.

Mrazem sušené maliny – důvody, proč byste je měli konzumovat

Co jsou to lyofilizované maliny?

Lyofilizace je proces, který umožňuje zachovat všechny vlastnosti ovoce, od nutriční hodnoty až po barvu. Tento proces dodává malinám intenzivní chuť. Během lyofilizace se voda odstraňuje, ale ovocná chuť zůstává zachována. Tímto způsobem se získají bobule s koncentrovanou sladkostí, které lze přidávat do koláčů, jogurtů, ovesných vloček a cereálií.

Lyofilizované maliny: vlastnosti

Lyofilizované maliny jsou tak koncentrované, že jedna porce dodá spoustu vitamínů a minerálů. Studie prokázaly, že takové ovoce si uchovává až 90 procent své původní nutriční hodnoty. K získání velké dávky fosforu, draslíku, kyseliny listové, vápníku, železa a hořčíku, nemusíte konzumovat čerstvé borůvky. Maliny jsou bohaté na vitamíny C, E, B1, B6 a B2.

Lyofilizační proces zachovává neporušenou strukturu vlákniny, takže ve 100 g bobulí je 29 g vlákniny. Tyto plody jsou vynikajícím zdrojem anthokyanů, které regulují hladinu glukózy v krvi. Maliny také obsahují antioxidanty, díky kterým chrání buňky před oxidačním stresem, snižují záněty a posilují imunitu. Je třeba připomenout, že maliny mají nízký glykemický index, takže je lze zařadit do jídelníčku pro diabetiky.

Mnoho tradičních konzervačních metod neodstraňuje vodu z ovoce úplně, což vede některé výrobce k používání konzervantů a dalších přísad. Pokud se chcete vyhnout umělým látkám, volte lahodné a zdravé lyofilizované ovoce. Podívejte se, proč stojí za to je zařadit do svého jídelníčku!

Jak konzumovat mrazem sušené maliny?

Maliny mají lahodnou, mírně kyselou chuť. Můžete je snadno přidat do dezertu nebo snídaně. Jejich sytá barva krásně ozdobí každý pokrm. Dorty a cukroví můžete ozdobit lyofilizovanými malinami. Skvěle chutnají také v kaších, müsli, granole a přírodním jogurtu. Můžete si je vychutnat i samotné. Studie potvrdily, že jedna sklenice malin zasytí 43 % denní potřeby těla po manganu, vláknině a vitamínu C. Mangan posiluje kosti, vláknina příznivě působí na trávení, vitamín C podporuje činnost imunitního a nervového systému.

Jednoduchý recept na bezlepkovou malinovou granolu

Hledáte tip na lahodnou a zdravou svačinu? Pak určitě vyzkoušejte tento recept!

Ingredience:

 • 1 šálek slunečnicových semínek,
 • 1 šálek mrazem sušených malin,
 • 1 šálek dýňových semínek,
 • ½ lžičky bezlepkového vanilkového extraktu,
 • špetka soli,
 • 1 šálek ovesných vloček nebo kokosových vloček,
 • 2 lžičky mleté skořice,
 • ½ šálku medu.

Příprava:

Ve velké míse smícháme všechny ingredience kromě malin. Směs rozetřeme na plech a pečeme 20 minut v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia. Nezapomeňte každých 5 minut promíchat. Nyní vyndejte granolu z trouby a opatrně přidejte maliny. Granolu nechte vychladnout a skladujte ve vzduchotěsné nádobě.

Mrazem sušený malinový džem

Pomocí mrazem sušených malin můžete připravovat domácí džemy po celý rok.

Ingredience:

 • 1 šálek mrazem sušených malin,
 • ¼ šálku kokosového sirupu,
 • 3 polévkové lžíce pektinu s nízkým obsahem cukru,
 • 1 sklenici vody,
 • 1 špetka himalájské soli.

Příprava:

Připravte si 2 skleněné nádoby s pevnými víčky. Všechny ingredience, kromě pektinu s nízkým obsahem cukru, dejte do hrnce. Směs vařte na středním plameni 5 minut. Sundejte z varné desky a přidejte pektin. Sklenice naplňte džemem, zašroubujte víčka a nechte 20 minut stát. Pokračujte ve vaření na středním plameni 30 minut, poté sundejte z varné desky. Pokud se střed víka prohlubuje dovnitř, uložte sklenice do skříně nebo do chladničky. Chlebíčky můžete potřít malinovým džemem a arašídovým máslem. Dobrou chuť!

Mrazem sušené maliny: kde je koupit?

Lyofilizované maliny můžete najít v kamených i internetových obchodech se zdravou výživou. Volbou těchto plodů si můžete po celý rok dopřát chuť léta. Nabízené maliny jsou 100% přírodní a neobsahují cukr, takže jimi můžete obohatit svůj jídelníček při hubnutí. V 10 gramech ovoce je pouze 40 kalorií. Mrazem sušené maliny potěší svou sladkokyselou chutí.