.

Čaj Yerba mate – vlastnosti a vaření

Yerba mate je mnohými nazývána čajem, i když s pravým čajem má málo společného. Jedná se o nálev z listů a větviček určité jihoamerické rostliny, který je známý pro své úžasné zdravotní vlastnosti.
 
 
V tomto článku najdete: 
  • Yerba mate – jak vzniká?
  • Yerba mate – výživové hodnoty
  • Yerba mate – vlastnosti a prospěšné účinky - snížení hladiny cukru, snížení špatného cholesterolu, snížení rizika neurodegenerativních onemocnění, antioxidační účinky, protizácpové účinky, dodává energie
  • Yerba mate při hubnutí
  • Yerba mate – jak ji připravit?
  • Yerba mate – kolik pít?
  • Yerba mate v těhotenství
  • Mohou děti pít yerba mate?
  • Vedlejší účinky yerba mate
  • Kontraindikace yerba mate
 

Yerba mate je mnohými nazývána čajem, i když s pravým čajem má málo společného. Jedná se o nálev z listů a větviček určité jihoamerické rostliny, který je známý pro své úžasné zdravotní vlastnosti.

Čaj Yerba Mate – jak vzniká?

Yerba mate je druh ostrokrže (čeleď Aquifoliaceae). Roste v Argentině, jižním Paraguayi, západním Uruguayi a jižní Brazílii. Tato rostlina může být buď keřem nebo malým stromem a dorůstá až do výšky 15 metrů. Její listy jsou stále zelené, dlouhé 7-11 centimetrů a široké 3-5,5 centimetrů s zubatými okraji. Květy jsou malé, zeleno-bílé, se čtyřmi okvětními lístky. Plodem je červená bobule o průměru 4-6 mm.

Nápoj známý jako mate se připravuje namáčením sušených listů (a větviček) yerba mate v horké, ale ne vroucí vodě, na rozdíl od černého čaje nebo kávy. Mate je slabší než káva a šetrnější k žaludku. Pití mate s přáteli z jedné dýně (nazývané mate ve španělštině a cabaça nebo cuia v portugalštině) s pomocí kovové brčky (bombilla ve španělštině, bomba nebo canudo v portugalštině) je velmi oblíbenou společenskou aktivitou v Argentině, Uruguayi, Paraguayi, jižním Chile, východní Bolívii a Brazílii, stejně jako v Sýrii a Libanonu.

Naparovaný yerba mate chutná podobně jako některé druhy zeleného čaje. Mnoho lidí považuje jeho chuť za velmi příjemnou, ale bývá hořká, pokud se připravuje ve vroucí vodě. Proto se připravuje s horkou, ale ne vroucí vodou. Na rozdíl od většiny čajů yerba mate nehořkne ani nepřechází, když se nechá déle louhovat, a listy lze použít několikrát. K dostání jsou také různé příchutě yerba mate.

Yerba Mate – výživové hodnoty

Yerba mate je velmi výživný nápoj, co potvrzují mnohé vědecké studie, které dokazují její pozitivní vliv na fyzické a psychické zdraví. Yerba mate přirozeně obsahuje téměř všechny mikroelementy potřebné pro lidské tělo. Kromě antioxidantů a polyfenolů je bohatá na minerály, aminokyseliny a nezbytné vitamíny. Vitamíny pocházejí zejména z komplexu B, který obsahuje 8 ze 13 nezbytných vitamínů potřebných pro optimální fungování DNA, obnovu buněk a metabolickou efektivitu tuků a bílkovin. Yerba mate obsahuje také důležité minerály, jako jsou draslík a hořčík, které mimo jiné zlepšují fungování srdce. Obsahuje chlorofyl, nutriční složky, taniny, stopové prvky a flavonoidy. Obsah kofeinu je vyvážený teobrominem a teofylinem, které působí na centrální nervový systém silným účinkem, který je zároveň energetizující a regenerující pro mysl a tělo. Yerba mate splňuje všechny požadavky, aby byla považována za superpotravinu.

Yerba Mate – vlastnosti a účinky

Yerba mate obsahuje silné sloučeniny, které byly používány pro terapeutické účely již od starověku původními obyvateli Jižní Ameriky, Guarani. Léčivá moc mate není jen mýtem z džungle. Její přínosy pro zdraví a účinnost v boji proti některým chorobám byly opakovaně prokázány.

Snížení hladiny cukru

Studie provedená federální univerzitou Santa Catarina v Brazílii a publikovaná v Journal of the American College of Nutrition tvrdí, že pravidelná konzumace této byliny může předcházet nebo dokonce obrátit cukrovku typu 2. Studie provedená na pacientech s cukrovkou a předcukrovkovým stavem ukázala, že nápoj z yerba mate pomáhá kontrolovat lipidy a hladinu cukru v krvi.

Snížení špatného cholesterolu

Ve spojení s vhodnou stravou je yerba mate vysoce účinná při snižování hladiny „špatného“ cholesterolu a triglyceridů u pacientů ve stavu předcukrovky. Yerba mate tímto zabraňuje hromadění špatného cholesterolu a triglyceridů v tepnách, čímž snižuje také riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění, zároveň zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, označovaného jako „dobrý cholesterol“, a snižuje riziko srdečních chorob. Polyfenoly obsažené v yerba mate chrání také srdeční svalovinu a zabraňují úmrtí buněk způsobenému omezeným průtokem krve.

Snížení rizika neurodegenerativních onemocnění

Podle studií některé sloučeniny obsažené v yerba mate, jako je teobromin a kyselina chlorogenová, mají lepší neuroprotektivní vlastnosti než kofein a nikotin, což naznačuje, že yerba mate může obsahovat klíč nejen k prevenci Parkinsonovy choroby, ale dokonce i k vývoji terapie této nemoci v budoucnu. Předcházením poškození červených krvinek kyslíkem (proces známý jako oxidační stres), pití 1 litru mate čaje denně může také zabránit onemocněním vznikajícím z tohoto procesu, jako je Alzheimerova choroba.

Antioxidační účinky

Nápoj z yerba mate ve své tradiční formě je silným antioxidantem, který převyšuje červené víno, zelený čaj a pomerančový džus. Díky vysokému obsahu polyfenolů (kyseliny chlorogenové a galové) yerba mate je schopna obnovit buněčnou rovnováhu a bojovat proti škodlivému účinku volných radikálů, které urychlují procesy stárnutí a rozvoj chronických onemocnění.

Protizácpové účinky

Pití yerba mate čaje zlepšuje trávení stimulací vyprazdňování a toku žluči a trávicích šťáv. Yerba mate je skvělým spojencem v boji proti zácpě, pokud k tomu pijete denně 2 litry vody. Kromě zajištění dobrého přísunu tekutin, které také podporují trávicí systém, byl prokázán vliv yerba mate na činnost střev. Působí stimulací stahů a pohybů v trávicím systému (a proto někdy yerba mate působí mírně projímavě).

Dodává energie

Díky obsahu kofeinu (někdy označovaného jako „matein“), yerba mate zvyšuje energii a soustředění, což napomáhá lepšímu výkonu v každodenních činnostech vyžadujících koncentraci a bdělost, jako je učení, práce nebo fyzická aktivita. Ačkoliv efekt je podobný jako u kávy a oba obsahují relativně stejné množství kofeinu, proces stimulace je odlišný. To může být způsobeno tím, že kofein v yerba mate je ředěný ve větším množství vody, kterou pak pijete po malých doušcích.

Yerba Mate při hubnutí

Kromě nulového obsahu tuku a téměř nulového obsahu sodíku je yerba mate velmi nízkokalorická, což umožňuje snadno ji zařadit do jakékoli diety a rutiny těch, kteří se snaží kontrolovat svou váhu nebo se zdravě stravovat. Jako močopudný a detoxikační nápoj yerba mate zabraňuje přibírání na váze způsobeného zadržováním tekutin a zároveň podporuje eliminaci toxinů. Také urychluje metabolismus a pomáhá spalovat více kalorií, zejména během fyzické aktivity (pro kterou yerba mate dodává potřebnou energii). Ačkoliv yerba mate by neměla nahrazovat jídla, je pravdou, že pití mate vyvolává pocit sytosti a obecně snižuje chuť k jídlu, což může přispět k hubnutí. Díky pozitivnímu vlivu na náladu může také zabránit tzv. „emočnímu apetitu“ nebo hladu způsobenému stresem.

Yerba Mate – jak ji připravit?

Přidejte 1-2 lžíce yerba mate do francouzského lisu nebo na sítko a poté zvlhčete bylinu studenou vodou. Do šálku přidejte 250 mililitrů vody o teplotě asi 76 stupňů Celsia. Louhujte 5 minut a poté sceďte. Tradiční způsob přípravy yerba mate zahrnuje použití tykve a bombilly. Naplňte tykev asi na dvě třetiny volnou yerba mate. Posuňte ji na stranu, aby vznikla dutina. Zvlhčete dno studenou vodou. Vložte bombillu do dutiny. Postupně nalévejte vodu o teplotě 65 stupňů Celsia.

 

Yerba Mate – kolik pít?

Yerba mate lze pít každý den. Jelikož jeden nálev lze použít opakovaně (až 7-8krát), tato množství jsou vhodná. Je důležité sledovat, zda nadměrný příjem kofeinu negativně neovlivňuje váš samopocit.

Yerba Mate v těhotenství

Obecně se doporučuje, aby ženy během těhotenství snížily příjem kofeinu, čímž omezí vystavení plodu, který nemá enzymy nezbytné k metabolizaci kofeinu. Americká asociace těhotenství (American Pregnancy Association) však uvádí, že umírněná konzumace kofeinu během těhotenství nemá negativní dopad. Organizace definuje umírněnou konzumaci jako 150 až 300 miligramů denně. Mate obsahuje přibližně stejné množství kofeinu jako káva – 85 miligramů na šálek. Ve studii provedené v Brazílii nebyl zjištěn škodlivý vliv na růst plodu ani na délku těhotenství u žen, které pily yerba mate.

Mohou děti pít Yerba Mate?

Kvůli obsahu kofeinu by děti neměly pít yerba mate.

Yerba Mate – vedlejší účinky

Pití velmi horkého čaje yerba mate – při teplotě 64°C nebo vyšší – souvisí s vyšším rizikem vzniku rakoviny než pití čaje mate při nižší teplotě. Pití tekutin při vyšších teplotách může poškodit výstelku dýchacích cest a trávicího traktu. Může také způsobit poškození sliznice. Yerba mate přináší řadu zdravotních výhod, avšak její nadměrná konzumace může vést k řadě vedlejších účinků. Podobně jako káva a další kofeinové produkty může čaj yerba mate způsobovat bolesti hlavy, úzkost, nervozitu, žaludeční rozrušení, nevolnost a zvracení, zvonění v uších, nepravidelný srdeční rytmus.

Yerba Mate – Kontraindikace

Yerba mate spolu s tabákem může zvyšovat riziko vzniku rakoviny, stejně jako u osob konzumujících alkohol. Úzkost a nervozita jsou vedlejším účinkem nadměrné konzumace čaje yerba mate. Vysoký obsah kofeinu v mate může zhoršit již diagnostikované úzkostné poruchy. Kofein z čaje yerba mate může také vyvolat průjem a potenciálně zhoršit příznaky IBS (syndrom dráždivého střeva).