.

Karmelové a Nonpareil mandle – jaké jsou rozdíly?

 
Nonpareil a Carmel jsou jedny z nejčastěji dostupných odrůd kalifornských mandlí na obchodních pultech. Čím se vyznačují a do jakých pokrmů se nejlépe přidávají? 

V tomto článku najdete:

  • Kalifornské mandle a jejich odrůdy
  • Mandle Nonpareil – charakteristika
  • Mandle Mission – charakteristika
  • Mandle California – charakteristika
  • Kalifornské mandle Carmel – výjimečná odrůda
  • Mandle Nonpareil versus Carmel – porovnání

Kalifornské mandle a jejich odrůdy

Stejně jako neexistuje jen jeden druh jablka, neexistuje ani jediný druh mandle. Semena mandloně mohou mít různou velikost, tvar, tvrdost skořápky a mohou se také mírně lišit chutí. V samotné Kalifornii, odkud pochází většina mandlí konzumovaných ve světě, se pěstuje 49 odrůd mandlí. Samozřejmě ne všechny jsou stejně populární a pěstované. V praxi se téměř 70 % celkové produkce soustředí na 10 nejpopulárnějších odrůd, které patří do jedné ze tří skupin: Nonpareil, California a Mission.

Rozdělení na mandle Nonpareil, California a Mission je základním rozlišením, které se vztahuje na plody mandloně.

O tom, do které skupiny daná odrůda patří, rozhodují parametry samotného semene. Jeho velikost, tvar, tvrdost slupky, barva kůže a také použití. Existují odrůdy mandlí, které se hodí k louhování (např. California) a takové, které se louhovat nehodí. Některé odrůdy se více hodí jako přísady do cukrářských výrobků a různých druhů pečiva. Stává se, že některé odrůdy mohou kvůli svým nejednotným vlastnostem spadat do více než jedné klasifikace. Například odrůda Butte má vlastnosti skupiny Mission, ale také mohou být louhované (vlastnost klasifikace California).

Mandle Nonpareil – charakteristika

Tato odrůda byla vytvořena vědcem A.T. Hatchem v roce 1879. Odrůda Nonpareil přináší plody mezi prvními a v praxi zahajuje sezónu sklizně mandlí. Kalifornské mandle Nonpareil patří k nejpopulárnější odrůdě ořechů s velmi univerzálním použitím a tvoří více než polovinu pěstování všech mandlí na území státu Kalifornie. Není tedy divu, že je to také odrůda, kterou nejčastěji vidíme na pultech obchodů. Co je odlišuje od ostatních mandlí?

Mandle Nonpareil jsou středně velké a mají plochý, mírně protáhlý tvar.

migdały kalifornijskie nonpareil
Mandle kalifornské Nonpareil 


Vyznačují se tenkou a měkkou vnější skořápkou a hladkým jádrem, což umožňuje snadnou úpravu bez vad. Snadno se louhují. Mandle této odrůdy jsou obvykle vyráběny ve formě louhovaných mandlí, ale také mandlových lupínků. Používají se všude tam, kde je důležitý vzhled, dekorativní prvek. Přírodní, surové mandle této odrůdy jsou konzumovány jako stolní ořechy, ale také jako ingredience zvyšující chuť ve výrobcích prémiové třídy.

Ceny mandlí Nonpareil jsou obvykle o něco vyšší než u jiných populárních odrůd, jako jsou Carmel, Padre a Butte.

Mandle Mission – charakteristika

Mandle typu Mission vynikají bohatou chutí. Mají tvrdou skořápku a jejich ořechy jsou malé, široké a často plné. Ořech je tmavší než odrůda Nonpareil, nepravidelný a vrásčitý, což umožňuje přilnavost soli a aromat. Zásadně tento typ mandlí není určen k louhování. K nejpopulárnějším odrůdám mandlí Mission patří: Mission a Fritz

Mandle California – charakteristika

Tato třída mandlí zahrnuje mnoho odrůd, z nichž nejznámější jsou Carmel, Monterrey, Sonora a Price. Skupina obsahuje odrůdy mandlí, které jsou nejčastěji louhované a také využívané v potravinářském průmyslu. Mandle California mají obvykle tvrdou skořápku a slupky jsou obvykle tmavší než u Nonpareil. Tvar a barva se mohou lišit v závislosti na konkrétní odrůdě. Jejich výhodou je univerzálnost. Hodí se téměř pro každé použití.

Kalifornské mandle Carmel – výjimečná odrůda

Ve skupině mandlí California se zvláště vyznačuje odrůda Carmel, která byla představena v roce 1966 v Le Grand v Kalifornii. Kalifornské mandle Carmel se sklízejí 25-30 dní po Nonpareil.

migdały kalifornijskie carmel
Mandle Carmel

Carmel jsou středně velké ořechy s úzkým tvarem a lehce vrásčitým povrchem. Mají měkkou skořápku, a proto se často používají k louhování a pečení. Vzhledem k tomu, že jsou snadno zpracovatelné, odrůdy Carmel často nahrazují Nonpareil. Mandle Carmel jsou velmi univerzální ve využití, mohou být použity téměř ve všech potravinářských produktech, které vyžadují mandle jako složku. Jsou ideální jako přísada do cukrářských výrobků a jako tradiční snack konzumovaný přímo z balení. Mandle Carmel jsou mimo jiné základní složkou slavných německých marcipánů.

Mandle Nonpareil versus Carmel – porovnání

Jak je vidět, mezi odrůdami mandlí existuje značná rozmanitost. Na polském trhu se nejčastěji setkáváme s odrůdami Nonpareil a Carmel. Čím se od sebe liší?

Mandle Nonpareil

Parametry

Mandle Carmel


Květou a plodí nejdříve ze všech mandlí

Sklizeň
Sbírané 25-30 dní po sklizni mandlí Nonpareil
Měkká skořápka, světlá barva, velké otevření švu
Skořápka
Měkká skořápka, dostatečné otevření švu
Mandle střední velikosti, plochý tvar, hladký povrch
Vzhled ořechu
Mandle střední velikosti, úzký tvar, lehce vrásčitý povrch
Nonpareil lze snadno louhovat a krájet. Vynikající jako snack.
Používáno všude tam, kde je důležitý dekorativní mandlový vzhled.
Použití
Často používáno k louhování a pečení. Protože jsou snadno zpracovatelné, odrůdy Carmel často nahrazují Nonpareil. Složka Lubeckého marcipánu.