.

Kořen Maca – vlastnosti a použití

V průběhu posledních několika let vzrostla popularita kořene maca. Co je to za rostlina? Proč bychom ji měli zařadit do své stravy?

 

V tomto článku najdete:

  • Z čeho vzniká kořen maca?
  • Co obsahuje kořen maca?
  • Kořen maca a jeho vlastnosti
  • Kořen maca a štítná žláza
  • Kořen maca a anemie
  • Kořen maca a libido

Z čeho vzniká kořen maca?

Maca (Lepidium meyenii) je také označována jako peruánský ženšen. Je to rostlina z čeledi Brassicaceae. Pochází z Jižní Ameriky a přirozeně roste v Andách. Poprvé byla objevena na konci 80. let 20. století na náhorní plošině Meseta de Bombón. V současné době je pěstována v Bolívii, Peru, Paraguayi a Argentině v nadmořské výšce více než 4000 m n.m.

Maca vzhledem připomíná velkou ředkvičku. Existuje několik odrůd této rostliny, které se liší obsahem anthocyanů, což se odráží v různých barvách hlízy. Nejznámější odrůdy maca mají barvu:

  • krémově-žlutou,
  • světle fialovou,
  • fialovou.
  • černou.

V kořenu maca, bez ohledu na odrůdu, je cítit jemná oříšková příchuť s mírně pikantním nádechem. V Peru se nejčastěji pěstuje odrůda s krémově-žlutým kořenem, protože je velká a sladká. Černá odrůda má sladko-hořkou chuť.

Maca je pěstována hlavně kvůli zdravotním vlastnostem kořene. Proto je většina sklizně sušena. Díky tomu neztrácí své zdravotní vlastnosti. Z kořene maca je také vyráběna mouka.

Co obsahuje kořen maca?

Kořen maca obsahuje mnoho cenných výživových složek. Z 60-70% se skládá pouze z sacharidů. Obsahuje málo bílkovin 10-14% a 8% stravitelné vlákniny. V kořenu maca najdeme také vitamíny: A, skupiny B, C a E, stejně jako minerály: měď, železo, zinek, sodík, draslík a mangan. Je zdrojem polyfenolových sloučenin, sterolů, makamidů, glukosinolátů a alkamidů. V jeho složení je více než 20 různých aminokyselin, kyselina palmitová a olejová, a také antioxidanty, např. kyselina linolová. Je bohatý na antioxidanty: flavonoidy a karotenoidy.

Kořen maca a jeho vlastnosti

Léčivé vlastnosti kořene maca jsou známy po staletí. Proč bychom jej měli zařadit do své stravy?

Zlepšuje některé aspekty spojené s plodností 

Vědecké studie prokázaly, že užívání kořene maca u mužů zvyšuje koncentraci spermií v každém ml semene. Studie z roku 2020, ve které se zúčastnilo 65 mužů s diagnostikovaným nízkým počtem spermií nebo jejich nízkou pohyblivostí, ukázala, že užívání 2 g maca denně po dobu 12 týdnů významně zvýšilo počet spermií ve srovnání s placebem, ale nebyl žádný významný rozdíl v pohyblivosti spermií mezi léčenou skupinou a placebem.

Zmenšuje problémy s erekcí

Vědecká studie z roku 2009 provedená na skupině mužů s mírnou ED ukázala, že konzumace 2,4g kořene maca denně po dobu 12 týdnů zvýšila jejich sexuální chuť ve srovnání s placebem.

Antioxidační vlastnosti

Kořen maca má antioxidantní účinky, díky kterým chrání DNA buněk a bojuje proti volným radikálům vznikajícím v těle kvůli zánětlivému stavu nebo chronickému stresu. Tyto poškozují buňky a přispívají mimo jiné k urychlení stárnutí a vzniku nádorů.

Chrání kostní tkáň

Kořen maca má antiresorpční účinky, což zvyšuje hustotu kostí a zvyšuje množství vápníku v kostech. Také obsahuje vícesytné mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro udržení zdraví kostí.

Pomáhá zvládat stres

Maca patří mezi adaptogenní rostliny, tj. podporuje tělo v boji proti stresu. Tento proces probíhá vyvážením osy hypothalamus-hypofýza-nadledvinky, které jsou odpovědné za reakci endokrinního a centrálního nervového systému na stres. Kořen maca také snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon).

Může zvýšit energii a výdrž

Studie provedená na skupině 175 dobrovolníků ukázala, že osoby, které denně po dobu 12 týdnů jedly 3 g kořene maca, u sebe pozorovaly zvýšenou hladinu energie ve srovnání s lidmi, kteří jej nekonzumovali. Pilotní studie provedená na cyklistech (muži) ukázala, že denní užívání extraktu z maca po dobu 14 dnů zlepšilo jejich výkon. Výsledky experimentu se však moc nelišily od placeba.

Mírní příznaky menopauzy

Kořen maca je výborným řešením pro ženy, které se snaží zmírnit příznaky menopauzy, např. návaly horka, nespavost, náladovost, suchost vagíny nebo sníženou libido. Studie ukázala, že po konzumaci kořene maca je zaznamenán pokles těchto nepříjemných symptomů.

Má mírné účinky na hormony

Jedna z vědeckých studií ukázala, že konzumace kořene maca vede k mírnému zvýšení hladiny estrogenu u žen.

Pomáhá snížit hypertenzi

Jiná studie ukázala, že kořen maca může pomoci snížit krevní tlak. V těchto studiích byl zaznamenán pokles systolického i diastolického krevního tlaku.

Zvýšení hodnotu lipidů v krvi

Vědecká studie ukázala, že maca snižuje hladinu LDL (špatný cholesterol) a zvyšuje hladinu HDL (dobrý cholesterol) v krvi.

Bylo by vhodné podotknout, že když se rozhodnete zařadit kořen maca do své stravy, měli byste to dělat postupně. Nejlépe začít s menším množstvím a sledovat, jak na něj vaše tělo reaguje.