.

Lahodné a fascinují! Objevte všechny přednosti pistácií

 

Ať už chcete vědět, jaké zdravotní benefity jsou spojeny s konzumací pistácií nebo co obsahují a jak rostou, jste tu správně. Sepsali jsme pro vás nejzajímavější informace o pistáciích, díky kterým budete mít tyto skvělé oříšky ještě raději než kdy dříve. Ale pozor. Je velmi pravděpodobné, že na ně při čtení tohoto článku dostanete chuť. 

 

Po přečtení tohoto článku budete vědět:

 • Co pistácie obsahují
 • Jaký mají přínos pro naše zdraví
 • Zda jsou pistácie vhodné při hubnutí a v těhotenství
 • Nutriční informace spojené s pistáciemi 
 • Jak pistácie rostou, jak se sklízí a jak se zpracovávají 
 • 9 zajímavostí o pistáciích 

 

 

Co pistácie obsahují? 

Pistácie obsahují přibližně 48 % tuků, 20 % bílkovin, 27 % sacharidů a 10 % vlákniny. Kromě toho obsahují i vitamín B, A, E, draslík, železo, měď, vápník, hořčík a fosfor. Je třeba také zmínit, že pistácie obsahují i antioxidanty jako jsou karotenoidy a fytosteroly, které přispívají ke snížení špatného cholesterolu a vysokého tlaku. Podle výzkumu mají pistácie větší procento antioxidantů než jiné ořechy.

 

Pistácie a zdraví 

pistáciemi je spojena celá řada zdravotních benefitů. Pojďme si je představit blíže. 

 

Prospěšné pro vaše střeva

Všechny ořechy včetně pistácií jsou bohaté na vlákninu, která podporuje zdravý trávicí systém. Vláknina je ceněná i proto, že pomáhá živit dobré bakterie ve střevech. Studie z roku 2012 ukázala, že konzumace pistácií může zvýšit hladinu prospěšných bakterií ve střevech. 30 gramů pistácií obsahuje zhruba 3 gramy vlákniny. 

 

Skvělé i pro vaše srdce

Jak už jsme nastínili výše, konzumace pistácií vede ke snížení hladiny cholesterolu a vysokého krevního tlaku, a tím také chrání naše srdce. Výzkum, jehož se účastnilo 28 dobrovolníků, se zaměřil na konzumaci pistácií ve spojitosti se zdravým srdcem. Výzkum došel k závěru, že dvě porce pistácií denně snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. 

 

Důležité také pro zdraví očí

Antioxidanty, které pistácie obsahují, jsou důležité také pro naše oči. Antioxidanty zeaxanthin a lutein snižují riziko vzniku oční svalové degenerace a dalších onemocnění. 

 

Správná funkce nervové soustavy

Pistácie obsahují nezanedbatelné množství vitamínu B6, který je velmi důležitý pro syntézu aminokyselin, jež jsou nezbytné pro naši zdravou nervovou soustavu.

 

Lepší spánek

Mohou mít pistácie vliv na lepší usínání? Ano. Obsahují totiž melatonin neboli hormon spánku a také podporují jeho přirozenou produkci. Ke spánku vás proto ukolébají lépe než pohádka. 

 

Zdroj energie

Pistácie jsou skvělým zdrojem energie, mají nízký glykemický index a dodávají našemu tělu energii postupně na rozdíl od cukru, který působí nárazově a krátkodobě. Navíc pistácie obsahují hořčík, který má nespočet zdravotních benefitů.

Pistácie v těhotenství

Vzhledem k tomu, že tyto skvělé zelené oříšky obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek, můžete si je dopřát i v těhotenství. Dejte si však pozor na zbarvení slupky. Pokud by byla slupka příliš tmavá, mohly by být pistácie napadeny plísní a v tom případě se samozřejmě konzumovat nedoporučují. 

 

Pistácie a hubnutí 

A jak je to s konzumací pistácií při hubnutí? Vyřadit je z jídelníčku, nebo je můžete s klidným srdcem jíst? Dobrou zprávou je, že pistácie obsahují méně kalorií než jiné druhy ořechů, na 30 gramů těchto oříšků připadá zhruba 160 kalorií. Kromě toho mají nízký glykemický index, takže vás zasytí, proto jsou vhodné i při hubnutí. Jako u většiny potravin však platí, že byste to s jejich množstvím neměli přehánět. 

 

 

Pistácie: Nutriční informace

Pistácie ve 100 gramech obsahují: 

Energetická hodnota 

625 kcal

Bílkoviny 

20 gramů

Sacharidy 

17 gramů

Tuky 

49 gramů 

Vláknina 

8 gramů

 

Pistácie mají hned několik podob

V obchodech můžete narazit na loupané i neloupané pistácie zbavené tvrdé skořápky. Kromě toho se můžete setkat také s blanšírovanými pistáciemi, které jsou zbaveny své tenké slupky tak, že se rychle spaří a následně oloupou. Z takto zpracovaných pistácií je možné vyrobit pistáciovou mouku nebo pistáciové máslo a pistáciové krémy. Někteří nedají dopustit ani na pražené mandle, které se praží se solí nebo s kořením.  

 

 

Jak pistácie rostou? 

Lidé si často pokládají otázku, jak vlastně pistácie rostou. Dobrou zprávou je, že na ni známe odpověď. Pistácie rostou na řečíku pistáciovém. Tento strom je někdy nazývaný také jako pistácie pravá a dorůstá až do výšky 12 metrů, obvykle však stromy s lahodnými ořechy bývají nižší kvůli snadnější sklizni. V prvních letech stromy příliš mnoho ořechů neplodí, největší produkce pistácií dosahují ve dvanácti letech a plodí v dvouletých cyklech. Pro pěstování pistácií je ideální pouštní až polopouštní klima.

Sklízení pistácií

Pistácie se sklízejí ve chvíli, kdy jsou zralé, to je možné poznat tak, že se zbarví do červena až fialova. Nejčastěji se sklízí na konci srpna. Tvrdá skořápka pistácií se během dozrávání přirozeně otevírá. Z jednoho stromu je možné sklidit zhruba 50 kilogramů oříšků. Ty se buď shazují takzvaným klácením podobně jako vlašské ořechy nebo se opadané sbírají ze země. Na velkých plantážích se oříšky často sklízejí strojově. 

 

Zpracování pistácií

Co se děje s pistáciemi potom, co se posbírají? Pomocí speciálních stojů se prostřednictvím loupacích kamenů odírají, aby se zbavily okolní dužiny. Pistácie se také třídí od nečistot a lístků. Poté, co se pistácie zbaví dužiny, rozprostřou se na velkou plochu, kde se suší několik týdnů. Nakonec se balí do pytlů. 

 

Je možné pěstovat pistácie v ČR?

I přesto, že se pistácie pěstují zejména v Americe, Íránu a Turecku, pistácií pravou můžete pěstovat i v našich podmínkách. Má to ale háček. Strom vám u nás poroste, ale pistácie z něj bohužel nesklidíte. Navíc ho u nás nemůžete celoročně pěstovat venku, protože mu neprospívá mráz. 

 

 

Zajímavosti ze světa pistácií

Jako pomyslnou třešničku na dortu jsme si pro vás připravili několik zajímavostí o pistáciích. Nově nabitými znalostmi se můžete pochlubit třeba návštěvě, kterou můžete pohostit jak jinak než skvělými pistáciemi. 

 • Víte, kdy je národní den pistácií? Že vás ani nenapadlo, že pistácie mají svůj den? Mají. Opravdu. Národní den pistácií případná na 26. únor. V tento den si tak nezapomeňte dopřát své oblíbené oříšky. 
 • Národ, který pistáciím zcela propadl? Italové. Tyto oříšky si v Itálii dopřávali již v prvním století našeho letopočtu.
 • Pistácie jsou s lidstvem spojeny však podstatně déle a můžeme je bez nadsázky považovat za prehistorickou pochoutku. Je totiž dokázané, že si je naši předci dopřávali už před více než 7000 lety. Pistácie jsou navíc jedním z mála ořechů, které jsou zmíněny v Bibli. 
 • Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou vlastně pistácie zelené? Zásluhu na tom má chlorofyl, tedy zelený pigment, který bývá obsažený v některých rostlinách a řasách. 
 • V Číně jsou pistácie známé jako „šťastné oříšky“. Proč? Protože díky své pootevřené skořápce vypadají, jako by se usmívaly. Pistácie jsou oblíbeným dárkem k příležitosti čínského nového roku, protože jsou považované za symbol zdraví a štěstí. 
 • Pistácie je možné nazývat také královskou pochoutkou. Legenda totiž praví, že je královna ze Sáby milovala natolik, že je prohlásila za královské jídlo, došla dokonce tak daleko, že je zakázala obyčejným lidem pěstovat pro vlastní potřebu.
 • Řečík pistáciový, tedy strom, na kterém pistácie rostou, je velmi odolný a může přežít teploty v rozmezí od - 10 ° C v zimě do 48 ° C v létě. V jejich přirozeném prostředí je životnost těchto stromů až 150 let. 
 • Největším producentem pistácií na světě je Írán, 98 % pistácií vyrobených ve Spojených státech pochází z Kalifornie.
 • Zajímavostí také je, že se pistácie často řadí k afrodiziakálním potravinám. Pokud tedy plánujte romantický večer, teď už víte, jakou pochoutku si dopřát.