.

Ořechové pasty – vše, co o nich potřebujete vědět

 

V tomto článku najdete:

  • Jak vzniká ořechová pasta?
  • Ořechová pasta nebo ořechové máslo – je mezi nimi rozdíl?
  • Z jakých ořechů se dělají pasty?
  • Ořechová pasta – je zdravá?
  • Kolik kalorií má lžíce ořechového másla?
  • S čím lze jíst ořechové máslo?
  • Čím nahradit ořechové máslo?
  • Jaké ořechové máslo je nejlepší?
  • Ořechové máslo – kde koupit?
  • Jak skladovat ořechovou pastu?

Jak vzniká ořechová pasta?

Konkrétní způsob vzniku ořechové pasty závisí na druhu použitých ořechů. Obecně je třeba předem oloupané ořechy (některé vyžadují předpečení, například pasta z lískových ořechů) rozmixovat až do dosažení hladké konzistence. Můžete do něj přidat přísady, například sůl. V některých případech se do hmoty přidává také dodatečný tuk, například olej.

Ořechová pasta nebo ořechové máslo – je mezi nimi rozdíl?

Ne, neexistuje žádný rozdíl. Jde jen o jiný název pro tentýž produkt. Více se dozvíte z článku: Ořechová pasta a ořechové máslo – v čem se liší?

Z jakých ořechů se dělají pasty?

V podstatě lze ořechovou pastu vyrobit z jakéhokoli druhu ořechů. Děje se tak díky vysokému obsahu tuku v nich, což je odpovědné za dosažení sametové konzistence. Zde je několik nejpopulárnějších druhů ořechových past.

Máslo z arašídů

Máslo z arašídů je pravděpodobně nejznámější ořechovou pastou. Tento druh je velmi klasický, spojuje se se sendviči oblíbenými mezi dětmi, obzvláště populárními ve Spojených státech. Dvě lžíce arašídového másla obsahují asi sedm gramů bílkovin, takže je to ideální přísada pro dodání dalších výživových hodnot snídani. Při nákupu arašídového másla si přečtěte etiketu, protože mnoho značek do něj přidává sladidla, jako je cukr a kukuřičný sirup. Pokud hledáte více výživné arašídové máslo, které je vynikajícím zdrojem bílkovin, vyberte si přírodní varianty, které obsahují pouze surové nebo pražené arašídy a sůl.

Mandlovou pastu lze využít stejně jako arašídové máslo: do vafliček, do smoothie, na mazání toastů nebo do sušenek a pečiva. Ačkoli bývá obvykle o něco dražší, hledejte surovou mandlovou pastu, která neobsahuje žádné přidané složky. Mandlové máslo chutná skvěle a má podobnou konzistenci a hustotu jako arašídové máslo. Dobrou zprávou z hlediska výživy je, že mandlová pasta obsahuje asi 3 gramy více srdci prospěšného nenasyceného tuku na porci než arašídové máslo. Kromě toho, na rozdíl od zpracovaného obyčejného arašídového másla, mandlové máslo obvykle obsahuje méně cukru a poskytuje trochu více vápníku, asi 60 miligramů na polévkovou lžíci.

 

Máslo z kešu ořechů

Pasta z kešu ořechů má sladkou chuť a hladkou konzistenci. Obsahuje méně tuku než jiné druhy ořechových másel, a většina jejího tuku je nenasycená. Rovněž poskytuje velké množství mědi, která je nezbytná pro správné využití železa v těle. Ačkoli pasta z kešu ořechů má o něco méně tuku a bílkovin než arašídové máslo, může obsahovat o něco více cukru. Pasta z kešu ořechů je zdravou volbou, zvláště pokud se vyhýbáte luštěninám, jako jsou arašídy nebo sója. Je však třeba pamatovat na velikost porce, protože kešu ořechy jsou kaloricky bohaté.

Máslo z lískových ořechů

Pražené lískové ořechy jsou vynikající volbou pro ořechové máslo, protože jsou velmi cenným zdrojem pro zdraví nezbytných omega-3 mastných kyselin. Pasta z lískových ořechů má však o něco méně bílkovin a trochu vyšší obsah tuku než jiná ořechová másla.

Ořechová pasta – je zdravá?

Ořechová pasta je velmi zdravá, pokud je vyrobena ze 100 % ořechů bez jakýchkoli zlepšovadel a přídavných látek. Může nahradit jiné, mnohem méně vhodné přísady do sendvičů, jako je majonéza. Ořechová másla obsahují směs výživných látek, včetně vlákniny, bílkovin, vitaminů skupiny B, fosforu, zinku a vitaminu E. Jsou také nabitá zdravími pro srdce nenasycenými tuky. Tyto tuky pomáhají zvýšit hladinu HDL cholesterolu - toho dobrého - zároveň udržují cholesterol LDL - ten špatný - pod kontrolou.

Kolik kalorií má lžíce ořechového másla?

Kalorická hodnota ořechové pasty závisí na tom, z jakého ořechu je vyrobena a co dané máslo obsahuje. Čistá ořechová másla mají však podobný počet kalorií na jednu polévkovou lžíci. V případě pasty z arašídů je to 95,52, pasta z kešu ořechů má 97,44, zatímco mandlová pasta - 98,24 kalorií.

S čím lze jíst ořechové máslo?

Přidejte ořechové máslo místo (nebo spolu s) javorovým sirupem na palačinky nebo vafle; Použijte ho v nebo na muffinech, nahrazujíc místo cukru nebo čokolády; Přidejte ho do smoothie jako zdravý tuk; Použijte ho v asijských jídlech stir fry. Výborně se k tomuto účelu hodí pasta z kešu ořechů. Ořechová pasta může být skvělou složkou dressingu na saláty, například mandlová pasta s kurkumou. Je to ideální přísada k rychlé a syté snídani, například k ovesné kaši. Přítomnost ořechového másla jí dodá sametovou konzistenci. Z ořechového másla lze vyrobit veganské sladkosti - karamelky, které se zamrazují. Hodí se ideálně do veganského brownie jako náhrada za čokoládu. Datle s mandlemi nebo s ořechovou pastou jsou ideální svačinou. Tyčinky müsli obvykle nejsou tak zdravé, jak tvrdí jejich výrobci. Pomocí ořechového másla lze připravit vlastní tyčinky granola. Díky přidání ořechové pasty do polévky získá krémovou konzistenci.

Čím nahradit ořechové máslo?

Alergie na ořechy, zejména arašídy, je velmi rozšířená. Zde je několik alternativ k klasickým ořechovým pastám.

Slunečnicové máslo je skvělým návrhem pro ty, kteří jsou alergičtí nejen na arašídy, ale také na jiné ořechy. Obsahuje také méně cukru než ořechové máslo. Lze jej použít k ovesným vločkám a koktejlům. Mandlová pasta se stala velmi oblíbenou pomazánkou. V některých ohledech je také trochu zdravější než ořechová pasta, protože obvykle obsahuje více vlákniny, vitaminu E, vápníku a je bohatá na zdraví prospěšné nenasycené tuky. Sójové máslo je další populární alternativou k ořechovému máslu. Je vyrobeno především z pražených sójových bobů. Obsahuje hodně bílkovin a dobré tuky omega-3. Tyto pomazánky mají často také chuť podobnou ořechovému máslu.

Hráškové máslo je vyrobeno z hnědého hrachu a je bezlepkové. Je to další dobrá možnost pro ty, kteří mají alergii na ořechy.

Jaké ořechové máslo je nejlepší?

Nejlepší ořechová pasta je taková, která ve svém složení obsahuje 100% ořechů a… nic víc. 

Ořechové máslo – kde koupit?

Ořechové máslo (zejména z arašídů) lze dnes koupit v každém potravinářském obchodě. Ne každý produkt je však hodný nákupu. Věnujte pozornost složení uvedenému na obalu. Neměly by v něm být žádné pochybné přísady. Pokud chcete mít jistotu vysoké hodnoty produktů a jejich skvělé chuti, vyberte si ořechová másla z renomovaného obchodu se zdravou výživou a bio produkty.

Jak skladovat ořechovou pastu?

Můžete si všimnout oleje hromadícího se v horní části sklenice ořechového másla. Tato separace oleje je přirozená a je ve skutečnosti dobrým znamením. Pokud vaše ořechová pasta nemá separaci oleje, znamená to, že byly přidány přísady spojující složky (emulgátory). Před použitím je třeba máslo prostě dobře promíchat. Ořechová pasta chutná nejlépe, pokud je po otevření skladována v lednici. Zdravé oleje z ořechů se oxidují po vystavení faktorům jako je vzduch, světlo a teplo. Nakonec to může vést k žluknutí másla. Pražené ořechy mají tendenci žluknout rychleji než nepražené, takže skladování v lednici prodlouží jejich životnost. Pokud lednice nepřipadá v úvahu, skladujte je na tmavém a suchém místě. Při nabírání ořechové pasty vždy používejte čistou lžíci, aby nedošlo ke kontaminaci bakteriemi. Sklenice by měly být spotřebovány během přibližně 4 týdnů od otevření. V případě pochybností zkontrolujte datum expirace na sklenici nebo dobře očichněte. Uchovávání másla v lednici způsobuje jeho ztuhnutí. Stačí ho však vystavit na kuchyňskou linku, aby máslo rychle změklo.