.

Pekanové ořechy a jejich vlastnosti

Chutné, sladké pekanové ořechy jsou skvělým obohacením pečiva, dezertů i hlavních chodů. Je dobré je začlenit do své stravy také kvůli jejich hodnotným výživovým složkám.
 

V tomto článku najdete:

 • Odkud pocházejí pekanové ořechy?
 • Pekanové ořechy – výživové hodnoty
 • Výživové hodnoty v porci (28g) pekanových ořechů
 • Pekanové ořechy – vlastnosti
 • Pekanové ořechy vs. vlašské ořechy
 • Čím nahradit pekanové ořechy?
 • Pekanové ořechy – použití v kuchyni
 • Pekanové ořechy – mohou způsobit alergii?
 • Kde koupit pekanové ořechy?

Odkud pocházejí pekanové ořechy?

Můžeme říci, že pekanové ořechy jsou "původními obyvateli" Severní Ameriky, konkrétně její jižní části. Strom, na kterém rostou (Carya illinoinensis), původně rostl v oblastech severního Mexika a jižních Spojených států, zejména v oblasti řeky Mississippi. Právě v jižních státech USA, jako jsou Georgie, Nové Mexiko, Texas, ale i v samotném Mexiku, se produkuje téměř polovina světové produkce pekanových ořechů. Ze samotných USA pochází téměř 80-90 % světové produkce. Proto lze bez pochyb říci, že pekanové ořechy, podobně jako makadamové ořechy v Austrálii, jsou exportním produktem této země.

 

Pekanové ořechy byly konzumovány již původními obyvateli Ameriky. Odtud také pochází jejich název, který v jazyce indiánů Algonkinů znamená "ořech, který je třeba rozlomit kamenem". Pro indiány byly pekany základem stravy. Ořechy byly konzumovány v přirozené formě, zpracovávány, ale také používány jako součást fermentovaného nápoje nazývaného "Powcohicora". Pekany si oblíbili také první osadníci, kteří začali tato ořešáková stromy pěstovat.

Pekanové ořechy patří mezi nejpopulárnější ořechy v USA. Používají se hlavně k přípravě sladkých koláčů (včetně tradičního ořechového koláče na Den díkůvzdání) a dezertů, ale také v pikantních pokrmech.

Pekanové ořechy – výživové hodnoty 

Pekany jsou ceněny pro svou hlubokou, máslovou a ořechovou chuť a také pro své výživové složení. Tyto ořechy jsou dobrým zdrojem vlákniny, ale také mědi, thiaminu a zinku. Pekany obsahují nejvíce flavonoidů – antioxidantů než jakýkoliv jiný stromový ořech.

Mezi výživové složky, které se v pekanech vyskytují v hojné míře, patří:

Mangan: Pekanové ořechy by měly být konzumovány hlavně těmi, kteří chtějí obohatit svou stravu o vysoký obsah manganu. V jedné porci ořechů (tj. asi 28 g) je 1,3 mg manganu, což představuje až 60% denní dávky pro dospělého. Mangan je pro tělo velmi cenný, protože funguje jako kofaktor několika enzymů zapojených do mnoha metabolických procesů. Má především antioxidační účinky, což znamená, že chrání před poškozením způsobeným volnými radikály.

Zinek: V hrstce zdravých pekanových ořechů je také hodně zinku (1,3 mg – 10% denní potřeby). Jedná se o látku, která je katalyzátorem mnoha procesů. Především se účastní imunitních reakcí, tvorby genetického materiálu, vnímání chuti, hojení ran a vývoje plodu. Je také jedním z mikroprvků, doporučovaným v stravě lidí s hormonálními poruchami v případě pohlavních hormonů a hypofunkce štítné žlázy. V pankreatu podporuje syntézu, skladování a uvolňování inzulinu.

Měď: Podílí se na mnoha procesech v těle, například podporuje fungování nervových buněk, zdraví imunitního systému a tvorbu červených krvinek. Vitamin B1 je zodpovědný za přeměnu sacharidů na energii.

Vitamin B1: Po konzumaci porce pekanových ořechů dostaneme do těla až 15% denní potřeby tohoto vitamínu. Thiamin je cenná látka, která podporuje fungování nervového systému a také kardiovaskulární a imunitní systémy. Stejně jako většina vitaminů má také antioxidační vlastnosti. Thiamin se také podílí na procesu výroby energie ze sacharidů.

Nutrient Množství na 28g % Denní hodnoty (DV)
Bílkoviny 2,6g
Tuky 20,4g
Vláknina 2,7g
Vitamin B1 0,187mg 15% DV
Mangan 1,3mg 60% DV
Zinek 1,3mg 10% DV
Měď 0,34mg 35% DV

 

Přestože jsou pekanové ořechy výživnou potravou, měly by být konzumovány s mírou. Obsahují hodně kalorií a tuku. Je proto dobré je konzumovat s rozmyslem a nejíst je v příliš velkém množství. Pekany jsou však skvělým doplňkem zdravé stravy a mohou být zařazeny do mnoha pokrmů – od dezertů až po hlavní jídla.

Orzechy pekan w białej misce.

Pekanové ořechy a vlašské

Na první pohled se pekanové ořechy a vlašské ořechy velmi podobají. Nicméně liší se mnohem více než cenou. Skořápky vlašských ořechů jsou kulaté, pruhované a mají světle hnědý odstín. Skořápky pekanových ořechů jsou podstatně tmavší, protáhlé a těžko se lámou (odtud také jejich název).

Jedlé jádro vlašských ořechů má více kulatý tvar, hnědý odstín a svou strukturou připomíná mozek. Pekany jsou naopak protáhlejší, jejich jádro má teplejší hnědý odstín a méně zřetelnou strukturu s jedním výrazným středovým zářezem.

Pekanové ořechy a vlašské ořechy se také liší chutí. Pekany jsou obvykle sladší než vlašské ořechy, které často obsahují lehkou hořkost. Proto se pekanové ořechy hodí mnohem lépe do sladkých pečiv nebo desertů.

Vlašské ořechy a pekany lze v mnoha případech použít výměnou, avšak existují mezi nimi rozdíly, které je dobré zvážit předtím, než je zařadíte do receptů.

Pekanové ořechy – čím nahradit? 

Pekany mají chuť, kterou je těžké zaměnit s jiným druhem ořechů. Jak jsme již dříve zmínili, nejlepším náhradníkem pro pekanový ořech je vlašský ořech, ale vše závisí na tom, v jakém receptu jej chcete použít.

Kromě vlašského ořechu můžete místo pekanových ořechů také přidat:

Lískové ořechy

Tento druh ořechů díky své chuti bude dobrým náhradníkem pro pekanové ořechy ve všech typech sladkých desertů a pečiva. Pokud nemáte právě po ruce pekany, lískové ořechy vám dobře poslouží jako náhrada.

Nesolené arašídy 

Dalším ořechem, který se hodí jako alternativa k pekanům, jsou nesolené arašídy. Poskytují podobnou texturu jako pekany. Nesolené arašídy jsou výborné jako přísada do sušenek a jiných receptů, které původně obsahovaly pekany, například v salátech.

Pistácie

Místo pekanových ořechů můžete také přidat pistácie. Kvůli slané chuti je však nemůžete přidávat do desertů nebo sladkých pečiv. Pistácie však výborně nahradí pekany v salátech a jiných slaných pokrmech.

V závislosti na receptu se jako alternativa pro pekany hodí také para ořechy a makadam.

Kawałek słodkiego ciasta z orzechami pekan.

Pekanové ořechy – použití v kuchyni 

Pekanové ořechy, podobně jako jiné ořechy, mají široké využití v kuchyni. Můžete je jíst v různých formách - syrové, pečené nebo pražené. Určitým problémem u těchto ořechů je však loupání. Pokud si nechcete lámat hlavu s drcením tvrdých skořápek, jednoduše si kupte již oloupané pekanové ořechy.

Díky jejich přirozené sladkosti a máslové chuti se lépe hodí do sladkých pokrmů a dezertů. V USA se pekanové ořechy používají k přípravě tradičního ořechového koláče, který se podává na Den díkůvzdání. Jsou tedy skvělým doplňkem k pečivu, muffinům, palačinkám, (smíchaným s čokoládovým máslem) dortíčkům a sušenkám. Pekany můžete také přidávat do zmrzliny a dalších dezertů. Tyto ořechy jsou výborným a křupavým doplňkem k salátům, ovesným vločkám, rýžové kaši nebo jogurtu. Nic vám nebrání je použít jako přísadu do hlavních pokrmů. Zkuste přidat pekanové ořechy do receptů na náplň nebo do pečiva.

Pekanové ořechy – způsobují alergii? 

Pekanové ořechy jsou obvykle bezpečné a jejich konzumace nezpůsobuje vedlejší účinky.

Pekanové ořechy, podobně jako jiné stromové ořechy, stejně jako mandle a arašídy, mohou způsobit různé alergické reakce, od mírných kožních a potravinových po vážné, jako je anafylaxe.

Příznaky alergie na pekanové ořechy:

 • kopřivka,
 • svědění, otok,
 • nevolnost, zvracení, průjem,
 • dušnost, pískání v plicích, kašel,
 • závratě a ztráta vědomí.

Anafylaxe je potenciálně smrtelná reakce, která ztěžuje dýchání a může způsobit šok. Jak ukazují výzkumy, existuje vysoká korelace mezi alergiemi na vlašské ořechy a pekanové ořechy. Tyto ořechy mají velkou podobnost v alergenech. To znamená, že je velká pravděpodobnost, že pacienti s alergií na vlašské ořechy budou mít také alergii na pekanové ořechy. V jednom výzkumu mezi dětskými pacienty s alergií bylo zjištěno, že pouze 3 z 32 pacientů s alergií na vlašské ořechy mohli tolerovat pekanové ořechy.

Tato spojitost může existovat také v kontextu jiných ořechů, jako jsou lískové ořechy nebo makadamem. Stejně jako u jiných stromových ořechů existuje také riziko tzv. křížové alergie na březový pyl. Osoby s diagnostikovaným astmatem nebo atopickým ekzémem jsou obzvláště náchylné k alergickým reakcím.

Pekanové ořechy – kde je koupit ?

Pekanové ořechy můžete koupit v mnoha dobře zásobených potravinářských obchodech a některých diskontních obchodech. Stále jsou však obtížněji dostupné než jiné druhy ořechů. V mnoha velkých supermarketech můžete koupit pekanové ořechy v celku, v půlkách nebo kouscích. V obchodech jsou obvykle baleny v baleních o hmotnosti 100/150 g, což nestačí na přípravu pečiva nebo dlouhé vychutnávání jejich chuti. Proto je lepší koupit pekanové ořechy v kvalitních obchodech se zdravou výživou, které nabízejí balení o hmotnosti 500g nebo 1 kg. Cena těchto ořechů je v důsledku toho mnohem nižší a můžeme je jíst po delší dobu.

Při nákupu pekanových ořechů byste měli věnovat pozornost datu sklizně. Pekany se sklízejí na podzim a v této době můžeme očekávat ořechy z čerstvé sklizně s nejlepšími chuťovými vlastnostmi.