.

Řepkový olej jako kosmetika? Podívejte se, jak jej používat na obličej


 
 

Zásadní je použití řepkového oleje lisovaného za studena. Tento olej, získávaný z řepkových semen, má významné využití i v kosmetice, zejména pro péči o pleť. Jaké výhody řepkový olej přináší naší pleti a jak jej používat pro dosažení optimálních výsledků?

V tomto článku najdete:

 • Je řepkový olej vhodný pro pleť?
 • Složky řepkového oleje, které pozitivně ovlivňují pleť
 • Jaké efekty přináší používání oleje z řepkových semen?
 • Jak můžete aplikovat řepkový olej na obličej? 
 • Recepty s řepkovým olejem pro péči o pleť
 

Je řepkový olej vhodný pro pleť?

Olej z řepky, získávaný z jedné z běžných plodin v našem klimatu, známé řepky (Brassica napus L. var. napus), obsahuje mnoho cenných složek. Ty mohou pozitivně ovlivnit stav naší kůže, zejména co se týče hydratace, výživy, antioxidačního účinku a proti vráskám.

Složky řepkového oleje, které pozitivně ovlivňují pleť

Díky obsahu různých živin a zdravotních složek se olej z řepky často používá jako složka v kosmetických produktech. Klíčové složky, které přispívají k zlepšení vzhledu kůže a dokonce podporují léčbu nebo zmírňují průběh některých onemocnění (např. lupénky), jsou:

Vitamíny: Olej z řepky obsahuje vitamíny A, E a K. Zejména důležitý je vitamín E, známý také jako „vitamín mládí“. Živí, zlepšuje elasticitu kůže a má protizánětlivé vlastnosti, což činí olej zvláště účinným při léčbě prasklin na rukou a nohou a při ekzému.

Mastičky: Obsahují esenciální mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9, které spolupracují na hydrataci kůže a chrání ji před volnými radikály a nepříznivými vlivy prostředí.

Fytosteroly: Tyto látky mají protizánětlivé a ochranné účinky. Olej z řepky je někdy nazýván „přírodním kortizolem“ díky přítomnosti fytosterolů, které jsou aktivní látkou léčící ekzémy.

Nízký obsah erukové kyseliny: Vysoká kvalita oleje z řepky, zejména organického, obsahuje nízké koncentrace erukové kyseliny, což ho činí bezpečnějším a zdravějším pro kůži.

Olej z řepky lisovaný za studena z řepkových semen lze používat jak na obličej, tak na kůži celého těla. Jeho lehká konzistence umožňuje snadné vstřebávání do kůže, což ho činí ideálním jako složku produktů pro péči o pleť, ale také ho lze používat přímo na kůži, nezávisle na jejím typu.

 

Olej je velmi výhodný pro každý typ pleti, zejména pro suchou, popraskanou a citlivou pokožku. Velmi často je také používán v kosmetických přípravcích pro péči o dětskou pokožku. Díky svým hydratačním a ochranným vlastnostem je olej řepkový ceněnou složkou v kosmetice.

 

Jaké efekty přináší používání oleje z řepkových semen?

Pravidelné používání oleje z řepky okamžitě zlepší vzhled a stav pokožky. Mezi pozoruhodné účinky patří:

Naplňuje vlhkost: Olej z řepky poskytuje pokožce nezbytné mastné kyseliny a vitamíny, pomáhá udržovat správnou hydrataci a chrání před škodlivými vnějšími vlivy.

Pružná a vyživená: Díky bohatému obsahu živin řepkový olej pomáhá změkčit pokožku, činí ji pružnější a vyživenější.

Měkká a hedvábná: Působí jako emolient, což znamená, že změkčuje pokožku a pomáhá udržovat její hladkost a pružnost.

Bylo prokázáno, že používání oleje z řepky může urychlit regeneraci pokožky a také zmírnit podráždění a pomoci v procesu hojení.

 

Jak můžete aplikovat řepkový olej na obličej? 

Olej z řepky se objevuje v mnoha kosmetických přípravcích, včetně krémů. Pokud si přejete využít výhod oleje z řepky, pečlivě si přečtěte štítky a složení svých oblíbených krémů a kosmetických přípravků. Kromě toho můžete řepkový olej používat přímo na pokožku.

Nezapomeňte, že k dosažení dobrých výsledků musíte použít olej z řepky vysoké kvality. K tomuto účelu je nejvhodnější olej z řepky lisovaný za studena, který obsahuje 100% oleje z řepky. To znamená, že byste měli vybírat produkty od renomovaných a ověřených lisoven, které nabízejí výrobky nejvyšší kvality.

Pamatujte, že řepkový olej určený k smažení se v žádném případě nehodí. Jedná se o odlišný typ oleje.

Použijte řepkový olej v čisté formě 

Nejjednodušším způsobem je aplikovat olej z řepky přímo na pokožku. Stačí koupit přírodní olej z řepky lisovaný za studena a aplikovat ho přímo na  pokožku, ideálně pomocí speciálního dávkovače. Tímto způsobem aplikujeme na pokožku několik kapek oleje a jemně jej vmasírujeme, zajistíme tak pokožce dostatečnou hydrataci a výživu.

Přidejte do krému na obličej 

Olej z řepky můžeme také přidat do našeho oblíbeného krému na obličej. Tímto způsobem posílíme hydratační a výživné vlastnosti tohoto krému.

Připravte si domácí hydratační balzám na tělo 

Ideální jako léčivý balzám, zejména v zimě pro dehydrovanou pokožku, nebo jako obohacující noční krém po celý rok.

Smíchejte s ovocem a vytvořte si masku 

Olej z řepky je často používán v kombinaci s dalšími přírodními ovocnými maskami nebo na bázi medu. Skvěle se osvědčí jako maska z kiwi, banánu nebo medu z řepky.

Recepty s řepkovým olejem pro péči o pleť

Rychlá maska na hydrataci:

Složení:

 • 1 lžíce řepkového oleje

Příprava:

Jemně zahřejte řepkový olej, aby byl teplý, ale ne horký. Jemně potřete teplým olejem obličej.

Výživná jogurtová maska 

Složení:

 • 2 lžíce řeckého jogurtu
 • 1 lžíce řepkového oleje
 • 1 lžička citronové šťávy nebo heřmánkového čaje (nepovinné; při suché pokožce vynechejte citronovou šťávu)

Příprava:

Smíchejte řecký jogurt s řepkovým olejem. Přidejte citronovou šťávu nebo heřmánkový čaj, pokud používáte. Naneste směs na obličej, vyhněte se oblasti kolem očí a úst. Smyjte po 20 minutách.

Maska s medovým a řepkovým olejem 

Složení:

 • 1 žloutek
 • 1 lžíce medu (nejlépe řepkového, levandulového nebo směsí květového)
 • 2 lžíce řepkového oleje

Příprava:

Rozšlehejte žloutek. Přidejte med a řepkový olej a důkladně promíchejte všechny ingredience. Nanesete směs na obličej. Smyjte po 20 minutách. Masky je třeba smýt teplou vodou a jemně osušit pokožku.

Tělový balzám s řepkovým olejem 

Složení:

 • 1/4 šálku rozpuštěného včelího vosku (nebo granule)
 • 1/4 šálku kokosového oleje
 • 1/4 šálku ořechového nebo semenného oleje (např. mandlový, řepkový, ořechový)
 • 3-4 kapsle vitamínu E oleje
 • Několik kapek éterického oleje (např. gerániového)

Příprava:

Rozpusťte včelí vosk, kokosový olej a ořechový/semený olej ve skleněné misce umístěné nad hrncem s vroucí vodou. Míchejte, dokud nedosáhnete jednotné, krémové pasty. Poté přidejte olej s vitamínem E a éterický olej.