.

Arašídy – nutriční a kalorické hodnoty. Jaké jsou zdravotní vlastnosti arašídů?

Arašídy se vyznačují mimořádně bohatým složením a vysokým obsahem cenných vitamínů a minerálů. Zde jsou základní informace o jejich vlastnostech, vlivu na zdraví a doporučeném příjmu. 

V tomto článku se dozvíte:

  • Jaké nutriční a kalorické hodnoty mají arašídy,
  • Jaký je pozitivní účinek konzumace arašídů,
  • Jak můžete využít arašídy v kuchyni,
  • Je možné se arašídy předávkovat a jaká jsou rizika,
  • V jaké formě jsou arašídy nejzdravější.

Arašídy – klíčové informace

Arašídy, nazývané také buráky, patří mezi nejoblíbenější ořechy na světě. Samotný název je však zavádějící, protože ve skutečnosti nejde o ořechy v pravém slova smyslu – jsou to luštěniny. Ve skutečnosti je arašíd hrách z čeledi luštěninových . To je důležité pro plánování jídelníčku, protože některé diety vylučují konzumaci luštěnin. Proto se arašídy nedoporučují například v paleo dietě .

Mají vysoký obsah oleje, díky kterému se arašídy používají při výrobě světoznámého arašídového másla. Arašídy rádi jíme pražené a solené, ve formě ořechových past nebo másla, jako přísadu do mnoha sladkostí, svačin a hotových jídel.

Jsou arašídy zdravé?

Arašídy jsou kontroverzní produkt. O tom, že obsahují spoustu živin, není pochyb. Jsou bohaté na bílkoviny, tuky a vlákninu. Vyznačují se vysokým obsahem vitaminu E a vitaminů skupiny B, dále draslíku, hořčíku, manganu, zinku, mědi a železa. Jako skvělý zdroj argininu a dalších aminokyselin jsou považovány za cenný ekvivalent masa a vajec. Arašídy obsahují také působivé množství flavonoidů, kyselin a koenzymu Q10, to vše s nízkým glykemickým indexem a zatížením. Sluší se dodat, že mezi mastnými kyselinami obsaženými v arašídech je až polovina zdravých mononenasycených mastných kyselin.

Konzumace arašídů může být prospěšná pro kardiovaskulární systém. Pomáhá zlepšovat lipidový profil, může pomoci udržovat normální hladinu krevního cukru a redukovat váhu a navíc vám umožňuje využívat antioxidační, protiplísňové nebo antibakteriální účinky.

Pochybnosti vznikají z nepříznivého poměru omega 6 ku omega 3 mastným kyselinám, vysokého obsahu antinutriční kyseliny fytové nebo vysokého obsahu kalorií. Ukazuje se, že klíčové je jíst arašídy střídmě a dbát na pestrost každodenní stravy.

Jaké jsou kalorické a nutriční hodnoty arašídů?

V tabulce níže uvádíme průměrné nutriční hodnoty arašídů, nesolených a nezpracovaných (na 100 g výrobku).

Energie

567 kcal

Tuky

49 g

Protein

26 hodin

Sacharidy

16 hodin

Vláknina

8,5 g

Hořčík

168 mg

Draslík

705 mg

Vápník

92 mg

Fosfor

76 mg

vitamín E

8,3 mg

Sodík

18 mg

vitamíny skupiny B

B1 (0,64 mg) B2 (0,13 mg) B3 (12,1 mg) B5 (1,8 mg) B6 (0,35 mg)

Železo

4,6 mg

Zinek

3,3 mg

K čemu jsou dobré arašídy?

Arašídy konzumované s mírou mohou mít příznivý vliv na stav těla. Předcházejí onemocněním kardiovaskulárního systému, snižují riziko aterosklerózy a mrtvice. Pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a triglyceridů a zároveň umožňují zvýšit hladinu dobrého cholesterolu. Z tohoto důvodu je vhodné konzumovat v DASH dietě, určené k podpoře kardiovaskulárního systému.

Vysoký obsah vlákniny a nenasycených mastných kyselin a také nízký glykemický index jsou vlastnosti, které jsou prospěšné pro lidi dbající na svou váhu a diabetiky. Kromě toho jsou arašídy velmi syté, takže vám poskytnou pocit sytosti na dlouhou dobu a pomohou vám nesvačit mezi jídly.

Pro potenci se vyplatí sáhnout po arašídech – vysoký obsah argininu, který usnadňuje průtok krve a rozšiřuje cévy, dělá z arašídů skvělé afrodiziakum.

Arašídy budou dobrou nabídkou pro vegetariány a vegany, protože obsahují velké množství bílkovin. Dobře poslouží lidem, kteří studují a duševně pracují – díky vysokému obsahu hořčíku a vitamínů skupiny B.

Jaká jídla se hodí k arašídům?

Arašídy mají v kuchyni mimořádně široké využití. Jejich univerzální chuť je předurčuje do slaných i sladkých pokrmů. Skvěle se hodí především k orientálním jídlům – thajským nudlím, salátům s exotickým ovocem a čerstvou zeleninou, čínským polévkám atd.

Arašídové máslo a arašídy se často používají k přípravě lahodných dezertů. Sušenky s arašídy , čokolády s arašídovým máslem nebo krémová zmrzlina na bázi arašídové pasty jsou snadný způsob, jak vyrobit lahodné sladkosti.

Lze se arašídy předávkovat a co to může mít za následek?

Jíst příliš mnoho arašídů může určitě skončit přibíráním na váze, protože jsou velmi kalorické. Problémem může být i nevyváženost omega 3 a omega 6 mastných kyselin, zejména v případě nevyvážené stravy. Konzumace velkého množství ořechů je pro mnoho lidí spojena se zažívacími potížemi – mohou se objevit například kvůli vysokému obsahu vlákniny, nadýmání nebo pálení žáhy .

Pokud si po oříšcích stále stěžujete na bolesti žaludku, je dobré zkontrolovat, zda nemáte alergii. Alergie na arašídy je jednou z nejčastějších potravinových alergií a někteří lidé nemohou jíst arašídy ani ve stopovém množství. Alergie mohou být doprovázeny příznaky trávicího systému, dušností nebo kožními příznaky. Mnoho nastávajících matek se ptá, zda je možné jíst arašídy během těhotenství. Studie ukazují, že pokud žena nemá alergie, neexistují žádné kontraindikace a dítě to nijak neohrožuje.

V jaké formě jsou arašídy nejlepší?

Dostupná cena arašídů, jejich bohaté složení a chuť a vůně, kterou ocení mnoho lidí, je činí velmi populárními po celém světě. Pokud chceme těžit z jejich konzumace pro zdraví, vyplatí se věnovat pozornost několika otázkám.

Přestože dychtivě saháme po silně kořeněných pražených arašídech, zdraví nejprospěšnější je konzumace nezpracovaných a nesolených ořechů. Jako optimální se jeví rozlousknout arašídy samostatně, nebo zvolit produkty bez soli a se sníženým obsahem tuku. Při výběru arašídového másla se rozhodněte pro variantu 100% ořech, bez zbytečných přísad.

Arašídy jsou bohaté na živiny, cenné vitamíny a minerály. Volbou co nejméně zpracovaných produktů na jejich základě a pamatujeme na jejich konzumaci v kontrolovaném množství můžeme podpořit práci kardiovaskulárního systému, udržet si zdravou váhu a štíhlou linii.