.

Sušené a lyofilizované jahody

Že byste si jahody nejraději vychutnávali po celý rok? Proč ne. Díky sušení a lyofilizaci můžete jahody zařadit do svého jídelníčku i mimo hlavní jahodovou sezónu. Pojďme si přiblížit, co to ta lyofilizace vlastně je a také jaké výhody nabízejí sušené jahody

 V tomto článku najdete: 

 • Sušené ovoce
 • Princip sušení ovoce
 • Sušené jahody
 • Vitamíny obsažené v jahodách
 • Co je to lyofilizace?
 • Lyofilizace krok po kroku
 • Ovoce se hluboce zamrazí
 • Primární sušení: Vypařování vody
 • Sekundární sušení
 • Lyofilizované ovoce
 • Jaké jsou výhody lyofilizovaného ovoce?
 • Jak si na lyofilizovaném ovoci pochutnat?
 • TIP: DIY dárky s lyofilizovaným ovocem
 • Lyofilizované jahody 
 • Výživové údaje lyofilizovaných jahod
 • Jak skladovat lyofilizované jahody

Sušené ovoce

Sušení ovoce přináší oproti jiným metodám konzervování celou řadu výhod. Sušené ovoce se velmi snadno skladuje, váží méně a zabírá méně místa než například konzervované ovoce. Navíc si sušené ovoce zachovává většinu vitamínů a minerálů, neztrácí chuť ani vlákninu. Metod, jak ovoce sušit, je hned několik. Ovoce můžete sušit v sušičkách potravin nebo také venku na sluníčku. 

Princip sušení ovoce

Sušením se z ovoce nebo zeleniny extrahuje vlhkost. Odstraněním vlhkosti se zamezuje bakteriím, plísním a mikroorganismům, aby ovoce znehodnotily. Nejrychlejší sušení podporuje teplé a méně vlhké prostředí. 

Sušené jahody 

Mezi oblíbené ovoce, které se suší, patří banány, hrušky, jablka, hrozny, fíky, borůvky, třešně, nektarinky, ananas a v neposlední řadě také jahody. Někteří lidé mají za to, že je chuť sušených jahod dokonce výraznější než chuť čerstvého ovoce. Sušené jahody se promění ve skvělou svačinku pro děti i dospělé a můžete je také přidávat do snídaňových kaší nebo do dezertů

 

Vitamíny obsažené v jahodách

I sušené jahody obsahují vitamíny a minerály. Spolehnout se tak můžete na přísun vitamínu A, B, D a E a zinku, fosforu, draslíku, kobaltu, fluoru, mědi, selenu, sodíku a železa. Nesmíme zapomínat ani na vitamín C, jehož obsah v jahodách je téměř srovnatelný s obsahem v citrusových plodech. Kromě toho jahody také obsahují kyselinu ellagovou, která se řadí k účinným antioxidantům. 

Co je to lyofilizace? 

Pod poměrně krkolomným pojmem lyofilizace se ukrývá způsob sušení. Nejedná se ale o známé sušení teplem, ale naopak mrazem. Jednou větou je lyofilizace proces odstraňování vody z ovoce, během kterého se ovoce zmrazí, sníží tlak a následně se zahřeje, aby se z ovoce odpařila voda. Tato metoda prodlužuje trvanlivost ovoce a kromě toho také zachovává jeho sytou barvu, tvar i strukturu. 

Lyofilizace krok po kroku

Pojďme si ještě krok po kroku přiblížit, jak proces lyofilizace vlastně vypadá. 

Ovoce se hluboce zamrazí

V prvním kroku se ovoce hluboce zamrazí na teplotu od -50 po -100 stupňů Celsia. Cílem tohoto kroku je zamrazit potravinu tak, aby se voda uvnitř ovoce proměnila v krystalky ledu. Ovoce musí být dokonale promrzlé, kdyby nebylo, při nízkém tlaku by se částice vody začaly vařit a vznikla by pára, která by mohla ovoce poškodit. 

Primární sušení: Vypařování vody

Ve druhém kroku dochází k odstraňování vzniklých ledových krystalků. Nejdříve se sníží tlak, díky čemuž se proces urychlí a usnadní. Současně se snížením tlaku se zvýší teplota, a voda se tak začne odpařovat. V této fázi dojde k odstranění 95 % vody, sušení trvá několik hodin až několik dní.

Sekundární sušení

Konečnou fází je sekundární sušení, při kterém se z ovoce odstraní i iontově vázané molekuly vody. V tomto kroku se teplota ještě více zvýší než v kroku předchozím, čímž dojde k přerušení vazeb mezi ovocem a molekulami vody. Díky tomu si také ovoce zachová svou porézní strukturu. Po tomto sušení v ovoci zůstane jen 1 až 4 % vody. 

Lyofilizované ovoce

Zajímavostí bezesporu je, že byl proces lyofilizace objevený již během druhé světové války. V této době se však nepoužíval k sušení ovoce, ale využíval se k uchování krevního séra. Od té doby se lyofilizace využívá v mnoha oblastech. Sušit mrazem je možné téměř všechno, archeologické nálezy, maso, mléko, květiny a bylinky a samozřejmě také zeleninu a ovoce, velmi oblíbené jsou například lyofilizované jahody.

Jaké jsou výhody lyofilizovaného ovoce?

Jak už jsme nastínili, lyofilizované ovoce přináší celou řadu výhod. Jakých? V první řadě si ovoce zachovává svá vitamíny, minerály, nutriční hodnoty i skvělou chuť a krásnou sytou barvu. Díky tomuto unikátním procesu prodloužíte životnost ovoce a ovoce je také mnohem skladnější. Pokud ho budete správně skladovat, můžete si na něm pochutnávat roky. Když ovoce namočíte, můžete ho částečně vrátit do své původní podoby. 

Jak si na lyofilizovaném ovoci pochutnat?

I přesto, že mrazem sušené ovoce neobsahuje žádná umělá barviva, vyznačuje se sladkou chutí. Můžete si na něm tedy pochutnat jen tak samostatně. Velké oblibě se toto sladké, křupavé a krásně barevné ovoce těší i u dětí, takže se může proměnit v chutnou a zároveň zdravou svačinku. Mrazem sušené ovoce se také skvěle hodí do jogurtů a snídaňových kaší a müsli. Může jím i ochutit a ozdobit moučníky a dorty. Lyofilizované ovoce je možné také namočit do vody a používat ho podobně jako čerstvé ovoce, lze z něj například připravit mléčný koktejl nebo osvěžující zmrzlinu. 

TIP: DIY dárky s lyofilizovaným ovocem

Chcete své blízké potěšit doma vyrobeným dárkem? Pak si připravte lyofilizované ovoce a pusťte se do tvoření. Vyrobit můžete třeba domácí sušený čaj nebo luxusní čokoládu posypanou mrazem sušeným ovocem. Lyofilizované ovoce jednoduše nabízí nespočet možností. 

Lyofilizované jahody 

Jahody sušené mrazem patří k nejoblíbenějším druhům lyofilizovaného ovoce vůbec. K dostání jsou celé, na plátky a také v podobě prášku. Jahodový prášek můžete použít k obarvení krémů, korpusů, želatiny i nápojů. Můžete ho také přidávat do tvarohu, jogurtu a smoothies. Skvěle poslouží nejen jako dochucovadlo, ale je také vhodný ke zdobení. 

Výživové údaje lyofilizovaných jahod

Pojďme se nyní společně podívat na výživové hodnoty lyofilizovaných jahod ve 100 gramech:

Energetická hodnota 

1 359 kj/ 323 kcal

Tuky 

3,8 gramů

Z toho nasycené mastné kyseliny

0,36 gramů

Sacharidy

52,6 gramů

Z toho cukry

52,6 gramů

Bílkoviny

7,9 gramů

Vláknina

20 gramů

Sůl

Méně než 0,01 gramů 

Jak skladovat lyofilizované jahody?

Mrazem sušené jahody skladujte při pokojové teplotě. Skladovat je můžete v sáčku nebo uzavíratelné dóze. Pokud je budete uchovávat správně, vydrží vám i několik let.