.

Jak upéct vlašské ořechy?

Opražení vlašských ořechů pozitivně ovlivňuje jejich chuť. Jak opražit vlašské ořechy, aby se uvolnila jejich přirozená, sladká chuť a aroma? Představujeme vám návod krok za krokem. 

V tomto článku najdete:

 • Opražení vlašských ořechů - co přináší?
 • Jak opražit vlašské ořechy v troubě?
 • Jak opražit vlašské ořechy na pánvi?
 • Opražené vlašské ořechy v troubě a na pánvi - jak je používat?
 

Opražení vlašských ořechů - co přináší?

Opražení, nebo jak kdo chce pečení vlašských ořechů, je činnost, kterou stojí za to zařadit do své kulinářské rutiny. Opražení zlepšuje jejich chuť a konzistenci, odstraňuje jejich přirozenou hořkost a činí ořechy sladšími. Každý, kdo alespoň jednou ochutnal opražené vlašské ořechy, řekne to samé: chuť je vynikající!

Tento postup trvá jen několik minut a není zvlášť náročný. Nejdůležitější je být pozorný. Chvilka nepozornosti a z opražených ořechů se mohou stát ořechy spálené. Proto se připravte, abyste se vyhnuli chybě, a vždy si nastavte časovač v troubě.

Existují dva způsoby, jak ořechy opražit: můžete je opražit v troubě nebo na pánvi. Obě metody fungují velmi dobře a poskytují srovnatelné výsledky, pokud jde o konečnou chuť ořechů. Výběr techniky může záviset na množství a čase (pečení v troubě může trvat déle, ale vejde se do ní více ořechů).

orzechy włoskie w słoiku

Jak opražit vlašské ořechy v troubě?

Výhodou trouby je, že v ní můžeme opražit mnohem více porcí než na pánvi. Teoreticky je to také méně náročné. Nemusíme stát u pánve a neustále ořechy obracet.

 • Před vložením ořechů do trouby ji předehřejte na 190 °C.
 • Zatímco se trouba předehřívá, nasypejte loupané vlašské ořechy 1 kg na plech (můžete jej vyložit alobalem nebo pečicím papírem).
 • Ořechy by měly být rovnoměrně rozloženy. Mezi nimi je dobré zachovat prostor, aby byla zajištěna rovnoměrná cirkulace horkého vzduchu.
 • Jakmile trouba dosáhne požadované teploty, vložte plech s ořechy a pečte, dokud nezačnou zlátnout a vonět. Obvykle pražení trvá 5 až 10 minut.
 • Vlašské ořechy se velmi rychle spálí, proto je nutné neustále kontrolovat jejich stav. Nejlépe si nastavte časovač na 5 minut a po uplynutí této doby pravidelně (nejlépe každou minutu) kontrolujte jejich vzhled.
 • Ořechy jsou hotové, když začnou hnědnout a mají ořechovou vůni. Ořechy musíte z trouby vyjmout hned, jakmile si všimnete změny barvy. Než ořechy nakrájíte nebo použijete, nechte vlašské ořechy úplně vychladnout.
orzechy włoskie prażone na patelni

Jak opražit vlašské ořechy na pánvi?

Opražení vlašských ořechů na pánvi je mnohem rychlejší proces. Ideálně se hodí v případě, kdy máme malé množství ořechů k opražení, například jako přídavek do ranní ovesné kaše. Abychom získali lahodné a křupavé ořechy opražené na pánvi:

 1. Rozpalte velkou pánev na středním ohni.
 2. Na rozpálenou suchou pánev přidejte hrst vlašských ořechů. Přidejte jen tolik, kolik se vejde do jedné vrstvy.
 3. Opražte ořechy, sledujte je a často míchejte, dokud vlašské ořechy nezačnou hnědnout a vonět. Obvykle jsou ořechy na pánvi hotové po 5 minutách.
 4. Přesuňte vlašské ořechy na talíř nebo pečící plech, kde mohou zůstat v jedné vrstvě, aby mohly vychladnout (a dopražit se). Po vychladnutí budou vaše ořechy chutné, sladší a křupavé.

Opražené vlašské ořechy v troubě a na pánvi - jak je používat?

Opražené vlašské ořechy jsou skvělým dodatkem k mnoha pokrmům. Přidávají vynikající oříškovou chuť a křupavost salátům (např. hruškový salát s vlašskými ořechy a gorgonzolou), stejně jako ranní ovesné kaše nebo müsli. Opražené vlašské ořechy také obohacují chuť pokrmů z masa a zeleniny. Můžete je přidat do pilafu, do pečených nebo smažených zeleninových pokrmů (např. růžičková kapusta s vlašskými ořechy). Skvěle se hodí jako přídavek do těstovin (s vlašskými ořechy a brokolicí). Přidávají křupavost a oříškovou chuť. Samozřejmě vlašské ořechy jsou především lahodným doplňkem ke všem druhům sladkostí. Můžete je přidat do koláčů a sušenek, stejně jako do vynikajících dezertů se šlehačkou a zmrzlinou.