Vše, co jste chtěli vědět o arašídovém másle

Arašídové máslo fotka Zdravoslav

 

Patří arašídové máslo k vašim oblíbeným pochoutkám a chtěli byste se o něm dozvědět více? Pak je právě pro vás tento článek doslova tím pravým ořechovým. Dozvíte se v něm informace, na které se lidé v souvislosti s máslem vyrobeným z lahodných arašídů nejčastěji ptají. Tak na nic nečekejte a pusťte se do čtení. Tip: Vřele doporučujeme si čtení zpříjemnit lžičkou arašídového másla. 

 

Co se v tomto článku dozvíte:

 • Proč jíst arašídy a arašídová másla
 • Co je to organizace The Peanut Institute
 • Co arašídy obsahují a jaký vliv mají na zdraví
 • Jaká je historie arašídového másla
 • Co arašídová pasta obsahuje a jaký je v ní poměr sacharidů, bílkovin a tuků
 • Jaký vliv má burákové máslo na zdraví včetně nutričních informací
 • Zda je arašídové máslo vhodné při hubnutí, pro diabetiky a v těhotenství
 • Jak arašídové máslo uchovávat a jakou má trvanlivost
 • S čím si můžete arašídové máslo dát 
 • Zajímavosti o arašídech a arašídovém másle 

 

 

 

Proč jíst arašídy a arašídová másla? 

O tom, že jsou oříšky zdravé a pro naše tělo velmi prospěšné, už jste jistě slyšeli. Věděli jste ale, že podle některých vědců arašídy patří k takzvaným superpotravinám? Za superpotraviny jsou považované potraviny s vysokým obsahem látek, které přispívají ke zdraví, jedná se třeba o vitamíny nebo minerální látky. „Arašídy se kvalifikují jako superpotravina, protože jsou bohaté na živiny a už ve velmi malé dávce slibují vynikající zdravotní výhody. Například jedna porce arašídů (cca 35 arašídů) obsahuje šestkrát více bílkovin než porce čerstvé kapusty.“ Samara Sterling, Ph.D., ředitelka výzkumu The Peanut Institute

O organizaci The Peanut Institute

Věděli jste, že existuje organizace, která se věnuje jen a pouze arašídům a jejich vlivu na lidské zdraví? Organizace The Peanut Institute je zaměřena na podporu zdravého životního stylu, který zahrnuje arašídy a výrobky z arašídů. Na stránkách této neziskové organizace najdete řadu vědeckých výzkumů, zajímavých informací o arašídech a také skvělých receptů, včetně receptů na arašídová másla. 

 

 

Co arašídy obsahují? 

Jedna hrstka arašídů, která má zhruba 170 kalorií, obsahuje 7 gramů bílkovin a 19 vitamínů a minerálů. Jedná se zejména o vitamín E, kyselinu listovou, niacin, hořčík, vitamín B6, zinek, měď a draslík. Dále arašídy obsahují bioaktivní sloučeniny, u nichž bylo prokázané, že pomáhají snižovat riziko rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění a snižují hladinu cholesterolu a zlepšují průtok krve. V neposlední řadě obsahují i zdravé tuky a vlákninu.

arašídy máslo

Arašídy a vliv na zdraví 

A jaký vliv na naše zdraví arašídy mají? Hned několik studií prokázalo, že je konzumace malého množství arašídů nebo arašídového másla spojená s nižším rizikem rakoviny, srdečních chorob a cukrovky. Arašídy podle těchto studií snižují také riziko Alzheimerovy choroby a podle studie LEAP (Early Learning About Peanut Allergy) může včasná konzumace arašídů u dětí zabránit alergiím na arašídy ve vyšším věku. V neposlední řadě jsou arašídy považované za zázračný lék na podvýživu. Věděli jste, že arašídy pomáhají v boji proti podvýživě dětí po celém světě už od roku 2005? 

Arašídové máslo

Arašídové máslo, které je známé taky pod názvem burákové máslo nebo pod jeho anglickým ekvivalentem peanut butter, patří k nejoblíbenějším ořechovým máslům u nás. Tato oblíbené pochoutka pochází z USA. Obvykle se rozlišují dva typy burákového másla, tedy jemné arašídové máslo (smooth) a křupavé máslo (crunchy). V křupavém arašídovém másle se nacházejí hrubší kousky nerozemletých arašídů, zatímco jemné máslo je rozmixované zcela do hladka. V následujících řádcích vám přiblížíme všechny důležité informace o arašídovém másle. 

Historie burákového másla 

Historie arašídového másla je velmi bohatá a datuje se až do 1. století, kdy Aztékové arašídovou pastu používali jako lék proti bolestem zubů, v této době však pasta z arašídů ještě nebyla určena k jídlu. V roce 1895 si proces výroby arašídového másla nechal patentovat Dr. John Harvey Kellogg, který ho propagoval jako zdravou náhradu proteinů pro pacienty bez chrupu. Dalším významným jménem spojeným s arašídovým máslem je jméno chemika Josepha Rosefielda, který v roce 1922 vylepšil proces výroby jemného arašídového másla díky přidání částečně hydrogenovaného oleje.

 

 

Co arašídová pasta obsahuje? 

Na trhu jsou k dostání burákové pasty, které jsou složeny pouze z arašídů, některé z nich však mohou obsahovat i různé rostlinné tuky a oleje a setkat se můžete i s arašídovými másly s obsahem soli a cukru. Tím však možnosti arašídových másel ani zdaleka nekončí, pochutnat si můžete třeba na slaném krému z arašídů s bílou čokoládou, arašídovém krému s mléčnou čokoládou, arašídovém másle s kávou nebo také na máslech, které kromě arašídů obsahují i jiné ořechy, například kešu nebo mandle

Burákové máslo

Obsah sacharidů, tuků a bílkovin

Kolik arašídové máslo obsahuje sacharidů, bílkovin a tuků? Jedná se v průměru o 20 gramů sacharidů, 20 gramů bílkovin a 50 gramů tuků. Téměř polovina arašídového másla je tedy tvořena tuky v podobném poměru nasycených a nenasycených kyselin jako má olivový olej. Pokud si dáte jednu lžičku arašídového másla, vaše tělo příjme zhruba 15 gramů tuku. 

 

Nutriční informace 

Zajímají vás nutriční informace o burákovém másle? Pokud zvolíte máslo vyrobené pouze z arašídů, údaje jsou následující: 

Výživové údaje o arašídovém másle 

na 100 gramů 

Energie kJ/Kcal 

2341/564

Tuky/z toho nasycené 

46,1g/8,2g

Sacharidy/z toho cukry

11,8g/5,8g

Vláknina 

7,9g

Bílkoviny 

29,1g

 

 

 

Vliv arašídového másla na zdraví 

Jak už jsme nastínili výše, arašídy jsou nejen chutnou, ale také zdravou potravinou, kterou někteří dokonce řadí mezi superpotraviny. Pokud si vyberete arašídové máslo, které obsahuje velké množství arašídů, můžete čerpat ze všech benefitů těchto oříšků. Oblíbená pomazánka z burských oříšků je bohatá na nenasytné mastné kyseliny, jež mají na naše srdce příznivý vliv, jedná se také o cenný zdroj proteinů, vhodný především pro vegetariány, kteří do své stravy potřebují zařadit více bílkovin. Dvě polévkové lžíce arašídového másla obsahují zhruba 8 gramů proteinů a 2 až 3 gramy vlákniny a také řadu vitamínů včetně E a B3 a také minerály, jako je železo nebo draslík. 

 

Arašídové máslo a hubnutí

Díky svému složení se arašídové máslo hodí do nízkosacharidové diety (Low Carb), vzhledem k tomu, že obsahuje jen velmi málo sacharidů. I přes velký obsah tuků ho oceníte i při dietě, protože vás dokáže i jen malá lžička zasytit a dodat vašemu tělu množství důležitých látek. V malém množství si ho také mohou dát diabetici. Lidé s cukrovkou by si však vždy měli kontrolovat složení másla a vybrat takové, které neobsahuje transmastné kyseliny a přidané cukry. 

Je vhodné jíst arašídové máslo v těhotenství?

Nastávající maminky na internetu často hledají odpověď na otázku, zda je v těhotenství možné jíst arašídové máslo. Dříve bylo matkám doporučované, aby se v těhotenství vyhýbaly největším alergenům, mezi které patří i ořechy, protože se předpokládalo, že vynechání těchto alergenů může zabránit pozdějším alergiím u dětí. Jedna studie však ukázala pravý opak. Vědci dlouhodobě sledovali matky, které v těhotenství jedly burákové máslo. Zjistili, že pochoutka u těhotných žen, které nebyly alergické na arašídy, ve skutečnosti může předejít alergickým reakcím na arašídy u dětí. 

Jak arašídové máslo uchovávat? 

Arašídové máslo, které koupíte v obchodě, nemusíte skladovat v ledničce ani po jeho otevření. Trvanlivost burákového másla uskladněného na tmavém místě při pokojové teplotě je zhruba 3 měsíce. Zajímá vás taky, jak uchovávat doma vyrobené arašídové máslo? Ani domácí arašídové máslo nemusíte nechávat v lednici, pokud ho plánujete spotřebovat do jednoho měsíce. Opět ho ale uchovávejte na tmavém místě. 

 

 

S čím si arašídové máslo dát? 

Možností, s čím si arašídové máslo dát, je nespočet. Díky jeho neutrální chuti je totiž možné ho přidávat do spousty pokrmů, a to jak těch sladkých, tak i slaných. Velmi oblíbené je na toustovém chlebu v kombinaci s plátky banánů nebo s marmeládou. Arašídové máslo však můžete přidávat i do různých sladkých nebo slaných kaší i do omáček. Je skvělou ingrediencí také při pečení a vaření. Vyzkoušejte i vy některé z oblíbených receptů s arašídovým máslem a brzy zjistíte, že se jedná o nenahraditelnou ingredienci ve vaší kuchyni.

svačina arašídové máslo

 

Zajímavosti o arašídech a arašídovém másle

Na závěr jsme si pro vás připravili několik zajímavých informací o arašídech a arašídovém másle. Jste připraveni dozvědět se něco nového? 

 • Na výrobu arašídového másla o objemu 340 gramů je potřeba zhruba 540 arašídů 
 • Dle slov bývalého amerického prezidenta Billa Clintona je jeho nejoblíbenějším sendvičem ten s arašídovým máslem a banánem, tuto kombinaci si údajně oblíbil i Elvis Presley 
 • V USA se nachází hned šest měst, které mají v názvu Peanut (arašíd)
 • Ve vysokotlakém prostředí je možné z arašídového másla vyrobit diamanty
 • Arašídové máslo bylo původně vyrobeno pro lidi bez zubů

 

Patříte i vy k milovníkům arašídového másla? S čím si ho dáváte nejraději?