.

Jaké ořechy byste měli jíst během těhotenství?

Ořechy obsahují mnoho výživných látek, které jsou obzvláště důležité během těhotenství. Podle nejnovějších studií by těhotné ženy měly denně konzumovat přibližně 60-90 gramů ořechů v jakékoli podobě.
 
V tomto článku najdete:
 • Je bezpečné jíst ořechy během těhotenství?
 • Kolik ořechů jíst během těhotenství?
 • Nejcennější ořechy během těhotenství
 • Konzumace ořechů během těhotenství zvyšuje inteligenci dítěte
 • Arašídy a stromové ořechy během těhotenství a alergie dítěte
 • Mandle – proč je hodno je jíst během těhotenství?
 • Vlašské ořechy během těhotenství
 • Kešu ořechy během těhotenství
 • Makadamové ořechy během těhotenství
 • Brazilské ořechy během těhotenství
 • Je povoleno jíst brazilské ořechy během těhotenství?

Je bezpečné jíst ořechy během těhotenství?

Jíst ořechy během těhotenství je bezpečné pro matku i dítě. Ořechy jsou kontraindikovány pouze v případě, kdy matka trpí alergií na ořechy nebo na látky v nich obsažené. Konsumace ořechů během těhotenství obohacuje stravu matky mimo jiné o kyselinu listovou, železo, vápník a omega-3 mastné kyseliny. Dobrou volbou jsou také ořechy v čokoládě.

Kolik ořechů jíst během těhotenství?

Vzhledem k rozmanitosti a bohatství výživných látek obsažených v ořeších by těhotná žena měla upřednostnit různorodost. Během těhotenství bychom neměli konzumovat pouze jeden druh ořechů, ale jejich směs.

Doporučené dávky ořechů během těhotenství:

 • I. trimestr těhotenství – na začátku by těhotná žena měla denně konzumovat přibližně 60 g ořechů,
 • II. trimestr těhotenství – dávka ořechů v stravě by měla vzrůst na přibližně 90 g,
 • III. trimestr těhotenství – doporučená dávka je již 100-120 g.
Mieszanka orzechów w ciąży

Nejcennější ořechy během těhotenství 

 • Mandle pomáhají snižovat alergie u kojenců, snižují riziko vzniku preeklampsie a také pomáhají při zácpě.
 • Makadamové ořechy jsou bohaté na jednodušené tuky (zdravé tuky), bílkoviny a kyselinu listovou, která je během těhotenství nezbytná.
 • Pistácie jsou cenným zdrojem bílkovin, vlákniny a antioxidantů. Protože mají nízký glykemický index, jsou ideální pro těhotné ženy trpící cukrovkou.
 • Vlašské ořechy jsou bohaté na živiny, mají pozitivní vliv na zdraví srdce a také na metabolismus. Výzkum ukazuje, že konzumace vlašských ořechů během těhotenství může zlepšit mozkové funkce dítěte, jako je schopnost učení a paměť.
 • Para ořechy obsahují vysokou hladinu selenu potřebného k minimalizaci rizika vrozených vad plodu. Selen je součástí enzymů a silných antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před různými chronickými nemocemi, podporují štítnou žlázu a chrání buňky těla a plodu před poškozením volnými radikály. Optimální dávka brazilských ořechů během těhotenství je 2-3 kusy denně.
 • Kešu ořechy obsahují všechny nezbytné vitamíny potřebné pro růst a vývoj dítěte a jsou ideální svačinou během těhotenství. Kešu ořechy jsou nejlepším zdrojem bílkovin a zdravých tuků z všech ořechů. Také dodávají sacharidy a vlákninu, které jsou nezbytné pro snížení hladiny špatného cholesterolu v těle a prevenci srdečních chorob. Kešu ořechy jsou bohaté na měď, hořčík, fosfor, mangan, sacharidy a vitamíny, esenciální složky pro správný vývoj plodu. Hořčík podporuje zdraví kostí spolu s vápníkem. Vitamín K podporuje absorpci vitamínu D a také má velký vliv na správné formování obličeje, hlavy, kostry a zubů dítěte. Denní dávka kešu ořechů během těhotenství by neměla překročit 25-30 g.

Konzumace ořechů během těhotenství zvyšuje inteligenci dítěte

Taková významná dávka cenných živin pozitivně ovlivňuje zdraví a vývoj dítěte v děloze. Některé výzkumy přímo naznačují, že konzumace ořechů matkou během těhotenství zvyšuje inteligenci a kognitivní funkce dítěte. Toto vyplývá mimo jiné z údajů Barcelonského institutu pro globální zdraví publikovaných v roce 2019 v European Journal of Epidemiology. Výzkum byl proveden na skupině 2200 matek a dětí. Analýza výsledků ukázala korelaci mezi dietou matky bohatou na ořechy v prvním trimestru těhotenství a lepším neurologickým vývojem u dítěte. Skupina dětí, jejichž matky jedly více ořechů v prvním trimestru těhotenství, dosáhla nejlepších výsledků ve všech testech měřících kognitivní funkce, koncentraci a paměť.

Kobieta w ciąży je sałatkę z orzechami
Ořechy během těhotenství a alergie dítěte 

Ořechy patří k produktům, které často vyvolávají alergii u dětí. Zvláště silnými alergeny jsou arašídy. Alergii může také vyvolávat kešu, lískové ořechy, vlašské ořechy, ale také mandle a piniové ořechy.

Tím se kladou otázky: jak moc může konzumace arašídů (a jiných stromových ořechů) během těhotenství ovlivnit vývoj alergie u dítěte? Bohužel, vědecké studie v této oblasti nepřinášejí jednoznačné odpovědi.

Mnoho analýz provedených specialisty ukazuje, že konzumace ořechů těhotnou matkou může snížit riziko vzniku alergických onemocnění u dětí. Je ale třeba zdůraznit, že existují i analýzy, které tvrdí, že konzumace arašídů během těhotenství zvyšuje riziko senzitizace na ořechy u malých dětí. Bohužel, neexistují studie, které by s jistotou potvrdily pozitivní či negativní vliv ořechů konzumovaných matkou na vývoj alergie u dítěte.

Existuje však více důkazů, které naznačují, že časná expozice arašídům může snížit riziko alergie na tento typ ořechů u dítěte. Zajímavé v tomto ohledu jsou výsledky výzkumu dánské National Birth Cohort. Výzkumníci zkoumali, jak konzumace arašídů a jiných ořechů matkou během těhotenství ovlivňuje výskyt alergií u dětí ve věku 18 měsíců a 7 let.

Z konečné zprávy vyplývá, že "konzumace arašídů a ořechů během těhotenství může dokonce snížit riziko vzniku alergických onemocnění u dětí".

K podobným závěrům dospěla skupina výzkumníků z JAMA pediatric pod vedením Dr. A. Lindsay Frazier. Během analýzy byla zkoumána skupina 8205 dětí. Před porodem matky poskytly informace o své stravě před otěhotněním, během těhotenství a po porodu. Ve shrnutí výzkumníci ukázali "silnou negativní korelaci mezi konzumací ořechů matkami během období kolem těhotenství a rizikem alergie na arašídy a stromové ořechy u jejich potomstva. Čím více ořechů matka konzumovala, tím menší bylo riziko diagnostikované alergie u dítěte". Zdá se, že seznámení dítěte s alergenem již v matčině lůně ve velmi časném stádiu těhotenství může vytvořit imunitní odpověď u dítěte a tím minimalizovat riziko vývoje alergie na ořechy v pozdějším věku.

Mandle – proč je v těhotenství dobré je konzumovat? 

Mandle jsou bezpečné a doporučené v těhotenské stravě. Poskytují matce a dítěti esenciální látky pro jejich vývoj, jako jsou: železo, vápník, kyselina listová a vláknina. Jediným kontraindikací ke konzumaci mandlí během těhotenství je doložená alergie na tyto ořechy.

Surové a namočené mandle v těhotenství

Během těhotenství se doporučuje konzumace surových mandlí. Existuje několik důvodů, proč je před konzumací namáčet. Namočené mandle mohou být z několika důvodů lepší volbou pro těhotné ženy.

Namáčení mandlí neutralizuje Kyselinu fytovou

Kyselina fytová zpomaluje vstřebávání esenciálních minerálů v našem těle. Díky namáčení odstraňujeme kyselinu fytovou z mandlí, čímž usnadňujeme trávení.

Namočené mandle chutnají sladce

Namáčení neutralizuje třísloviny, které dodávají ořechům žlutavý odstín a hořkou chuť. Proto mají namočené mandle mnohem příjemnější, sladkou chuť.

Zajišťují snadnější trávení glutenu 

Po namočení se v mandlích uvolňují prospěšné enzymy, které zvyšují biologickou dostupnost vitamínů v ořeších a pomáhají rozkládat gluten. Tímto způsobem je gluten snadněji stravitelný než v případě suchých ořechů.

migdały w białej porcelanowej misce na stole

Mandle během těhotenství - jaké slouží jako zdroje živin? 

Kyselina listová pomáhá předcházet neurologickým vadám

Kyselina listová obsažená v syrových nebo namočených mandlích napomáhá vývoji mozku a nervového systému plodu. Kyselina listová rovněž předchází vývojovým vadám nervové trubice u dítěte. Doporučený denní příjem kyseliny listové během těhotenství je 400 µg. Ve 100 gramech mandlí je obsaženo 44 µg kyseliny listové.

Dodávají cenné železo 

Během těhotenství je potřeba železa velmi vysoká. Železo se podílí na tvorbě hemoglobinu, který mj. transportuje kyslík do buněk. Nedostatek železa je nejběžnější příčinou anémie během těhotenství, což může vést k nedostatečnému růstu plodu, předčasnému porodu a poruchám svalové kontrakce dělohy během porodu. Specialisté z Polské společnosti gynekologů a porodníků doporučují sledovat hladinu železa a doplňovat ho v dávce až 30 mg/den po 16. týdnu těhotenství – v době, kdy hladina feritinu klesne pod 60 mg/l. V 30 gramech mandlí je obsaženo 1,1 mg železa, což je skvělé doplnění suplementace během těhotenství.

Vláknina podporuje trávení 

Mandle jsou ovoce bohaté na vlákninu. Vysoký obsah této složky má pozitivní vliv na trávení a podporuje střevní peristaltiku. Toto je obzvláště cenné pro těhotné ženy, které trpí častými zácpami.

Vápník posiluje kosti 

Potřeba tohoto cenného minerálu roste zejména v průběhu II. a III. trimestru. Vápník pomáhá snižovat riziko vzniku preeklampsie a rovněž se podílí na vývoji kostrčního a skeletního systému plodu. Denní potřeba vápníku je 1000–1300 mg během těhotenství. V jedné dávce mandlí (30 g) je obsaženo 75 mg vápníku.

Bílkoviny zajišťují vytrvalost 

Mandle jsou cenným zdrojem bílkovin, které poskytují sílu a vytrvalost potřebnou pro porod. Bílkoviny z mandlí dodávají se vyvíjejícímu se dítěti cenné aminokyseliny, které jsou nezbytné pro správný růst.

Cenný zdroj vitamínu B2

Během těhotenství a kojení je zvýšená potřeba vitamínu B2. Riboflavin podporuje růst dítěte, dobré vidění a zdravou kůži. Riboflavin je také nezbytný pro vývoj kostí, svalů a nervů. Nedostatek riboflavinu je spojen s vyšším rizikem vzniku preeklampsie – charakterizované vysokým krevním tlakem, retencí vody a bílkovin v moči. Porce syrových mandlí(30 g) pokryje 23% denní potřeby pro těhotné ženy.

Pomáhají předcházet nadměrnému přibývání na váze a podporují metabolismus 

Těhotenství je pro mnoho žen spojeno s nadměrným přibíráním na váze, což je důsledkem hormonálních změn a zvýšené chuti k jídlu. Mandle mohou delší dobu udržovat pocit sytosti, což snižuje riziko nadměrného příjmu kalorií. Mandlová semena jsou také zdravým zdrojem sacharidů a tuků v dietě, které podporují metabolismus a snižují zánětlivé stavy, oxidativní stres a hladinu cukru v krvi.

Oříšky v těhotenství 

Můžu jíst oříšky v těhotenství 

Oříšky jsou velmi zdravé a v průběhu těhotenství je lze konzumovat bez obav, za předpokladu, že budoucí maminka na ně není alergická (bohužel patří mezi 8 nejvíce alergizujících potravin). Je známo, že ženy, které v těhotenství jedí orlíky, méně často rodí děti s alergií na ně, i když tato skutečnost nebyla vědecky potvrzena.

Jaké jsou výhody oříšků v těhotenství? 

Oříšky jsou bohaté na neuroprotektivní látky, jako jsou vitamín E, melatonin, kyselina listová a důležité omega-3 mastné kyseliny. Tyto látky přímo ovlivňují kognitivní funkce, jako je paměť, koncentrace nebo kreativita. Během těhotenství, kdy mnoho žen hlásí ztrátu soustředění a potíže s činnostmi vyžadujícími intelektuální úsilí, mohou být orlíky užitečné. Díky obsahu omega-3 mastných kyselin oříšky snižují oxidační stres v mozku, podporují signalizaci v mozku a neurogenezu, tedy proces tvorby nových neuronů. Proto je konzumace oříšků v těhotenství prospěšná pro vývoj mozku citlivého plodu. Jsou také skvělým zdrojem alfa-linolenové kyseliny - esenciální mastné kyseliny nezbytné pro vývoj dítěte. Trávicí problémy jsou během těhotenství běžné. Zažívací potíže, nadýmání a žaludeční reflux jsou součástí procesu růstu dítěte, jeho zvětšování a tlaku na vnitřní orgány matky.

Oříšky mohou pomoci s různými trávicími problémy, poskytují výživu pro střevní mikroflóru a jiné prospěšné bakterie. Přírůstek hmotnosti je běžným jevem během těhotenství. Žádná žena ovšem nechce nabrat více kilogramů, než je pro zdraví jejího novorozence nezbytné. Přestože oříšky jsou kaloricky bohaté, jsou snadno stravitelné a ve skutečnosti pomáhají kontrolovat chuť k jídlu. Některé studie dokonce ukázaly, že po týdnu denní konzumace orlíků se chuť na sladkosti výrazně snížila, což pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost. Oříšky jsou bohatým zdrojem vitamínů, vlákniny, hořčíku, mědi a manganu. Také obsahují vápník, železo, zinek a selen. Tyto živiny jsou dalšími výhodami konzumace orlíků během těhotenství.

Jak konzumovat oříšky v těhotenství? 

Oříšky jsou velmi zdravé, ale zároveň jsou kalorické. Proto se nedoporučuje překročit denní dávku 4-5 oříšků. Oříšky lze konzumovat různými způsoby. Samozřejmě surové v celku nebo nasekané, přidávané do jídel jako pečivo, maso, ryby, zelenina nebo saláty.

fistaszki wysypane z jutowego woreczka na stół

Oříšky kešu v těhotenství

Může těhotná žena jíst kešu? 

V těhotenství můžete bezpečně konzumovat oříšky kešu, pokud dodržujete nezbytnou opatrnost. Je velmi těžké odolat bohaté chuti a křupavosti oříšků kešu, ale měli bychom je jíst s mírou a dodržovat doporučené množství.

Jaké jsou výhody konzumace oříšků kešu v těhotenství? 

Oříšky kešu obsahují všechny nezbytné vitamíny potřebné pro růst a vývoj dítěte, a proto jsou ideální svačinou během těhotenství. Antibakteriální vlastnosti oříšků kešu mohou pomoci v boji proti infekcím, když nemůžeme sáhnout po běžných léčivech. Těhotenství může být pro mnoho žen náročné, kdy cítí nadměrnou ospalost a únavu, ale konzumace orišků kešu může poskytnout okamžitou energii. Vysoký obsah vlákniny v oříšcích kešu může také pomoci bojovat proti zácpě a průjmu, které vznikají v důsledku tlaku plodu na vnitřní orgány matky a s tím spojenými trávicími potížemi. Každá porce orišků kešu obsahuje 1,7 mg železa. Oříšky kešu tedy mohou být jedním z potravin bohatých na železo, které mohou pomoci udržet denní příjem železa na úrovni 27 mg. Těhotné ženy jsou více vystaveny anémii způsobené nedostatkem železa a potřebují proto více tohoto minerálu. Oříšky kešu tak mohou pomoci v boji proti anémii.

Oříšky kešu jsou také bohatým zdrojem hořčíku, který společně s vápníkem podporuje zdraví kostí. Přináší úlevu při křečích svalů, vysokém krevním tlaku, únavě a migréně.

Jedna porce oříšků kešu obsahuje 9,8 mcg vitamínu K. Těhotné ženy potřebují 90 mcg tohoto vitamínu denně, aby se ujistily, že netrpí nadměrným ředěním krve hrozícím krvácením. Měď podporuje rychlejší vývoj krvinek plodu. Jedna porce oříšků kešu obsahuje 0,6 mg mědi a může pomoci uspokojit denní potřebu těhotné ženy, která je 1 gram mědi. Oříšky kešu poskytují nezbytné vitamíny a další živiny, které dítě potřebuje v růstové fázi. Je známo, že oříšky kešu předcházejí zubnímu kazu a onemocnění dásní během těhotenství, což je hlavní příčinou jejich oslabení. Začlenění oříšků kešu do těhotenské diety může pomoci udržet vhodnou hladinu lipidů, zejména pokud máte sklony k těhotenské cukrovce.

Jak jíst kešu v těhotenství? 

Během těhotenství je nejlepší míchat oříšky kešu s ostatními sušenými plody a připravit si tak zdravou svačinu. Po rozmixování z nich můžete získat arašídové máslo, které se hodí k ovoce a zelenině. Oříšky kešu se hodí do asijských jídel, nejen do sladkých dezertů. Bezpečná dávka oříšků kešu v průběhu těhotenství by neměla překročit 25-30 gramů denně.

Orzechy makadamia i ich właściwości

Makadamové oříšky v těhotenství 

Smí se jíst makadamové oříšky v těhotenství? 

Makadamové oříšky mohou být velmi dobrá svačina během těhotenství, pokud na ně žena samozřejmě není alergická. Kromě velkého množství vitamínů a minerálů obsahují makadamové oříšky také vlákninu, která pomáhá regulovat trávení. Mohou pomoci normalizovat hladinu cukru v krvi a snižovat zánětlivé stavy, což je častým problémem u těhotných žen.

Jaké jsou výhody oříšků v těhotenství?

Během těhotenství srdce ženy pracuje intenzivněji kvůli nutnosti vyživovat plod a zásobovat jej živinami. Proto se objem krve u těhotné ženy zvětšuje až o 30-50%. Z tohoto důvodu jsou cenné všechny dodatečné zdroje kyseliny listové a železa. Makadamové oříšky jsou skvělým zdrojem těchto látek.

Jak jíst makadam v těhotenství? 

Doporučuje se konzumovat asi tři hrsti oříšků týdně, což je zhruba 90 gramů, v prvních třech měsících těhotenství. Poté můžete tuto hodnotu mírně zvýšit. Vždy je dobré konzultovat se svým lékařem při nejasnostech.

orzechy brazylijskie w drewnianej misce i rozsypane na stole

Para ořechy v těhotenství

Smí se jíst para oříšky v těhotenství? 

Para oříšků jsou ženám v těhotenství doporučovány kvůli vysokému obsahu selenu, který je nezbytný pro vývoj plodu a zdraví matky. Selen je bezpečný během těhotenství, pokud ho nekonzumujete více než doporučené denní dávky (RDD).

Jaké jsou výhody para oříšků v těhotenství?

Hlavní výhodou konzumace para oříšků v těhotenství je již zmíněná vysoká koncentrace selenu. Selen je minerál, který se podílí na regulaci imunitního systému a štítné žlázy. Chrání organismus před poškozením způsobeným volnými radikály a infekcemi. Je také nezbytný pro reprodukci a produkci DNA.

Jak jíst para ořechy v těhotenství? 

Optimální dávkou para oříšků v těhotenství jsou 3-4 kusy denně. Toto množství je zcela bezpečné a nehrozí předávkování. Můžete je konzumovat samostatně nebo je přidávat do ořechových past nebo salátů.