.

Goji a jeho vlastnosti

Kustovnice čínská není náhodou zařazena do kategorie superfoods. Co obsahuje a proč by měla být zařazena do naší stravy? Poznejte její vlastnosti!

V tomto článku najdete:

  • Jak roste goji?
  • Výživové hodnoty goji 
  • Jaký je glykemický index goji?
  • Léčivé vlastnosti goji
  • Jak používat goji v kuchyni?
  • Kontraindikace a vedlejší účinky

Jak roste goji?

Goji je obchodní název pro ovoce z rostliny Lycium barbarum, známé také jako tibetský trn. Tato rostlina patří mezi lilkovité. Původně rostla v mírném klimatu Asie, v zemích jako jsou Čína, Mongolsko, Korea a Japonsko. Nyní se rozšířila do dalších oblastí a je pěstována v mnoha zemích světa.

Využití goji je v tradiční čínské medicíně a kulinářství známé již 2000 let. Taoistický mudrci věřili, že díky ní může člověk získat nesmrtelnost, odtud tento tradiční název. V dnešní Číně se goji stále považuje za zlepšení oběhu životní energie. Název "goji" byl těmto plodům přidělen Bradleyem Dobosem, slavným etnobotanikem a pochází z fonetiky názvu, který jim byl dán obyvateli Himálaje.

Existuje více než 70 druhů goji, ale pouze 2 se prodávají. Malé červené bobule jsou sklízeny a poté podrobeny procesu sušení a v této formě se dostávají do prodeje.

Výživové hodnoty kustovnice čínské

Ne náhodou je goji řazeno mezi produkty označované jako superfoods. Ovoce Lycium barbarum je skutečnou bombou vitaminů a cenným zdrojem mikroelementů a antioxidantů. Pouze jedna porce goji, což odpovídá 28 g, poskytuje až 12 % denního doporučeného příjmu železa a plných 20 % vitamínu C. Goji je zároveň skutečným zdrojem vitamínu A, který je v tomto případě v úžasné hojnosti. Jedna porce čerstvých kustovnic obsahuje až 8500 IU vitamínu A, což pokryje až 170 % denního doporučeného příjmu pro dospělého člověka.

Můžeme zde také počítat s významným množstvím vlákniny. V případě goji to činí až 8 % doporučené denní dávky. Z tohoto důvodu jsou tyto plody často zařazovány do redukční diety.

Je třeba zmínit, že výživové hodnoty jsou velmi podobné jak u čerstvých, tak u sušených kustovnic. V případě sušených plodů mírně klesá koncentrace vitamínu C, ale ostatní složky jsou na velmi podobné úrovni.

Jednou z překvapivých vlastností goji, o kterých možná nevíte, je skutečnost, že každá porce obsahuje asi 4 gramy bílkovin na porci a 18 různých aminokyselin a více než 20 dalších stopových prvků, včetně zinku, železa, fosforu a riboflavinu (vitamín B2). V jedné porci goji nabízejí více beta-karotenu než mrkev a více železa než sója a špenát, což je činí výborným zdrojem k předejití nedostatku železa.

Výživové hodnoty na 28 gramů:

kalorie (energetická hodnota): 23,2 kcal / 97,1 kJ;
bílkoviny: 12,3 g;
tuky celkem: 0,3 g;
sacharidy: 5,9 g;
vláknina: 2,2 g.

Vitamíny:

vit. A: 2520 IU;
vit. C: 5,4 mg;
vit. B2: 0,4 mg.

Minerály:

vápník: 28 mg;
železo: 2,5 mg;
draslík: 235 mg;
sodík: 6,7 mg;
zinek: 0,8 mg;
měď: 0,6 mg;
selen: 17,8 mcg.

Jaký mají glykemický index goji plody?

Plody goji je ovoce, které je zvláště doporučováno ke konzumaci v diabetické dietě. Vše díky nízkému glykemickému indexu, který v případě čerstvých plodů goji činí pouze 29. Jak je vidět, goji bobule mají mnohem nižší glykemický index než většina ovoce, jako jsou pomeranče, melouny, rozinky nebo dokonce jablka. Nízký glykemický index znamená, že po jejich konzumaci v těle nedochází k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi. Z tohoto hlediska jsou také ideální svačinou pro lidi na redukční dietě. Po snědení goji tak nemáte chuť na vysokosacharidová, sladká jídla, a tím se vyhnete konzumaci sladkostí.

Léčivé vlastnosti antioxidantů na oči a pleť 

Studie ukazují na vysokou úroveň antioxidantů v goji bobulích, zejména zeaxanthinu. Antioxidanty chrání buňky před poškozením, když jsou vystaveny faktorům jako je kouř a záření. Navíc potraviny s vysokým obsahem antioxidantů jsou často bohaté na vlákninu a mají nízký obsah nezdravých tuků.

Tato studie také ukázala, že starší dospělí, kteří užívali denní doplňky stravy s goji bobulemi po dobu 90 dní, měli méně hypopigmentace a méně druzen nebo žlutých usazenin v oku.

Udržují hladinu cukru v krvi

Goji bobule mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, zlepšit toleranci k cukru a zmírnit inzulínovou rezistenci.

Zvýšený testosteron 

Goji bobule mají dlouhou historii spojenou s sexuální plodností. Studie na krysách ukázala, že goji bobule významně zvyšují množství a pohyb spermií, zlepšují sexuální schopnosti a zvyšují hladinu testosteronu. Studie naznačují, že goji bobule mohou být alternativou k lékům na předpis na erektilní dysfunkci, jako je viagra.

V Číně se goji bobule používají již nejméně 2000 let. Podle tradiční čínské medicíny má tento plod vlastnost „vyživování ledvin a jater“, „zvlhčení plic“ a „doplňování iontů“. Čínští bylinkáři ho používají, v kombinaci s několika dalšími bylinkami, k léčbě neplodnosti a respiračních poruch u mužů a k boji proti únavě.

Potenciální pomoc při hubnutí

Goji bobule nabízí zdravou potravinovou energii v malých porcích. Jejich bohatá, sladká chuť spolu s vysokým obsahem vlákniny může pomoci udržet štíhlou postavu. Je nejlepší považovat je za sladkou svačinu a nejíst jich příliš mnoho. Jejich nízký obsah cukru je činí skvělým náhradníkem pro jiné sušené ovoce s vyšším obsahem této složky.

Klinická výzkumná studie

Jedna z klinických studií o goji bobulích byla provedena ve Spojených státech amerických výrobcem produktu GoChi (FreeLife International LLC) mezi 34 zdravými dospělými. Výsledky ukazují, že konzumace 120 ml (½ sklenice) goji šťávy po dobu dvou týdnů zlepšila celkovou pohodu (úroveň energie, spánek, náladu atd.) léčených pacientů ve srovnání s kontrolní skupinou. Jelikož však účastníci konzumovali goji bobule několik měsíců před výzkumem, dokázali rozpoznat, zda pijí goji šťávu nebo placebo. V tomto případě to již není dvojitě zaslepená studie, což výrazně omezuje platnost získaných výsledků, stejně jako malý počet účastníků, krátká doba trvání a subjektivnost dotazníku vyplněného účastníky.

Srovnávací klinická studie publikovaná v roce 1994 byla provedena v Číně mezi 75 pacienty trpícími různými pokročilými nádory (kožní, ledvinové, tlustého střeva a konečníku, plicní atd.). Výsledky ukazují, že přidání čištěných sloučenin z goji (polysacharidů) k konvenční imunologické léčbě přináší pozitivní efekty. Tyto výsledky však nepotvrzují tvrzení, že šťáva nebo bobule jsou účinné v léčbě rakoviny.

Další testy na zvířatech nebo buňkách s čištěnými sloučeninami goji, hlavně polysacharidy, také přinesly zajímavé výsledky v několika oblastech, jako jsou neplodnost a stárnutí. Nemůžeme však tvrdit, že šťáva nebo dužina ovoce konzumovaná tímto způsobem by měla stejný účinek.

Jak používat goji bobule v kuchyni?

Goji bobule jsou velmi oblíbené v čínské kuchyni. V pikantní verzi se mohou používat v letních salátech, chutneyích, krémových polévkách nebo v pokrmech připravovaných v páře.

V Asii se používají k výrobě barviv pro výrobu vína nebo octa, nebo se jednoduše vaří.

Mají velmi sladkou chuť, proto je používání goji bobulí často zaměřeno na dezerty. Můžete je přidat do dortů, sušenek nebo muffinů. Přidávají se také do kompotů, rýžových pudinků nebo zmrzliny. U dezertů se doporučuje je krátce namočit. K tomu je nechte ponořeny několik hodin v ovocné šťávě (brusinka, hrozen, granátové jablko) nebo v zeleném čaji.

Jednoduchý způsob, jak je konzumovat, je přidat lžíci do jogurtu nebo tvarohu. Přidejte je do snídaňových cereálií. Goji bobule chutnají skvěle, když se vaří s libovým vepřovým nebo krůtím masem. Navíc obsažený vitamin C také pomůže vašemu tělu lépe vstřebat železo z masa.

Pamatujte, že byste měli kupovat goji bobule z důvěryhodného zdroje, i když jsou dražší. Je známo, že levné nebo dovážené značky obsahují sírany. Sírany mohou u některých lidí vyvolat alergické reakce.

Goji bobule – Kontraindikace a vedlejší účinky 

Goji bobule jsou obecně ovoce, které je dobře snášeno organismem, ačkoliv existují některé výjimky. Při některých onemocněních a stavech je třeba eliminovat nebo výrazně omezit konzumaci těchto ovoce.

Mezi těmito kontraindikacemi se nacházejí mimo jiné:

Těhotenství a kojení

Ženy v těhotenství a kojící by měly během tohoto období zastavit konzumaci goji bobulí. V těchto plodech se nachází chemická látka betain. Jedná se o sloučeninu, která v malém množství je prospěšná a mimo jiné pomáhá čistit játra. V nadměrném množství může způsobit předčasné kontrakce a zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu.

Alergie

Goji bobule patří mezi plody, jejichž konzumace může způsobit alergickou reakci. Vyznačují se silným alergenním potenciálem a vysokou křížovou reaktivitou, hlavně s rajčaty, tabákem, broskvemi, ořechy a pelyněk. To znamená, že lidé, kteří mají alergii na bílkovinu LTP obsaženou v těchto plodech, by neměli konzumovat ani goji bobule. Tyto plody mohou způsobovat různé alergické reakce, jako jsou: kopřivka (vyrážky a otoky na kůži) na dlaních, rtech, otok (otok způsobený zadržením tekutiny), rýma, dušnost, svědění na kůži a dysfagie (potíže při polykání).

Nízký krevní tlak 

Goji bobule by rovněž neměly být konzumovány lidmi, kteří trpí nízkým krevním tlakem. Vzhledem k tomu, že samotné bobule obsahují mnoho složek, které ovlivňují snížení tohoto tlaku, jejich konzumace může způsobit jeho nadměrný pokles a tím pádem i zhoršení našeho pocitu pohody.

Vysoký krevní tlak 

Podobně je tomu i v případě lidí, kteří užívají léky na snížení krevního tlaku. Kombinace těchto léků s goji bobulemi, které rovněž mají snižující účinek, může vést k nadměrnému poklesu tlaku.

Pokud se rozhodnete zahrnout goji bobule do své stravy, snažte se nedosáhnout doporučené denní dávky. Nadměrná konzumace některých výživových složek, jako je vláknina, draslík a selen, obsažených v goji bobulích může rovněž způsobovat trávicí problémy.