednou z nejoblíbenějších mouk s nízkým obsahem sacharidů. Vzniká jemným mletím loupaných mandlí. Tato mouka je bohatá na vitamíny a minerály a poskytuje nejvíce vápníku ve srovnání s jinými moukami získanými z ořechů.

Mandlová mouka je velmi univerzální ingrediencí v kuchyni. Lze ji úspěšně použít pro pečení chleba a dortů.

Obsah sacharidů ve 100 gramech produktu: 17,9 g

Kokosová mouka

Kokosová mouka se získává z dužiny kokosu jako vedlejší produkt při výrobě kokosového oleje a mléka. Kokosová mouka je ideální pro dorty, sušenky a recepty na muffiny, když chcete dosáhnout vlhké konzistence. Schopnost kokosové mouky absorbovat vlhkost zajišťuje, že pečivo je měkké a vlhké bez vysušení. Kokosová mouka také silně zahušťuje omáčky a náplně.

Obsah sacharidů ve 100 gramech produktu: 59 g

Vynikajícími náhradami tradiční mouky v ketogenní dietě mohou být také: mouka ze semen chia, mouka z cizrny, a také ořechové mouky z vlašských nebo lískových ořechů.

Mouka ze semen chia

Mouka ze semen chia je skvělým zahušťovadlem, což ji činí ideální alternativou k tradiční mouce v omáčkách nebo polévkách. Může být také použita jako náhrada vajec (podobně jako semena) ve sladkých drožďových koláčích, dortech a palačinkách.

Obsah sacharidů ve 100 g produktu: 2,3 g

Mouka z cizrny


Mouka z cizrny je vynikajícím zahušťovadlem pro polévky a omáčky. Může být použita k přípravě palačinek. V ketogenní dietě může také nahradit strouhanku a vejce při přípravě placek nebo kotlet.

Obsah sacharidů ve 100 g produktu: 60 g

Mouka z lískových ořechů

Mouka z lískových ořechů dodává hlubokou, ořechovou chuť a vůni každému jídlu. Je ideální pro domácí sušenky a energetické tyčinky.

Obsah sacharidů ve 100 g produktu: 55 g

Mouka z vlašských ořechů

Mouka z vlašských ořechů se vyrábí z mletých, částečně odmaštěných vlašských ořechů a svou texturou připomíná kukuřičnou mouku. Skvěle se hodí pro aromatizaci koláčů a malých pečených placků. Může být také použita jako „obalování“ (jako na kuřecím) nebo pro pečení po smíchání s jinou moukou.

Obsah sacharidů ve 100 g produktu: 27 g

Nezbytné doplňky k mouce s nízkým obsahem sacharidů

Nahrazení mouky s vysokým obsahem sacharidů, jako je univerzální mouka, pšeničná mouka, kukuřičná nebo rýžová mouka, moukou s nízkým obsahem sacharidů není tak jednoduché. Nemůžeme jednoduše v receptu zaměnit pšeničnou mouku za mandlovou v poměru 1:1 – obě mouky se výrazně liší svými vlastnostmi a konzistencí.

Vzhledem k rozdílu ve složení obou typů mouk budete muset použít dodatkové vázající prostředky, jako je psyllium nebo guma xanthanová.

Vázající prostředky pomáhají alternativní mouce „napodobit“ požadovanou konzistenci a vlastnosti pšeničné mouky tím, že se váží s ostatními složkami.

Guma xanthanová 

Guma xanthanová je práškový vázající prostředek, který dodává strukturu pečivu a hustotu polévkám a gulášům. Často se používá jako náhrada kukuřičného škrobu a obsahuje minimální množství sacharidů, což ji činí oblíbenou volbou mezi keto kuchaři.

Použijte gumu xanthanovou ke zhoustnutí polévek a omáček nebo k dodání struktury pečivu. Nepotřebujete mnoho — obvykle stačí čajová lžička nebo méně.

Psyllium

Psyllium jsou semena komerčně vyráběná především pro použití jako potravinová vláknina, a jejich slupka je známá jako výborný, bohatý na vlákninu vázající prostředek. Ve spojení s tekutinou se slupky psyllia stávají hustými a lepkavými a rozšiřují se až na 10-násobek své původní velikosti!

Stačí půl čajové lžičky psyllia na porci, aby se zahustily vaše oblíbené recepty.