.

Tapiokové kuličky: jaké vlastnosti mají a jak je používat?

Výživné a hodnotné kuličky tapioky se používají například k přípravě v Asii populárního nápoje bubble tea. Co je tapioka? K čemu ji můžeme používat?
 
V tomto článku najdete:
 • Co je tapioka a z jaké rostliny vzniká?
 • Co tapioka obsahuje?
 • Jaké vlastnosti má tapioka?
 • K čemu se tapioka využívá?
 • Recepty na využití tapioky ve formě granulí.
 • Vedlejší účinky a kontraindikace

Co je tapioka a z jaké rostliny vzniká?

Tapioka je škrob získávaný z kořene manioku, který je také nazýván "sladký brambor" - jedlé hlízy původem z Jižní Ameriky. Je to rostlina velmi snadná k pěstování. Proto je základem stravy v mnoha zemích Asie, Jižní Ameriky a Afriky.

Tapioka je základní potravinou v Indii a dalších tropických oblastech. Má neutrální chuť a silné želírovací vlastnosti, proto se používá jako zahušťovadlo k sladkým i pikantním pokrmům. Tapioka svou konzistencí připomíná kukuřičný škrob - je to bílý prášek. Vzniká vymačkáním kořene manioku a vypařením šťávy.

Co obsahuje tapioka?

Tapioka obsahuje převážně sacharidy, v 152 g je 135 g sacharidů, z toho cukrů 5,09 g. Má malé množství tuku 0,03 g a bílkovin 0,289 g. Také obsahuje stravitelnou vlákninu, v porci (152 g) je 1,37 g vlákniny. Je skvělým zdrojem vitaminů skupiny B a minerálů: železa, mědi, hořčíku, selenu a vápníku.

Jaké jsou vlastnosti tapioky?

Správně připravená tapioka má mnoho prospěšných vlastností.

Zlepšuje trávení

Tapioka je lehce stravitelná. Také pomáhá zmírňovat a předcházet žaludečním a střevním problémům, které jsou běžné při používání mouk a jiných zahušťovadel. Studie publikované ve World Journal of Gastroenterology ukázaly, že zvyšuje frekvenci stolice u lidí trpících zácpou a snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Stimuluje činnost trávicího systému, čímž předchází nadýmání.

Předchází anémii

Tapioka je skvělým zdrojem snadno vstřebatelného železa. Podporuje tvorbu červených krvinek a předchází vzniku anémie. Také zlepšuje krevní oběh.

Zvyšuje energii a zmírňuje únavu

Mnoho lidí ke zvýšení své energetické hladiny konzumuje kalorické nebo sladké pokrmy. Tapioka zvyšuje energetickou hladinu a nevede k ukládání tukové tkáně.

Tapioka obsahuje železo, což pomáhá zvyšovat hladinu hemoglobinu, čímž se snižuje pocit únavy. Pro lepší výsledky doporučujeme trvale zařadit tapioku do stravy.

Předchází vrozeným vadám během těhotenství

Tapioka obsahuje komplex vit. B, které podporují správný vývoj plodu a brání vzniku vrozených vad. Obsahuje také vit. K, který je nezbytný pro zdraví mozku.

Podporuje zdraví mozku

Tapioka obsahuje vit. K, který stimuluje činnost neuronů. Díky tomu může snižovat nebo předcházet neurodegenerativním onemocněním způsobeným volnými radikály, např. Alzheimerovou chorobou.

Zmírňuje příznaky nachlazení a chřipky

Během onemocnění chřipkou nebo nachlazením můžete vyzkoušet nápoj s přídavkem tapioky. Smíchejte 12 g prášku v ½ sklenice vody, přidejte cukr podle chuti. Vypijte. Roztok můžete pít třikrát denně, dokud se necítíte lépe.

Podporuje správný přírůstek tělesné hmotnosti

U některých lidí je nezbytný správný přírůstek tělesné hmotnosti. V porci tapioky je 135 g sacharidů, díky tomu zajišťuje správný nárůst tělesné hmotnosti, aniž by zvyšovala hladinu cholesterolu.

Pomáhá odstranit akné, jizvy a pigmentové skvrny na pleti

Tapioka pomáhá odstraňovat toxiny z těla, a tak může napomoci v odstranění jizev, akné nebo pigmentových skvrn. Z tapioky můžete připravit masku, která má mnoho prospěšných vlastností. Stačí vypít dvakrát denně roztok připravený z: 30 g mleté tapioky, 20-30 g mletého zeleného hrášku, trochy vody a cukru.

Podporuje zdraví srdce a cév 

Mnohé vědecké studie ukázaly, že omezení konzumace nasycených mastných kyselin snižuje o 21 % riziko vzniku srdce a cévních onemocnění. Flavonoidy a alkaloidy obsažené v manioce pomáhají bojovat s komplikacemi spojenými s kardiovaskulárním systémem a snižují riziko onemocnění.

Tapioka obsahuje stravitelnou vlákninu, která snižuje množství plaků na stěnách arteriálních cév. Díky tomu snižuje pravděpodobnost výskytu nemocí jako je infarkt nebo mrtvice.

Konzumace příliš velkého množství sodíku zvyšuje tlak, což může vést k vzniku dalších nemocí. Tapioka má nízký obsah tohoto prvku, a proto její zařazení do jídelníčku může snížit hladinu sodíku v krevních cévách.

Tapioka obsahuje draslík, který snižuje napětí a stres, a tím pádem snižuje krevní tlak. Strava bohatá na draslík snižuje výskyt trombů a pravděpodobnost vzniku aterosklerózy.

Může být konzumována alergiky

Tapioka neobsahuje gluten. Proto může být konzumována osobami na bezlepkové dietě i těmi, kteří trpí celiakií. Je také vhodná pro osoby na autoimunní protokolu a paleo dietě.

Posiluje kosti

Tapioka obsahuje vápník a železo, které posilují kosti. Zvyšují hustotu kostí a tím chrání před vznikem osteoporózy.

Podporuje hojení ran

Železo je užitečné pro transport kyslíku do buněk a také pomáhá udržovat normální krevní tlak. Urychluje hojení ran. Pro lepší léčebné výsledky je dobré kombinovat tapioku s mléčnými výrobky, celozrnnými potravinami a luštěninami.

Jak připravit tapioku

V obchodech můžete najít různé výrobky vyrobené z tapioky. Nejpopulárnější z nich jsou: prášek, vločky, obdélníkové bloky a kuličky. Způsob přípravy výrobků závisí na jejich formě. Vločky a bloky vyžadují namáčení před vařením. Kuličky jsou obvykle bílé, ale mohou být i barvené.

Jak vařit tapiokové kuličky?

Tapiokové perly jsou také označovány jako kuličky. Jsou oblíbeným doplňkem k nápojům a jídlům díky své želatinové konzistenci. Nemají žádnou chuť.

Při vaření tapiokových kuliček je důležité dodržovat několik zásad:

 • Kuličky neproplachujte vodou.
 • Tapiokové kuličky by měly být vždy vkládány do vroucí vody.
 • Při vaření tapiokových kuliček použijte dostatek vody, protože ji rychle absorbují.
 • Z 1 hrnku sušených tapiokových kuliček získáte 2 ½ hrnku uvařených perel.

Složení:

 • 7 hrnků vody
 • 1 hrnek tapiokových kuliček
 • 3 lžíce cukru.

Postup:

Přiveďte k varu 6 hrnků vody. Přidejte tapiokové kuličky. Přiveďte k varu a zakryjte pokličkou. Vařte na mírném ohni asi 15 minut, občas promíchejte. Po uplynutí této doby vypněte teplo pod tapiokou a nechte ji pod pokličkou dalších 15 minut. Tapiokové kuličky sceďte a propláchněte studenou vodou. Pokud jsou kuličky stále bílé, opakujte kroky 1, 2 a 3, dokud nebudou průhledné. Mezitím si rozpusťte 3 lžíce cukru v 1 hrnku teplé vody. Uvařené tapiokové kuličky vložte do misky a zalijte vodou s cukrem. Promíchejte, aby se nelepily. Spotřebujte uvařené kuličky během 1-2 dnů.

K čemu se využívá tapioka?

Z tapiokové mouky lze péct chléb, slané i sladké pečivo. Používá se také k zahuštění polévek a omáček, či na palačinky a vafle. Lze ji také použít v burgerech a nugetkách, aby se zlepšila jejich textura. Tapiokové perly se používají hlavně do pudinků, dezertů a bubble tea.

Recepty s tapiokovými kuličkami

Níže uvádíme jednoduché a chutné recepty s využitím tapiokových kuliček.

Bubble tea

Je velmi oblíbeným osvěžujícím nápojem, zejména v letních měsících.

Složení:

 • 4 ½ hrnků vody,
 • ¼ hrnku sušených listů čaje,
 • ¼ hrnku vařených tapiokových kuliček na 1 hrnek nápoje,
 • 1 hrnek studeného mléka,
 • 2 lžíce javorového sirupu nebo jiného sladidla,
 • ledové kostky.

Postup:

Přiveďte vodu k varu. Odstavte na 10 minut. Nechejte čaj louhovat 15 minut. Scedit. Nechat vychladnout. Do vysokého sklenice přidejte tapiokové kuličky. Přilijte čaj, mléko a sirup. Přidejte ledové kostky. Podávejte ihned po přípravě.

Čokoládový tapiokový puding

Tapiokový pudink je chutný, lehký a snadno se připravuje. Doporučuje se podávat s ovocným pyré, džemem nebo čerstvým ovocem.

Složení:

Postup:

V malém hrnci ohřejte mléko, až začne vařit, přidejte tapioku a vanilku. Přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni s poklicí asi 20 minut, pokud jsou kuličky velké, vařte asi 40 minut, dokud nejsou průhledné. Ke konci vaření přidejte čokoládu a javorový sirup. Promíchejte.

Kuře v hořčicové omáčce

Tapioka skvěle doplňuje chuť dezertů i masových jídel.

Složení:

 • 300 g kuřecího masa,
 • 1 střední cibule,
 • 1 malá hlávka bílého zelí,
 • 3 stroužky česneku,
 • 1 střední mrkev,
 • 1 malý lilek,
 • 3 lžíce hořčice,
 • 3 lžíce tapioky,
 • sůl a pepř podle chuti,
 • voda,
 • 2 lžíce oleje.

Postup:

Maso omyjte a nakrájejte na malé kousky. Cibuli nakrájejte na malé kostičky. Zelí nasekejte. Česnek prolisujte. Mrkev a lilka nakrájejte na střední kostičky. Na rozpálené pánvi přidejte olej. Na olej přidejte kuřecí maso a opečte. Přidejte cibuli a česnek. Směs orestujte, dokud cibule nezměkne. Přidejte hořčici a koření. Přilijte tolik vody, aby bylo maso zcela zakryto. Přiveďte k varu. Přidejte zeleninu a tapioku. Případně dolijte vodu. Vařte 30 minut na mírném ohni s poklicí. Podávejte s rýží.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Neexistují žádné vědecké studie, které by potvrdily, že konzumace tapioky může mít vedlejší účinky. Surový maniok by se neměl konzumovat, protože může obsahovat cyjanogenní glykosidy, což podle studií může způsobit otravu kyanidem. V Nigérii bylo zaznamenáno několik úmrtí po nesprávné konzumaci manioku. Ve studii provedené ve Faro Central Hospital (Portugalsko) bylo prokázáno, že surový maniok může způsobit neurologické onemocnění zvané konzo. Může také způsobit alergickou reakci u lidí alergických na latex.