.

Kalifornské nebo australské mandle?

Každý dietolog pravděpodobně poradí zařadit ořechy do vašeho každodenního jídelníčku z různých důvodů: zvyšují hladinu dobrého cholesterolu, poskytují mnoho vitamínů, posilují imunitní systém atd. Mandle jsou na vrcholu seznamu ořechů, když se bere v úvahu jejich zdravotní přínos. Kromě toho, že jsou bohatým zdrojem živin, jako jsou hořčík, mangan, vitamín E, bílkoviny, vláknina atd., mandle jsou také plné antioxidantů. Vyskytují se také jako mandlové vločky.

Ale víte, že na trhu jsou dostupné různé typy mandlí, a že každý typ obsahuje rozdílné množství živin a z toho plynoucí zdravotní přínosy?

migdały w misce i rozsypane na stole

Kalifornské mandle

Kalifornské mandle mají 85% podíl na světovém trhu s mandlemi. Vzhledem k jejich vysoké produkci je tržní cena nízká, jsou snadno dostupné a hojně konzumované na trzích po celém světě. Kalifornské mandle jsou chemicky upravované a pasterizované (vystavené velmi vysoké teplotě). Intenzivní tepelné zpracování snižuje obsah zdravého oleje v mandlích.

Kalifornské mandle mají sladší chuť díky chemické úpravě. Jejich změněná chuť je činí ideálními pro vaření a pečení. Nicméně mnoho pravých gurmánů po nich nikdy nesáhne, protože jsou podrobeny nenaturálnímu zpracování a ztrácejí část své přirozené chuti.

V poslední době se čím dál více mluví o rizicích spojených s výběrem kalifornských mandlí. V tomto případě je nutné odstranění slupky z mandle nejen z důvodu chuti, ale také z důvodů zdravotních. Může obsahovat toxické látky používané během procesu pasterizace. V současné době nejsou všechny mandle pocházející ze Spojených států přírodním produktem, ale průmyslově zpracovaným. Stalo se tak kvůli několika desítkám případů salmonelózy, které byly údajně způsobeny mandlemi. Proto jsou američtí výrobci již více než 10 let nuceni k pasterizaci mandlí působením horké páry, použitím chemikálií nebo vzácně mražením. Mezitím každé tepelné zpracování ve vysoké teplotě zbavuje mandle části jejich cenných živin.

migdały w misce i rozsypane na stole

Australské mandle

V Austrálii platí poněkud jiná pravidla pro pěstování mandlí. Australské mandle jsou vyráběny moderním způsobem, výrobní linky probíhají bez chemické technologie a bez pasterizace. Díky tomu si zachovávají svou přirozenou chuť i bohatství živin a zdravý vzhled. Až osoba, která ochutná australské mandle, může říci, že zná pravou chuť mandlí.

Sklizeň a zpracování u produktů z Austrálie probíhá od února do dubna. K otřásání kmenem stromu tak, že ořechy padají na zem, se používají třásadla. Následně jsou mandle zpracovávány za účelem odstranění slupek a kůže. Takto připravené jsou baleny do velmi těsných a tlustých obalů, které brání vzniku například plísní a jsou dodávány zákazníkům v různých zemích. Australské mandle se slupkou mají o něco světlejší vzhled než ty pěstované v Kalifornii.

Nákup australského produktu, ačkoli je trochu dražší, je mnohem lepší investicí. Zatím jsou australské mandle stoprocentně přírodní, pocházejí z kontrolovaných pěstíren a mají příslušné certifikáty. Sáhnete-li po nich, jednoduše víte, co jíte.