.

Modrý mák z České republiky – proč je tak chutný?

Lahodné makovce, kuťa a posypka na různé druhy pečiva – to jsou jen některé z použití českého modrého máku. Jaké vlastnosti má český mák a proč je ceněný po celém světě?

Mák je olejnatá rostlina, která patří do čeledi makovitých (Papaveraceae Juss.). Různé druhy máku rostou v oblastech Eurasie, Afriky a Severní Ameriky.

Odhaduje se, že existuje od 70 do 100 druhů máku, které jsou využívány různými způsoby: od zahradních a okrasných máků po rostliny používané v potravinářském průmyslu. Z hlediska užitečnosti lze máky rozdělit do dvou skupin – mák jako léčivá rostlina pěstovaná pro farmaceutické účely a mák jako potravina.

Nejoblíbenější druhy máku:

  • Modrý mák (evropský) – populární potravinářský mák používaný do všech druhů pečiva (makovce, záviny);
  • Bílý mák – odrůda máku s jemnější chutí (složka martinských rohlíků);
  • Lékařský mák (orientální) – odrůda máku obsahující mnoho alkaloidů, používaná k výrobě některých léků. Pěstování je typické pro Asii, zejména Afghánistán, a obvykle se jedná o nelegální produkci opia;
  • Mák vlčí – využívaný především jako okrasa, také je součástí krémů.
ziarenka maku niebieskiego w słoiku

Odkud pochází modrý mák?

Modrý mák je jednou z nejpopulárnějších odrůd máku, která se používá v potravinářském průmyslu, ale také v domácím pečení. Právě tato odrůda se nejčastěji přidává do makové náplně v populárním makovci, na posypání preclíků nebo chutných bulek. Jeho charakteristickým znakem jsou modrá zrnka, která zaručují "makovou vůni a chuť". Největším producentem modrého máku je Česká republika. V České republice je více než 970 pěstitelů máku, a podle posledních údajů se sklízí kolem 26 000 tun máku ročně. Domácí spotřeba dosahuje 4 500 tun. Na jednoho obyvatele České republiky tedy připadá 430 g modrého máku.

Je třeba zmínit, že od února 2021 není modrý mák z Česka jen obecné označení spojené obvykle se zemí produkce, ale také označení Evropské unie. Evropská unie přidala český modrý mák mezi evropská chráněná zeměpisná označení (CHZO).

Pěstování máku v Česku má mnohaletou tradici. Nejstarší nález máku pochází z pozdní doby bronzové (Ostrov u Stříbra, asi 800 př. n. l.). Není divu, že produkci modrého máku mají Češi zvládnutou k dokonalosti. Na jejich území se pěstuje modrý mák v mnoha odrůdách. K nejrozšířenějším odrůdám s modrými semeny patří Major, Opal, Aplaus, Opex a Onyx.

Obsahuje český modrý mák drogy?

Mák je rostlina, která se nám především spojuje s narkotickými účinky. Tuto pověst mák vděčí hlavně odrůdě máku lékařského tzv. spavého máku (Papaver somniferum L.). Právě sušená mléčná šťáva získaná nařezáním nezralých makovic (opium) se používá k výrobě heroinu a morfinu.

Ve skutečnosti ne všechny druhy máku obsahují stejné množství narkotických alkaloidů. Modrý mák z Česka je odrůda, která se ze všech druhů máků vyznačuje nejnižším obsahem těchto látek. Český modrý mák označený logem českého cechovního standardu má zaručený nižší obsah morfinových alkaloidů (pod 20 mg/kg), což splňuje požadavky českých předpisů týkajících se bezpečnosti potravin. Tímto způsobem lze modrý mák bez obav konzumovat bez vedlejších účinků. Může být konzumován jak dospělými, tak dětmi.

Makowiec z makiem parzonym

Modrý mák – nutriční hodnoty

Nedostatek alkaloidů a výjimečná sladko-ořechová chuť nejsou jedinými přednostmi českého produktu. Modrý mák pocházející z České republiky se vyznačuje zvláštními vlastnostmi a obsahem živin.

Vysoký obsah vápníku (600x vyšší než v pšeničné mouce a 9x vyšší než v vlašských ořeších). Je cenným zdrojem vitaminu E a také vitaminů skupiny B jako kyseliny pantothenové, niacinu a thiaminu (B5, B3 a B1). Obsahuje také mnoho minerálů jako měď, zinek, hořčík a železo.

Modrý mák z Česka – vlastnosti

Semena modrého máku dodávají tělu prospěšné látky, které mohou udržet nebo zlepšit optimální fungování organismu.

Kyselina linolová a kyselina α-linolenová (ALA), omega-6 mastné kyseliny obsažené v porci máku, příznivě působí na stav našeho srdce. Potravinová vláknina obsažená v semenech zlepšuje činnost trávicího systému a našich střev. Konzumací máku minimalizujeme riziko zácpy a dalších trávicích problémů. Vláknina pozitivně ovlivňuje fungování střev. Obsažená laktulóza (nebo probiotika) přispívá k urychlení střevního průchodu. Modrý mák je cenným zdrojem vápníku, obsahuje ho mnohem více (až dvanáctkrát více) než mléko nebo sýr. Udržuje zdraví našich kostí a zubů, pomáhá předcházet osteoporóze a kazivosti zubů. Obsah mědi a železa v máku ovlivňuje produkci červených krvinek, což předchází anémii a dalším krevním chorobám. Měď kontroluje nervovou aktivitu a přenos železa v těle. Mák má blahodárný vliv na kvalitu naší pokožky, nehtů a vlasů – podporuje jejich růst, posiluje je a zlepšuje jejich pružnost. Díky vitaminu E také pomáhá předcházet oxidačnímu stresu a udržovat mládí.

Jak používat modrý mák v kuchyni?

Modrý mák je v kuchyni využíván mnoha způsoby. Lze ho konzumovat syrový, pražený i vařený. Zvláště doporučováno je pražení máku, které zvýrazňuje jeho přirozenou charakteristickou ořechovou vůni a činí semena nejen chutnějšími, ale také křupavějšími.

Modrý mák se nejčastěji používá k přípravě různých druhů makových náplní, kterými se plní koláče, štrúdly nebo muffiny. Je také posypem na listové těsto, těstoviny nebo bramborové rohlíčky. Mák je jednou ze základních složek tradičních polských pečiv jako makovec, velikonoční bábovka nebo populární kuťa. Velmi často se používá jako posyp na tradiční pečivo, chléb, preclíky nebo housky. Nejčastěji se konzumuje ve formě spařené. Spařením máku se odstraní všechny charakteristické hořké chutě a zůstane mu přirozená sladkost.

Jak koupit dobrý modrý mák?

Modrý mák se prodává v různých formách: mletý jako spařený mák a také jako celá semena. Při nákupu byste měli věnovat pozornost vzhledu a parametrům modrého máku. Stává se, že český výrobek je míchán s mákem nižší kvality, což výrazně snižuje jeho hodnotu.

Jak poznat, že s naším mákem něco není v pořádku?

Modrý mák by měl mít příjemnou makovou vůni, sladkou chuť a modrou barvu. Pokud má náš zakoupený mák rezavou nebo šedou barvu, můžeme si být jisti, že to není originální produkt. Technický mák má bezvonná semena, která mají hořkou nebo ostrou chuť. Pokud si nejsme jisti kvalitou máku, který chceme koupit, měli bychom se nejprve podívat na informace o výrobci a na cenu. Nejlepší kvalitativně modrý mák se dováží z České republiky. Dalším rozlišovacím znakem je evropský certifikát, kterým je označena česká produkce. Naši pozornost by měla upoutat také výjimečně nízká cena.

Skladování modrého máku

Modrý mák je olejnatá rostlina. To znamená, že jeho semena mají vysoký obsah oleje (až 60%). Proto jsou zvláště náchylná ke zkažení a žluknutí. Nejlépe je mák neskladovat příliš dlouho. Měli bychom ho kupovat, když ho chceme ihned použít. Pokud ho chceme uchovat na delší dobu, nejlepší řešení je zmrazení máku. V mražené formě může mák vydržet až šest měsíců.