.

Agávový sirup – Vlastnosti a použití

Jantarový, sladký sirup z agáve je často používán jako náhrada medu a cukru, zejména ve veganské kuchyni. Jak vzniká sirup z agáve a jak jej používat?

V tomto článku najdete:

  • Agáve - již starověcí Aztékové ho používali
  • Jak vzniká sirup z agáve?
  • Sirup z agáve - chuť a vzhled
  • Sirup z agáve - glykemický index
  • Sirup z agáve a kalorie
  • Sirup z agáve a jeho využití
  • Sirup z agáve a cukr - proporce

Jantarový, sladký sirup z agáve je často používán jako náhrada medu a cukru, zejména ve veganské kuchyni. Jak vzniká sirup z agáve a jak jej používat?

Agáve - již starověcí Aztékové ho používali

Agáve je druh jednoděložné rostliny, která roste převážně v horkém a suchém klimatu jižní části Severní Ameriky, ale také v Latinské Americe. Je to víceletá rostlina. Vyznačuje se šťavnatými, tlustými a masitými listy, které obvykle mají ostré hrany a špičky. U některých odrůd se listy skládají do tvaru rozety. Existuje více než 100 různých druhů agáve, které rostou v Mexiku a v Latinské Americe. Ke kulinářským účelům se nejčastěji používají Agave Americana a Agave Deserti.

Agáve bylo v obou Amerikách zdrojem potravy po mnoho tisíc let. Používali ji již starověcí Aztékové, kteří tuto rostlinu využívali k výrobě lehkého alkoholického nápoje pulque, obvykle konzumovaného během různých ceremonií a hostin. Indiáni z agávy také vyráběli sirup, cukr, víno a ocet. Agáve bylo také zdrojem potravy pro indiány v jihozápadních státech USA. Apači například jedli vařené listy agávy jako artičoky a občas z nich také připravovali sirup.

Jak vzniká sirup z agávy?

Sirup z agáve se vyrábí z různých odrůd agávy, které rostou v drsných oblastech Mexika. Díky bohatým přírodním, sopečným půdám a příznivým klimatickým podmínkám je tento stát také jedním z největších producentů derivátů, jako je například nektar z agáve. Ačkoliv sirup z agáve může být vytvořen z různých odrůd této rostliny, pro komerční účely se nejčastěji používá druh Agave Tequilana. Pro výrobu sirupu se obvykle používají zralé rostliny, které jsou staré alespoň 7 let. V této době má jádro agáve (piña) dostatečně velké rozměry, aby mohlo být zpracováno. Sběr spočívá v odstranění všech listů a kořenů, přičemž se nechává pouze jádro agáve.

Jádro agáve se lisuje, aby se získala šťáva. Šťáva je poté jemně filtrována a zahřívána, aby vznikl hustý sirup. Odhaduje se, že z přibližně 6 kg piña lze získat kilo sirupu z agáve.

rdzeń agawy

Sirup z agáve - chuť a vzhled

Sirup z agáve svým vzhledem a chutí připomíná med, avšak má řidší konzistenci. Kvůli této podobnosti je relativně často používán ve veganské kuchyni jako alternativa medu a jako sladidlo. Na rozdíl od mnoha umělých sladidel však sirup nemá nádech hořkosti. Jeho sladká chuť je výrazná a jednotná.

Sirup z agáve - glykemický index

Glykemický index je v podstatě ukazatel, který nám říká, jak rychle se po konzumaci cukr obsažený v produktech dostává do krevního oběhu. Potraviny s vyšším glykemickým indexem způsobují vyšší skoky cukru v krvi. Obdobně nižší index znamená větší kontrolu nad hladinou cukru v krvi. Složkou, která zvyšuje hladinu cukru v krvi, je glukóza. Z toho důvodu by produkty, které obsahují hodně glukózy, měly být vyloučeny například z diety lidí s diabetes mellitus II.

Takové vlastnosti nemá fruktóza, přirozený ovocný cukr, jehož konzumace neovlivňuje změnu hladiny cukru v krvi. Z toho důvodu jsou produkty obsahující fruktózu považovány za vhodné pro diabetiky. Sirup z agáve je většinou založen na fruktóze, proto je potenciálně vhodnější pro osoby s diabetem. Sirup se vyznačuje nízkým až středním glykemickým indexem (záleží na způsobu výroby)

syrop z agawy

Sirup z agáve a kalorie

Sirup z agáve patří k vysokokalorickým produktům. V průměru obsahuje 100 gramů sirupu z agávy 312 kalorií. Také obsahuje poměrně velké množství fruktózy, která se v těle ukládá jako tuková tkáň, proto by se měl sirup konzumovat s mírou, zejména při redukční dietě.

Sirup z agáve a jeho využití

Jak jsme již dříve zmínili, sirup z agávy nejen připomíná med, ale má k němu i podobnou chuť. Kvůli tomu je často používán ve veganské kuchyni jako náhrada včelařských produktů. Pokud vám jeho chuť nevyhovuje, sáhněte po javorovém sirupu nebo datlovém sirupu. Sirup se snadno rozpouští ve studených i teplých tekutinách, proto je skvělým sladidlem pro všechny druhy nápojů, jako je čaj, ledový čaj a dokonce i káva.

Musli a dezerty. Úspěšně jej můžete použít všude tam, kde chcete jídlu dodat intenzivní sladkost: do ovesné kaše, jogurtu nebo cereálií a také k dezertům, jako jsou palačinky a vdolky. Do salátů a omáček. Vynikající je také v omáčkách pro saláty - zeleninové i ovocné a všech druhů omáček přidávaných k masu a drůbeži. Do pečení. Sirup může být používán jako přísada do koláčů a sušenek (kromě křehkých sušenek) a pečiva. Je dobré ho používat jako náhradu cukru nebo javorového sirupu, i když v tomto případě to může výrazně ovlivnit chuť.

Tento produkt také způsobuje rychlejší zbarvení pečiva, takže může být nutné snížit teplotu trouby o 5 stupňů oproti klasickému receptu.

Sirup z agáve a cukr - proporce

Je důležité si uvědomit, že sirup z agávy je téměř o 40 % sladší než cukr. Z toho důvodu, aby byl dosažen srovnatelný efekt sladkosti, musíme použít mnohem menší množství této složky. Jako první krok doporučujeme vyzkoušet sladkost sirupu a dosladit nápoje a jídla poloviční normální dávkou cukru.

Při pečení se doporučuje použít tři čtvrtiny (3/4) množství agávy místo množství cukru uvedeného v receptu a snížit množství tekutiny.

Většinou by poměry měly vypadat takto:

Med. 1 sklenice medu = 1 sklenice nektaru z agávy

Javorový sirup. 1 sklenice javorového sirupu = 1 sklenice sirupu z agávy

Při pečení. Na jednu šálek bílého cukru použijte 1/3 až 2/3 šálku sirupu z agávy a snižte množství ostatních tekutin o 1/4 až 1/3 šálku.