Zdravoslav Brusinka (klikva) lyofilizovaná 50 g

 
Akce
 

Mrazem sušené brusinky neboli dle zákonného označení klikva obecná je dalším z našich lyofilizovaných produktů.

Dostupnost Skladem
Můžeme doručit do
24.5.2022
Běžná cena 121 Kč
Ušetříte 15 Kč (–12 %)
Cena 92 Kč bez DPH
106 Kč    
Značka Zdravoslav
Kategorie Mrazem sušené ovoce - Lyofilizované ovoce
 

SUŠENÉ BRUSINKY ROZHODNĚ NEJSOU PRO KAŽDÉHO

Brusinky patří mezi oblíbené plody, které při dobrém filmu z misky mizí rychlostí blesku. Kdo by je však neměl jíst?  

Sušené brusinky, které se vyrábějí dehydratací těch čerstvých, bývají oblíbeným občerstvením i lékem. Jsou bohaté na různé vitaminy a minerály, zejména vlákninu a další živiny. Těší se oblibě zvlášť v salátech, cereáliích a ovesných vločkách, nebo se jedí jen tak samotné. Tohle všechno zní dobře, ale co jejich stinné stránky?

Čerstvé ovoce se upravuje speciální metodou sušení mrazem – tzv. lyofilizací. Sušit mrazem lze téměř cokoliv – ovoce, zeleninu, maso, mléko a třeba i květiny.  Jak to funguje? Ovoce se zmrazí vysokým mrazem okolo –30°C, čímž se uchovají všechny nutriční hodnoty. Poté se ve speciálním vauku s nízkým tlakem suší při teplotě až –60°C.  Zmrazená voda přestupuje z pevného skupenství přímo do páry, aniž by došlo k její přeměně na vodu. Nedochází tedy k poškození ovoce vlivem vysoké teploty nebo při zahrnutí kapalné fáze, jako je tomu při klasickém sušení. Lyofilizace naopak zachovává maximum důležitých vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Co vás ale překvapí asi nejvíce – zachována je dokonce také chuť ovoce, jeho barva i aroma. Jen pro zajímavost – na výrobu 50 g balíčku lyofilizovaného ovoce se spotřebuje zhruba 0,5 kg ovoce čerstvého.

Brusinky sušené mrazem (lyofilizované) | Kafčo Čajda

ALARM PRO VŠECHNY HUBNOUCÍ

Ve srovnání s čerstvými brusinkami bývá sušená verze bohatší na cukr a kalorie. Pokud tedy hubnete, dejte si pozor na denní množství této dobroty a nepřekračujte bezpečnou porci jedné dlaně.

PRŮJEM

Obecně platí, že pokud se sušené brusinky konzumují s mírou, jsou přínosem pro zdraví. Jelikož však obsahují slušnou porci vlákniny, můžete se v souvislosti s jejich vyšším příjmem setkat s podrážděným žaludkem a průjmem. To platí zejména pro mladší děti.

POZOR PŘI POTÍŽÍCH S LEDVINAMI

Selhání ledvin nejčastěji způsobuje neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Potýkáte-li se s něčím takovým, respektive máte-li potíže s ledvinami a ledvinovými kameny, spotřebu brusinek sledujte o něco pečlivěji. Ukrývají v sobě něco, co vám nemusí udělat dobře.

Vysoké hladiny oxalátu, tedy chemické látky, která se při trávení váže na vápník, je rizikovým faktorem, jež v některých případech aktuální zdravotní stav ještě zhorší. Z tohoto pohledu to vypadá, že brusinky jsou zlem, ale nenechte se mýlit. Pořád mají co nabídnout, a není toho zrovna málo.

 

LYOFILIZACE JE NEJŠETRNĚJŠÍ ZPŮSOB KONZERVACE OVOCE

Lyofilizace a sušení mrazem jsou synonyma. Je to proces odstraňování vody z rychle se kazících potravin pro prodloužení jejich trvanlivosti nebo pro snadnější transport. Během lyofilizace se ovoce zmrazí, sníží tlak a následně zahřeje teplem, aby se mohla voda z ovoce odpařit.

 

SPRÁVNÁ LYOFILIZACE DOKÁŽE ZKRÁTIT PROCES SUŠENÍ AŽ O 30%

 

První fáze — zmrazení

Hlavním úkolem této první fáze je zmrazit potravinu tak, aby se z vody uvnitř materiálu vytvořily krystalky ledu. Zmrazovací fáze může být rychlá, nebo pomalá. Při pomalém zmrazování se vytváří velké ledové krystalky, které celý sušící proces usnadňují. Bohužel u materiálů biologického původu jako je ovoce, můžou velké krystalky porušit buněčné stěny a při následném odpařování vody se hmota rozteče. Ovoce je rozbředlé a bez tvaru. Proto se ovoce zmrazuje rychle. Hluboké rychlé zmrazení produktu zajišťuje, že krystalky ledu budou menší (nebudou mít mnoho času růst). A hmota při následném odpařování zachová svůj tvar.

 

Primární sušení, druhá fáze — vypařování

V druhé fázi dochází k odstranění těchto zmrzlých krystalků. Prvním krok je snížení tlaku. Vytvořením vakua se totiž celý proces odpařování urychlí a usnadní. Současně s ním se zvýší teplota, díky které se začne voda odpařovat. Chladivý kondenzátor v blízkosti poskytuje páře prostor, na kterém může ulpívat a tuhnout. Tento kondenzátor také chrání čerpadlo vakua před vodní párou. V této fázi je odstraněno až 95% veškeré vody. Primární sušení může trvat delší dobu, je důležité to také nepřehnat s teplem, které by mohlo změnit strukturu materiálu.

 

Sekundární sušení, finální fáze — adsorpce

Poslední fází lyofilizace je sekundární sušení, které odstraní z materiálu i iontově vázané molekuly vody. Zvýšením teploty výše než v druhé fázi dochází k přerušení vazeb mezi materiálem a molekulami vody. Materiál sušený mrazem si tak díky tomu zachovává svou porézní strukturu. Předtím než se finální produkt uzavře a zapečetí, se vakuum přeruší vpuštěním inertního plynu. Většina materiálů může být takto mrazem vysušena až na 1 - 5 % své vlhkosti.


 

Zařazení: Sušené jednodruhové ovoce.

Země původu: Německo.

Složení: Klikva velkoplodá 100%.

Alergeny: Bez alergenů.

Skladování: V suchu a temnu při teplotách do 20°C. Po otevření ihned spotřebujte. Chraňte před přímým slunečním zářením.

 

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE/100G: 

  energetická  
  hodnota:
1200kj /287kcal    
  tuky:  5,4g
  z toho nasycené   mastné kyseliny:  0,05g
  sacharidy:  30,0g
  z toho cukry:  30,0g
  bílkoviny:  3,0g
  vláknina:  7,0g
  sůl:  0,025g

 

 

Správnosti a aktuálnosti informací o výrobcích na našich webových stránkách věnujeme nejvyšší péči. Předpisy pro výrobu potravin jsou však neustále aktualizovány, a tak může dojít ke změnám v uváděném složení potravin, obsahu živin či naopak alergenů, dietetických informacích apod. Vždy byste si měli přečíst etiketu na výrobku a nespoléhat se pouze na informace poskytnuté na internetových stránkách.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.