.

Íránské pistácie – poznejte jejich lahodné odrůdy

 

Pistácie patří mezi nejpopulárnější exportní produkty Íránu. Také patří mezi nejlepší na světě. V čem spočívá neobyčejná chuť a vlastnosti íránských pistácií?

V tomto článku najdete:

  • Pistácie jsou oblíbenou svačinou a důležitým exportním produktem Íránu
  • Jak se pěstují pistácie v Íránu?
  • Druhy íránských pistácií
  • Proč jsou pistácie z Íránu nejlepší na světě?

Pistácie jsou oblíbenou svačinou a důležitým exportním produktem Íránu

Pistácie jsou ořechy, které jsou pevnou součástí íránské kultury i ekonomiky. Pistáciové oříšky jsou zmiňovány v celé íránské literatuře, příbězích, pověrách, tradicích a rituálech. Jsou tradiční sváčinou na všech důležitých slavnostech, svatbách a pohřbech, ale také na Norooz (íránský Nový rok) a předvečer Jaldā. Dá se říci, že pistácie jsou nezbytnou pochoutkou v každé íránské domácnosti. Právě ony jsou nabízeny hostům jako základní sváčina ke sklenici čaje. Pistácie nejsou jen kulturou a tradicemi, ale především ekonomikou. Írán je druhým největším producentem pistácií na světě a má největší plochu pěstování této rostliny. Pistáciové sady pokrývají téměř 336 700 ha plochy země. V "pistáciové rodině" je zaměstnána značná část společnosti. Podle údajů je téměř 51 milionů Íránců spojených s některým z článků produkce pistáciových ořechů - pěstováním, zavlažováním, postřikem, údržbou, sklizní, prodejem a exportem. V samotném Íránu žije pouze 81 milionů lidí, což znamená, že téměř každá íránská rodina má svůj podíl na produkci pistáciových ořechů. Není divu, že produkce pistácií každoročně stoupá, a v roce 2020 dosáhly sklizně 190 000 tun pistácií v slupkách. Sami Íránci pistácie nazývají "zeleným zlatem". Tyto ořechy jsou pro ně důležité jak z hlediska výživového, tak ekonomického.

Drzewo z pistacjami

Jak se pěstují pistácie v Íránu?

Ořechy exportované z této země jsou považovány za jedny z nejlepších. Z hlediska chuti, vzhledu a výživových hodnot se pistácie pěstované v Íránu nepochybně řadí do světové špičky. Velkou zásluhu na tom má příznivé klima a optimální podmínky, ve kterých rostou.

Je třeba si pamatovat, že v tomto ohledu jsou pistáciové stromy velmi náročné. Aby ořechy dosáhly plné zralosti a vhodné velikosti, potřebují horká léta a pro vstup do období klidu a odpočinku - chladné zimy. Téměř 1000 hodin ročně při teplotě 7 °C nebo nižší. Květení pistácií obvykle začíná na začátku března. V létě je optimální teplota 25-40°C a relativní vlhkost 40%. Pokud vše proběhne bez problémů, skořápky pistácií prasknou na začátku září. Pak jsou připraveny ke sklizni.

Tyto podmínky zajišťují právě úrodné íránské plantáže. Pistáciové stromy se pěstují především v provincii Kerman, kterou lze bezpochyby nazvat íránským pistáciovým centrem. V Kermanu se ročně produkuje více než 100 000 tun pistácií. K vedoucím provinciím patří také Chorásán Razaví, Jazd, Fárs, Jižní Chorásán, Semnán, Markazí a Ghom. Tyto vysokohorské oblasti s velkým množstvím slunečního světla a vynikající půdou produkují pistácie vysoké kvality, které jsou oceňovány po celém světě.

Druhy íránských pistácií

Stejně jako neexistuje jediný druh jablka nebo datlí, neexistují ani jednotné íránské pistácie. V této zemi se pistácie produkují v mnoha druzích a odrůdách. Téměř každý region má svou odrůdu pistácií a místní názvy. Pistácie se dělí do různých kategorií v závislosti na jejich tvarech, chutích a místech růstu. Zásadně lze íránské pistácie rozlišit na: Dlouhé, Velké, Kulaté a Jádrové a pistácie se zelenou kůží.

rodzaje pistacji


Pistácie long

Nejznámějšími místními značkami íránských dlouhých pistácií jsou: íránské dlouhé pistácie - Akbari a také Momtaz, Badami a Ahmad Aghaegi.

Akbari. Tento typ pistácie se pěstuje především v provinciích Chorásán Razaví, Kerman, Semnán a Jazd. Tyto ořechy jsou poměrně velké a mají tvar podobný mandle. Horní část semen je fialovo-hnědá a kůra jádra je tmavě krémová.

Momtaz. Jedná se o další odrůdu pistácií, které také mají oválný, mandlovitý tvar. Vynikají výjimečnou chutí ve srovnání s jinými druhy pistácií. Obvykle jsou sklizeny koncem září.

Badami. Tyto pistácie se ve srovnání s ostatními vyznačují malými rozměry. Pěstují se hlavně v sadech Zarand a Kerman. Sklízí se již v časném létě.

Ahmad Aghaei. Jsou to pistáciové ořechy velkých rozměrů, které mají podlouhlý, mírně obdélníkový tvar. Barva jádra je fialová a barva kůry je velmi světlá a krémová. Nejvíce tohoto typu pistácií se pěstuje v Jazdu a Kermanu. Tato odrůda je známá jako nejdražší a nejexkluzivnější ze všech íránských pistácií. Je velmi populární na některých trzích, jako jsou Indie a Řecko.

Pistácie jumbo

Mezi nejznámější odrůdy pistácií patří: Kaleh Qouchi.

Kaleh Qouchi. Je to pistáciový ořech, který je známý svou impozantní velikostí. Jeho tvar připomíná spíše lískový ořech. Má červeno-šedou barvu a jeho skořápky jsou velmi světlé. Tato pistácie se produkuje ve třech provinciích Chorásán, Jazd a Kerman. Může být sklizena v polovině září. Produkce této odrůdy ořechů klesla ve prospěch jiných, výkonnějších typů.

Pistácie round

V kategorii kulatých pistácií vynikají Fandoghi.

Fandoghi je nejpopulárnější odrůda pistácií, kterou lze najít prakticky v každé oblasti Íránu. Jsou to pistáciové ořechy kulatého tvaru. Nejvýhodnější plody se sklízejí v sadech Kerman a Rafsandžán. Tyto pistácie jsou o něco menší než ostatní odrůdy, ale větší než lískový ořech. Vynikají výjimečnou chutí. V posledních letech tvořily asi 50% íránské produkce. Kvůli relativně vysokému vstupu ve srovnání s výnosy je však produkce těchto pistácií omezena ve prospěch efektivnějších.

Pistácie se zelenou slupkou

Mezi odrůdami zaujímají zvláštní místo tzv. zelené pistácie. Tato odrůda pistácií se vyznačuje intenzivní zelenou barvou. Nejčastěji se používají v potravinářském průmyslu. Běžně se využívají k barvení a aromatizaci zmrzliny, čokolády nebo dortů.

Kromě pistácií v skořápkách Írán produkuje také zpracované pistácie, jako jsou loupané pistácie, pistácie ve slupkách, pražené solené pistácie a nepřažené pistácie. Loupané pistácie se používají především ve výrobě potravin, v dekoracích potravin a v gastronomii. Nejzdravější volbou jsou nesolené a nepřažené pistácie.

pistacje posolone

Proč jsou pistácie z Íránu nejlepší na světě?

Jak je vidět, množství odrůd a variant íránských pistácií může způsobit závratě. Bez pochyby ořechy z této země patří mezi nejlépe prodávané pistácie na světě. Chuť, tvar a jedinečné výživové vlastnosti způsobují, že íránské Akbari, Kale Ghouchi, Ahmad Aghaei, pražené pistácie nebo pistácie ve slupkách přitahují milovníky jedinečné chuti.

Výhody íránských pistácií jsou:

  • rozmanitý výběr odrůd charakterizovaných různými chutěmi a tvary;
  • dokonalé klimatické podmínky a vynikající půda, která způsobuje, že pistácie dosahují svých optimálních rozměrů a forem;
  • vynikající chuť a také dokonalý vzhled.