.

Svačiny, které zvyšují produktivitu mozku

Správná strava podpoří fungování mozku a pozitivně ovlivní koncentraci. Jaké živiny pozitivně působí na mozek? Jaké produkty bychom měli konzumovat? 
 
V tomto článku najdete:
 
  • Jaké živiny podporují mozek?
  • Produkty stimulující fungování mozku.
  • Kolik "mozku stimulujících svačin" bychom měli jíst denně? Doporučené porce. 

Jaké živiny podporují mozek?

Výzkum provedený v roce 2011 ukázal, že lidský mozek spotřebovává 20 % kalorií dodaných tělu. Hlavní živinou pro mozek je glukóza, která je základním zdrojem energie.

Mezi živinami, které pozitivně ovlivňují mozek, jsou:

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 jsou nenasycené mastné kyseliny, které podporují fungování mozku a pomáhají udržovat jeho správnou kondici do vysokého věku. Některé studie ukázaly, že doplnění omega-3 mastnými kyselinami může zlepšit fungování mozku u dospělých s mírnými kognitivními poruchami.

Flavonoidy

Flavonoidy pozitivně ovlivňují fungování mozku stimulací neurogeneze (proces tvorby nových nervových buněk). Snižují příznaky deprese a pozitivně ovlivňují zlepšení prostorové paměti.

Vitamíny skupiny B 

Vitamíny skupiny B jsou často označovány jako "potrava pro mozek". Podporují fungování nervových buněk. Podílejí se na regeneraci a tvorbě nových nervových buněk. Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro výrobu dopaminu a serotoninu, který je často označován jako "hormon štěstí". Podporuje koncentraci během práce a učení. Dopamin napomáhá soustředění a udržuje bdělost.

Vitamín D

Studie provedené na myších ukázaly, že vitamín D zlepšuje plasticitu synapsí a neurotransmiterů. Má protizánětlivé účinky v mozku. U lidí s nízkou hladinou vitamínu D byly diagnostikovány neurodegenerativní a neuropsychologické choroby. Udržování správné hladiny vitamínu D je efektivní způsob, jak chránit před vznikem neurodegenerativních onemocnění a dokonce zpomalit jejich progresi.

Vitamín E

Pro efektivní fungování mozku je potřeba dostatek kyslíku. Vitamín E zvyšuje množství kyslíku dopravovaného do mozku, což zlepšuje paměť a koncentraci. Je také silným antioxidantem, který chrání mozek před volnými radikály.

Vitamín C

Zvyšuje kognitivní funkce u starších lidí. Studie prokázaly, že dospělí s nedostatkem vitamínu C vykazují neurodegenerativní poruchy. Užívání vysokých dávek vitamínu C snižuje únavu u lidí, kteří vykonávají duševní práci.

Železo

Železo je minerál, který zajišťuje transport kyslíku do mozku. Podílí se také na syntéze neurotransmiterů. Ovlivňuje nervový systém, paměť a koncentraci. Pro zvýšení vstřebávání tohoto prvku byste měli konzumovat železo společně s vitamínem C.

Vápník

Je prvkem, který ovlivňuje přenos nervových impulsů. Tyto impulsy jsou zdrojem informací pro mozek. Aby mozek mohl reagovat na vnější podněty, je potřeba neurotransmiterů, jejichž správné fungování závisí mimo jiné na koncentraci vápníku.

Zinek

Je jedním z nejdůležitějších prvků pro mozek. Jeho stopová množství se nacházejí v těle. Nesprávné množství tohoto prvku v dietě může vést k poruchám kognitivních funkcí, paměti a učení.

Selen

Selen podporuje prokrvení mozku a zlepšuje funkci nervového systému. Obohacení stravy o selen má příznivý účinek na osoby trpící Alzheimerovou chorobou. Nedostatek selenu v stravě může způsobit sníženou náladu a zvýšenou nervozitu.

Měď

Měď ovlivňuje funkci mozku: paměť, myšlení a kreativitu. Ulehčuje transport a vstřebávání železa. Zodpovídá za přenos nervových impulsů a neurotransmiterů.

Produkty stimulující funkci mozku

Vlašské ořechy 

Vlašské ořechy jsou považovány za krále všech ořechů díky mnoha zdravotním vlastnostem. Svou strukturou připomínají lidský mozek. Jsou bohaté na Omega-3 mastné kyseliny, hlavně DHA. Podporují paměť a kognitivní funkce mozku. Jsou výborným zdrojem vitaminů B12 a B6.

Kaštany

Kaštany jsou bohaté na tiamin a fosfor. Tyto minerály pomáhají lidem pracujícím duševní práci vyhnout se únavě během práce. Obsahují také hořčík, který rozšiřuje krevní cévy a umožňuje lepší okysličení mozku.

Arašídy

Arašídy jsou bohaté na niacin. Podle některých studií nedostatek niacinu vede ke zhoršení kognitivních funkcí a výskytu Alzheimerovy choroby. Podle studie může pravidelná konzumace arašídů předcházet Parkinsonově nemoci.

Lískové ořechy

Lískové ořechy obsahují linolovou kyselinu. Sníží hladinu cholesterolu v krvi a brání rozvoji roztroušené sklerózy. Obsahují velké množství vitamínu E, který má antioxidantní vlastnosti. Také brání zhoršení kognitivních funkcí.

Brazilské ořechy

Brazilské ořechy jsou bohaté na nenasycené tuky a selen. Obsahují také: hořčík, vápník, fosfor a zinek a vitamíny: C, E a skupinu vitaminů B. Jsou skvělým zdrojem vícenenasycených mastných kyselin Omega-3 a Omega-6. Brazilské ořechy obsahují antioxidanty, které zlepšují funkci mozku.

Hořká čokoláda

Tmavá čokoláda je skvělým způsobem, jak uspokojit chuť na sladké a zároveň posílit funkci mozku. Obsahuje látky, které stimulují mozek a podporují produkci endorfinů, což zvyšuje náladu. Obsahuje také hořčík, zinek, železo a měď.

Rybí olej

Rybí olej je bohatý na Omega-3 mastné kyseliny, zejména DHA a EPA. Tyto látky jsou nezbytné pro správné fungování mozku a nervového systému. Pravidelná konzumace rybího oleje zlepšuje paměť, koncentraci a kognitivní funkce.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Při doplňování diety o tyto výživové doplňky je důležité konzultovat se svým lékařem nebo specialistou na výživu. Některé z těchto doplňků mohou interagovat s léky nebo způsobit vedlejší účinky. Je důležité dbát na správné dávkování a nekombinovat více doplňků najednou, pokud nejsou navzájem kompatibilní.