.

Finský xylitol a jeho vlastnosti

 
Finský xylitol, neboli březový cukr, je sladidlo přírodního původu patřící do skupiny cukrových alkoholů. Je xylitol zdravý? Jaké má vlastnosti?
 
V tomto článku najdete:
 • Co je finský xylitol?
 • Výživové hodnoty
 • Jak odlišit finský xylitol od čínského?
 • Je xylitol bezpečný?
 • Kolik xylitolu lze denně konzumovat?
 • Jaká jsou rizika?
 • Použití xylitolu

Co je finský xylitol?

Finský xylitol, xylitol nebo březový cukr Evropské unie, známý také pod symbolem E967, je sloučenina patřící do skupiny polyolů, tedy alkoholů hydroxylových.

Xylitol byl poprvé syntetizován v roce 1891 v Evropě a poté na nějakou dobu zapomenut. Nicméně, omezení cukru během druhé světové války ve Finsku vedlo k zájmu o náhrady cukru. Přírodní bohatství Finska, které je bohaté na březové lesy, způsobilo, že tento stát se na mnoho let stal lídrem ve výrobě xylitolu, který je někdy nazýván finský.

Pro průmyslové účely je získáván z kůry finské břízy, i když se přirozeně vyskytuje i v některých ovocích. Xylitol vypadá velmi podobně jako cukr, protože stejně jako on má bílou barvu a je prodáván ve formě krystalického bezvonného prášku. Stejně jako cukr se vyznačuje vysokou sladkostí, která je srovnatelná se sacharózou. To, co odlišuje xylitol od cukru, je především nižší obsah kalorii. Finský xylitol obsahuje téměř o 40 % méně kalorií než rafinovaný cukr, což znamená 4,5 kalorie na gram (2.4 kcal/g).

Výhody finského xylitolu:

 • nízkokalorický – 4 kalorie na gram
 • neobsahuje lepek
 • neobsahuje alergeny
 • přátelský k zubům
 • sladký jako cukr, ale obsahuje o 40% méně kalorií než cukr
 • v jeho složení je o 75% méně sacharidů než v cukru
 • sladidlo bez GMO 
ksylitol fiński w misce, na łyżce i rozsypany na drewnianym stole

Hodnoty výživy

Xylitol má podobnou sladkost jako běžný cukr, ale obsahuje o 40% méně kalorií:

Stolní cukr: 4 kalorie na gram; Xylitol: 2,4 kalorie na gram.

Doporučené sladidlo pro diabetiky

Xylitol je sladidlo, které je doporučováno v dietě osob s cukrovkou 2. typu. Je to díky nízkému glykemickému indexu, který se podle zdrojů pohybuje mezi 9 a 13. To znamená, že březový cukr patří do skupiny produktů nejvíce doporučovaných pro diabetiky. Nízký glykemický index také znamená, že konzumace xylitolu nebude mít vliv na hladinu cukru v krvi u osoby nemocné. Další výhodou xylitolu je, že je metabolizován v játrech bez účasti inzulínu.

Xylitol podporuje hubnutí

Složky obsažené v xylitolu rozhodují o tom, že může pomoci při snižování hmotnosti na různých úrovních. Xylitol se vyznačuje nízkým glykemickým indexem, což znamená, že konzumace potravin obsahujících xylitol nebude způsobovat vysoký nárůst cukru v krvi, jako tomu bylo u tradičního cukru. Tím se nám nebude chtít mezitím mlsat další sladkosti a po konzumaci xylitolu se pocit sytosti udrží déle.

Je také důležité, že xylitol není zcela vstřebáván v našem organismu. To, co je vstřebáváno, se postupně přeměňuje na glukózu, poskytujíc nám stálý přísun energie mezi jídly. Zbytek xylitolu, který nebyl vstřebán, působí podobně jako potravinová vláknina, pozitivně ovlivňující udržení zdravých střev.

Posiluje zdraví zubů

Mnoho zubařů doporučuje žvýkací gumu s přídavkem xylitolu. Studie prokázaly, že zlepšuje zdraví zubů a pomáhá předcházet zubnímu kazu. Jedním z hlavních rizikových faktorů této nemoci jsou bakterie v ústech nazývané Streptococcus mutant. Jedná se o jednu z bakterií odpovědných za vznik zubního plaku. Nadměrný plak podněcuje imunitní systém k útoku na bakterie. To může vést k vzniku zánětlivých stavů, jako je zánět dásní. Tyto bakterie se živí glukózou z potravin. Náhrada cukru xylitolem tak snižuje dostupnou potravu pro škodlivé bakterie.

Studie na zvířatech také naznačují, že xylitol může zvyšovat vstřebávání vápníku v trávicím traktu, chránit před osteoporózou a posilovat zuby. Jelikož zánět je zdrojem mnoha chronických nemocí, snížení zánětu zubního plaku a dásní může přinést prospěch i pro zbytek těla.

Prokazuje antibakteriální účinek

Vaše ústa, nos a uši jsou propojeny, což znamená, že bakterie žijící v ústní dutině mohou způsobit infekce ucha, což je běžný problém u dětí. Jedna studie provedená na dětech s opakovanými infekcemi ucha zjistila, že každodenní užívání žvýkaček slazených xylitolem snížilo frekvenci těchto infekcí o 40%. Xylitol také bojuje proti kvasinkám Candida albicans, které mohou vést k infekcím.

Prevence předčasného stárnutí kůže

Kolagen je nejhojněji se vyskytující protein v těle, který se objevuje ve velkém množství v kůži a pojivových tkáních. Některé studie na krysách spojují xylitol se zvýšenou produkcí kolagenu, což by mohlo pomoci bránit předčasnému stárnutí kůže.

Zdravější cukr, ale ne pro čtyřnohé

U lidí se xylitol vstřebává pomalu a nemá měřitelný vliv na produkci inzulinu. Totéž se nedá říci o psech. Když psi konzumují xylitol, jejich těla jej považují za glukózu a začnou produkovat velké množství inzulinu. Poté psi začnou absorbovat glukózu z krevního řečiště, což může vést k hypoglykemii nebo nízké hladině cukru v krvi a dokonce i k smrti. Finský xylitol může mít také škodlivé účinky na játra psů, způsobující selhání jater. Pokud jste majitelem psa, uchovávejte xylitol na bezpečném místě. Pokud si myslíte, že váš pes náhodou snědl xylitol, okamžitě jej vezměte k veterináři.

Jak rozlišit finský xylitol od čínského?

Při nákupu xylitolu je třeba věnovat zvláštní pozornost zemi jeho původu. Díky rozvoji biotechnologií se rozšířily možnosti výroby xylitolu. Ukázalo se, že xylitol může být vyráběn nejen z břízy, ale také z jiných rostlin, například z kukuřičných klasů. Výroba xylitolu z kukuřičných klasů je mnohem levnější než jeho získávání z březových vláken. Mnoho výrobců z celého světa, včetně USA, Kanady a dokonce i Evropy, se z ekonomických důvodů rozhoduje pro import kukuřičného xylitolu z Číny. Riziko spojené s čínským xylitolem se týká mimo jiné kvality výroby a získané suroviny. Čína není jen největším producentem kukuřice, ale také největším producentem geneticky modifikované kukuřice a produktů obsahujících GMO. To znamená, že je velká šance, že kukuřice, ze které je xylitol získáván, také obsahuje tyto složky, což zpochybňuje čistotu a kvalitu samotného produktu. Při rozhodování o nákupu xylitolu z nejistých zdrojů musíme pečlivě zkontrolovat zemi původu (v případě, že je to jiná země než Finsko). Existuje velká pravděpodobnost, že se jedná o čínský xylitol. Finský xylitol je vyráběn z dřevní hmoty bříz, které nemohou být geneticky modifikovány. Máme 100% jistotu, že je to přírodní a zdravý sladidlo. Navíc, protože výroba xylitolu je lokalizována v Evropě a Evropské unii, podléhá přísným omezením souvisejícím s výrobním procesem a kontrolou kvality. V současné době je jediným výrobcem xylitolu v Evropě společnost Danisco, která si patentovala speciální metodu získávání xylitolu (DuPont Wood Based Integration) z břízy, zajišťující získání suroviny nejvyšší kvality.

Je xylitol bezpečný?

Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 ze dne 16. prosince 2008 o potravinářských přísadách je xylitol považován za bezpečnou sladící látku. Může být přidáván do potravinářských výrobků za účelem dosažení sladké chuti nebo používán v stolních sladidlech. Klinické studie prokázaly, že xylitol je nejlepším sladidlem pro zubní péči a navíc obsahuje o 33 % méně kalorií než cukr.

Kolik xylitolu lze denně bezpečně konzumovat?

Směrnice Evropské unie, včetně Společného expertního výboru WHO/FAO pro potravinářské přísady (JECFA), nestanovují maximální přípustný denní příjem xylitolu. To znamená, že teoreticky lze bezpečně konzumovat neomezené množství xylitolu, pokud je používán podle jeho určení. To však neznamená, že by xylitol měl být konzumován v nadměrném množství.

Studie zjistily, že nejnižší tolerovaná dávka xylitolu je přibližně 100 g. Při konzumaci takového množství můžeme být jisti, že neucítíme žádné vedlejší účinky.

Finský xylitol je obecně dobře tolerován, ale někteří lidé mohou zažívat vedlejší účinky trávicího systému, pokud ho konzumují v nadměrném množství. Cukerné alkoholy mohou způsobit, že voda bude odčerpávána z střev, nebo mohou podléhat fermentaci v důsledku činnosti střevních bakterií. To může vést k tvorbě plynů, nadýmání a průjmu. Pokud však budeš postupně zvyšovat příjem této náhrady cukru, pravděpodobně se u tebe neobjeví žádné negativní účinky. Dlouhodobá konzumace xylitolu se zdá být zcela bezpečná.

Pokud máš syndrom dráždivého střeva (IBS) nebo nesnášenlivost FODMAP, buď opatrný ohledně cukerných alkoholů a zvaž jejich úplné vynechání.

Využití xylitolu

Lidé používají cukerné alkoholy k oslazování kávy, čaje a různých receptů, zejména koláčů a dezertů. Lze jej také použít pro ovocné konzervy, protože je odolný vůči vysokým teplotám. Cukr můžeš nahradit xylitolem v poměru 1:1. Je běžnou složkou bezcukrových žvýkaček, cukrovinek, potravin vhodných pro diabetiky a výrobků pro péči o ústní dutinu.