.

Ashwagandha – co je to za rostlinu a jak působí na naše tělo?

Ashwagandha je rostlina, která si získává stále větší popularitu díky svým cenným léčivým vlastnostem. Po staletí je používána v ájurvédě. Proč bychom ji měli zařadit do své stravy?

V tomto článku najdete:

 • Co je ashwagandha?
 • Co obsahuje?
 • Jaké jsou výhody užívání
 • Jak užívat?
 • Kontraindikace
 • Vedlejší účinky

Co je ashwagandha?

Withania somnifera, také známá jako ashwagandha, indický ženšen, zimní třešeň nebo léčivý šišák, patří do čeledi lilkovitých. Přirozeně roste v tropickém a subtropickém klimatu, např. v Asii, Africe a jižní Evropě.

Jedná se o malý keř s prodlouženými a matnými listy. Květy mají tvar zvonku. Plody jsou oranžově-červené. Nejčastěji se využívá nadzemní část a kořen.

Co obsahuje?

Své prospěšné zdravotní účinky vděčí ashwagandha přítomnosti unikátních rostlinných látek, jako jsou:

 • vitanolidy - mají antibakteriální a protinádorové účinky;
 • glykovitanolidy - s adaptogenním účinkem;
 • vitanozid;
 • saponiny - mají antibakteriální, antivirové, protiplísňové a protizánětlivé účinky;
 • alkaloidy - mají antibakteriální, analgetické účinky, stimulují nervový systém a mají vlastnosti podporující tvorbu semene;
 • flavonoidy - mají antioxidační účinky. Sušená a v práškové formě ashwagandha je výborným zdrojem železa a vitamínu C.

Jaké jsou výhody užívání?

Podle vědecké studie založené na dostupné lékařské literatuře obsahuje ashwagandha mnoho pro zdraví cenných živin a rostlinných chemických sloučenin.

Antistresové účinky

Podrobné studie provedené na zvířecích modelech ukázaly, že indický ženšen účinně zvyšuje fyzickou vytrvalost. Také předchází vzniku žaludečních vředů způsobených stresem, což bylo potvrzeno vědeckým experimentem na krysách. Bylo pozorováno, že surový kořen má silné antistresové účinky. Tyto výsledky potvrzují teorii o účinnosti indického ženšenu v prevenci a léčbě onemocnění způsobených stresem.

Antiinflamatoční účinky

Podle vědeckých studií organické chemické sloučeniny v ashwagandha, jako je WA, pomáhají snižovat zánětlivost v těle, protože snižují hladinu C-reaktivního proteinu a markerů zánětu.

Antioxidační účinky

Ashwagandha má antioxidační účinky, což znamená, že bojuje proti volným radikálům a snižuje oxidativní stres způsobený těmito částicemi.

Hepatoprotektivní účinky 

Indický ženšen má podobné účinky jako mariánský ostropestřec, chrání játra před škodlivými látkami. Obsahuje withanolidy, které mají detoxikační účinky.

Zlepšuje kvalitu spánku 

Vědecká studie potvrdila, že ashwagandha má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Další studie ukázaly, že pravidelné užívání ashwagandhy zlepšuje kvalitu spánku ve srovnání s placebem.

Snižuje hodnoty cholesterolu a cukru v krvi 

Studie prokázaly, že léčba ashwagandhou výrazně snižuje hladinu cukru v krvi.

Zvýšení síly svalů 

Několik vědeckých studií ukázalo, že ashwagandha může být účinná v případě celkové slabosti těla a zlepšení kardiovaskulárního výkonu.

Zlepšuje sexuální funkci u žen

Pilotní studie prokázala, že indický ženšen je účinný v léčbě sexuální dysfunkce u žen.

Zvýšení hodnot testosteronu s plodnosti u mužů 

Vědecké studie prokázaly, že kořen ashwagandhy zvyšuje reprodukční schopnosti mužů.

Podporuje psychomotorické funkce a paměť 

Vědecké studie ukázaly, že pravidelné užívání ashwagandhy zlepšuje paměť a kognitivní funkce.

Antitumorové účinky 


Vědecké studie prokázaly, že ashwagandha inhibuje růst nádorových buněk.

 

Podporuje srdeční zdraví 

Různé vědecké studie ukázaly, že ashwagandha zvyšuje VO2max, což ukazuje na zdravé srdce a plíce.

Zabraňuje nežádoucím účinkům uretanu 

Vědecké studie ukázaly, že ashwagandha předchází vedlejším účinkům způsobeným uretanem.

Zmírňuje symptomy neurodegeneračních nemocí 

Vědecké studie potvrdily, že ashwagandha může být účinná při léčbě neurodegeneračních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. 

Může snížit symptomy některých psychických onemocnění 

Některé vědecké důkazy naznačují, že ashwagandha může pomoci snížit příznaky některých psychických onemocnění. Bylo to potvrzeno výzkumem provedeným na skupině 66 lidí se schizofrenií. Účastníci denně po dobu 12 týdnů užívali 1000 mg extraktu z indického ženšenu. Výzkum ukázal, že ti, kteří užívali tuto rostlinu, měli menší příznaky deprese a úzkosti ve srovnání s lidmi užívajícími placebo. Tyto studie také ukázaly, že ashwagandha může zmírnit celkové symptomy a stres u lidí trpících schizofrenií.

Ve studii z roku 2013 byly prezentovány vědecké důkazy, že ashwagandha pomáhá zlepšit poškozené kognitivní funkce u lidí s aktivní bipolární poruchou.

Omezený výzkum z roku 2012 provedený na skupině 64 lidí prokázal, že denní dávka 600 mg extraktu z ashwagandhy po dobu 60 dnů snížila příznaky deprese u 77% lidí ve srovnání s 5% lidmi užívajícími placebo.

Má proti úzkostní efekt

Z klinických studií vyplývá, že ashwagandha může být používána jako účinný stabilizátor v případech úzkosti a deprese. Také ukázalo, že má efekt podobný lorazepamu - snižuje hladinu tribulinu v mozku.

Má analgetický efekt 

Ashwagandha má analgetický účinek. Mnoho klinických studií ukázalo, že zmírňuje reakci nervového systému na bolest a má protirevmatické účinky. Je také účinná jako lék proti bolesti a horečce.

Jak užívat?

Není stanovena přesná dávka. V ájurvédské a tradiční čínské medicíně se doporučuje konzumovat 3-5 g prášku denně. Proti preventivní léčbě je dávka 5-10 g denně.

Kúra může být používána maximálně 40 dnů, pak by měla následovat minimálně 10denní pauza. V průběhu roku můžete používat nejvýše čtyři takové léčby. Doporučuje se je provádět zejména na podzim a v zimě, během rekonvalescence nebo přepracování.

Při užívání ashwagandhy prášku se doporučuje začít s malou dávkou a postupně ji zvyšovat až na léčebnou dávku.

Indický ženšen můžete užívat v různých částech dne. Doporučujeme však užívat ráno nalačno, po posledním večerním jídle nebo v době zvýšeného stresu.

Recept na měsíční mléko 

Měsíční mléko pochází z ájurvédy. Nápoj využívá přirozené účinky rostlin a podporuje spánek.

Ingredience:

 • 1 sklenice rostlinného mléka,
 • 1 čajová lžička kokosového oleje,
 • 1 čajová lžička medu,
 • ½ čajové lžičky kurkumy,
 • ½ čajové lžičky skořice,
 • špetka muškátového oříšku,
 • špetka kardamonu,
 • špetka šafránu,
 • ¼ čajové lžičky ashwagandhy,
 • špetka čerstvě mletého černého pepře.

Postup:

Mléko nalijte do hrnce. Přidejte všechna koření. Ohřejte. Když je mléko horké, přidejte kokosový olej a promíchejte. Ochlaďte na teplotu cca 35°C. Procedit. Přidejte med a vypijte.

Kontraindikace

 • Není doporučeno užívat ashwagandhu těhotným a kojícím ženám, protože neexistují studie potvrzující bezpečnost užívání. Děti mladší 16 let by také neměly užívat indický ženšen.
 • Lidé trpící onemocněním štítné žlázy a autoimunitními chorobami by měli před užíváním indického ženšenu konzultovat lékaře.
 • Pokud užíváte léky působící na centrální nervový systém, např. antidepresiva, léky na spaní a antiepileptika, měli byste se před užíváním přípravků s indickým ženšenem poradit s lékařem.
 • Ashwagandha posiluje účinek léků snižujících krevní tlak a hladinu cukru v krvi, proto by lidé trpící hypotenzí a diabetiky měli být opatrní.
 • Když užíváte indický ženšen, můžete zažívat nežádoucí účinky, jako je nevolnost, průjem, zácpa, pocit pálení žáhy a zvýšená hladina hormonů štítné žlázy. Pokud se objeví některý z těchto příznaků, měli byste okamžitě přestat užívat ashwagandhu a poradit se s lékařem.
 • Pokud trpíte alergií na noční lýko, měli byste být opatrní, protože ashwagandha je součástí této rodiny rostlin. Můžete mít křížovou alergii.
 • Pokud máte přecitlivělost na některou z látek obsažených v ashwagandhe, měli byste se vyvarovat užívání.
 • Pokud užíváte antikoagulancia, měli byste se před užíváním ashwagandhy poradit s lékařem.