.

Co je lepší - karob nebo kakao?

Karob nebo kakao? Co je zdravější? Jaký je rozdíl v chuti a vlastnostech? Lze je používat zaměnitelně? Odpovídáme!
 
V tomto článku najdete:
 • Karob a kakao – původ 
 • Raw kakao a kakao z obchodu – jaký je rozdíl?
 • Karob – vlastnosti
 • Raw kakao – vlastnosti
 • Karob vs kakao
 • Karob a kakao – využití v kuchyni
 • Jak vyrobit „kakao“ z karobu?
   

Karob a kakao - původ

Karob se často prodává jako náhražka kakaa. Vypadá podobně jako tradiční kakao z kakaových bobů (Theobroma cacao L.), ale má jemnější, sladší chuť a výrazně odlišný obsah živin.

Karob

Karob pochází ze stálezeleného stromu Ceratonia siliqua, který rostl v oblasti Středomoří tisíce let. Pro své nutriční vlastnosti si ho cenili již staří Řekové, kteří ho využívali k různým zdravotním účelům.
Jeho plody mají podobu lusků se semeny uvnitř. Po sklizni se lusky rohovníku přemění na mnoho různých produktů. Karob lze nalézt ve formě karobového prášku, žvýkačky ze svatojánského chleba, v tekuté formě jako sirup nebo extrakt a dokonce i jako pilulky na hubnutí. Lusky rohovníku se dají konzumovat i celé čerstvé nebo sušené, i když je nejčastěji najdeme ve zpracované formě.

Kakao

Kakao se zase vyrábí z bobů kakaovníku (Theobroma cacao L.), který kdysi rostl v deštných pralesích Jižní a Střední Ameriky. V současnosti se kakaovníky komerčně pěstují především v Ghaně, Nigérii, Pobřeží slonoviny a Kamerunu. Oblíbené kakao se vyrábí z fermentovaných a pražených kakaových bobů a následně zpracovává při mnohem vyšší teplotě. Výsledkem je lehce nahořklý tmavý prášek, tedy naše kakao, které nejčastěji přidáváme do mléka a pijeme jako kakaový nápoj.

Raw kakao a kakao z obchodu – jaký je rozdíl?


Za zmínku stojí, že z kakaových semínek se vyrábějí dva druhy prášku, které se v angličtině nazývají 'cacao' a 'cocoa'.

'Kakao', tzv syrové kakao označuje jakýkoli potravinářský produkt získaný z kakaových bobů, které byly ponechány "syrové". Mezi tyto produkty patří mimo jiné: kakaové máslo, kakaová hmota nebo pasta, ale nejčastěji kakaový prášek. Raw kakaový prášek se vyrábí lisováním za studena nepražených kakaových bobů, procesem, který zachovává živé enzymy a odstraňuje tuk (kakaové máslo).

'Cocoa', což v polštině znamená kakao . Nejčastěji se vyskytuje na pultech obchodů, vypadá docela podobně jako kakaový prášek, ale je velký rozdíl v jeho výrobě.
Kakao vzniká, když jsou boby zpracovávány při mnohem vyšší teplotě. Boby se nejen fermentují, ale také praží (surové kakao se pouze fermentuje). Bez dalšího zpracování má takové kakao přirozeně kyselou chuť. Jemně mletý a prosátý produkt se prodává jako „přírodní kakao“. Kakao má oproti raw kakau o něco méně živin, které se tepelnou úpravou ztrácí. Vlivem pražení je snížení celkové nutriční hodnoty a zničení přínosů pro zdraví. V tomto článku porovnáme karob se raw kakaem, bez přidaného cukru.

karobové lusky

Karob – vlastnosti

Karob kromě své chuti obsahuje také mnoho živin.

Karobový prášek

 • Neobsahuje prakticky žádný tuk (0 % tuku a 2,3 mg sodíku na polévkovou lžíci). Pokud držíte nízkotučnou dietu, je karob jednou z vašich nejlepších možností. Jen nezapomeňte, že obsahuje více cukru a sacharidů než kakao.
 • Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, jako je vápník , zinek , draslík , fosfor , vitamín K , riboflavin a vitamín E.
 • Díky přítomnosti vitaminu E může karob podporovat léčbu kašle, chřipky a chudokrevnosti.
 • Obsahuje vápník (22,4 mg na polévkovou lžíci) a neobsahuje oxaláty, které by bránily jeho vstřebávání.
 • Obsahuje třísloviny, které podporují trávicí proces a pomáhají zmírnit průjem
 • Vláknina obsažená v rohovníku (2,6 g na polévkovou lžíci) inhibuje sekreci ghrelinu, hormonu, který tělu říká, že má hlad a uvolňuje se po jídle. Pravidelná konzumace rohovníku vám tak může pomoci ve vašich pokusech o hubnutí.
 • Obsahuje fenolovou sloučeninu kyselinu galovou, která má analgetické, antialergické, antibakteriální, oxidační, antivirové a antiseptické vlastnosti.
 • Je také dobrým zdrojem antioxidantů, které snižují oxidační stres v buňkách.

Karobový prášek neobsahuje lepek, theobromin a kofein. Proto jej mohou s úspěchem konzumovat lidé s intolerancí lepku a ti, kteří by neměli konzumovat nadměrné množství kofeinu.

kakaové boby

Raw kakao – vlastnosti

Raw kakao je především cenným rostlinným zdrojem železa a jeho obsah je 7,3 mg na 100 g (pro srovnání hovězí a jehněčí maso - 2,5 mg/100 g a špenát - 3,6 mg/100 g). Železo pomáhá mimo jiné: červené krvinky dodávají tkáním čerstvý kyslík.

Surový organický kakaový prášek:

 • je cenným rostlinným zdrojem hořčíku , minerálu s největším nedostatkem. Hořčík je důležitý pro zdravé srdce a pomáhá přeměňovat glukózu na energii, což umožňuje mozku efektivně pracovat.
 • obsahuje více vápníku než kravské mléko – 160 mg na 100 g, přičemž 125 mg na 100 ml mléka.
 • je vynikajícím zdrojem čtyř blahodárných složek – serotoninu, tryptofanu, tyrosinu a fenyletylaminu. Poskytnou vám lepší pohodu, štěstí a mohou dokonce zmírnit deprese.
 • poskytuje také prospěšné živiny zvané flavonoidy, které příznivě působí na nervový a kardiovaskulární systém. Jeden typ flavonoidů, nazývaný flavanoly, podporuje zdravé kognitivní funkce – učení, paměť a kritické myšlení – a pomáhá zlepšovat průtok krve v mozku.
 • obsahuje vysoké množství polyfenolů, které mají antioxidační vlastnosti.
 • dále obsahuje kofein a theobromin, které mají mírně povzbuzující a mysl čistící účinek. Theobromin stimuluje centrální nervový systém a rozšiřuje krevní cévy.

Karob vs kakao

 • Karob i raw kakao mají podobnou energetickou hodnotu. Zatímco 100 g karobu obsahuje 222 kcal, stejné množství kakaa obsahuje jen o 6 kcal více (228 kcal).
 • Karob je přirozeně sladký a kakao je přirozeně hořké.
 • Kakao obsahuje určité množství kofeinu a teobrominu, které jsou stimulanty a mohou být návykové. Karob, jak jsme již zmínili, tyto sloučeniny neobsahuje. Pokud je někdo citlivý na kofein nebo theobromin (někteří lidé pociťují bolesti hlavy, akné nebo jsou velmi nervózní), neměl by pít a konzumovat kakao v nadměrném množství.
 • Karobový prášek obsahuje mnohem více vápníku než raw kakao. Konečně, kakao má vysoký obsah tuku, zatímco karob téměř žádný tuk.
 • Pokud chcete doplnit svůj jídelníček o železo, pak ihned bez váhání sáhněte po přírodním kakau. 100 g tohoto produktu obsahuje až 77 % denní potřeby tohoto prvku.

Karob a kakao – využití v kuchyni

Lze kakao nahradit karobem? Existuje mnoho důvodů, proč používat jeden přes druhý. V mnoha případech je taková náhrada možná.
Karob můžete použít jako náhradu kakaa v receptu, kde chcete sytou čokoládovou barvu, ale bez hořkosti, kterou může kakao přinést. Karob může být také dobrou alternativou kakaa, pokud jste citliví na kofein, protože kakao ho obsahuje značné množství. Ve prospěch karobu hovoří ještě jeden fakt – je mnohem levnější než raw kakao.

Je však třeba připomenout, že karob má méně intenzivní chuť a je sladší. V mnoha případech nemusí jeho použití přinést stejné výsledky jako v případě intenzivního a mírně hořkého kakaa. V mnoha případech však lze kakao úspěšně nahradit karobem, zejména v pečivu, koktejlech nebo při přípravě nápoje s mlékem, lidově kakaa.

karobový prášek

Jak vyrobit „kakao“ z karobu?

Po určitých úpravách lze z karobu vyrobit to, čemu lidově říkáme kakao, tedy mléčný nápoj s přídavkem karobového prášku. Na kakao tradičně používáme kakaový prášek. V tomto receptu jej změníme na karob.

 • 1 šálek mléka
 • 1 polévková lžíce karobového prášku
 • 1 polévková lžíce medu
 • 1 lžička vanilkového extraktu

Smíchejte mléko a karobový prášek v malém hrnci na středním ohni a šlehejte, abyste odstranili hrudky. Smíchejte s medem a vanilkovým extraktem. Pokračujte v zahřívání na požadovanou teplotu.