.

Proč pravidelně jíst vlašské ořechy?

Věděli jste, že vlašské ořechy patří mezi takzvané superpotraviny, tedy potraviny, jež se vyznačují vysokým obsahem živin důležitým pro lidské tělo? Proč jsou vlašské ořechy prospěšné pro naše zdraví, co obsahují a jakými způsoby můžete vlašské ořechy zpracovat? 

 V tomto článku najdete:

  • Co vlašské ořechy obsahují
  • Jaký vliv na zdraví vlašské ořechy mají
  • Zda jsou vlašské ořechy vhodné při hubnutí
  • Nutriční informace a doporučenou denní dávku vlašáků
  • Možnosti zpracování vlašských ořechů
  • Zajímavosti o ořešácích a vlašských ořeších 

Co obsahují vlašské ořechy?

Vlašské ořechy, které patří mezi jedny z nejoblíbenějších oříšků, obsahují 70 % tuku včetně zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin. Dále obsahují 18 % bílkovin, 3 % sacharidů, kyselinu listovou, vitamíny E, B1 a B6 a v neposlední řadě celou řadu minerálů. Jedná se o hořčík, zinek, vápník, měď, draslík, železo a fosfor

Vlašské ořechy a zdraví 

Vlašské ořechy přináší celou řadu zdravotních benefitů, což ostatně dokazuje také celá řada studií, které se zabývaly právě účinky vlašských ořechů na lidské tělo. Tyto studie například dokázaly, že vlašské ořechy obsahují několik složek, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Kromě toho je konzumace vlašských ořechů spojená s lepším kognitivním výkonem a také zlepšením paměti. Pojďme si představit další benefity vlašských ořechů. 

Snížení hladiny cholesterolu

Podle studie Harvard Health Publishing vede konzumace vlašských ořechů ke snížení hladiny cholesterolu, čímž tyto oříšky blahodárně působí na naše srdce. K tomu, aby se snížila hladina „zlého“ cholesterolu v krvi o 16 % stačí 80 gramů vlašských ořechů denně. 

Lepší trávení

Pokud chcete zlepšit své trávení, jsou pro vás vlašské ořechy tím pravým ořechovým. Obsahují totiž vlákninu, která podporuje trávení.

Zdravé kosti a nervový systém

Jak už jsme nastínili v úvodu, vlašské ořechy jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správné fungování nervového systému a svalů. Obsahují také nezanedbatelné množství vápníku, ten je zase důležitý pro naše kosti. 

Zabiják stresu

Vlašské ořechy mají také díky obsahu vitamínu B vliv na úroveň našeho stresu. Tento vitamín je totiž nepostradatelný pro tvorbu hormonů a má skvělé protistresové účinky. Za zmínku bezesporu také stojí vitamín E, který je důležitý pro dobrý stav pokožky a také pro plodnost. 

Kvalitnější spánek

Možná jste doposud také nevěděli, že jsou vlašské ořechy zdrojem hormonu melatonin, který je nerozlučně spojený se spánkem. Podle odborníků se konzumací vlašských ořechů zvyšuje koncentrace melatoninu v krvi, což vede k lepšímu usínání a kvalitnějšímu spánku. 

Správný rozvoj mozku

Ne nadarmo vlašské ořechy nápadně připomínají mozek. Na mozek mají totiž velmi prospěšný vliv. Je například dokázané, že konzumace u dětí podporuje správný rozvoj mozku. Vlašské ořechy můžete dát dětem už od 1 roku, ale je nutné je nejdříve rozmlít. 

Velké množství antioxidantů

Pokud patří vlašské ořechy k vašim favoritům světa oříšků, jistě vás také potěší, že obsahují téměř dvojnásobné množství antioxidantů než stejné množství jiného druhu ořechů. 

 

Vlašské ořechy při hubnutí

Vzhledem k tomu, že vlašské ořechy obsahují velké procento tuků, lidé se často ptají, zda je konzumace ořechů vhodná také při hubnutí. Dobrou zprávou je, že tyto oříšky můžete konzumovat, i když zrovna hubnete. Vzhledem k tomu, že však patří k nejkaloričtějším ořechům vůbec, dejte si pozor na to, jaké množství si dopřejete, při hubnutí jídelníček obohaťte maximálně 7 vlašskými ořechy denně. 

Vlašské ořechy: Nutriční informace

Zajímá vás, kolik bílkovin, sacharidů a tuků obsahují vlašské ořechy ve 100 gramech?

Energetická hodnota 

691 kcal

Bílkoviny 

16 gramů

Sacharidy 

18 gramů

Cukry 

4 gramy

Tuky 

63 gramů

Vláknina 

6 gramů 

Jaká je doporučená denní dávka vlašských ořechů? 

I přesto, že jsou vlašské ořechy velmi zdravé, neplatí, že čím více jich sníme, tím lépe. Podle amerických vědců pro své zdraví uděláte nejvíce, když denně sníte sedm vlašských ořechů, tedy zhruba 30 až 35 gramů. Podle výzkumu je nejzdravější jíst syrové ořechy, například při jejich pražení dochází ke snížení nutriční hodnoty. Vlašské ořechy byste měli ideálně jíst neloupané vzhledem k tomu, že je zhruba 90 % zdraví prospěšných antioxidantů obsaženo právě ve slupce ořechů. 

Zpracování vlašských ořechů

Vlašské ořechy mají celou řadu zdravotních benefitů, nevýhodou však je, že mají tendenci žluknout, lákají moly a rychle chytají plíseň. Když je však správně zpracujete, můžou vám vydržet podstatně déle. Zkuste sušení, zavařování nebo mražení. 

Sušení 

Životnost vlašských ořechů můžete prodloužit sušením. Jak na to? Poté, co ořechy nasbíráte, rozprostřete je na velké síto, aby se nepřekrývaly. Přes den sušte ořechy na vzduchu, svědčí jim teplé a suché počasí. Přes noc je přeneste do místnosti, ve které není vlhko. Pokud nemůžete kvůli počasí sušit ořechy venku, můžete je umístit také do suché, teplé a dobře větrané místnosti. Ořechy pravidelně kontrolujte, a pokud mezi nimi najdete nějaké plesnivé, vyhoďte je. Jak dlouho sušení trvá? Zhruba měsíc až měsíc a půl. Ořechy je možné sušit také v elektrické sušičce při maximální teplotě 25 °C.

Jak sušené ořechy uskladnit? 

Usušené ořechy byste měli uchovávat v otevřených bedničkách nebo v síťových taškách umístěných v tmavé a suché místnosti. Chybou je ukládat je v neprodyšných uzavřených nádobách, mohly by se zapařit. V případě, že budete ořechy skladovat správně, vydrží až 2 roky. 

Zavařování

Dalším způsobem, jak zpracovat vlašské ořechy, je zavařování. Pokud totiž ořechy zavaříte, budete je moci použít i za několik let a budou stále jako čerstvé. Možností, jak vlašské ořechy zavařit, je hned několik. Zavařovat můžete v hrnci i v horkovzdušné troubě a dokonce i v myčce nebo mikrovlnné troubě. 

Před zavařováním

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob zavaření, je nutné je před tím nechat dostatečně proschnout. Zavařujte pouze čerstvé plody, které jsou bez plísně. Nyní si pojďme přiblížit, jak zavařit vlašské ořechy klasicky v hrnci a netradičně v mikrovlnce.

Zavařování v hrnci

Do čistých sklenic nasypejte jádra vlašských ořechů zhruba centimetr pod okraj. Následně sklenice s ořechy (bez vody a bez jakéhokoliv nálevu) zavíčkujte a naskládejte do zavařovacího hrnce tak, aby se sklenice nedotýkaly. Hrnec zalijte zhruba do poloviny výšky sklenic vodou a zavařujte 10 minut od chvíle, kdy začne voda vařit na mírném plamenu. Potom sklenice vyndejte a otočte dnem vzhůru. Takto je nechte, dokud nevychladnou.  

Zavařování v mikrovlnce

Vlašské ořechy můžete zavařit jednoduše i v mikrovlnce. Do čistých sklenic opět nasypte vyloupaná jádra a otevřené sklenice dejte do mikrovlnné trouby. V mikrovlnce je ohřívejte 2 minuty na nejvyšší stupeň, vyndejte, zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. A je hotovo. 

Jak zavařené vlašské ořechy skladovat? 

Zavařené sklenice s ořechy uchovávejte v tmavé, suché a chladné místnosti a po otevření sklenici skladujte v lednici. Když budete zavařené ořechy skladovat správně, vydrží vám i čtyři roky. 

Mražení 

Vlašské ořechy můžete také uchovávat v mrazáku. Jádra vlašských ořechů ani při nízkých teplotách nemění vzhled ani kvalitu a zmražené ořechy můžete drtit, sekat i mlít bez toho, abyste museli počkat, až rozmrznou. Do mrazáku můžete uložit jak celá jádra, tak i mleté ořechy. Uchovávejte je v dobře těsnící plastové krabičce s uzávěrem nebo v silném igelitovém sáčku. Mražené vlašské ořechy byste měli spotřebovat do 12 měsíců. 

Zajímavosti o vlašských ořeších 

Na závěr jsme si pro vás připravili několik zajímavostí o vlašských ořeších

  • Věděli jste, že jsou s námi vlašské ořechy tak dlouho jako lidstvo samo? Podle archeologických nálezů znali ořešák už lidé v neolitu, tedy již 8000 až 5000 let před naším letopočtem. 
  • Vlašské ořechy nechybí ani v Guinessově knize rekordů. V roce 2018 se do této knihy zapsaly díky indickému rekordmanovi Prabhakaru Reddym P, který za jedinou minutu ručně rozdrtil neuvěřitelných 212 ořechů. 
  • Vlašské ořechy jsou skvělé nejen pro naše zdraví, ale také pro krásu. To, že slupky a listy ořešáku barví ruce, jistě víte. Věděli jste, ale že se odvar z listů a slupek ořešáku používal již ve starověkém Římě k barvení vlasů? Na tuto přírodní barvení vlasů nedaly dopustit ani naše babičky. 
  • Vlašských ořechů existuje více než 50 odrůd, největšími producenty vlašských ořechů jsou USA, Čína a Chile.