.

Na co použít mandlové lupínky?

Mandlové lupínky nejsou jen chutnou a esteticky přitažlivou dekorací dezertů a koláčů, ale také bohatým zdrojem vápníku, zinku, hořčíku, draslíku a vitamínů. Proč byste měli jíst a k čemu používat mandlové lupínky?

V tomto článku najdete:

 • Co jsou mandlové lupínky?
 • Druhy mandlových lupínků
 • Mandlové lupínky - vlastnosti
 • Mandlové lupínky - k čemu je používat?
 • Jak opražit mandlové lupínky?
 • Jak udělat mandlové mléko z lupínků?

Co jsou mandlové lupínky?

Mandlové lupínky vznikají nakrájením mandlí na tenké plátky. Tyto plátky jsou ve tvaru krémové slzy se sladkou chutí. V prodeji najdeme dva typy mandlí v lupíncích - lupínky z louhovaných mandlí a neblanšírovaných mandlí (se slupkou).

Lupínky vznikají prakticky z každé odrůdy mandlí. Krájení mandlí v produkčním zařízení se provádí mechanicky. Před krájením na lupínky jsou jádra mandlí zjemněna, aby byla snadněji zpracovatelná, nepraskala a ani se nelámala. To se obvykle provádí sušením ořechů na sucho nebo pomocí páry. Takto nakrájené mandlové lupínky jsou sušeny a ochlazeny na pokojovou teplotu, následně prosévané a balené. Tento způsob zpracování nemá významný vliv na výživové vlastnosti lupínků, které obsahují stejně cenné složky jako celé mandle.

płatki migdałowe

Druhy mandlových lupínků

Na trhu je dostupných několik druhů mandlových lupínků. Plátky mandlí jsou rozděleny do různých tlouštěk, aby si spotřebitelé mohli přizpůsobit jejich formu svým potřebám.

Mandlové lupínky můžeme rozdělit podle toho, z jakého druhu mandle byly vyrobeny - louhované nebo mandlí se slupkou.

Louhované mandlové lupínky. To jsou lupínky vyrobené z mandlí, z nichž byla předem odstraněna vnější slupka. Mandlové lupínky se krájí na tenké, pravidelné a tlusté plátky. Lupínky mají krémovou, světlou barvu.

Přírodní mandlové lupínky. K jejich výrobě se používají mandle v přírodní formě, které nebyly podrobeny procesu louhování. Lupínky mají tmavý obal, tedy slupku. Plátky mandlí se také liší tloušťkou. Tloušťka mandlí závisí na konkrétním výrobci. Ve většině případů standardní tloušťka lupínků kolísá mezi 0,6 mm a 0,8 mm.

Mandlové lupínky jsou rozděleny podle tloušťky plátků na:

 • Velmi tlusté: 1,2 – 1,4 mm.
 • Tlusté: 1 – 1,2 mm.
 • Standardní: 0,7 – 0,9 mm.
 • Tenké: 0,4 – 0,6 mm

Mandlové lupínky - vlastnosti

Mandle patří mezi nejzdravější druhy ořechů. Poskytují zdravé bílkoviny, tuky a vlákninu, stejně jako antioxidanty, vitamín E, vápník, hořčík a draslík.

Nejcennější je vitamín E, který je také známý jako vitamín mládí. Je to silný antioxidant, který chrání buňky těla před vlivem oxidačního stresu. Navíc působení tohoto vitamínu také zabraňuje vzniku trombů. Solidní dávky vitamínu E jsou nezbytné v těhotenství, protože se stará o vývoj plodu.

Mandlové lupínky jsou cenným zdrojem nenasycených tuků, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko srdečních onemocnění. Obsahují mnoho draslíku, který podporuje zdraví srdce a může snižovat krevní tlak. Vláknina obsažená v mandlových lupíncích má prebiotické vlastnosti, díky čemuž pozitivně ovlivňují zdraví trávicího systému.

Mandlové lupínky - k čemu je používat?

Mandlové lupínky se obvykle spojují s dezerty. Jejich dekorativní tvar se využívá k ozdobě sladkých koláčů a dezertů. Ale to nejsou všechny možnosti. Můžete je použít také do slaných jídlech, například jako obal na masové nebo zeleninové kotlety. Mandlové lupínky se také skvěle hodí jako křupavý doplněk do salátu. Mandlovými lupínky můžete různě posypávat pokrmy, čímž jim dodáte jemnou sladkost.

Zde je několik využití mandlových lupínků:

 • Přidejte je do ovesné kaše. Mandlové lupínky chutnají výborně přidané do ranní ovesné kaše, müsli nebo snídaňových cereálií. Obohacují chuť a zajišťují zdravou dávku živin na začátek dne.
 • Ozdobte jimi salát. Mandlové lupínky se skvěle hodí jako dekorativní prvek nebo doplněk do všech druhů salátů. Můžete je přidat jak do ovocných salátů, tak do salátů zeleninových, například salátu s tuňákem nebo kuřecím!
 • Nasypte trochu na zmrzlinu nebo mražený jogurt. Mandlové lupínky můžete přidávat do přírodního nebo ovocného jogurtu konzumovaného jako svačina, ale také obohatit chuť zmrzliny.
 • Obal na kotlety. Mandlové lupínky také obohacují chuť slaných pokrmů. Můžete je přidat do strouhanky a použít jako obal na masové nebo zeleninové kotlety.
 • Do pečiva. Mandlové lupínky se hodí do různých druhů pečiva - například jako posypka na koláč, nebo také jako součást muffinů. Vynikají jako přísada do koláče, nejen velikonočního. V české kulinářské tradici jsou mandlové lupínky velmi populárním doplňkem do cheesecaků a makovce, využívá je každá hospodyňka.
 • Do polévek. Mandlové lupínky jsou také složkou, která obohacuje chuť polévek. Kromě klasické mandlové polévky chutnají dobře také v polévce z brokolice, dýně, cukety, zeleného hrášku atd.
 • Do koktejlů. Dobrou variantou je také přidání mandlových lupínků do koktejlu nebo do smoothie.
 • Udělejte mandlový nápoj. Na bázi mandlových lupínků můžete vyrábět i vlastní mandlový nápoj. Stačí je velmi jemně rozemlít v mixéru a poté přidat do teplé vody. Takové mléko se skvěle hodí jako přísada do kakaa nebo dokonce do kávy. Recept na rostlinné mléko z mandlových lupínků najdete níže.
ciasto posypane płatkami migdałowymi

Jak opražit mandlové lupínky?

Mandlové lupínky chutnají ještě lépe, když je opražíme. Opražení z mandlí vydobývá jejich chuť. Lupínky se stanou ještě sladšími a křupavějšími.

Ingredience:

1/2 šálku až 1 šálek mandlových lupínků

Příprava:

Předehřejte troubu na 180 °C. Rozprostřete mandlové lupínky v jedné vrstvě na pečicím papíru nebo plechu. Pečte 3-4 minuty. Zkontrolujte mandlové lupínky, protřepejte plech, aby se promíchaly. Kontrolujte každou minutu, dokud nedosáhnou požadované barvy. Vyjměte z trouby a okamžitě vysypte na talíř nebo mísu, aby v jedné vrstvě vychladly. Mandlové lupínky ponechané na plechu nebo v hromadě, budou dále hnědnout. Takto opražené mandlové lupínky můžete uchovávat ve vzduchotěsné nádobě až dva týdny. Při delším skladování mohou ztratit část svých chuťových vlastností. Opraženými mandlovými lupínky se nejčastěji posypávají koláče, ale můžete je také jíst samotně jako křupavou svačinku během dne.

Jak udělat mandlové mléko z lupínků?

Z mandlových lupínků můžete také vyrobit vlastní mandlové mléko. Jak na to?

Ingredience:

1 šálek mandlových lupínků

3 šálky vody

ingredience dle chuti (datle, vanilka, kakao, bobule)

sáček na procezení rostlinného mléka (NUT MILK BAG)

Příprava:

Mandlové lupínky namočte přes noc ve studené vodě (nejlépe je dát do lednice). Druhý den slijte vodu a přidejte čerstvou. V mixéru spolu s čerstvou vodou, solí a jakýmikoli přídavky (např. datle nebo vanilku) rozmixujte. Po 1-2 minutách mixování přeceďte mléko přes speciální sáček do misky. Nakonec stiskněte, abyste vytlačili veškerou tekutinu. Mandlové mléko je hotové!