.

Ořechy a ketogenní dieta

Ketogenní dieta je typická eliminační dieta, což znamená, že obsahuje dlouhý seznam zakázaných produktů. Patří k nim také ořechy? Které si můžete vzít bez obav?

V tomto článku najdete:

  • Kešu ořechy
  • Pistácie
  • Mandle
  • Piniové oříšky
  • Pražené arašídy
  • Vlašské ořechy
  • Lískové ořechy
  • Makadamové ořechy
  • Para ořechy
  • Pekanové ořechy
 

Ořechy jsou vždy skvělou volbou pro zdravé občerstvení a jejich obsah tuku je skvělý na keto, nicméně je třeba vzít v úvahu také sacharidy.

Kešu ořechy

Na ketogenní dietě je denní limit sacharidů 20 gramů, což odpovídá konzumaci 60 kešu ořechů. To není impozantní číslo, takže je lepší sáhnout po jiných typech ořechů.

Pistácie

Pistácie jsou velmi oblíbenou svačinou mezi lidmi na nízkosacharidové dietě. Sice nejsou produktem, který by se mohl pochlubit nízkým obsahem sacharidů, ale mají jiné výhody. Ve 100 g pistácií se nachází 17 g čistých sacharidů. Hrstka pistácií tedy dodá 5 g sacharidů. Jejich předností je bohaté složení obsahující mnoho dalších složek, které tělo potřebuje pro optimální fungování.

Pistácie jsou cenným zdrojem vitamínů skupiny B, hořčíku, vlákniny a draslíku. Dodávají také zdravé mononenasycené tuky (MUFA), které podporují zdraví kardiovaskulárního systému a hubnutí. To znamená, že zahrnutí pistácií do ketogenní diety může pomoci zvýšit potenciál spalování tuku v těle. Pistácie mohou být součástí ketogenní diety, pokud budou konzumovány s mírou. Doporučená denní dávka pistácií by neměla překročit jednu porci denně (28 g) pistácií.

Pistácie je nejlepší přidávat spolu s dalším ovocem do ranní keto „kaše“ nebo ketogenních dezertů.

Mandle

Mandle také nemají ideální poměr sacharidů k tukům. V jedné šálce je přibližně 31 gramů sacharidů.

Piniové oříšky

Nemusíte se úplně vyhýbat piniovým oříškům, když jste na ketonové dietě, ale měli byste je konzumovat s mírou. Jedna malá porce piniových oříšků obsahuje čtyři gramy sacharidů a jeden gram cukru. Můžete si je užívat s mírou.

Pražené arašídy

Arašídy můžete sníst v trochu větším množství bez ohrožení ketózy. Při konzumaci 33 arašídů můžete očekávat přibližně šest gramů sacharidů. Opět je klíčem umírněnost.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou dobré pro srdce i pro ketózu. ¼ šálku ořechů je přibližně 4 gramy sacharidů. Lepší využití najdou, pokud je přidáte ve formě rozdrcených do jídla pro křupavost.

Lískové ořechy

Pražené lískové ořechy jsou příjemnou vánoční pochoutkou na ketogenní dietě. 12 lískových ořechů obsahuje přibližně 6,5 gramu sacharidů.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy patří mezi skupinu ořechů s nejnižším obsahem sacharidů, což je činí dobrým výběrem pro příznivce keto. ¼ šálku těchto ořechů je přibližně čtyři gramy sacharidů.

Para ořechy

Para ořechy mají velmi dobrý poměr tuků a sacharidů. ¼ šálku para ořechů je méně než 4 gramy sacharidů.

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy dominují v seznamu nejlepšího poměru tuků a sacharidů. 19 polovin ořechů je méně než 4 gramy sacharidů.