.

Moringa a její vlastnosti

Moringa oleifera je často nazývána "zázračným stromem". Je to rostlina ceněná pro své léčivé a zdravotní vlastnosti. Složky obsažené v listech a semenech mají protiplísňové, protivirové, antidepresivní a protizánětlivé účinky. Proč bychom měli zařadit listy moringy do své stravy?

V tomto článku najdete:

  • Jak roste moringa
  • Moringa: semena, listy nebo prášek?
  • Moringa listy a prášek - výživové hodnoty
  • Zdravotní vlastnosti
  • Moringa v kosmetice: pozitivní účinky na kůži a vlasech
  • Použití moringy v kuchyni
  • Jak nejlépe používat moringa prášek?
  • Kolik moringy konzumovat denně?
  • Moringa – kontraindikace

Jak roste moringa?

Moringa olejodárná je velký strom pocházející z severní Indie. Je to nejběžněji pěstovaný druh z rodu Moringa. Tento strom roste velmi rychle a je odolný vůči suchu. V současné době je široce pěstován v oblasti Jižní Asie kvůli mladým luskům a listům, které se používají jako zelenina a složka tradičních léků. Tento opadavý strom dorůstá výšky asi 10-12 metrů a má průměr kmene asi 45 centimetrů. Kůra má bělavě šedou barvu a je pokryta tlustou kůrou. Plodem je visící, trojboká hnědá tobolka o velikosti 20-45 cm, ve které se nacházejí tmavě hnědá, kulatá semena o průměru asi 1 cm. Semena mají tři bílá křídla a jsou šířena větrem a vodou.

Indie je největším producentem moringy s roční produkcí 1,2 milionu tun plodů na ploše 380 km². Dalším názvem je také chrenový strom.

 

Moringa: semena, listy nebo prášek?

Moringa je rostlina původem ze severní Indie, ale nyní roste po celém světě. V našich klimatických podmínkách je velmi těžké získat čerstvé listy moringy, a proto nejčastěji na regálech obchodů s zdravou výživou najdeme části této rostliny ve vysušené formě.

Semena moringy

Na prodej je možné najít semena moringy, která jsou chutnou a zdravou svačinou. Obzvláště chutnají v pražené verzi, připravované podobně jako popcorn. Je důležité si uvědomit, že semena moringy mají projímavý účinek. Konzumace příliš mnoha semen může negativně ovlivnit trávicí systém a způsobit průjem. V praxi už po snědení hrsti semen moringy můžete pociťovat vedlejší účinky, včetně bolesti břicha a projímavosti. Z tohoto důvodu se nedoporučuje konzumovat více než několik semen.

Listy a prášek z moringy

Rozhodně nejhodnotnější částí rostliny jsou listy, které se obvykle prodávají jako sušené nebo v mleté formě jako moringa v prášku.

Prášek moringa se připravuje podobným způsobem jako matcha. Listy stromu moringa se sklízejí a následně suší. Proces sušení je podobný výrobě čaje (bez oxidačního procesu, který se vyskytuje u černého čaje). Po vyschnutí se listy jemně melou na jemný prášek. Moringa v prášku je prodávána volně nebo v kapslích.

Co vybrat?

Volba formy moringy závisí hlavně na způsobu, jakým ji chceme konzumovat. Chcete přidat moringu do jídel, koktejlů nebo smoothie? V tom případě si kupte moringu v prášku. Chcete připravit nálev k pití? V takovém případě jsou nejlepší volbou sušené listy moringy. Pokud dáváte přednost každodennímu užívání doplňku stravy moringa kvůli zdravotním výhodám, nejlepší volbou je moringa v kapslích.

 

Moringa listy a prášek - Výživové hodnoty 

Listy moringy jsou vynikajícím zdrojem mnoha vitamínů a minerálů.

Obsah jednotlivých složek se liší v různých částech rostliny. Nejcennějšími částmi zázračného stromu jsou samozřejmě listy, z nichž se vyrábí sušená forma i prášek.

Výživové složky v listech, prášku a semenech moringy (100g)

Složka Čerstvé listy  Sušené listy  Prášek  Semena
Kalorie (kcal) 92 329 205
Bílkoviny(g) 6.7 29.4 27.1 35.97 ± 0.19
Tuky(g) 1.7 5.2 2.3 38.67 ± 0.03
Sacharidy(g) 12.5 41.2 38.2 8.67 ± 0.12
Vláknina(g) 0.9 12.5 19.2 2.87 ± 0.03
Vitamín B1 (mg) 0.06 2.02 2.64 0.05
Vitamín B2 (mg) 0.05 21.3 20.5 0.06
Vitamín B3 (mg) 0.8 7.6 8.2 0.2
Vitamín C (mg) 220 15.8 17.3 4.5 ± 0.17
Vitamín E (mg) 448 10.8 113 751.67 ± 4.41
Vápník (mg) 440 2185 2003 45
Hořčík (mg) 42 448 368 635 ± 8.66
Fosfor (mg) 70 252 204 75
Draslík (mg) 259 1236 1324
Měď(mg) 0.07 0.49 0.57 5.20 ± 0.15
Železo (mg) 0.85 25.6 28.2

 

Zdravotní přínosy

Bohatý zdroj antioxidantů

Moringa je bohatá na antioxidanty. Tyto sloučeniny bojují proti volným radikálům v těle. Vysoká hladina volných radikálů může způsobit oxidační stres, což je spojeno s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční onemocnění a diabetes typu 2. Kromě vitamínu C a beta-karotenu, antioxidanty obsažené v této rostlině zahrnují:

Kvercetin: tento silný antioxidant může pomoci snížit krevní tlak; Chlorogenová kyselina: tato kyselina, která je hojně přítomná v kávě, může pomoci snížit hladinu cukru v krvi po jídle. V jedné studii u žen bylo zjištěno, že konzumace 1,5 lžičky (7 gramů) prášku z moringových listů denně po dobu tří měsíců významně zvýšila hladinu antioxidantů v krvi. Extrakt z moringových listů lze také používat jako konzervant potravin. Prodlužuje dobu trvanlivosti masa snížením oxidace 

Cukr v těle a konzumace moringy

Moringový prášek může snížit hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi může být vážným zdravotním problémem. Ve skutečnosti je to hlavní rys diabetes mellitus. V průběhu času může vysoká hladina cukru v krvi zvýšit riziko mnoha vážných zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění. Proto je důležité udržovat hladinu cukru v krvi v zdravém rozmezí. Studie s 30 ženami ukázala, že konzumace 1,5 lžičky (7 gramů) prášku z moringových listů denně po dobu tří měsíců snížila hladinu cukru v krvi na lačno v průměru o 13,5%. Vědci věří, že tento účinek je způsoben rostlinnými sloučeninami, jako jsou izotiokyanáty.

Prokázané silné protizánětlivé účinky

Zánět je přirozenou reakcí těla na infekci nebo zranění. Je to nezbytný ochranný mechanismus, ale pokud trvá příliš dlouho, může se stát vážným zdravotním problémem. Ve skutečnosti je chronický zánět spojen s mnoha zdravotními problémy, včetně srdečních onemocnění a rakoviny. Většina ovoce, zeleniny, bylin a koření má protizánětlivé vlastnosti. Nicméně míra, do jaké mohou pomoci, závisí na typu a množství protizánětlivých sloučenin, které obsahují. Vědci věří, že izotiokyanáty jsou hlavními protizánětlivými sloučeninami obsaženými v listech, luscích a semenech moringy.

Bojuje proti vysokým hodnotám cholesterolu

Moringa může snížit hladinu cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu je spojena s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Naštěstí mnoho rostlinných potravin může účinně snížit hladinu cholesterolu. Patří sem lněná semena, oves a mandle. Jak studie na zvířatech, tak na lidech ukázaly, že moringa má podobné cholesterol-snižující účinky.

Chrání tělo před znečištěnou potravou

Znečištění potravin a vody arsenem je problémem v mnoha částech světa. Některé druhy rýže mohou obsahovat zvláště vysoké hladiny arsenu. Dlouhodobá expozice arsenem může postupem času vést k zdravotním problémům. Například studie spojily dlouhodobou expozici s vyšším rizikem rakoviny a srdečních onemocnění. Zajímavé je, že mnoho studií na myších a krysách ukázalo, že listy a semena moringy mohou chránit před některými toxickými účinky arsenu. Tyto výsledky jsou nadějné, ale stále není jasné, zda se to vztahuje i na lidi.

Moringa a štítná žláza

Studie ukázaly, že složky obsažené v kůře a listech moringy regulují hladinu hormonů a podporují funkci štítné žlázy [3]. Konzumace extraktu z moringy může být zvláště prospěšná při hyperfunkci štítné žlázy. V listech moringy se nachází selen a zinek, které hrají klíčovou roli v procesech probíhajících ve štítné žláze. Selen může snížit hladinu štítné žlázy protilátek. V 100g sušeniny je 10mcg selenu. Zinek hraje důležitou roli ve výrobě štítné žlázy hormonů, přeměňuje T4 na T3 (T3 je silnější hormon štítné žlázy) a také zvyšuje hladinu T3 v těle. V 100g prášku z moringy je 600mcg zinku. Kromě toho listy moringy jsou bohatým zdrojem vitaminů podporujících funkci štítné žlázy, jako jsou: vitamín A, vitamín E, vitamín C a vitamíny skupiny B

moringa proszek w drewnianej misce z liśćmi moringi obok

Moringa v kosmetice: Pozitivní účinky na pokožku a vlasy 

Složky obsažené v listech moringy pozitivně ovlivňují vzhled pokožky a vlasů. Vitamin A obsažený v prášku z moringy se podílí na procesu tvorby kolagenu – nezbytné složky, z níž je postavena pokožka. Vitamin C pomáhá bojovat proti známkám stárnutí a vitamin E, často označovaný jako "vitamin mládí", má protizánětlivé vlastnosti. Antioxidanty brání poškození způsobené volnými radikály a chrání pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením.

Antibakteriální vlastnosti moringy jsou užitečné pro léčbu akné na pokožce. Moringa může také pomoci odstranit pigmentové skvrny, tmavé skvrny a černé tečky.

Maska z moringy na obličej

Skvělým nápadem je vytvořit výživnou masku na bázi prášku z moringy, kterou aplikujeme na obličej.

Složení:

1 lžíce prášku z moringy 1 lžíce čistého medu Avokádové pyré lžička citronové šťávy nebo vody Příprava:

Složky vložte do misky a důkladně promíchejte. Jemně a rovnoměrně naneste masku na obličej. Nechte masku působit na obličeji asi 20 minut. Poté obličej omyjte vlažnou vodou. Osušte obličej čistým ručníkem. Pro nejlepší výsledky nanášejte masku večer. Upozornění: Pokud používáte citronovou šťávu, nevystavujte pokožku přímo slunečnímu záření hned po opláchnutí masky. Je to proto, aby se předešlo poškození pokožky.

Využití moringy v kuchyni

Listy moringy jsou velmi výživné a mohou být prospěšné pro lidi, kteří nemají dostatek živin ve své každodenní stravě. Pěstování této rostliny na suchých oblastech bez profesionálního zavlažování je nadějí pro podvyživené osoby.

Čerstvé části rostliny mají řadu kulinářských využití ve svých regionálních oblastech. Plody nebo lusky jsou často používány jako zelenina v polévkách a kari. Listy také mají mnoho kulinářských využití, a květy jsou někdy také používány v některých receptech.

Dlouhé lusky se často krájejí na kratší kousky a dusí se v kari nebo polévkách. Jelikož vnější kůže je tvrdá a vláknitá, měly by se dusit, aby se uvolnily šťávy a živiny, a zbylá vláknitá hmota by měla být odstraněna.

Tradiční jídla, která často zahrnují moringu, zahrnují jihoindickou sambaru, kde je moringa dusená s čočkou, a thajské jídlo kaeng som, což je kyselé kari s rybou.

Listy lze použít mnoha způsoby. Často se přidávají do vývarových polévek, jako jsou filipínské tinola a utan. Jemně nasekané listy se používají jako přísada do jídel a zeleninových salátů. Používají se také místo koriandru nebo společně s ním.

Jak nejlépe užívat prášek z moringy?

Užívání prášku z moringy

Nalij sklenici vody a odměř ¼-½ lžičky (cca 2-3 gramy) prášku z moringy. Dávej prášek pod jazyk. Pij vodu pomalu, aby ses spolkl prášek. Také můžeš přisypat prášek do salátu, smoothie, jogurtu nebo jiných studených jídel.

Čaj z prášku z moringy

Přidej ½-1 lžičku prášku z moringy do šálku vlažné vody a dobře promíchej. Scedit směs přes gázu. Přidat do nápoje med a kapky citronu do čaje (volitelně) a vypij. Pozor: prášek z moringy by neměl být přidáván do horké vody, protože to může způsobit rozklad antioxidantů v něm obsažených.

Kolik moringy užívat denně?

Doporučená dávka by měla záviset na potřebách těla. Nejlepším způsobem je užívání moringy v práškové formě. Pokud máte sušené listy moringy, je nejlepší je před použitím čerstvě umlít v příslušném mlýnku nebo mixéru.

Denní dávka prášku z moringy je:

Prášek z moringy - ¼-½ lžičky dvakrát denně. Čaj z moringy - 1-2 šálky denně. Pamatujte, že maximální dávka by neměla překročit 11 lžiček prášku denně nebo 70 g listů moringy.

Moringa - kontraindikace

Užívání prášku z moringy a sušených listů je ve většině případů bezpečné a zdravé. Existuje však skupina lidí, kteří by z různých důvodů měli užívání moringy vzdát.

Ve velkých dávkách mohou listy, kůra, kořeny a plody moringy mít projímavé účinky. Těhotné ženy. Těhotné ženy by měly vyhnout užívání moringy ve formě koncentrátu, např. extraktu. Kořeny, kůra nebo extrakt mohou způsobit stahy dělohy. Před zařazením listů nebo prášku z moringy do stravy byste se měli poradit s lékařem. Kojící ženy. Podobná situace platí pro kojící ženy. Během kojení by měly vyhnout konzumaci produktů obsahujících moringu, např. pití čaje nebo přidávání práškové moringy do koktejlů. Lidé užívající některé léky. Ti, kteří užívají léky na ředění krve, by měli před zařazením moringy do své stravy konzultovat svého lékaře.