.

Jak skladovat lískové ořechy? Praktický průvodce.

Lískové ořechy, stejně jako ostatní ořechy, jsou pokladnicí mnoha výživových hodnot. Abychom však mohli plně využít výživové hodnoty obsažené v těchto ořeších, je nutné je skladovat v odpovídajících podmínkách, aby nedošlo k jejich zkažení. Jak je tedy nejlepší uchovávat lískové ořechy, aby si udržely plnost svých výživových hodnot?

V tomto článku najdete:

 • Mohou se lískové ořechy zkazit? 
 • Lískové ořechy ve skořápce nebo bez?
 • Jak správně skladovat lískové ořechy?
 • Kdy mrazit lískové ořechy?
 • Tipy jak ochránit ořechy před vlhkostí a ztrátou chuti 
 • Doba trvanlivosti

 

Lískové ořechy jsou semeny běžně se vyskytujícího lískového keře nebo lískového stromu (Corylus avellana L.). Přestože jejich výživové hodnoty nezaostávají za ostatními ořechy, nejsou tak populární jako nejznámější vlašské ořechy nebo používané arašídy či kešu ořechy. Přitom lískové ořechy jsou nepochybně velkým zdrojem draslíku, stejně jako cenných vitaminů a mikroprvků. Abychom však mohli využít všech výhod, které konzumace lískových ořechů přináší, musí být skladovány ve správných podmínkách.

Mohou se lískové ořechy zkazit? 

Lískové ořechy, stejně jako všechny stromové ořechy, jsou náchylné k zkažení a žluknutí, pokud jsou skladovány v nevhodných podmínkách. Jak můžeme poznat, že naše ořechy jsou žluklé?

Neměli bychom s tím mít nejmenší problém. Zkažené ořechy chutnají a charakteristicky voní - obvykle jsou kyselé nebo velmi hořké. Charakteristickým znakem je také chemický zápach zatuchliny, chemikálií, laků na nehty nebo plastových obalů. Kromě znaků souvisejících s chutí a vůní se objevují také vizuální symptomy. Viditelným znakem zkažení lískových ořechů je změna barvy, nejčastěji na žlutavější.

Špatně skladované lískové ořechy mohou být také napadeny škůdci. Na lískových ořeších skladovaných také ve vlhkých prostorách se může objevit plíseň, která se projevuje chomáčky bílých nití, které se objeví na ořeších.

Pokud na našich lískových ořeších uvidíme jeden, několik nebo více těchto symptomů, můžeme si být jisti, že z těchto ořechů už rozhodně nepřipravíme arašídové máslo ani populární Nutellu.

Konzumace nečerstvých a žluklých lískových ořechů je nezdravá, a proto jedinou věcí, kterou s nimi můžeme udělat, je zbavit se jich a vyhodit je do koše.

Dobrou zprávou je, že lískové ořechy mají nižší obsah nenasycených tuků než například populární vlašské ořechy, a jsou proto méně náchylné k žluknutí a teoreticky je možné je skladovat podstatně déle než ostatní podobné stromové ořechy. Zkažení ořechů se však stane pouze v případě, že se opravdu snažíme a budeme držet ořechy v extrémně nepřátelských podmínkách, kde jsou vystaveny působení vyšších teplot nebo velké vlhkosti. Ve většině případů lze zkažení ořechů vyhnout, pokud se postaráme o optimální podmínky skladování.

Orzechy laskowe w misce

Jaké lískové ořechy budu skladovat?

Než začneme, měli bychom na začátku určit, s jakým druhem ořechů máme co do činění. Jsou to ořechy, které jsme si koupili v obchodě, seřazené a oloupané ze slupek, nebo jsou to loupané ořechy, nebo dokonce lískové ořechy, které nám přinesl soused ze zahrádky, přímo ze stromu?

Lískové ořechy čerstvé

V tomto druhém případě, než začneme s uchováváním ořechů, musíme nejprve provést předběžné kroky, které spočívají ve výběru a čištění lískových ořechů.

Čištění a výběr. Pokud máte čerstvé lískové ořechy, prvním krokem bude jejich čištění a důkladné vysušení. Nejprve musíte provést výběr, pečlivě prohlédnout lískové ořechy, vybrat každý a odstranit všechny poškozené a zkažené ořechy. Poté je nejlepší ořechy vysušit a opláchnout pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškerou špínu, nečistoty a zbytky slupek.

Sušení. Po očištění ořechů je třeba je důkladně vysušit. V tomto účelu je nejlepší rozložit lískové ořechy na papírový ručník nebo noviny a nechat je přirozeně uschnout. Tento proces může trvat od několika hodin do několika dnů, vše závisí na prostředí, ve kterém jsou uchovávány. Mějme na paměti, že lískové ořechy musí být důkladně vysušeny. Pokud do nádoby vložíme vlhké ořechy, máme 100% jistotu, že se v nádobě brzy rozvine plíseň a naše ořechy se rychle zkazí.

Loupané ořechy z obchodu

Situace je mnohem jednodušší, pokud jsme si koupili loupané ořechy z internetového obchodu nebo z hypermarketu. V tomto případě odpadá proces výběru, ale i tak stojí za to, na každý případ, prohlédnout si ořechy, zda mezi nimi nejsou nějaké zmetky nebo ty, které by potenciálně mohly vypadat na zkažené.

Lískové ořechy ve skořápce nebo bez?

Lískové ořechy mohou být prodávány ve dvou variantách: jako loupané ořechy a ořechy ve skořápkách. Které je lepší koupit? Skutečností je, že ořechy uchovávané ve skořápkách si udrží čerstvost déle než ty, které jsou již bez skořápky. Pokud tedy plánujete delší skladování většího množství ořechů, bude lepší je koupit ve verzi ve skořápkách.

V opačném případě, pokud plánujete lískové ořechy spíše spotřebovat průběžně, nemusíte kupovat ořechy ve skořápkách. Je to o to pohodlnější, že se vyhnete fázi loupaní skořápky. Ořechy mohou být přímo konzumovány nebo přidávány do pokrmů.

Jak správně skladovat lískové ořechy?

Při skladování lískových ořechů se počítají čtyři nejdůležitější kritéria: teplota, úroveň vlhkosti a nádoba, ve které jsou ořechy skladovány. Pokud se postaráte o optimální podmínky, máte záruku, že vaše ořechy budou ve dobré kondici a vydrží dlouho.

Požadavky na teplotu

Aby lískové ořechy zůstaly čerstvé, musí být skladovány na chladném a suchém místě. Ideální teplota je v rozmezí od 0°C do 10°C, což zabrání zkáze a vývoji škodlivých mikroorganismů.

Odpovídající vlhkost

Důležité je také udržovat nízkou vlhkost, pod 50 %, aby se předešlo plísni. Skladujte je na suchém, dobře větraném místě, daleko od zdrojů vlhkosti, jako je kuchyňský dřez. Najít vhodné místo v domě, jako je spíž nebo chladná skříňka, může výrazně prodloužit trvanlivost ořechů.

Nádoby na skladování

Klíčem k zachování čerstvosti lískových ořechů je použití hermetických nádob. Skleněné sklenice s pevně přiléhajícími víčky nebo plastové sáčky s možností opakovaného uzavření jsou ideální, protože chrání ořechy před vlhkostí, vzduchem a cizími pachy. Je důležité označit nádoby datem skladování, což pomůže sledovat jejich čerstvost.

Vyhnutí se znečištění 

Dávejte pozor na křížové znečištění, držte ořechy daleko od intenzivně vonících potravin, abyste se vyhnuli nechtěným změnám v jejich aroma.

Kdy mrazit lískové ořechy?

Pokud máte k dispozici velké množství lískových ořechů a víte, že je nebudete schopni využít včas, pak byste měli zvážit jejich zmrazení. Mražení lískových ořechů se doporučuje, když víme, že chceme ořechy skladovat delší dobu, a zároveň chceme, aby po té době byly stejně chutné a křupavé jako při sklizni ze stromu.

Mražení lískových ořechů se také doporučuje, pokud ve vašem bytě nejsou vhodné podmínky pro jejich skladování, například když na policích nebo v spíži je zvýšená vlhkost a je velká šance, že ořechy se rychle zkazí, například žluknou nebo se pokryjí plísní.

Tipy jak ochránit ořechy před vlhkostí a ztrátou chuti 

 • Čištění ořechů: Prvním krokem je důkladné vyčištění lískových ořechů od veškerých nečistot a odstranění poškozených exemplářů. Ořechy by měly být před skladováním zcela suché, aby se minimalizovalo riziko plísně a zkázy.
 • Odstraňování slupek (volitelně): Pokud jsou ořechy ve slupkách, zvažte jejich odstranění. Slupky mohou zadržovat vlhkost, což zkracuje životnost ořechů. Ořechy bez slupek jsou více náchylné k zkáze, ale správné skladování minimalizuje toto riziko.
 • Balení: Ať už se rozhodnete skladovat ořechy se slupkami nebo bez nich, je důležité umístit je do vzduchotěsné nádoby nebo sáčku se zipem. Odstraňte co nejvíce vzduchu z balení, abyste omezili expozici kyslíku a zabránili absorpci nežádoucích pachů z lednice.
 • Označení data: Nezapomeňte na nádobu s ořechy připsat datum skladování. To vám pomůže sledovat jejich čerstvost a ujistit se, že je využijete v optimální době.
 • Umístění v lednici: Najděte chladné místo v lednici, nejlépe ve zásuvce na zeleninu nebo na spodní polici, kde je teplota nejstabilnější. Ideální teplota pro skladování ořechů je od 0°C do 5°C. Skladování v takových podmínkách může prodloužit životnost lískových ořechů až na šest měsíců.
 • Kontrola čerstvosti: Pravidelně kontrolujte stav ořechů. Pokud zaznamenáte jakékoli známky zkázy nebo změnu vůně, je nejlepší tyto ořechy zlikvidovat, abyste zabránili riziku poškození zbývající části.
 

Doba trvanlivosti

Doba trvanlivosti lískových ořechů, respektive jak dlouho si udrží své optimální výživové vlastnosti, závisí na podmínkách, ve kterých jsou uchovávány, ať už je to spíž, lednička nebo mrazák. Je dobré mít na paměti, že všechny zde uvedené doby trvanlivosti mají spíše orientační charakter, a samotné ořechy potenciálně mají dlouhou schopnost konzumace, pokud dříve z různých důvodů vyplývajících z environmentálních faktorů, nepodléhají zkáze.

Z hlediska délky trvanlivosti je také důležité, v jaké formě jsou ořechy uchovávány. Jsou to ořechy ve skořápce nebo loupané ořechy.

Obecně platí, že delší dobu trvanlivosti mají ořechy uchovávané ve skořápce, což se týká jak lískových ořechů, tak i dalších stromových ořechů, například vlašských ořechů. Připomínám, že lískové ořechy, na rozdíl od vlašských ořechů, nežluknou tak rychle, s ohledem na nižší obsah tuků, tudíž jejich přípustnost ke konzumaci je podstatně delší.

Nejvšeobecněji řečeno, minimální doby trvanlivosti představují následovně:

 • Lískové ořechy uchovávané v mrazáku si mohou uchovat své vlastnosti i po více než 2 roky.
 • Poměrně déle ve dobré kondici vydrží také ořechy uchované v ledničce, za předpokladu, že jsou uchovávány v odpovídajících podmínkách. Zde se termín prodlužuje na více než rok.
 • Nakonec lískové ořechy uchované ve spíži mohou průměrně vydržet od 6 měsíců do roku. To však neznamená, že po uplynutí tohoto termínu se ořechy nebudou hodit ke konzumaci. Po tomto čase můžeme ořechy stejně dobře zkonzumovat, avšak je dobré mít na paměti, že mohou ztratit část svých výživových hodnot nebo svůj unikátní