.

Zdraví v malém oříšku: Objevte sílu a chuť pistácií

Vlastnosti pistácií, jejich využití a vliv na organismus - foto

Jsou malé, zelené a neuvěřitelně chutné: pistácie jsou plné živin a mají vědecky prokázané zdravotní přínosy. Mimo jiné snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pomáhají také při hubnutí. Pistácie mají mnoho cenných vlastností, o kterých si ani neuvědomujete! V našem článku se dozvíte více o těchto jedinečných zelených oříšcích, které byly kdysi mnoha králi považovány za úžasnou pochoutku.

 

 

Z tohoto článku se dozvíte:

 

1. Jaké vitamíny a minerály jsou v pistáciích

2. Proč jsou pistácie tak zdravé

3. Můžete je jíst při kojení a jak ovlivňují menopauzu

4. Pistácie na dietě - kolik lze sníst

5. Vědecké studuie o zdravotních přínosech pistácií

6.  Možnosti zpracování pistácií

7.  Zajímavosti o pistáciích 

 

1. Pistácie – vitamíny a jejich obsah

 

Pistácie jsou bohatým zdrojem různých vitamínů a minerálů. Zde jsou některé klíčové údaje o vitamínech v pistáciových oříších:

 • Vitamin A: 1,3 mcg/100 g
 • Vitamin B1 (tiamin): 0,7 mg/100 g
 • Vitamin B2 (riboflavin): 0,2 mg/100 g
 • Vitamin B3 (niacin): 1,3 mg/100 g
 • Vitamin B5 (kyselina pantothenová): 0,5 mg/100 g
 • Vitamin B6 (pyridoxin): 1,7 mg/100 g
 • Vitamin B9 (kyselina listová): 50 mcg/100 g
 • Vitamin E: 2,4 mg/100 g
 • Vitamin K: 3,7 mcg/100 g

Tyto vitamíny jsou důležité pro řadu funkcí v těle, včetně zdraví kostí, očí, kůže, imunitního systému a metabolismu. Kromě vitamínů jsou pistácie také bohatým zdrojem minerálů, jako jsou hořčík, fosfor, draslík a železo.

 

2. Pistácie - zdravé nebo ne?

 

Existuje mnoho faktů, které ukazují, že pistácie jsou velmi zdravé. Některé z nejvýznamnějších jsou:

 1. Bohaté na nutriční látky: Pistácie jsou bohaté na mnoho důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitamíny a minerály. Obsahují také antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.

 2. Podporují zdraví srdce: Pistácie jsou bohaté na mononenasycené a polynenasycené tuky, které jsou prospěšné pro zdraví srdce. Mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a zlepšit pružnost cév.

 3. Pomáhají udržovat zdravou hmotnost: Pistácie jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, což může pomoci udržet pocit sytosti a snížit chuť na nezdravé potraviny. Díky tomu mohou být pistácie užitečným doplňkem při hubnutí.

 4. Pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi: Pistácie mají nízký glykemický index, což znamená, že pomalu uvolňují cukr do krve. To může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi a snížit riziko cukrovky.

 5. Podporují zdravý trávicí systém: Pistácie jsou bohaté na vlákninu, která může pomoci regulovat trávení a podporovat zdravé střevní bakterie. To může snížit riziko různých trávicích problémů, jako je zácpa a průjem.

Celkově lze tedy říci, že pistácie jsou velmi zdravé a mohou být užitečným doplňkem stravy. Nicméně jako u všeho platí, že při konzumaci pistácií je třeba dbát na množství, aby nebylo překročeno doporučené denní množství kalorií a tuků.

 

3. Pistácie při kojení a jak ovlivňují menopauzu

 

Pistácie jsou obecně považovány za bezpečnou potravinu pro kojící matky. Obsahují vysoké množství bílkovin, zdravých tuků, vlákniny, minerálů a vitamínů, jako jsou vitaminy B, hořčík, fosfor a zinek. Tyto látky jsou důležité pro udržení dobrého zdraví matky i dítěte.

Pokud jde o menopauzu, studie naznačují, že pistácie mohou být užitečné pro ženy v této fázi života. Pistácie jsou bohaté na fytoestrogeny, které jsou přirozené látky nacházející se v rostlinách a mají podobné účinky jako ženské pohlavní hormony. Tyto látky mohou pomoci snížit některé z příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, nespavost a suchost pochvy. Nicméně, jako u každého potravinového doplňku, je důležité konzultovat užívání pistácií s lékařem.

 

4. Pistácie na dietě – jaké dávky jíst?

 

Pistácie mohou být součástí zdravé stravy i při dietě. Vzhledem k tomu, že jsou relativně kalorické a obsahují tuky, je však důležité dodržovat správné dávkování.

Doporučená denní dávka pistácií se pohybuje v rozmezí 30 až 60 gramů. Pokud jste na dietě, můžete se zaměřit na menší dávky, například 10 až 15 gramů, aby byl příjem kalorií a tuků omezený.

Je také důležité brát v úvahu celkovou stravu a dodržovat správné porce jídla. Pistácie mohou být dobrou volbou jako svačina mezi jídly nebo jako součást salátů nebo jiných jídel.

Při dietě je dobré mít na paměti, že pistácie jsou zdrojem energie, bílkovin, vlákniny a vitamínů, ale také obsahují tuky a sacharidy. Proto je důležité mít na paměti, že konzumace pistácií by měla být součástí celkově vyvážené stravy.

 

5. Vědecké studuie o zdravotních přínosech pistácií

 

Zde je několik odborných studií o pistáciích:

 1. Teymouri, M., Barzegar, M., Sahari, M. A., & Abbasi, S. (2010). Study of antioxidant activity and phenolic content of Iranian Pistachio (Pistachia vera L.) hulls and kernels. Food chemistry, 12(4), 1353-1358.

Tato studie se zabývá obsahem fenolických látek a antioxidantové aktivity pistácií. Výsledky naznačují, že pistácie jsou bohaté na fenolické látky a mají vysokou antioxidantovou aktivitu, což může přispět k ochraně organismu proti volným radikálům.

 1. Casas-Agustench, P., Salas-Huetos, A., Salas-Salvadó, J. (2011). Mediterranean nuts: origins, myths and health impacts. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases, 21(Suppl 1), S7-S13.

Tato studie se zaměřuje na původ a význam pistácií v rámci středomořské stravy. Výsledky ukazují, že pistácie mají vysokou výživovou hodnotu a jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu a antioxidanty. Konzumace pistácií může pomoci snížit riziko srdečně-cévních onemocnění a cukrovky.

 1. Abazarfard, Z., Salehi, M., & Keshavarzi, S. (2017). The effect of pistachio intake on fasting blood glucose, glucose-dependent insulinotropic peptide and glucagon-like peptide-1 levels in type 2 diabetic patients: A randomized, controlled, clinical trial. Journal of research in medical sciences: the official journal of Isfahan University of Medical Sciences, 22, 109.

Tato studie zkoumá vliv konzumace pistácií na hladiny krevního cukru a hormonů souvisejících s inzulínovou regulací u pacientů s diabetem typu 2. Výsledky ukazují, že pistácie mohou mít pozitivní vliv na krevní cukr a hormonální regulaci inzulínu.

 1. Li, Y., Guo, H., Wu, M., Liu, M., Li, C., & Li, X. (2016). Effect of pistachio consumption on lipid profile: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Critical reviews in food science and nutrition, 56(5), 745-757.

Tato meta-analýza zkoumá vliv konzumace pistácií na hladiny lipidů v krvi. Výsledky naznačují, že pravidelná konzumace pistácií může pomoci snížit hladiny "špatného" LDL cholesterolu a zvýšit hladiny "dobrého" HDL cholesterolu

 

6.  Možnosti zpracování pistácií

 

Pistácie jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Kromě toho mají mnoho různých možností zpracování, jako jsou:

 1. Pražené pistácie: Pražení pistácií přidává k jejich chuti a vůni karamelovou sladkost. Toto zpracování obvykle také snižuje obsah vlhkosti a prodlužuje trvanlivost oříšků.

 2. Slané pistácie: Pistácie solené jsou oblíbeným snackem a mohou být využity jako chuťové dochucovadlo v mnoha pokrmech.

 3. Sušené pistácie: Sušené pistácie jsou běžně používány jako přísada do sladkých a slaných pokrmů, jako jsou pečené výrobky, dezerty, saláty a omáčky.

 4. Pistáciové máslo: Pistáciové máslo je velmi podobné arašídovému máslu a může být použito jako pomazánka na chléb, přísada do smoothies, dortů nebo jako dip k zelenině.

 5. Pistáciový olej: Pistáciový olej má jemnou pistáciovou chuť a vůni a je výborný jako přísada do salátů, marinád a omáček.

 6. Pistáciová mouka: Mouka z pistácií je výbornou náhradou za běžnou mouku, zejména pro lidi s celiakií nebo jinými potravinovými alergiemi. Může být použita jako přísada do sladkých a slaných receptů.

 7. Pistáciové sladkosti: Pistácie jsou také populární surovinou pro výrobu různých druhů sladkostí, jako jsou bonbóny, čokoláda, dorty a zmrzlina.

 8. Nepražené pistácie: Nepražené pistácie jsou ideální pro ty, kteří si přejí zachovat maximální obsah výživových látek a antioxidantů. Můžou být použity jako přísada do pokrmů nebo jako samostatný snack.

 

7.  Zajímavosti o pistáciích 

 

Zde je několik zajímavostí o pistáciích:

 1. Pistácie patří mezi nejstarší ořechy na světě a pocházejí z Persie.

 2. V některých kulturách jsou pistácie považovány za symbol zdraví, prosperity a štěstí.

 3. Země, která produkuje nejvíce pistácií na světě, je Írán.

 4. Pistácie jsou jediným ořechem, který se přirozeně barví do zelené barvy.

 5. Pistácie jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, bílkovin a vlákniny.

 6. Pistácie jsou také bohaté na minerály, jako je měď, fosfor, draslík a hořčík.

 7. Pistácie mohou být konzumovány čerstvé, sušené, solené, pražené a dokonce i v tekuté formě jako pistáciové máslo.

 8. Pistácie jsou používány v mnoha kuchyních po celém světě, jako jsou například italské dezerty tiramisu nebo pistáciový pesto.

 9. V tradiční perské medicíně byly pistácie používány k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy a křeče.

 10. Pistácie mají také mnoho přírodních antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdce a cukrovka.