.

Jak nejlépe uchovávat datle?

Sladké, karamelové ovoce datlové palmy jsou dostupné v obchodech v mnoha druzích a formách. Aby datle dlouho zachovaly svou čerstvost a nezkazily se, musíme jim zajistit správné podmínky pro uchovávání. Kde uchovávat datle, aby byly pořád lahodné? 

Obsah

Uchovávání datlí – od čeho závisí?

Jak uchovávat balené datle?

Musí se datle uchovávat v lednici?

Uchovávání datlí při pokojové teplotě

Uchovávání datlí v lednici

Mražení datlí – nejlepší způsob

Jak mrazit datle? Krok za krokem.

Jak rozmrazit datle? 

Uchovávání datlí – od čeho závisí?

Způsob uchovávání datlí závisí na jejich druhu a také na tom, jak dlouho je chceme uchovávat. Je třeba pamatovat na to, že datle se liší chutí, velikostí i obsahem vody. Čím více vody ovoce obsahuje, tím potenciálně kratší je doba jeho uchování. K datlím, které obsahují relativně nejméně vody, patří například íránské datle. Na trhu jsou také dostupné polosuché datle a čerstvé datle (např. datle Ameri, Deri, Halawi, Hadrawi či datle Medjool). Čerstvé datle mají vyšší obsah vlhkosti, což znamená, že mají tendenci se rychleji kazit. Většinou vyžadují uchovávání v lednici a mají znatelně kratší trvanlivost.

Jak uchovávat balené datle?

V první řadě bychom měli dodržovat pokyny výrobce. To platí pro datle, které jsme zakoupili v balení. Výrobci jsou povinni uvádět informace o datu spotřeby a způsobech uchovávání datlového ovoce před a po otevření balení. Může se ale stát, že jsme zakoupili datle na váhu, nebo chceme datle uchovávat déle, než doporučují pokyny výrobce. Co pak dělat?

Musí se datle uchovávat v lednici?

Není vždy nutné uchovávat datle v lednici, i když z různých důvodů je to doporučovaná metoda. Jak jsme již zmínili dříve, sušené datle, které obsahují méně vlhkosti, mohou být úspěšně uchovávány při pokojové teplotě. Absolutně nutné uchovávání v lednici vyžadují naopak měkké a čerstvé datle. Je vhodné zdůraznit, že uchovávání datlí v lednici se doporučuje i z jiného důvodu – pomáhá zachovat chuť ovoce. Datle uchovávané při nižší teplotě budou chutnat lépe než ty, které jsou uchovávány při pokojové teplotě.

Nejlepší je uchovávat datle v hermeticky uzavřené nádobě, např. v skleničce.

Uchovávání datlí při pokojové teplotě

Suché a polosuché varianty lze úspěšně uchovávat při pokojové teplotě. Cítí se skvěle v spíži nebo na kuchyňské polici. Musíme jim jen zajistit suché a chladné místo, daleko od sporáku a trouby, či jiných zařízení vytvářejících teplo. Datlové ovoce bychom také neměli vystavovat přímému slunečnímu svitu.

Datle je potřeba uchovávat v hermeticky uzavřené nádobě. Nejlépe bude fungovat plastová krabice nebo sklenička. Alternativně pro uchovávání datlí můžete použít i vakuové sáčky, pokud máte takovou možnost. Takto chráněné sušené datle mohou být uchovávány zhruba 6 měsíců. Polosuché datle mohou být za těchto podmínek uchovávány cca 4 týdny. Je dobré pravidelně otevírat krabici kvůli ventilaci ovoce.

Uchovávání datlí v lednici

Pokud chcete, aby vaše datle vydržely déle a zachovaly si svou jedinečnou chuť, nejlépe je uchovávejte v lednici. V lednici můžete uchovávat všechny druhy datlí, ale zejména se doporučuje uchovávat zde měkké a čerstvé datle. Jejich ponechání venku může negativně ovlivnit jejich kvalitu a chuť. Uchovávání datlí v lednici je také dobrým řešením, když je v bytě vysoká teplota a vlhkost vzduchu. Podobně jako v případě kuchyňské police je nejlepší dát je do hermeticky uzavřené nádoby nebo vakuového sáčku. V takových chladících podmínkách mohou měkké datle zachovat svou čerstvost až 6 měsíců, sušené datle dokonce až 12 měsíců.

Mražení datlí – nejlepší způsob

Mražení je nejlepší způsob, jak uchovat ovoce v dobrém stavu i několik let. Datle jsou velmi vděčné ovoce k zamražování díky vysokému obsahu cukru (50-70 % hmotnosti). Někteří dokonce tvrdí, že mražení vylepšuje jejich konzistenci a po rozmražení jsou datle měkčí a krémovější. Správně zamražené datle budou chutnat výborně i po dvou letech od zamražení. Ani po té době se nepochybují, ale začnou ztrácet chuťové vlastnosti.

Jak mrazit datle? Krok za krokem.

Je důležité správně se připravit na proces mražení. Pokud to provedeme nesprávně, ovoce se rychle zkazí nebo ztratí chuť a konzistenci.

Před zamražením je rozdělte na menší porce. Potom nemusíte rozmrazovat celé balení, ale jen porci potřebnou k přípravě určitého jídla. Pro mražení datlí nejlépe použijte speciální sáčky na zamražování. Vzduch pečlivě odstraňte ze sáčku a pevně jej zavřete. Označte mražicí sáčky datem a obsahem, a pak vložte ovoce do mrazáku. V mrazničce by měla být teplota -18°C.

Jak rozmrazit datle?

Nejlepší je nechat zamražené ovoce přes noc v lednici. Ráno by měly být již připravené k konzumaci. Pokud potřebujete datle ihned, ponořte sáček s datlemi do mísy s horkou vodou. Měly by být měkké a připravené k použití během 30 minut. Chcete-li to udělat ještě rychleji, použijte k tomu mikrovlnnou troubu. Vložte zamražený sáček na zhruba 30 sekund při nízkém výkonu.

Po delším uchovávání datlí v lednici nebo jejich rozmražení vždy kontrolujte kvalitu. Může se stát, že přes vaše úsilí datle nezachovaly čerstvost a začaly se kazit. Z tohoto důvodu pečlivě prohlédněte kůru datlí, zda na ní nejsou skvrny, plíseň a také 

zkontrolujte jejich zapach. Jak poznat zkažené datle. Více na toto téma si přečtete v článku: Co je to bílý povlak na sušených fíkách a datlích?

Pokud datle ukazují známky plešnivění, špatného zapachu, neobvyklých skvrn či změn v barvě, byly by pravděpodobně nesprávně skladovány a měly by být zlikvidovány. Významným faktorem v úspěšném skladování datlí je zajistit, aby byly uchovávány v suchém, chladném a temném prostředí, což může výrazně prodloužit jejich trvanlivost.

  • Hermetická nádoba: Nejlepší je uchovávat datle v hermeticky uzavřené nádobě.
  • Vakuové sáčky: Pro uchovávání datlí jsou vhodné i vakuové sáčky.
  • Chladné a suché místo: Uchovávejte datle na chladném a suchém místě mimo přímé sluneční světlo.
  • Lednice: Pro delší trvanlivost a zachování chuti uchovávejte datle v lednici.
  • Mražení: Nejlepší způsob, jak uchovat datle, je mražení, ideálně v sáčcích na zamražování označených datem a obsahem.
  • Kontrola kvality: Po delším uchovávání nebo rozmražení vždy kontrolujte kvalitu datlí na známky plísně, neobvyklých skvrn, a zapachu.