.

Jak vybrat zdravé rozinky?

Jak vybrat zdravé rozinky?

Sušené rozinky jsou zdrojem mnoha cenných výživných látek, včetně jodu a vitaminů. Těchto vlastností rozinek využijeme pouze tehdy, když budeme konzumovat kvalitní sušené ovoce.

Jak koupit zdravé rozinky?

Nejzdravější rozinky jsou ty, které byly vyrobeny přirozeným způsobem, bez zlepšovacích látek.

Jak to poznat?

Podrobně kontrolujeme informace na etiketě. Nekupujeme rozinky, na jejichž obalu jsou takové nápisy jako: E220 nebo E-220, oxid siřičitý, obsahuje siřičitany, konzervováno siřičitanem. To znamená, že tyto rozinky obsahují nezdravé konzervanty. Rozhodně nejlepší volbou jsou sultánky, které v jejich složení obsahují pouze rostlinný olej. Výjimečně velkou velikost mají nesíranované rozinky thompson. K rozinkám velké velikosti řadíme také rozinky golden jumbo, které se vyznačují zlatavou barvou a sladko-kyselou chutí. Rozinky Malayer jsou variantou malých a sladkých sultánek s tmavohnědou kůží. 

Při nákupu rozinek v uzavřeném obalu se ujistíme, že je skutečně pevně uzavřený. Čteme také etiketu a zjišťujeme, zda jsou rozinky vyráběny nebo baleny dobrým/zavedeným výrobcem sušeného ovoce.

Vyvarujeme se nákupu rozinek, které se prodávají volně, v špatně uzavřených, netěsných nádobách (např. v hypermarketu). Vzduch negativně ovlivňuje vlastnosti rozinek, které vysychají a tímto způsobem ztrácejí své výživové hodnoty. Pokud máme takovou možnost, posoudíme vzhled a "stav" rozinek. Kvalitní zdravé rozinky jsou obvykle mírně vlhké a mají intenzivní barvu.